Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα σας! Με λένε Ευδοκία και είμαι καινούργια στο forum.Παρόλλα αυτά μέχρι τώρα διάβαζα συχνά τις συζητήσεις σας και ομολογώ πως οι απόψεις σας με έχουν βοηθήσει πολύ. Είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, και το μεγαλύτερο διάστημα το έχω περάσει στο κρεβάτι. Σχετικά με τα κιλά έχω πάρει σύνολο 12 και τα τελευταία 3 τα πήρα μέσα σε 20 μερες χωρίς πολυ φαί και χωρίς να το καταλάβω. Όσο για τις ραγάδες μέχρι τώρα δεν είχα και μέσα σε μια βδομάδα η κοιλιά μου γέμισε καθώς επίσης και λίγο το στομάχι. Λόγω του ότι έβαζα κρέμες απο την αρχή της εγκυμοσύνης, καταλήγω στο συμπέρασμα πως τα πάντα είναι θέμα δέρματος και ορμονών (από ότι έχω διαβάσει). Όντως αν είναι να τις κάνεις τις κάνεις. Παρόλλα αυτά συνεχίζω να χρησιμοποιώ το λαδάκι εγκυμοσύνης με αιθέρια έλαια του botanica (μαγαζί βιολογικών προιόντων) το οποίο είναι εξαιρετικό και ιδιαίτερα χαλαρωτικό λόγω της λεβάντας καθώς επίσης και διάφορες κρέμες σε συνδιασμούς όπως simulcium,elancyl,olyderm, fissan mama και διάφορες απλές ενυδατικές, με σκοπό απλά και μόνο την ενυδάτωση του δέρματος και ίσως την πρόληψη.

 

Δεν ξέρω αν βοήθώ καθόλου, απλά να σας πω ότι το όλο θέμα το έφερα βαρέως στην αρχή (κιλά, ραγάδες, αλλαγή σώματος και ζωής γενικότερα, κλπ) αλλά εδώ που τα λέμε για να γίνεις μανούλα θέλει θυσίες και αυτό που σκέφτομαι για να χαλαρώσω είναι ότι το τίμημα των κιλών και της χαλάρωσης ίσως τελικά να είναι πολύ μικρό μπροστά σε τέτοια δώρο.

 

Παρόλλα αυτά εύχομαι οι κόκκινες ραγάδες να ασπρίζουν και όντως στο τέλος να μην πολυ φαίνονται ( :)) )!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα ευδοκια.καλως ηρθες στην παρεα μας.εγω ειμαι η ελενα εγκυος στην 27 εβδομαδα και περιμενω κοριτσακι. πριν απο αυτη την εγκυμοσυνη ειχα δυστυχως δυο αποβολες που με ειχαν ριξει πολυ σε αυτη ευτυχως πανε καλα τα πραγματα αλλα φυσικα προσεχω παρα πολυ και δεν κανω ασκοπες μετακινησεις να φανταστεις ολο το πρωτο τριμηνο εμεινα στο σπιτι εβγενα μονο για να παω στο γιατρο μου και στο ικα για να μου γραψει φαρμακα .οντως για να φερεις στο κοσμο το παιδακι σου απαιτουντε πολλες θυσιες.ραγαδες εβγαλα και εγω απο 4-5 μηνα δεν θυμαμαι ακριβως ρωτησα τον γιατρο μου για κρεμα πριν βγαλω και μου ειπε αν ειναι να βγαλεις θα βγαλεις οτι κρεμα και να βαλεις το μονο που μου ειπε ειναι να βαζω βαζελινη για να ειναι ενυδατωμενη η περιοχη της κοιλιας.

σου ευχομαι καλο υπολοιπο στην εγκυμοσυνη σου με ενα πονο να δεχτεις το παιδακι σου στην αγκαλια σου και να περασεις ευχαριστα στο forum. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα κορίτσια και σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

 

Έλενα με το καλό και εσύ να υποδεχτείς το μωράκι σου. Πιστεύω πως οι κόποι μας θα ανταμοιφθούν στο τέλος όταν θα έχουμε τα κοριτσάκια μας!

Μάτα δεν ξέρω αν είσαι έγκυος ή ήδη έχεις γεννήσει αλλά εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα.

