Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το ΙΚΑ πληρώνει το μαιευτήριο?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, να ρωτήσω και γω κάτι που ψάχνομαι... έχω ήδη γεννήσει 1 φορά και είχα πάρει επιδόματα ΙΚΑ, ΟΑΕΔ κλπ. Τότε όλα καλά...

Τώρα που έχουν αλλάξει τα πράγματα και το ΙΚΑ από όσο γνωρίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) δεν δίνει πια επιδόματα και πληρώνει μέρος του ποσού του μαιευτηρίου τι γίνεται?

Ισχύει αυτό? Δηλαδή πας γεννάς, δίνεις το βιβλιάριο και σου χρεώνουν λιγότερο ή πρέπει να κάνεις τίποτα χαρτιά? Και επίσης πρέπει να έχεις συμπληρωμένα κάποια συγκεκριμένα ένσημα?

 

Να σημειώσω ότι φαινόμουν άνεργη και πρόσφατα μου έγινε πρόσληψη από την εργασία μου και τα 200 ένσημα για τον ΟΑΕΔ δεν θα τα έχω μέχρι να γεννήσω.... Απ' όσο ξέρω παίρνω την 4μηνη άδεια του ΙΚΑ κανονικά και μάλλον δεν δικαιούμαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ.......

Αλλά από καλύψεις τι γίνεται? Καλύπτει το ΙΚΑ το νοσοκομείο όπως και τις εξετάσεις ή όχι?

Ξέρει καμμιά μανούλα που έχει γεννήσει με τα νέα δεδομένα να μου πει?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,

Επανεφερα το θέμα απο την προηγούμενη κοπελα, γιατί έχω μια απορία, και θα ήθελα τη βοήθεια απο κάποια μανούλα που ξέρει η έχει γεννήσει πρόσφατα.

Είμαι στο μήνα μου, με ΠΗΤ 6/11/2014, αν και θα πάμε να γεννησουμε νωρίτερα λόγω κάποιων προβλημάτων. Θα γεννησω σε ιδιωτική κλινική, συμβεβλημενη με ΕΟΠΥΥ. Να σημείωση οτι έχω συμπληρώσει 200 ενσημα και έχω πάρει το επίδομα κυοφορειας απο το ΙΚΑ.

Η απορία μου αφορα το επίδομα λοχειας. Το ΙΚΑ απ'οτι μου ειπαν στο τηλ το πληρώνει μέσω τραπέζης,αρκετές μέρες αργοτερα- δλδ.δεν το "παίρνουμε στο χερι". Με λιγα λογια την ημερα που φεύγει μια μαμά απο το μαιευτήριο, δεν έχει καμια οικονομική βοήθεια απο το ΙΚΑ? Πρεπει να έχει χρήματα στην άκρη για να πληρώσει την κλινική και αργότερα τις τα καταθέτουν ως επίδομα? Πως γίνεται ακριβως? Η ενα μέρος η κλινική το πέρνει απο το ταμείο αυτόματα?

Σας παρακαλώ, αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθησει, γιατι τα πραγματα συνέχεια αλλάζουν και σήμερα ισχυει αυτό, αύριο κάτι αλλο :rolleyes:

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...