Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου μετά την εμβρυομεταφορά


irene12

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!ειμαι καινουργια στην παρεα σας και θελω τα φωτα σας!μετα απο μια αποτυχημενη σπερματεγχυση,μια διακοπη εξωσωματικης λογω υπερδιεγερσης καταφεραμε να εχουμε 13 κατεψυγμενα εμβρυακια!εκανα εμβρυομεταφορα 01/08 τρια εμβρυακια (αφου χασαμε αλλα τρια στην αποψυξη) και γενικα δεν ειχα κανενα προβλημα.λογικα περιμενω περιοδο 13/08 αλλα σημερα 9η μερα εχω πολλοι εντονους πονους περιοδου και πονοκεφαλο!να ανησυχω?μ'εχει πιασει ενας πανικος!α!να σημειωθει πως ο λογος που καταφυγαμε στην εξωσωματικη ειναι "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" μετα απο αμετρητες εξετασεις που ηταν αψογες!σας ευχαριστω για το χρονο σας και καλα μπανακια σ'οσες ειναι σε διακοπουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι πόνοι περιόδου δε λένε κάτι απαραίτητα. Όπως θα διάβασες πιο πάνω πολλές κοπέλες είχαν πόνους, αλλά τελικά ήταν έγκυες. Να περιμένεις τη χοριακή όσο πιο πολύ μπορείς με ηρεμία. Καλή επιτυχία εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Κι εγώ είμαι στην 4η ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά και έχω κανονικούς πόνους περιόδου. Δεν έχω άλλη εμπειρία εξωσωματικής και ανησυχώ. Βέβαια δεν απελπίζομαι και αισθάνομαι πως αν δεν είμαι τυχερή τώρα, θα είμαι την επόμενη. Θα σας ενημερώσω μετά την εξέταση της Β χοριακής.

Καλή επιτυχία σε όλες μέσα από την ψυχή μου!!!

καλη επιτυχια και σε σενα!!!ας εχουμε ολες μια ωραιοτατη χοριακουλα !και εχεις δικιο,ας μην απελπιζομαστε!θα προσπαθησουμε μεχρι να τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια κοριτσια! ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. Χθες εκανα την εμβρυομεταφορα 2 ωαρια. Με τον αντρα μου προσπαθουμε 2 χρονια, ειμαι 31 χρονων και μετα απο ολες τις γνωστες εξετασεις ανηκουμε στο ποσοστο "ανεξηγητη υπογονιμοτητα". Πως θα περασουν οι μερες; παω για χοριακη στις 31/8.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

καλησπερα!

έκανα την εμβρυομεταφορα τριων βλαστοκυστεων στις 6/4/2013. Σε πολυ γνωστο κέντρο και με παρακολουθηση απο επισης πολυ γνωστο ενδοκρινολογο κ. Π..λου. Την 6η μερα και ενω ολα κυλουσαν πολυ ομαλα με cyclacur, vasclor, innohep και παιδικη ασπιρινη ξυπναω να παω τουαλετα και φουλ η αιμορραγια!!!Επικοινωνω αμεσα και με τον ενδοκρινολογο και με το Παντ και μου λεει ο δευτερος να κανω την lentogest και οιστραδιολη και προγεστερονη 1112 μοναδες η πρωτη 6.28 η δευτερη.(μετα την ενεση που ειναι προγεστερονη). Ενδιαμεσα η αιμορραγια συνεχιζοταν με πηγμα αιματος και ενα αλλο κομματι που ηταν σαν κρεμα και κακαδια απο τραυμα. Θελω να σκεφτομαι θετικα και να πιστεψω οτι δεν ηταν απο τη μητρα αλλα απο τις ωοθηκες λογω του οτι στην ωοληψια ταλαιπωρηθηκα πολυ(μετα με πονους) 26 ωαρια. Εννοειται οτι μου ξεκινησαν utrogestan και μου εκοψαν τις innohep για 2 μερες και την ασπιρινη. Αν εχετε καποια ιδεα η εχετε ακουσει κατι τετοιο παλι βοηθειστε!!!!Χοριακη τη ΔΕΥΤΕΡΑ 15/4... ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα νιωθω και γω πονους περιοδου απο την 2η μερα της εμβρυομεταφορας και επειδη ειναι η τριτη προσπαθεια και ενιωθα παλι τα ιδια στις προηγουμενες με αρνητικα αποτελεσματα θα ηθελα αν καποια κοπελα που ειχαν ιδια συμπτωματα ειχαν και θετικα αποτελεσματα.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια ειναι η πρωτη μου εξωσοματικη και η 8 μερα εμβρυομεταφορας, τι παρασκευη παω για χοριακη, ηθελα να ρωτησω ειχε καμια πονακια χαμηλα σαν τσιμπηματακια? εχω κατι πονακια κ δε ξερω τι ειναι!!!!!!!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ειναι η πρωτη μου εξωσοματικη και η 8 μερα εμβρυομεταφορας, τι παρασκευη παω για χοριακη, ηθελα να ρωτησω ειχε καμια πονακια χαμηλα σαν τσιμπηματακια? εχω κατι πονακια κ δε ξερω τι ειναι!!!!!!!!!!:?

