Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη οριστικοποιημένες εγγραφές ΙΚΑ, χάνω το επίδομα??? Βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!!!

 

Από χθες ζω το απίστευτο αλαλούμ του ΙΚΑ.

 

Την Παρασκευή σταμάτησα από την εργασία μου (ΠΗΤ 25/07/2013) με άδεια εγκυμοσύνης και χθες πήγα στο ΙΚΑ για να πάρω το επίδομα. Ο υπάλληλος στις παροχές μου είπε πως δεν μπορώ να πάρω τα επιδόματα γιατί δεν έχω τα ανάλογα ένσημα....

Και εδώ αρχίζει το παράλογο...

 

Δουλεύω ήδη έναν χρόνο στον ίδιο εργοδότη και θα έπρεπε να φαίνονται παραπάνω από 200 ένσημα.

 

Με έστειλαν στα έσοδα και μου είπαν πως αν και ο εργοδότης έχει πληρώσει τις εισφορές λόγω τεχνικού προβλήματος δεν έχουν οριστικοποιηθεί άρα εγώ δεν δικαιούμαι τα επιδόματα.

 

Σε ερώτηση μου προς τον υπάλληλο των εσόδων, τι θα πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα, η απάντηση ήταν, σιγά κυρία μου κι άλλοι έχουν το πρόβλημα σας.... το πολύ πολύ να μην πληρωθείτε....

 

Πάνε καλά????

 

Δεν έχουν οριστικοποιήσει ούτε τις εγγραφές Ιανουαρίου/Φεβρουαρίου που και μόνο με αυτές πάλι θα ήμουν καλυμμένη...

 

Έτυχε σε κάποια άλλη, ξέρετε πως θα μπορούσα να κινηθώ???

 

Σας παρακαλώ όποια ιδέα έχετε θα με βοηθούσε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους!!!!

 

Από χθες ζω το απίστευτο αλαλούμ του ΙΚΑ.

 

Την Παρασκευή σταμάτησα από την εργασία μου (ΠΗΤ 25/07/2013) με άδεια εγκυμοσύνης και χθες πήγα στο ΙΚΑ για να πάρω το επίδομα. Ο υπάλληλος στις παροχές μου είπε πως δεν μπορώ να πάρω τα επιδόματα γιατί δεν έχω τα ανάλογα ένσημα....

Και εδώ αρχίζει το παράλογο...

 

Δουλεύω ήδη έναν χρόνο στον ίδιο εργοδότη και θα έπρεπε να φαίνονται παραπάνω από 200 ένσημα.

 

Με έστειλαν στα έσοδα και μου είπαν πως αν και ο εργοδότης έχει πληρώσει τις εισφορές λόγω τεχνικού προβλήματος δεν έχουν οριστικοποιηθεί άρα εγώ δεν δικαιούμαι τα επιδόματα.

 

Σε ερώτηση μου προς τον υπάλληλο των εσόδων, τι θα πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα, η απάντηση ήταν, σιγά κυρία μου κι άλλοι έχουν το πρόβλημα σας.... το πολύ πολύ να μην πληρωθείτε....

 

Πάνε καλά????

 

Δεν έχουν οριστικοποιήσει ούτε τις εγγραφές Ιανουαρίου/Φεβρουαρίου που και μόνο με αυτές πάλι θα ήμουν καλυμμένη...

 

Έτυχε σε κάποια άλλη, ξέρετε πως θα μπορούσα να κινηθώ???

 

Σας παρακαλώ όποια ιδέα έχετε θα με βοηθούσε...

 

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!!!!

Αν έχεις τα ένσημα, οριστικοποιημένα ή μη, εσύ καταθέτεις κανονικά τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας (56 μέρες πριν) και περιμένεις να μπουν τα λεφτά. Διαφορετικά κάνεις ένσταση! Δεν μπορούν να στα φάνε! Κάποια στιγμή θα το λύσουν το τεχνικό τους πρόβλημα :confused:

Τελικά τους άφησες χαρτιά για το επίδομα ή θα ξαναπάς;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασίλεμα σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αύριο θα πάω να πάρω τη βεβαίωση μηχανογραφημένων ενσήμων από τον εργοδότη μου και θα ξαναπάω...

 

Ο υπάλληλος από τις παροχές ακύρωσε την αίτηση γιατί λέει πως αν την προχωρούσε δεν θα έπαιρνα κανένα επίδομα...:confused:

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να συνεννοηθούν για το αυτονόητο....

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!

 

Ες αύριον τα σπουδαία....:|

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασίλεμα σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αύριο θα πάω να πάρω τη βεβαίωση μηχανογραφημένων ενσήμων από τον εργοδότη μου και θα ξαναπάω...

 

Ο υπάλληλος από τις παροχές ακύρωσε την αίτηση γιατί λέει πως αν την προχωρούσε δεν θα έπαιρνα κανένα επίδομα...:confused:

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να συνεννοηθούν για το αυτονόητο....

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!

 

Ες αύριον τα σπουδαία....:|

 

Καλύτερα που δεν άφησες την αίτηση στο ΙΚΑ...Να τους ρωτήσεις μέχρι πότε έχεις περιθώριο να κάνεις την αίτηση. Για να σιγουρέψεις ότι φαίνονται κανονικά τα ένσημα στο σύστημά τους και μετά να είσαι ήσυχη!

Καλή λευτεριά!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

Και εσύ ό,τι επιθυμείς!!!

 

Ο υπάλληλος από τις παροχές μου είπε πως μπορώ να το πάρω και μετά από τον τοκετό αλλά κανείς δεν ξέρει πότε θα τα περάσουν στο σύστημα...

 

Θα ξαναπάω.... και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Τελικά τι έγινε με την ιστορια σου γιατι βρισκομαι στην ιδια θεση με σενα και δεν ξερω ποτε να παω να καταθεσω την αδεια οτι σταματησα την δουλεια. Ελπιζω να ειχες αισια εκβαση.

Link to comment
Share on other sites

Goose καλησπέρα!

 

Με το καλό το μωρακι σου!

 

Τελικά πήγα ένα μήνα αργότερα στα κεντρικά του ΙΚΑ στη να Αγίου Κωνσταντίνου και ρώτησα, και ως εκ θαύματος είχαν εμφανιστεί στο σύστημα εκείνα του πρώτου τριμήνου που εκκρεμουσαν. Εμένα αυτά με κάλυπταν ούτως ή άλλως, άρα όλα καλά.

 

Ελπίζω και στη δική σου περίπτωση να λυθεί πολυ γρήγορα το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επειδή έχει η σύζυγος μου το,ίδιο πρόβλημα, και δεν ξέρουμε ποτε θα πάρουμε τα λεφτα και ούτε πως θα την βγάλει σε άδεια ο εργοδότης και φωνάζει, εσυ πως βρήκες σε άδεια τότε? εννοώ τι χαρτί πήγε ο εργοδότης σου στο,ΙΚΑ για να μην σου κολλάει αλλα ένσημα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...