Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κάτι ποιο δημιουργικό από την έπίσκεψη σε έναν παιδότοπο (?)


Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα σε όλους τους χαζο-μπαμπάδες, χαζο-μαμάδες και χαζο-θείους (όπως εγώ) του φόρουμ!!! :D

 

Επειδή ως γνήσιος χαζο-θείος όπου σταθώ και όπου βρεθώ σκέφτομαι συνέχεια την ανιψιά μου, τώρα τελευταία ψάχνω πάρα πολύ το θέμα της δημιουργικής απασχόλησης των πιτσιρικιών. Προφανώς υπάρχει και παρέχεται στη χώρα μας τεράστια γκάμα δραστηριοτήτων, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλες επικεντρώνονται στην ενασχόληση, μόνον, του παιδιού.

 

Πλην όμως βασικότατος παράγοντας στην αγωγή ενός παιδιού και στην διαμόρφωση της ψυχολογίας του είναι οι γονείς (και οι θείοι φυσικά! :wink:).

 

Σκεφτόμουν λοιπόν αν έχουν οργανωθεί δραστηριότητες στις οποίες θα συμμετάσχει ενεργά και ο γονιός και όχι απλώς να κάνει τον ταξιτζή του παιδιού... πχ, υπάρχει κάποιος παιδότοπος ο οποίος θα είναι έτσι διαμορφωμένος ώστε και οι γονείς να παίζουν με τα παιδιά? διοργανώνεται σε κάποιο μουσείο κάποια δραστηριότητα χειροτεχνίας στην οποία ο γονιός θα συν-δημιουργεί με το παιδί?? :?::?::?:

 

Ίσως το θέμα χαρακτηριστεί ως λεπτομέρεια, της λεπτομέρειας, ω λεπτομέρεια (!!!), αλλά επειδή με απασχολεί είπα να το θέσω σε δημόσια διαβούλευση!!!

 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας (γονέων και θείων:mrgreen: ) καταρχήν για το αν κρίνετε-αισθάνεστε ότι τέτοιου τύπου συν-ενασχόληση με τα παιδιά είναι χρήσιμη και κατά δεύτερον αν θα προτιμούσατε μια τέτοια δραστηριότητα συν-απασχόλησης με τα παιδιά περισσότερο ή λιγότερο από μία δραστηριότητα κατά την οποία το παιδί συμμετέχει μόνο του (εννοείται φυσικά με την επίβλεψη παιδαγωγών!!)

 

Επίσης αν υπάρχει κάποιος ψυχολόγος, θα με ενδιέφερε να μας πει την γνώμη του σχετικά με το θέμα που θέτω.

 

Νομίζω, ότι αυτό το θέμα μας έχει απασχολήσει όλους έστω και φευγαλέα, γιατί, πέστε μου ειλικρινά, πόσοι από εσάς βλέποντας το πιτσιρίκι τους να χοροπηδάει πάνω στα στρώματα ενός παιδότοπου δεν λαχτάρησε να μπει και αυτός και να κάνει το ίδιο? ε? :?::?::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν καλημέρα σε όλους τους χαζο-μπαμπάδες, χαζο-μαμάδες και χαζο-θείους (όπως εγώ) του φόρουμ!!! :D

 

Επειδή ως γνήσιος χαζο-θείος όπου σταθώ και όπου βρεθώ σκέφτομαι συνέχεια την ανιψιά μου, τώρα τελευταία ψάχνω πάρα πολύ το θέμα της δημιουργικής απασχόλησης των πιτσιρικιών. Προφανώς υπάρχει και παρέχεται στη χώρα μας τεράστια γκάμα δραστηριοτήτων, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλες επικεντρώνονται στην ενασχόληση, μόνον, του παιδιού.

 

Πλην όμως βασικότατος παράγοντας στην αγωγή ενός παιδιού και στην διαμόρφωση της ψυχολογίας του είναι οι γονείς (και οι θείοι φυσικά! :wink:).

