Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BOΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ!ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ???


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω γεννησα αρχες Ιουλίου και κατεθεσα τα δικαιολογητικα στο ικα Γλυφαδας στις 20/7. Ακομα δεν εχω λαβει χρηματα του επιδοματος λοχειας η το βοηθ. τοκετου.

Πηρα τηλεφωνο στο 210 3891605 και αφου τους εδωσα το ΑΜΑ μου, μου ειπαν οτι η αιτηση μου δεν εχει προχωρησει καθόλου γιατι εχουν προβλημα στο ικα γλυφαδας. Η υπαλληλος ηταν μια αγενεστατη! Πως κρατηθηκα να μην τη διαολοστειλω...Της ειπα πως 2 μηνες ειμαι απληρωτη...

Ωραια τα κανονισαν εκει στο ικα. τουλαχιστον παλια επαιρνες επι τοπου την επιταγη. Τωρα με τα εμβασματα, σου βαζουν τα χρηματα που σου χρωστανε οταν δε θυμηθουν.:twisted:

Link to comment
Share on other sites

στο ικα κορυδαλλου παντος πληρωνουν αμεσως...20/7 κατεθεσα και 1/8 πληρωθηκα!!!!!αλλου υστερουν.................:lol::lol:

 

Καλα, στο ικα γλυφαδας γινεται Ο χαμος! Εξυπηρετουν ενα καρο δημους εκει. Οταν πηγε ο αντρας μου να καταθεσει τα δικαιολογητικα μου, επεσαν μεχρι δαγκωματιες μεταξυ γυναικων στην ουρα για τα νουμερα. Ετσι μας εχουν καταντησει οι αχρηστοι...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα κοριτσια! λοιπον.. εγω τη Δευτερα θα παω να καταθεσω τα χαρτια για επιδομα λοχειας. λογικα τα εχω ολα εκτος απο το λογαριασμο τον οποιο θα ανοιξω αυριο. μηπως υπαρχει καποια κοπελα που να εχει κανει προσφατα τη διαδικασια να μου πει τι χαρτια ζητανε.. φοβαμαι μη παω εκει ανετη και με τρεχουν πανω κατω και δεν ειμαι για τετοια

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα κοριτσια! λοιπον.. εγω τη Δευτερα θα παω να καταθεσω τα χαρτια για επιδομα λοχειας. λογικα τα εχω ολα εκτος απο το λογαριασμο τον οποιο θα ανοιξω αυριο. μηπως υπαρχει καποια κοπελα που να εχει κανει προσφατα τη διαδικασια να μου πει τι χαρτια ζητανε.. φοβαμαι μη παω εκει ανετη και με τρεχουν πανω κατω και δεν ειμαι για τετοια

 

ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιου, ταυτοτητα, βιβλιαριο νομιζω αυτα...περνα πρωτα απο το μητρωο να βαλεις το παιδι στο ονομα σου

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ληξιαρχικη πραξη γεννησης παιδιου, ταυτοτητα, βιβλιαριο νομιζω αυτα...περνα πρωτα απο το μητρωο να βαλεις το παιδι στο ονομα σου

 

Και το αμκα του παιδιου ζητανε που το βγαζεις ευκολα σε ενα κεπ.

Για το λογαριασμο χρειαζεσαι και το βιβλ. Καταθεσεων και ενα λογαριασμο δεη/οτε/ευδαπ.

Καλυτερα να παρεις και ο,τι σου εδωσαν απο το μαιευτηριο(εξιτηριο) γιατι δεν ξερεις που θα πεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ξανακαλεσα στα κεντρικα να ρωτησω που ειναι τα λεφτα μου. Αυτη τη φορα μου ειπαν πως το επιδ. Τοκετου θα μπει στις 15/9 στο λογαριασμο μου. Τη ρωτησα λοιπον, το επιδ. Λοχειας ποτε θα μπει, και μου λεει πως μονο το επιδομα τοκετου εχει προχωρησει. Ακουσον ακουσον! Αφου μαζι τα κατεθεσα τα χαρτια! Μετα απο λιγο μου λεει: στις 30/9 το λοχειας ! Δηλαδη αν δεν επεμενα δε θα μου το δινανε;

Μην τους αφηνετε ετσι οσε σας καθυστερουν. Παρτε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Και το αμκα του παιδιου ζητανε που το βγαζεις ευκολα σε ενα κεπ.

Για το λογαριασμο χρειαζεσαι και το βιβλ. Καταθεσεων και ενα λογαριασμο δεη/οτε/ευδαπ.

Καλυτερα να παρεις και ο,τι σου εδωσαν απο το μαιευτηριο(εξιτηριο) γιατι δεν ξερεις που θα πεσεις...