 

 

 

miko,καλησπερα.και εγω το ιδιο,πρωτη εξωσωματικη και ειχα κανονικα σημαδια περιοδου.πονους στην κοιλια και φουσκωμα στα στηθη.λεω,παει...πηγα την 13 μερα για χοριακη και εδειξε 400.τωρα παω για δευτερη,την ερχομενη πεμπτη 13/06/2013...για να δουμε...

καλη επιτυχια σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
:?::?: καλημέρα , τελικά τι γίνετε με αυτά τα πονάκια;;;;καλησπερα νιωθω και γω πονους περιοδου απο την 2η μερα της εμβρυομεταφορας και επειδη ειναι η τριτη προσπαθεια και ενιωθα παλι τα ιδια στις προηγουμενες με αρνητικα αποτελεσματα θα ηθελα αν καποια κοπελα που ειχαν ιδια συμπτωματα ειχαν και θετικα αποτελεσματα.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:?::?: καλημέρα , τελικά τι γίνετε με αυτά τα πονάκια;;;;καλησπερα νιωθω και γω πονους περιοδου απο την 2η μερα της εμβρυομεταφορας και επειδη ειναι η τριτη προσπαθεια και ενιωθα παλι τα ιδια στις προηγουμενες με αρνητικα αποτελεσματα θα ηθελα αν καποια κοπελα που ειχαν ιδια συμπτωματα ειχαν και θετικα αποτελεσματα.ευχαριστω.

 

Renatasta καλημέρα. Είχα πόνους περιόδου όχι φρικτούς αλλά έτσι αυτό το παράξενο φούσκωμα σε πολύ έντονη κατάσταη μέχρι και την 5η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά. Μετά μετριάστηκε το φαινόμενο και 9- 12η μέρα πρήξιμο στο στήθος. Η χοριακή στο 215 και τώρα είμαι στην 5η εβδομάδα. Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσένα. Ηρέμησε και από 4η μέρα σήκω από τους καναπέδες και πήγαινε βόλτα στο τετράγωνο. Μην το σκέφτεσαι συνέχεια!!!

Ολα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

 

Renatasta καλημέρα. Είχα πόνους περιόδου όχι φρικτούς αλλά έτσι αυτό το παράξενο φούσκωμα σε πολύ έντονη κατάσταη μέχρι και την 5η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά. Μετά μετριάστηκε το φαινόμενο και 9- 12η μέρα πρήξιμο στο στήθος. Η χοριακή στο 215 και τώρα είμαι στην 5η εβδομάδα. Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσένα. Ηρέμησε και από 4η μέρα σήκω από τους καναπέδες και πήγαινε βόλτα στο τετράγωνο. Μην το σκέφτεσαι συνέχεια!!!

