Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυστη και θηλασμος


Recommended Posts

εδω και 2-3 μερες ενιωθα τρομερο πονο ενω θηλαζα απο το ενα στηθος και φοβηθηκα για μαστιτιδα παρολο που δεν ειχα πυρετο.εκανα ζεστα ντους κ μασαζ αλλα ουτε ο πονος υποχωρουσε ουτε ενα μικρο γρομπαλακι που επιανα στη θηλη υποχωρουσε.πηγα στο γιατρο μου πριν λιγο που μου εκανε υπερηχο κ μου ειπε οτι δεν μπορει να καταλαβει σιγουρα αλλα μαλλον ειναι κυστη που την ειχα κ απο παλια η ειναι γαλα που εφραξε.μου εδωσε αντιβιωση,συγκεκριμενα procef 500 και μου ειπε αν δεν υποχωρησει θα σταματησω το θηλασμο κ θα κανω μικροεπεμβαση για να το αφαιρεσουμε.το ερωτημα μου ειναι:μπορω να συνεχισω να θηλαζω ενω παιρνω αντιβιωση για 2 φορα μεσα σε15 μερες?μηπως παραφορτωνω το μωρο μου?ακομα κ κυστη να ειναι γιατι να σταματησω το θηλασμο αν δεν την αφαιρεσω?αλλωστε την ειχα κ απο πριν.το μονο δυσκολο θα ειναι ο πονος?κ ενα τελευταιο κ λιγακι χαζο αλλα δυστυχως δε μου φευγει απο το μυαλο:αν ηταν κατι πιο σοβαρο θα μπορουσε να το καταλαβει ο γιατρος με τοσο γεματο απο γαλα στηθος?ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να θηλάζεις ενώ παίρνεις αντιβίωση. Δες κι εδώ: http://www.e-lactancia.org για το αν η αντιβίωση που παίρνεις είναι συμβατή με το θηλασμό. Για τα υπόλοιπα ερωτήματα δεν ξέρω..

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εδω και 2-3 μερες ενιωθα τρομερο πονο ενω θηλαζα απο το ενα στηθος και φοβηθηκα για μαστιτιδα παρολο που δεν ειχα πυρετο.εκανα ζεστα ντους κ μασαζ αλλα ουτε ο πονος υποχωρουσε ουτε ενα μικρο γρομπαλακι που επιανα στη θηλη υποχωρουσε.πηγα στο γιατρο μου πριν λιγο που μου εκανε υπερηχο κ μου ειπε οτι δεν μπορει να καταλαβει σιγουρα αλλα μαλλον ειναι κυστη που την ειχα κ απο παλια η ειναι γαλα που εφραξε.μου εδωσε αντιβιωση,συγκεκριμενα procef 500 και μου ειπε αν δεν υποχωρησει θα σταματησω το θηλασμο κ θα κανω μικροεπεμβαση για να το αφαιρεσουμε.το ερωτημα μου ειναι:μπορω να συνεχισω να θηλαζω ενω παιρνω αντιβιωση για 2 φορα μεσα σε15 μερες?μηπως παραφορτωνω το μωρο μου?ακομα κ κυστη να ειναι γιατι να σταματησω το θηλασμο αν δεν την αφαιρεσω?αλλωστε την ειχα κ απο πριν.το μονο δυσκολο θα ειναι ο πονος?κ ενα τελευταιο κ λιγακι χαζο αλλα δυστυχως δε μου φευγει απο το μυαλο:αν ηταν κατι πιο σοβαρο θα μπορουσε να το καταλαβει ο γιατρος με τοσο γεματο απο γαλα στηθος?ευχαριστω πολυ!

 

εγω παντως εχω δυο κυστουλες στο αριστερο στηθος-το γνωριζα και πριν την εγκυμοσυνη-και ο γιατρος μου ειχε πει οτι ενω η γυναικα θηλαζει ειναι δυσκολο να διακρινει τι ακριβως συμβαινει στο μαστο...παντως εμεις θηλαζουμε 13 μηνες τωρα και μεχρι τωρα δεν ειχαμε καποιο προβλημα.μηπως να δεις μια συμβουλο θηλασμου????παντως αναφορικα με την αντιβιωση φυσικα μπορεις να την παρεις-εδω στο μαιευτηριο μας τη βαζουν μεχρι και απο τα αυτια!!-δες το λινκ που σου εβαλε πιο πανω η κοπελια..