 

Σκεφτόμουν λοιπόν αν έχουν οργανωθεί δραστηριότητες στις οποίες θα συμμετάσχει ενεργά και ο γονιός και όχι απλώς να κάνει τον ταξιτζή του παιδιού... πχ, υπάρχει κάποιος παιδότοπος ο οποίος θα είναι έτσι διαμορφωμένος ώστε και οι γονείς να παίζουν με τα παιδιά? διοργανώνεται σε κάποιο μουσείο κάποια δραστηριότητα χειροτεχνίας στην οποία ο γονιός θα συν-δημιουργεί με το παιδί?? :?::?::?:

 

Ίσως το θέμα χαρακτηριστεί ως λεπτομέρεια, της λεπτομέρειας, ω λεπτομέρεια (!!!), αλλά επειδή με απασχολεί είπα να το θέσω σε δημόσια διαβούλευση!!!

 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας (γονέων και θείων:mrgreen: ) καταρχήν για το αν κρίνετε-αισθάνεστε ότι τέτοιου τύπου συν-ενασχόληση με τα παιδιά είναι χρήσιμη και κατά δεύτερον αν θα προτιμούσατε μια τέτοια δραστηριότητα συν-απασχόλησης με τα παιδιά περισσότερο ή λιγότερο από μία δραστηριότητα κατά την οποία το παιδί συμμετέχει μόνο του (εννοείται φυσικά με την επίβλεψη παιδαγωγών!!)

 

Επίσης αν υπάρχει κάποιος ψυχολόγος, θα με ενδιέφερε να μας πει την γνώμη του σχετικά με το θέμα που θέτω.

 

Νομίζω, ότι αυτό το θέμα μας έχει απασχολήσει όλους έστω και φευγαλέα, γιατί, πέστε μου ειλικρινά, πόσοι από εσάς βλέποντας το πιτσιρίκι τους να χοροπηδάει πάνω στα στρώματα ενός παιδότοπου δεν λαχτάρησε να μπει και αυτός και να κάνει το ίδιο? ε? :?::?::lol:

 

Τι ηλικία έχει η ανηψιά σου? Μέχρι τα 3 ό,τι δραστηριότητα και να διαλέξετε, είναι υποχρεωτική και η παρουσία (και ίσως συμμετοχή) του κηδεμόνα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι αν'αγκη να πάτε σε κάτι οργανωμένο;

 

Εγώ θα προτιμούσα πιο "παραδοσιακές" ('η "παλιακές" αν θες) ενασχολήσεις.

Τι εννοώ; Στο πάρκο παιχνίδι με μπάλα, κηνυγητό, ακσρφάλωμα σε δέντρο, παίξιμο στην άμμο/χώμα (τι πιο ωραία από τα γίνεσαι χάλια;;;;) κλπ κλπ κλπ

 

Για το χειμώνα με τις πιο κρύες μέρες, ενασχόληση στο σπίτι. π.χ. μαγειρική (ένα κέικ να το φτιάξετε μαζί), επιτραπέζια, κατασκευές κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επισκεψη στο Αττικο Ζωολογικο Παρκο,

Μια βολτα στο Allou Fun Park,

Παιδικο Θεατρο/ παραστασεις, κουκλοθεατρο, θεατρο σκιων, διαδραστικες παραστασεις...

Μια εκπαιδευτικη βολτα σε καποιο μουσειο...

Ποδηλαταδα (μονο το παιδι ή και ο συνοδος του, στο ιδιο ή σε διαφορετικο ποδηλατο...

Βολτα σε ενα παρκο για μπαλα, πικνικ, κα

Πεζοπορια σε καποιο μονοπατι (μπορει και να ειναι μονο 30 λεπτα)...