 

καλημέρα κοριτσια. εγω ειμαι στη 8η μερα και συνεχίζω να εχω πονακια περιοδου μονο που άλλαξε ειναι οτι σταμάτησαν οι πονοι στο στήθος. αποφασισα απο σημερα για να μη μου τη βαρέσει και αλλο γιατι τη δευτέρα θα παω για τη χοριακή μου σηκώθηκα απο το καναπε κανω και τις δουλιτσες μου γιατι πηρα και 4 κιλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
;)Καλημέρα! Είναι πρώτη φορά που γράφω εδώ και πρώτη φορά που έκανα εξωσωματική. Πολλά ερωτήματα και πολυ ανησυχία σε κάθε βήμα. Είναι τρίτη μέρα μετα την εμβρυομεταφορά και ήδη νιώθω πόνους που δεν ξερω που μπορεί να οφείλονται. Το πρωί κάνω μια ένεση Ivor και μετά βάζω την κολπική κρέμα Vasclor. Υπάρχει καποια που ακολουθεί παρόμοια φαρμακευτική αγωγή;Εύχομαι σε όλες τισ κοπέλες καλά αποτελέματα με την βοήθεια του Θεού
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

Εμένα είναι η τρίτη ημέρα μετά την εμβρυομεταφορά και έχω παρόμοια συμπτώματα με πόνους στην κοιλιά, αλλά εμένα με μπερδεύουν οι πόνοι γιατί με πονάει και το έντερο και τελικά δεν ξέρω από που πονάω:-P. Η αγωγή που ακολουθώ είναι το πρωί filicin, cyclacur λευκά (8 χάπια την ημέρα), το μεσημέρι ivor αντιπηκτική, utrogestan 100mg (9 την ημέρα) και το βράδυ 1 χάπι medrol κορτιζόνη. Προσεύχομαι κάθε μέρα στην Παναγία να πετύχει και να πάνε όλα καλά.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και για όλα τα παραπάνω κορίτσια με μεγάλες χοριακές. Σας το εύχομαι από καρδιάς!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημερα!! Χθες εκανε την εβρυομεταφορα και εχω τρομερη αγωνια!!! Το βραδυ ειχα λιγα πονακια στην κοιλια...ελπιζω να μην ειναι κακο;; ειναι η πρωτη μας προσπαθεια και σκεφτομαι το παραμικροι....φανταζομαι 4ημερες καναπε κρεβάτι αρκουν...ευχομαι σε ολες μας γρηγορα να εχουμε καλα νεα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια μόλις μπήκα και εγώ στην παρέα σας, σήμερα μου πήραν τα αβγά μου χαχαχ είναι η δεύτερη προσπάθεια. Αλλά ο γιατρός τα αβγά μου, μου λέει ότι δεν είναι τόσο καλά, συνέχεια το λέει και με απογοητεύει :'( έχει τύχει σε καμία? Πουφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα!! Χθες εκανε την εβρυομεταφορα και εχω τρομερη αγωνια!!! Το βραδυ ειχα λιγα πονακια στην κοιλια...ελπιζω να μην ειναι κακο;; ειναι η πρωτη μας προσπαθεια και σκεφτομαι το παραμικροι....φανταζομαι 4ημερες καναπε κρεβάτι αρκουν...ευχομαι σε ολες μας γρηγορα να εχουμε καλα νεα!!

