Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχές μητρότητας


Recommended Posts

Γεια σας!

Θα σας πω πως έχουν τα πράγματα και θα μου πείτε κι εσείς τι γνωρίζετε σχετικά.

Τον Μάρτιο του 2013 ξεκίνησα να δουλεύω και να κολλώ τα πρώτα μου ένσημα. Τον προηγούμενο μήνα σταμάτησα από την δουλειά και τώρα είμαι άνεργη. Έχω συμπληρώσει 200 ένσημα και γεννάω με το καλό τον Αύγουστο.

Όντας άνεργη δικαιούμαι κάποιο από τα επιδόματα του Ίκα ή όχι;

Σας παρακαλώ όσες γνωρίζετε απαντήστε μου. Σας ευχαριστώ!!

Mother is the name for God in the lips and hearts of little children.

t8308.gif

1439794pqpow76qap.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεννας τον Αυγουστο του 2014 και εχεις απο μαρτιο 2013 εως σημερα τα 200 ενσημα;

Από όσο ξερω, Ναι,δικαιουσαι κανονικα τα επιδοματα μητροτητας απο ΙΚΑ, δηλαδη το επιδομα κυοφοριας που δινεται 56 μερες πριν τον τοκετο και το επιδομα λοχειας για τις 63μερες μετα τον τοκετο.

Τα επιδοματα θα υπολογιστουν με βαση τον μισθο του δεκεμβριου 2013 (αν δουλευες τοτε ) ή με βαση τον τελευταιο σου μικτο μισθο.

 

Επίσης το βοηθημα τοκετου εως εμμεσα ή αμεσα ασφαλισμενη το δικαιουσαι, αν γεννας σε ιδιωτικη συμβεβλημενη κλινικη και το οποιο ποσο , το παιρνει η κλινικη απο εοπυυ.

 

Καλη λευτερια!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννας τον Αυγουστο του 2014 και εχεις απο μαρτιο 2013 εως σημερα τα 200 ενσημα;

Από όσο ξερω, Ναι,δικαιουσαι κανονικα τα επιδοματα μητροτητας απο ΙΚΑ, δηλαδη το επιδομα κυοφοριας που δινεται 56 μερες πριν τον τοκετο και το επιδομα λοχειας για τις 63μερες μετα τον τοκετο.

Τα επιδοματα θα υπολογιστουν με βαση τον μισθο του δεκεμβριου 2013 (αν δουλευες τοτε ) ή με βαση τον τελευταιο σου μικτο μισθο.

 

Επίσης το βοηθημα τοκετου εως εμμεσα ή αμεσα ασφαλισμενη το δικαιουσαι, αν γεννας σε ιδιωτικη συμβεβλημενη κλινικη και το οποιο ποσο , το παιρνει η κλινικη απο εοπυυ.

 

Καλη λευτερια!

 

Ναι, έχω λίγα παραπάνω από 200 ένσημα. Τον Δεκέμβρη εργαζόμουν κανονικά.

Σε ό,τι αφορά τον τοκετό θα γίνει σε ιδιωτική κλινική.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Mother is the name for God in the lips and hearts of little children.

t8308.gif

1439794pqpow76qap.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...