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

μπες στις ιστοσελίδες των εξής μουσείων

ίδρυμα θεοχαράκη

μουσείο παιδικής τέχνης

παιδικό μουσείο

μουσείο Λαλαούνη

κέντρο μελέτης νεώτερης κεραμεικής

μουσείο κυκλαδικής τέχνης..ειδικά το θεοχαράκη και το παιδικο έχουν απειρα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπες στις ιστοσελίδες των εξής μουσείων

ίδρυμα θεοχαράκη

μουσείο παιδικής τέχνης

παιδικό μουσείο

μουσείο Λαλαούνη

κέντρο μελέτης νεώτερης κεραμεικής

μουσείο κυκλαδικής τέχνης..ειδικά το θεοχαράκη και το παιδικο έχουν απειρα πράγματα.

 

Αν είναι στην Αθήνα......

Link to comment
Share on other sites

να παίζεται "θέατρο" τα παραμύθια,

να ζωγραφίσετε με κιμωλίες τον δρόμο (και χαχαμίκο)

να μαζέψετε φθινοπωρινά φύλλα για χειροτεχνίες, αφού πρώτα χορέψετε πάνω τους, αν βρείτε βελανίδια που βγαίνουν τα σκουφάκια και αν είναι καλοκαίρι θα της αρέσει πολύ να φτιάχνεται "πριγκίπισσες" με μπουμπούκια παπαρούνας (αν σε ενδιαφέρει γράψε μου και θα σου πω πως, είναι πανεύκολο)

να κάνετε πικ νικ, κατα προτίμηση με κατοικίδιο παρέα, παίζει μαζί τους όταν εσύ κλατάρεις

δαχτυλομπογιές, μεγάλο χιτάκι

 

και θα συμφωνήσω με την προλαλλήσασα, παιχνίδια με το χώμα, all time classic

 

τα μουσεία κτλ δεν τους ενθουσιάζουν σε μικρές ηλικίες... ειδικά αν κρατάει ώρα, εγώ πχ έχω θέμα με την μικρή... βαριεται αν δεν έχει δραστηριοτες ... πιστεύω οτι η ψυχαγωγία πρέπει να περνάει από τα χέρια και να γίνεται αντιληπτή με όλες τις αισθήσεις...

 

καλή διασκέδαση!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:!:

Κατερινα2, η ανιψιά μου είναι 3,5 ετών αλλά το πώς θα περάσω δημιουργικά μαζί της το σκέφτομαι από τότε που γεννήθηκε! :-D Έχεις δίκιο ότι μέχρι αυτήν την ηλικία πρέπει υποχρεωτικά να είναι κάποιος μαζί της αλλά άλλο η παρουσία και άλλο η συν-απασχόληση... Νομίζω όμως ότι τώρα που το ψάχνω με σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια θα βρω πολύ πράμμα!!!

Μου δώσατε πολλές ιδέες. Νομίζω ότι χρειάζομαι πολλές Κυριακές για να τις υλοποιήσω όλες! Moon child δεν έχεις τον θεό σου! Που να βρω παπαρούνες και φύλα να χορέψω πάνω τους μέσα στην Αθήναααααααααα? :shock::shock: !!!! Σε ποιον παράδεισο ζεις να έρθω κι εγώ? :lol::lol:

Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι ότι σε κάτι άχτιστα οικόπεδα φύτρωναν μαργαρίτες και την πρωτομαγιά κάναμε στεφάνια με αυτές αλλά τώρα ούτε αυτές βλέπω! Πολύ τσιμέντο ρε σεις!!! :mad:

Το ποδήλατο, το κουκλοθέατρο, οι παιδικές παραστάσεις, το μπάνιο το καλοκαίρι, είναι περισσότερο ιδέες ψυχαγωγίας και όχι δημιουργίας και τις αφήνω για υλοποίηση στην μάνα της! Ε να κάνει και αυτή κάτι!!! χεχεχεχε!