 

εμενα το αμκα του παιδιου το βγαλανε στο ικα οταν εβαλα το παιδι στο ονομα μου

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα το αμκα του παιδιου το βγαλανε στο ικα οταν εβαλα το παιδι στο ονομα μου

Εχεις δικιο. Επειδη εγω το εγραψα στο τσμεδε του αντρα μου, δεν περασα απο μητρωο που γινοταν χαμος, και πηγα στο κεπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κατεθεσα τα χαρτια μου στις 17/8 για το επιδομα τοκετου και λοχειας και μου ειχαν πει οτι μεχρι 15/9 θα μπουν! τι ωρα ομως;;;;:evil::evil:

πηγα στις 1/9 μπας και τα ειχανε βαλει...τπτ, ξαναπηγα σημερα αλλα παλι τπτ..ειχα κατι νευρα αφου μου ερχοτανε να παω να τους χαστουκιζω εναν εναν εκει μεσα! Τελικα πηρα τηλ για να ρωτησω τι εγιναν τα λεφτα και ευτυχως το σηκωσε μια ευγενικη κυρια,μου ζητησε τον ΑΜ και εψαξε το φακελο μου και μου ειπε οτι εχουν δρομολογηθει για να μπουν 30/9! επεισις μου ειπε για να μην περιμενω μεχρι τοτε να περασω αυριο να παρω τις αποδειξεις για να μπορω να παω και στον οαεδ!

Αυριο που θα παω απο κει θα ξαναζητησω να τον ξαναδουν το φακελο!

Παντως ειναι θεμα ΙΚΑ και περιοχης! η συννηφαδα μου που καταθεσαμε την ιδια μερα τα χαρτια αλλα εκεινη ειναι στο ΙΚΑ του Πειραια τα πηρε τα λεφτα απο τις 1/9!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!! Έμεινα έκπληκτή γιατί το ΙΚΑ μου κατέθεσε αμέσως τα χρήματα για το επίδομα τοκετού, δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Να ρωτήσω κάτι τώρα: μέχρι τη γέννα θα πάρω κάτι από τον εργοδότη ή θα περιμένω να πάρω τα επιδόματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ μετά τη γέννα και θα πάρω τότε χρήματα από εργοδότη, γιατί θυμάμαι ότι κάτι πληρώνει και ο εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!! Έμεινα έκπληκτή γιατί το ΙΚΑ μου κατέθεσε αμέσως τα χρήματα για το επίδομα τοκετού, δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Να ρωτήσω κάτι τώρα: μέχρι τη γέννα θα πάρω κάτι από τον εργοδότη ή θα περιμένω να πάρω τα επιδόματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ μετά τη γέννα και θα πάρω τότε χρήματα από εργοδότη, γιατί θυμάμαι ότι κάτι πληρώνει και ο εργοδότης.

 

 

 

δικαιουμαι μονο το επιδομα τοκετου (ανεργη).Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι χαρτια χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!! Έμεινα έκπληκτή γιατί το ΙΚΑ μου κατέθεσε αμέσως τα χρήματα για το επίδομα τοκετού, δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Να ρωτήσω κάτι τώρα: μέχρι τη γέννα θα πάρω κάτι από τον εργοδότη ή θα περιμένω να πάρω τα επιδόματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ μετά τη γέννα και θα πάρω τότε χρήματα από εργοδότη, γιατί θυμάμαι ότι κάτι πληρώνει και ο εργοδότης.

 

Ναι φυσικα και δικαιουσε απο τον εργοδοτη! Με το χαρτι που θα παρεις απο το ικα(την αποδειξη οτι εχεις πληρωθει και αναγραφει το ποσο που σου εχουν αναλογησει) θα το δωσεις στον εργοδοτη και εκεινος θα σου βγαλει την διαφορα! Μαζευε και ας ειναι και ρογες!:lol:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια θα τρελαθω!θα γίνω καμικάζι κ θα το καψω το ΙΚΑ!!25/7 κατέθεσε ο άντρας μου τα χαρτιά για το επίδομα τοκετού και λοχειας.πηγαίνω στις 21/9 κ παρακαλαω να καταχωρισουν την αίτηση για να μπορέσω να πάρω τις βεβαιώσεις που χρειαζομουν για τον ΟΑΕΔ.ως εδώ καλά κ εξυπηρετικοτατοι μου λένε 30/9 θα πληρωθεις.δν πληρωθηκα κ μέχρι σήμερα ακόμη δν είχε πιστωθει ο λογαριασμός.πάω λοιπόν σήμερα να δω τι συμβαίνει είχαν απεργία αλλα προς τιμήν τους με δέχτηκε η προϊσταμένη των παροχών κ μου λέει ούτε λίγο ούτε πολυ ότι έχω πληρωθεί απο τον Σεπτέμβριο σε λογαριασμό της εθνικής!!να σημειώσω ότι τους είχα δώσει βιβλιάριο άλλης τράπεζας.παρ όλα αυτά επειδή λόγω ΟΑΕΔ έχω λογαριασμό στην εθνική φεύγω κ πάω στην τράπεζα.παίρνω ενημέρωση τιποτα μόνο τα χρήματα του ΟΑΕΔ μέσα πάω στην άλλη τράπεζα που τους είχα δώσει τίποτα κι εκεί!τώρα ποιος πληρώθηκε δν ξέρω εγω πάντως όχι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κορίτσια,

κάπου διάβασα ότι από τις αρχές του 2012 θα καταργηθει το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ.Είναι επίσημο αυτο? Γνωρίζει κάποια από εσάς κάτι?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι; Περιμένω να πληρωθώ από το ΙΚΑ για το επίδομα κυοφορίας.

Είχα καταθέσει τα χαρτιά μου 17/1, φυσικά στις 1/2 δεν είχε μπει τίποτα στο λογαριασμό μου. Τώρα που 15/2 είναι Κυριακή λέτε να μπουν Δευτέρα ή απλά να ονειρεύομαι;

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...