Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΎΛΑΞΗ ΜΩΡΏΝ ΚΑΙ ΝΗΠΊΩΝ


Recommended Posts

Ονομάζομαι Μαριάντζελα και αγαπώ τα παιδιά και την ενασχόληση μαζί τους.

Ενδιαφέρομαι να αναλάβω τη φύλαξη και την δημιουργική απασχόληση παιδιών παρέχοντας εφόδια προσχολικού επιπέδου αλλά και προστασία στις καθημερινές τους ανάγκες.

Οι γονείς μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου 6994946706 :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗ ΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΒΡΕΦΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΟΣΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝHΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΗΛ.6948276675

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Ελπίζω οι κοπέλες που έχουν γράψει προγενέστερα να βρήκαν κάποια εργασία με μωράκια. Εγώ έχω εσωτερική babysitter γιατί δουλεύω πάρα πολύ και δεν έχω άλλη επιλογή.

Ανάμεσα στις γυναίκες που δοκίμασα για 2,5 μήνες και έμεινα ευχαριστημένη ήταν η Τατιάνα (γύρω στα 47-48 από τη Ρωσία), η οποία όμως δεν μπορεί να δουλέψει πλέον ως εσωτερική γιατί πρέπει να προσέξει και τη δική της οικογένεια. Η Τατιάνα μου πρόσεξε το καλοκαίρι του 2012 στην Κρήτη για 2,5 μήνες το μόλις 8 μηνών αγοράκι μου με μεγάλη προσοχή και πολύ αγάπη. Για κάποιο διάστημα που εγώ χρειάστηκε να λείψω και την άφησα με την μητέρα μου ήμουν απολύτως ήσυχη. Από τότε έχουμε διατηρήσει σχέσεις. Σήμερα μένει στον Πειραιά και έχει ανάγκη από δουλειά. Αν κάποιος -α χρειάζεται babysitter στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά προτείνω να την γνωρίσει.

Επίσης στην περιοχή του Ζωγράφου που μένω (αλλά και τριγύρω όπως Ιλίσια κλπ) μένει η συμμαθήτριά μου Βίκυ (45 ετών), ιδιαίτερα έξυπνη και δραστήρια η οποία είναι μητέρα δυο παιδιών γυμνασίου και αναλαμβάνει υπεύθυνα την φύλαξη παιδιών. και σε εκείνη θα ανέθετα την φύλαξη του παιδιού μου αν δεν χρειαζόμουν εσωτερική.

Αν κάποια-ος ενδιαφέρεται να γνωρίσει κάποια από τις δύο υποψήφιες babysitter ας επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected] για να δώσω τα στοιχεία της και να κανονίσετε μια συνάντηση, γιατί πιστεύω ότι αμέσως σημαντικότερο, μετά την ασφάλεια του παιδιού, είναι να "ταιριάξει η χημεία" των γονιών και της babysitter.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γνωρίζετε πόσο περίπου κοστολογείται η ώρα για την φύλαξη, γενικότερα δηλ.που κυμαίνονται οι τιμές;

Οι τιμές που θα σου γράψω είναι οι γενικές τιμές που συνάντησα όταν εψαχνα: Στην κυρία που είναι εσωτερική οι τιμές είναι γύρω στα 500-600, γιατί τους παρέχεις και τροφή, στέγη, λοιπά έξοδα και τα χρήματα αυτά είναι καθαρά. Η εργασία είναι για 5 ή 6 μέρες την εβδομάδα. Κάποιες ζητούν και ΙΚΑ. Για παράδειγμα πριν 3 μήνες που έψαχνα κάποια μου ζήτησε 600 ευρώ και ΙΚΑ με 2 ρεπό, ενώ κάποια άλλη πολύ καλή και ίσως καλύτερη μου ζήτησε 5 ευρώ χωρίς ΙΚΑ και 1 ρεπό. Αν η εργασία είναι σε ακριβές συνοικίες όπως βόρεια ή νότια προάστια με 500 ευρώ, χωρίς ΙΚΑ το ποσό αυτό μπορεί να ανέβει και στα 700.