Επιμένω και ρωτάω για τις χειροτεχνίες γιατί εγώ θέλω να την ωθήσω στο να σκέφτεται και να φτιάχνει κάτι! Αφού να φανταστείτε, ότι μιας και είμαι μηχανολόγος, σκέφτομαι το ποδήλατό της να το φτιάξουμε από ανταλλακτικά που θα αγοράσουμε και όχι να το αγοράσουμε... Βέβαια θα μου στοιχίσει Χ3 αλλά είναι μια ιδέα που την έχω... Γενικά έχω ένα κόλλημα με το να την ωθήσω στο να παλεύει για αυτό που θέλει και να μην της παρέχεται έτοιμο από το ράφι ενός σούπερ μάρκετ...

Βοηθάει βέβαια το γεγονός ότι η δικιά μας όταν παίζουμε μαζί ή όταν κάνουμε χειροτεχνίες την βλέπω ότι κάθετε με τις ώρες, αλλά το βαριέμαι αυτό (help!!!). Δηλαδή πόσους καφέδες να πιώ και πόσα φαγητά να φάω από αυτά που μου μαγειρεύει με τα κουζινικά της? ε? :lol:

Σε ένα ταξίδι μου στην Αγγλία βρήκα μια καφετέρια που είχε μεγάλα τραπέζια και πήγαιναν εκεί γονείς και πιτσιρίκια και κάθονταν όλοι μαζί στα τραπέζια και έκαναν χειροτεχνίες με υλικά που παρείχε το μαγαζί. Έτσι οι γονείς συναντιούνταν και έπιναν τον καφέ τους σαν άνθρωποι και παράλληλα συν-δημιουργούσαν με τα μικρά.. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε Ελλάδα-Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Για οργανωμένες δραστηριότητες στην Αθήνα μπορείς να παρακολουθείς σελίδες όπως http://parents.org.gr/events,'>http://parents.org.gr/events, http://www.elamazi.gr/ και σίγουρα υπάρχουν κι άλλες καλά ενημερωμένες.

 

Για ιδέες απασχόλησης μπορείς να βρεις άπειρα πράγματα στο διαδίκτυο ξεκινώντας από το φόρουμ εδώ: http://parents.org.gr/events

 

Κατά καιρούς έχω δει "δημιουργικά εργαστήρια" με λογικό κόστος και συμμετοχή του κηδεμόνα.

 

Αν βάλεις στο google images μια ιδέα, θα δεις εικόνες που θα σου κάνουν "κλικ" και θα μπορέσεις να οργανώσεις κάτι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Παράδειγμα: ψάχνεις για "παιχνιδι ανακυκλωση μπουκαλια" και βρίσκεις κάτι οικονομικό και ενδιαφέρον.

Εμείς μαζεύαμε υλικά για ανακύκλωση και μόλις είχαμε αρκετό υλικό, κάναμε μια αναζήτηση για να δούμε τι μας άρεσε να φτιάξουμε πχ από ρολό χαρτιού υγείας, χαρτονένια συσκευασία αυγών κτλ. Συχνά αποθήκευα τις ιδέες αυτές σε blog, ώστε να έχω σταδιακά μια δεξαμενή ιδεών, τις οποίες τις έβλεπα με άλλο μάτι, ανάλογα με την ετικέτα.

 

Μια σελίδα με μόνιμο ενδιαφέρον είναι η http://www.education.com, με παρουσία στο facebook, στην οποία ανεβαίνουν καθημερινά "απλές" ιδέες και εμπειρίες από γονείς και παιδαγωγούς. Επίσης, η αγαπημένη μου http://www.teachpreschool.org/ .

Επίσης, υπάρχουν πολυάριθμα blogs γονέων με πλούσιο υλικό.

 

Έχε υπόψην ότι η απασχόληση για 15' σε μια δραστηριότητα στην ηλικία αυτή είναι αρκετά ικανοποιητικός χρόνος (χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να κρατηθεί το ενδιαφέρον του παιδιού για παραπάνω), δηλαδή, αν θες να περάσετε οργανωμένα μια ώρα, θα πρέπει να έχεις διαφορετικές 3-4 ιδέες.