Ελπίζω να τα λέμε συχνά απο δω και πέρα!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΠΕΜΠΗ 7 ΜΗΝΩΝ. ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΗΡΑ 15 ΚΙΛΑ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ 8ο ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΟΥΡΕΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ ΜΕ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΟ ΡΥΘΜΟ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ ΠΡΗΖΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΣΑΙ. ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΑΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ Η' ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ.ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΤΟ ΕΒΑΖΑ. ΤΙ ΚΡΕΜΕΣ, ΤΙ BABY OIL ΔΕΝ ΚΑΝΟΥ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΔΕ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ROC ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Peny, καλώς ήρθες στο forum!! Συμφωνώ μαζί σου, αν οι ραγάδες είναι να βγουν βγαίνουν. Εξαρτάται απο το δέρμα και τις ορμόνες. Πάντως μου έχουν πει ότι όταν ασπρίσουν δεν πολυφαίνονται, αλλά όπως λες και συ δεν θα έχει και ιδιαίτερη σημασία!

 

Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!!! και ελπίζω να τα λέμε συχνά!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Peny, καλώς ήρθες στο forum!! Συμφωνώ μαζί σου, αν οι ραγάδες είναι να βγουν βγαίνουν. Εξαρτάται απο το δέρμα και τις ορμόνες. Πάντως μου έχουν πει ότι όταν ασπρίσουν δεν πολυφαίνονται, αλλά όπως λες και συ δεν θα έχει και ιδιαίτερη σημασία!

 

Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!!! και ελπίζω να τα λέμε συχνά!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ! ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙ Η' ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εγω βρισκομαι στην 25η βδομαδα της κυησεως μου και εχω παρει συνολικα 9 κιλα. δεν εχω βγαλει μεχρι στιγμης ραγαδες, και οσον αφορα απο κρεμες χρησιμοποιω το proderm την λοσιον.

 

και εγω πιστευω οτι αν θελουν να εμφανιστουν θα το κανουν ειτε εχεις παρει πολλα κιλα ειτε οχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας και από εμένα είμαι 26εβδομάδων και περιμένω κορίτσι. Αλλά έχω και ένα γιό 21μηνών.

 

Στο πρώτο μου παιδί πήρα μόνο 9 κιλά και λίγες ραγάδες παρόλο που έβαζα κρέμα, μόλις βγήκα από το μαιευτήριο τα έχασα όλα.

Τώρα πήρα αυτό το ένα κιλό που έχασα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου άρα είμαι στα κιλά μου

 

Θα χαρώ πολύ να τα λέμε από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και από εμένα είμαι 26εβδομάδων και περιμένω κορίτσι. Αλλά έχω και ένα γιό 21μηνών.

 

Στο πρώτο μου παιδί πήρα μόνο 9 κιλά και λίγες ραγάδες παρόλο που έβαζα κρέμα, μόλις βγήκα από το μαιευτήριο τα έχασα όλα.

Τώρα πήρα αυτό το ένα κιλό που έχασα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου άρα είμαι στα κιλά μου

 

Θα χαρώ πολύ να τα λέμε από εδώ

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΓΙΟΣ!ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΕΣΥ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ (ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ) ΘΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ!ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχασριστώ.

Επείδή είμαι πολύ παραπάνω από όσο πρέπει αποφάσισα στην εγκυμοσύνη να προσπαθήσω να μην πάρω πολλά γιατί αλλιώς κάηκα αμα έπρεπε να χάσω και αυτά και αυτά που είχα ήδη.

Δεν μπορώ να πώ πως στερήθηκα τίποτα εκτός απο αναψηκτικά και λίγη προσοχή στο βραδυνό φαγητό.

Κατα τα άλλα όλα καλά και τα παγωτά μου και το ντιλιβερι.

 

Μετά που γέννησα βέβαια και μέσα σε 2 χρόνια πήρα 12κιλά αλλά δεν έχει καμία σημασία χιχιχιχιχι

 

Και γιαυτό στην δεύτερη τώρα εγκυμοσύνη είμαι 6,5μηνών και στα κιλά μου πάλι κράτει στο βραδυνό (σ.σ. αλλά αναψυκτικά πίνω λίγο αλλά πίνω)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι περιμένω Πένυ μου! πολλά κορίτσια γενικώς φέτος!

Fotini xarma καλως ήρθες και Έλσα με το καλό και συ να υποδεχτείς το κοριτσάκι σου.