 

καλησπέρα σου συνιστώ ψυχραιμια :-) (στο λεει παθουσα) περιμενω να κανω την χοριακη μου την δευτερα. Εγω μετα απο την εμβριομεταφορα ειχα μονο ελαφρως τσιμπιματακια χαμηλα.Μετα απο 2 μερες εχασα λιγα καφε υγρα και απο την τεταρτη εχω πονους στην μεση.Μεχρι ομως την τεταρτη τιποτα αλλο!! Να φροντισεις να ξεκουραζεσε οσο μπορεις και να αφησεις της δουλειες του σπιτιου στην ακρη :-))

 

και....καλα μας αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μόλις μπήκα και εγώ στην παρέα σας, σήμερα μου πήραν τα αβγά μου χαχαχ είναι η δεύτερη προσπάθεια. Αλλά ο γιατρός τα αβγά μου, μου λέει ότι δεν είναι τόσο καλά, συνέχεια το λέει και με απογοητεύει :'( έχει τύχει σε καμία? Πουφφφφφ

 

καλησπέρα, δεν μου ετυχε κατι τετοιο ομως ηθελα να σου πω πως καλυτερα να ακολουθησεις της οδηγιες του ιατρου σου.Σιγουρα ξέρει το καλυτερο για την δικη σου περιπτωση.θα προχωρησεις σε εμβριομεταφορα σε λιγες μερες? τι σου εχει πει? μην χανεις τις ελπιδες σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δεν μου ετυχε κατι τετοιο ομως ηθελα να σου πω πως καλυτερα να ακολουθησεις της οδηγιες του ιατρου σου.Σιγουρα ξέρει το καλυτερο για την δικη σου περιπτωση.θα προχωρησεις σε εμβριομεταφορα σε λιγες μερες? τι σου εχει πει? μην χανεις τις ελπιδες σου!

καλησπερα γλυκια μου ναι σε λιγες μερες θα κανω εμβρυομεταφορα τωρα μου ειπε να βαζω κολπικα

Utrogestan πρωι μεσημερι κ βραδυ ενα τον 200

 

:-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δεν μου ετυχε κατι τετοιο ομως ηθελα να σου πω πως καλυτερα να ακολουθησεις της οδηγιες του ιατρου σου.Σιγουρα ξέρει το καλυτερο για την δικη σου περιπτωση.θα προχωρησεις σε εμβριομεταφορα σε λιγες μερες? τι σου εχει πει? μην χανεις τις ελπιδες σου!

εχω πονους στο στηθος <λες κ περιμενω περιοδο> ξεχασανα το πω

Link to comment
Share on other sites

Τα αβγά μου δεν γονιμοποιουνται ουφφφφφφφφ το ένα μόνο, το άλλο ζορίζεται, καπνίζω πολύ μόνο αυτό την κατάχρηση κάνω. Πείτε μου που παίζει ρόλο? Διάβασα ότι παίζει ρόλο το σπέρμα :mad

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γλυκια μου ναι σε λιγες μερες θα κανω εμβρυομεταφορα τωρα μου ειπε να βαζω κολπικα

Utrogestan πρωι μεσημερι κ βραδυ ενα τον 200

 

:-([/QUO

 

για να σου ειπε πως προχωράτε σε εμβριομεταφορα κατι ξέρει :P σου ευχομαι με ολη μου την καρδια μια τεραστια χοριακη!! μην χανεις τις ελπιδες σου! θα περιμενω νεα σου.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργια στην παρέα. Είναι η δεύτερη εξωσωματικη που κάνω. Η προηγούμενη ήταν πριν έξι χρόνια με επιτυχία. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια ακομη προσπάθεια αφου τόσα χρόνια δεν ήρθε μόνο του. Μετά την εμβρυομεταφορά 5-6 μέρες είχα πόνους. Έχει 2 μέρες τώρα που δεν έχω σχεδόν τίποτα και άρχισα να ανησυχω και δεν θυμάμαι κιόλας στην προηγούμενη τι συμπτώματα είχα απλά μου ειχε έρθει λιγο ροζ αιμα και γρήγορα έκανα τεστ φαρμακειου και είχε βγει θετικό και μετα έκανα χοριακη και όλα καλά. Κορίτσια ας μου πει κάποια ειναι φυσιολογικό που μετα απο 7 μέρες απο την εμβρυομεταφορα δεν ποναω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...