Σημαντικός παράγοντας επιτυχίας είναι να προσαρμόζεσαι εσύ σε ό,τι ενδιαφέρει το παιδί τη δεδομένη στιγμή και να το "εκμεταλλεύεσαι", ώστε να την καθοδηγήσεις σε "μαθήματα". Παράδειγμα: το ενδιαφέρον της κόρης μου για τη γνωστή γοργόνα το εκμεταλλεύτηκα για να ξεφυλλίσουμε βιβλία για τον θαλάσσιο κόσμο, να κάνουμε ζωγραφική και χειροτεχνίες που είχαν σχέση με τη θάλασσα κοκ.

Αυτό με τα γούστα των κοριτσιών (που είναι στην πλειοψηφία μάλλον) είναι αληθινή πρόκληση, ακόμη και για τις μαμάδες. Μπορείτε να φτιάξετε ένα μαγαζάκι, ταμειακή μηχανή, να κολλάτε τιμές πάνω σε τρόφιμα και να ζωγραφίζετε τιμοκαταλόγους. Τα παιδιά μαθαίνουν πολλά από την επανάληψη απλών διαδικασιών, εμπλουτίζουν λεξιλόγιο, μαθαίνουν τρόπους, διαπραγματεύονται, εξασκούν δεξιότητες, επιβεβαιώνουν ότι η επανάληψη φέρνει το αναμενόμενο αποτέλεσμα και όχι κάτι άλλο κτλ. Παρατηρώντας το παιδί και την ωρίμανση του θα δεις ότι σταδιακά θα σου είναι πιο εύκολο να κάνεις το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον και για σένα αλλά, αφού εκείνη περνάει καλά και βρίσκει κάποιο νόημα, σίγουρα θα είναι κάτι χρήσιμο για εκείνη.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αθήνα αλλά είναι πανεύκολο να το κάνεις μόνος σου.Είτε για καφέ πας είτε για φαΐ μπορείς να κουβαλάς μαζί σου σ'ένα μικρό τσαντάκι παιδικό ένα μικρό μπλοκ κ μαρκαδόρους.Σου κάνει την ζωή πιο εύκολη αρκεί να κάθεται κ η μικρή...

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης υπάρχει μία ιστοσελίδα που παρακολουθώ www.productiveparenting.com το οποίο σου λέει ακριβώς για την κάθε ηλικία τι δραστηριότητες μπορείς να κάνεις κ τι αποκομίζει το παιδί από αυτά!Έχει τόσα πολλά που είναι λίγο δύσκολο να τα κάνεις όλα!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

:-Pδυο φορές χρήσιμες λοιπόν οι ιδέες μου θεματοθέτη:-P

 

όταν βρεις φύλλα και παπαρούνες και της τα κάνεις θα τρελλαθεί! σαν εξωτικό ταξιδάκι θα της φανεί!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο Spyros74

Καταρχήν καλημέρα σε όλους τους χαζο-μπαμπάδες, χαζο-μαμάδες και χαζο-θείους (όπως εγώ) του φόρουμ!!!

 

Επειδή ως γνήσιος χαζο-θείος όπου σταθώ και όπου βρεθώ σκέφτομαι συνέχεια την ανιψιά μου, τώρα τελευταία ψάχνω πάρα πολύ το θέμα της δημιουργικής απασχόλησης των πιτσιρικιών. Προφανώς υπάρχει και παρέχεται στη χώρα μας τεράστια γκάμα δραστηριοτήτων, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλες επικεντρώνονται στην ενασχόληση, μόνον, του παιδιού.

 

Πλην όμως βασικότατος παράγοντας στην αγωγή ενός παιδιού και στην διαμόρφωση της ψυχολογίας του είναι οι γονείς (και οι θείοι φυσικά! ).