 

Κορίτσια όπου να ναι πλησιάζω στο τέλος και ενώ σε γενικές γραμμές είμαι cool με πιάνουν όμως και κάτι τρελες σκέψεις για την υγεία του μωρού (αστα να πάνε) σε λίγο θα αρχήσω να αμφισβητώ και τους υπερήχους. Βέβαια συνέρχομαι αλλά το άγχος άγχος΄. Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όπου να ναι πλησιάζω στο τέλος και ενώ σε γενικές γραμμές είμαι cool με πιάνουν όμως και κάτι τρελες σκέψεις για την υγεία του μωρού (αστα να πάνε) σε λίγο θα αρχήσω να αμφισβητώ και τους υπερήχους. Βέβαια συνέρχομαι αλλά το άγχος άγχος΄. Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό έτσι?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!! ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΡΑ!ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΦΙΑΛΤΕΣ!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΖΑ ΞΥΠΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΛΑΙΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΑΚΛΑ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να πάνε όλα καλά. εφιάλτες δεν βλέπω καθόλου, άσε που γενικά απο την αρχή της εγκυμοσύνης έχω αυπνίες. Ο φόβος όμως είναι καθημερινός! τέλος πάντων τώρα τον φάγαμε τον γάιδαρο η ουρά μου έμεινε!! σε ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να πάνε όλα καλά. εφιάλτες δεν βλέπω καθόλου, άσε που γενικά απο την αρχή της εγκυμοσύνης έχω αυπνίες. Ο φόβος όμως είναι καθημερινός! τέλος πάντων τώρα τον φάγαμε τον γάιδαρο η ουρά μου έμεινε!! σε ευχαριστώ για την υποστήριξη.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ!ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΛΙΠΟΘΥΜΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΕ 40' ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ. ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

peny Evdokia σας εύχομαι με το καλό να κρατήσετε στην αγκαλιά σας γερά μωράκια!!!

Και εγώ είχα αυπνίες! Όσο για τις ραγάδες έβαζα βαζελίνη απο τον 3ο μήνα και δεν έχω καμία. Γέννησα 36 εβδ. και 2 ημ. και είχα πάρει 15 κιλά, πού να έπερνα και τον 9ο μήνα? Φυσικά έχω ακόμα 8 κιλά να χάσω...

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

:D Καλημέρα κορίτσια!

Αγωνίες διακρίνω, ε?!!!

Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και ελπίζω να τη βγάλω και σε αυτή την εγκυμοσύνη με λίγα κιλά. Στο γιό μου πριν από 2 χρόνια είχα πάρει 10 κιλά. Ραγάδες παρεπιντόντως έκανα λίγες στο στήθος, όταν ασπρισαν φαινόντουσαν λιγότερο, αλλά πάντως φαίνονται, μάλλον επειδή είμαι μελαχρινή! έχουν δίκιο που λένε ότι άμα είναι να κάνεις θα κάνεις γιατί εξαρτάται κυρίως από τον τύπο του δέρματος που έχει η καθεμιά.

Η ενυδάτωση παρόλα αυτά είναι απαραίτητη κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και μετά τον τοκετό αν θηλάζουμε γιατί το δέρμα μας αφυδατώνεται πιο εύκολα λόγω των αυξημένων αναγκών του εμβρύου και της γαλακτοφορίας.

:!: κορίτσια προσοχή :!:

Ξέρω ότι πολλοί προτείνουν τη βαζελίνη για ενυδάτωση αλλά είναι προϊόν που έχει σαν βάση το πετρέλαιο και απορροφάται, με αποτέλεσμα να περνάει στην κυκλοφορία του αίματος όπως και οι τοξίνες.

προτιμήστε κάτι πιο αγνό όπως οι ειδικές κρέμες, το baby oil και το ελαιόλαδο που είναι ότι πιο αγνό! επειδή το ελαιόλαδο αργεί να απορροφηθεί και ως γνωστόν "λαδώνει" :!: το αμυγδαλέλαιο είναι ιδανικό. (μπορείτε να το βρείτε στα φαρμακεία)

(για να μην παρεξηγηθώ και πειτε πια είναι αυτή που το παίζει ξερόλας πρέπει να σας πώ ότι είμαι νοσηλεύτρια)[/i][/b]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...