μηπως ο πονος ειναι απο κατι αλλο??μηπως λεω..τι να σου πω,ελπιζω να δουν το μηνυμα σου πιο εμπειρες μανουλες η ισως και η Αγλαια!περαστικα!!παντως μην εγκαταλειψεις το θηλασμο με τιποτα..ολα αντιμετωπιζονται!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα,

εν μέρει ο γιατρός σου έχει δίκιο γιατί αν είναι μια απλή κύστη δεν χρειάζεται να σταματήσεις τον θυλασμό εφόσον δεν επιρεάζεται η ποιότητα του γάλατος.Αν όμως είναι υπόλλειμα από γάλα δυστυχώς θα ΄πρέπει να κάνεις αυτήν την μικροεπέμβαση και κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσεις τον θυλασμό.Η δική μου ιστορία έχει ως εξής...εγώ τον ζουζούνο μου τον θύλασα μόνο 25 μέρες με πολλά προβλήματα από την 10η μέρα και μετά,έπερνα και αντιβίωση AUGMENTIN και δεν υπήρχε πρόβλημα με το μωρό που θύλαζε -μου το είχε διαβεβαιώσει ο γιατρός μου που είναι και μαστολόγος/ογκολόγος- κάππια στιγμή αναγκάστηκα να διακόψω γιατί ανέβαζα συνεχώς 39 πυρετό και έπαθα μια ψιλομαστίτιδα.Τεσπα,μετά που 40σα πήγα να με δει και όλα ήταν καλά (στήθος,καισαρική κτλ) πάνω στις 3-4 μέρες άρχισα να πιάνω ένα σκληρό πράγμα το δεξί μου στήθος αλλά δεν το έδωσα και πολύ σημασία γιατί νόμιζα οτι αρχίζει να πρήζεται επειδή θα μου ερχόταν περίοδος λογικά αφού είχα 20 μέρες που σταμάτησα τον θυλασμό.Στις 7 μέρες τηλ. στον γιατό μου ο οποίος με καθυσήχασε λέγοντας μου οτι δεν πρέπει να είναι κατι σοβαρό γιατί πριν μια εβδομάδα με είχε εξετάσει αλλά επειδή ήμουν πολύ αγχωμένη μου είπε να πάω να με ξαναδεί.Παρασκεύη μεσημέρι πήγα,το ψιλάφησε,έκανε υπέρηχο,είδε την κύστη και επι τόπου πήρε μια σύριγγα και έβγαλε ένα πρασινοπό υγρό -τα παιξα- το έστειλε για βιοψία και μου είπε οτι την επομένη το πρωι Σάββατο μπαίνω χειρουργείο για να ανοίξει τον κεντρικό αδένα και μάλλον θα είναι γάλα και όχι κάτι σοβαρό.Είχε σταματήσει το μυαλό μου εκεί.....σκεφτόμουν μόνο το κακό και ήταν λογικό γιατί ο γιατρός δεν περίμενε να έρθει η Δευτέρα,ούτε να βγουν τα αποτελέσματα από την βιοψία.

Η επέμβαση έγινε με ολική νάρκωση,διάρκειας 45 λεπτών και όντως ήταν υπόλλειμα γάλατος.Μετά ήταν κάπως ταλαιπωρία γιατί το είχε αφήσει ανοιχτό χωρίς ράμματα για να καθαρίσει καλά και μέρα παρά μερα πήγαινα για εσωτερική αλλαγή επί 20 μέρες....

Εύχομαι να είναι απλά μια κύστη και όχι κάτι τέτοιο και να συνεχίσεις να θυλάζεις το μωράκι σου.Συγγνώμη αν σε αναστάτωσα με αυτά που είπα αλλά θεώρησα οτι πρέπει να γνωρίζεις και την άσχημη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...