 

Σκεφτόμουν λοιπόν αν έχουν οργανωθεί δραστηριότητες στις οποίες θα συμμετάσχει ενεργά και ο γονιός και όχι απλώς να κάνει τον ταξιτζή του παιδιού... πχ, υπάρχει κάποιος παιδότοπος ο οποίος θα είναι έτσι διαμορφωμένος ώστε και οι γονείς να παίζουν με τα παιδιά? διοργανώνεται σε κάποιο μουσείο κάποια δραστηριότητα χειροτεχνίας στην οποία ο γονιός θα συν-δημιουργεί με το παιδί??

 

Ίσως το θέμα χαρακτηριστεί ως λεπτομέρεια, της λεπτομέρειας, ω λεπτομέρεια (!!!), αλλά επειδή με απασχολεί είπα να το θέσω σε δημόσια διαβούλευση!!!

 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας (γονέων και θείων ) καταρχήν για το αν κρίνετε-αισθάνεστε ότι τέτοιου τύπου συν-ενασχόληση με τα παιδιά είναι χρήσιμη και κατά δεύτερον αν θα προτιμούσατε μια τέτοια δραστηριότητα συν-απασχόλησης με τα παιδιά περισσότερο ή λιγότερο από μία δραστηριότητα κατά την οποία το παιδί συμμετέχει μόνο του (εννοείται φυσικά με την επίβλεψη παιδαγωγών!!)

 

Επίσης αν υπάρχει κάποιος ψυχολόγος, θα με ενδιέφερε να μας πει την γνώμη του σχετικά με το θέμα που θέτω.

 

Νομίζω, ότι αυτό το θέμα μας έχει απασχολήσει όλους έστω και φευγαλέα, γιατί, πέστε μου ειλικρινά, πόσοι από εσάς βλέποντας το πιτσιρίκι τους να χοροπηδάει πάνω στα στρώματα ενός παιδότοπου δεν λαχτάρησε να μπει και αυτός και να κάνει το ίδιο? ε?

 

Σου προτείνω αυτό το βιβλίο http://www.biblionet.gr/book/154519/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82 απαντάει σε πολλά από αυτά που θέτεις και σε πολλά άλλα - με τρόπους βέβαια αρκετά ριζοσπαστικής σκέψης σχετικά με τα παιδιά και τί έχουν ανάγκη. Νομίζω πάντως από τους προβληματισμούς που θέτεις πως θα σ' ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω αυτό το βιβλίο http://www.biblionet.gr/book/154519/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82 απαντάει σε πολλά από αυτά που θέτεις και σε πολλά άλλα - με τρόπους βέβαια αρκετά ριζοσπαστικής σκέψης σχετικά με τα παιδιά και τί έχουν ανάγκη. Νομίζω πάντως από τους προβληματισμούς που θέτεις πως θα σ' ενδιαφέρει.

 

Πολύ καλό βιβλίο! Συστήνω να το διαβάσουν όλοι οι γονείς. (και οι θείοι εν προκειμένω)

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

να παίζεται "θέατρο" τα παραμύθια,

να ζωγραφίσετε με κιμωλίες τον δρόμο (και χαχαμίκο)

να μαζέψετε φθινοπωρινά φύλλα για χειροτεχνίες, αφού πρώτα χορέψετε πάνω τους, αν βρείτε βελανίδια που βγαίνουν τα σκουφάκια και αν είναι καλοκαίρι θα της αρέσει πολύ να φτιάχνεται "πριγκίπισσες" με μπουμπούκια παπαρούνας (αν σε ενδιαφέρει γράψε μου και θα σου πω πως, είναι πανεύκολο)

 

Εγώ θα ήθελα πολύ να μάθω πως να φτιάχνουμε αυτές τις πριγκίπισσες!

και κάτι ακόμα τι είναι χαχαμίκο; (είναι ντροπή που δεν ξέρω; :confused:)

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...