Αναφορικά με τις εξωτερικές πέρισυ ζήταγαν, περίπου 25-30 ευρώ για 8 με 9 ώρες, είναι θέμα προσωπικής συμφωνίας, προτεραιοτήτων, ανάγκης, κλπ.

Αν τώρα με ρωτάς συγκεκριμένα για κάποια από τις γνωστές μου, μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνό τους και να τους προτείνεις αυτό που εσύ μπορέις να δώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζετε πόσο περίπου κοστολογείται η ώρα για την φύλαξη, γενικότερα δηλ.που κυμαίνονται οι τιμές;

 

Υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση ανάλογα με τη συχνότητα και τη διάρκεια της υπηρεσίας.

Α! Παίζει ρόλο και η περιοχή, καθώς και το τι περιλαμβάνει η "φύλαξη" (γιατί για κάποιες μητέρες, περιλαμβάνονται και οι δουλειές του νοικοκυριού)..

 

Οπότε, μάλλον πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

λέγομαι Άννυ και ο γιος μου θα γίνει 2 ετών τον Μάρτιο. Μένουμε στην περιοχή Πάτημα Χαλανδρίου (πολύ κοντά στο Μετρό Δουκίσσης Πλακεντίας). Αναζητώ -σχετικά άμεσα- έμπειρη κοπέλα για πρωινή φύλαξη/ δημιουργική απασχόληση (όχι δουλειές του νοικοκυριού) περίπου 6-7 ώρες, τρεις φορές την εβδομάδα. Μπορείτε να μου συστήσετε κοπέλες που γνωρίζετε από την ευρύτερη περιοχή (Βριλήσια, Γέρακας, Πεντέλη); ευχαριστώ προκαταβολικώς!

Link to comment
Share on other sites

Σε κανα τρίμηνο ή τετράμηνο θα γυρίσω στην εργασία μου. Ελπίζω να μου δώσει το μειωμένο ωράριο (σε προηγούμενη κοπέλα δεν το έδωσε) δηλ.6ωρο όπως είχε γίνει στο πρώτο μου παιδάκι.

Υπάρχει μια οικογενειακή φίλη που έχει προσφερθεί να κρατήσει τον μπέμπη μας, όπως και μια ξαδέρφη του συζύγου όπου δούλευε σε παιδικό σταθμό και την απέλυσαν.

Δεν θέλω να κάνουν δουλειές εννοείται μόνο να ασχολούνται με το μωρό. Θα έρχεται και η μητέρα μου κάποιες ώρες, που με βοηθάει με το σιδέρωμα.

Γι'αυτό ρώτησα που κυμαίνονται οι τιμές για να τους προτείνω κάτι ή να αφήσω εκείνες πρώτα να μου πουν.Επειδή είναι γνωστές ντρέπομαι μην πω λίγα χρήματα, βέβαια δεν είναι και πολλά αυτά που αμείβομαι εγώ. Πιστεύετε πως για 6ωρο 400,00 ευρώ είναι καλά;Και για 8ωρο 500,00;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

Λόγω του ότι είμαι από Κύπρο,σίγουρα αυτά που θα σας πω δεν θα βοηθήσουν στο ψάξιμο σας για νταντα,αλλά μου κάνει εντύπωση τα ποσά που αναφέρετε.Την πρώτη μου κόρη από 4 μηνών που επέστρεψα στην δουλεία,την πρόσεχε μια κυρία στο δικό της σπίτι,την έπερνα εκει από τις 7 το πρωί μέχρι τις 14.30 το μεσημέρι,πέντε μέρες την εβδομάδα.Εννοείται έπερνα το γάλα τις κρεμούλλες και αργότερα το φαγητό της.Πλήρωνα 200 ευρώ τον μήνα.Βέβαια ήταν από τις πιο χαμηλές τιμες που άκουσα.Στην έρευνα που έκανα και εγώ όταν έψαχνα κοπέλλα η ψηλότερη αμοιβή ήταν γύρω στα 300 ευρώ.

Οι αμοιβές που λέτε είναι μόνο για φύλαξη στο δικό σας σπίτι??Αυτό κάνει την διαφορα?

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...