Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω δοκιμασει τα παντα για να τον ταισω και ζηταω τη βοηθεια τη δικη σας και γιατρων.


Recommended Posts

Γεια σας υπεροχες μανουλες και οποιος αλλος βλεπει..

 

Το προβλημα μου ειναι οπως πολλες εδω ,το παιδι μου ειναι 19 μηνων και πραγματικα δεν μπορω να αλλαξω απο αλεσμενα φαγητα σε κομματακια τουλαχιστον... Το καλοκαιρι μαλιστα σταματισε να τρωει και μεσημεριανο και προτιμουσε μονο γιαουρτια,πραγμα που τα σταματισα τελειως για να γλιτωσουμε...Μετα το καλοκαιρι προσπαθησα να μην αλεθω το φαγητο του και απλα να το παταω και απο τοτε αντεδρασε αναγουλιασε και ξανα δεν μπορεσα να το δοκιμασω.Τρωει κομματια και μασαει μονο με αυτα που προτιμαει οπως σοκολατες και γαριδακια.Ακομα αλεθω τα φρουτα του που παλι δεν τα τρωει τελευταια και πολυ,το μεσημεριανο το κοψαμε τελειως δεν εχω σταματισει να πεταω φαγητο και τρωει λιγο το απογευματινο του που και εκει ειναι σε κρεμωδης και γλυκο οπως βανιλια.Το μονο που κανει σε ποσοτητα ειναι το γαλα του το βραδυ τουλαχιστον 2 μπουκαλια μπιμπερο.Δοκιμασα να τον αφησω νηστικο και λυπαμαι πολυ αλλα το δικο μου παιδι ναι εχει πολυ υπομονη οπως αλλες τα καταφεραν ,το μονο που καταφερα ειναι να μου γκρινιαζει ολη την ωρα και να ειναι κολλημενο στο ψυγειο ζητωντας σοκολατα ή οτι αλλο μπορει να ηθελε και στο τελος να πινει το γαλα του τα μεσανυχτα γιατι οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να του δωσω φαι στα αγρια μεσανυχτα.Εχει τοσο πολυ καιρο να φαει κρεας,ψαρι,αβγο..κτλ πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω ...ο γιατρος μου με παροτρυνε να παω σε δημοσια συμβουλευτικη υπηρεσια για μητερες γιατι ζω στην Ελβετια και παρεχουν κατι τετοιο εδω αλλα δεν με βοηθησε και αυτο .Το βαρος του ειναι κανονικο προς το παρων αναρωτιεμαι πως γινεται αυτο..Σας παρακαλω εκλιπαρω για βοηθεια και αν μπορεσετε και απο γιατρο ,αρκει να βρω λυση γιατι ανησυχω για την υγεια του. Οταν βλεπω ολα τα αλλα παιδακια γυρω μας που τρωνε τοσο καλα ή εστω τρωνε πολυ στεναχωριεμαι για το δικο μου παιδι.Ειμαι και εγκυος στον 4ο μηνα και ισως οι ορμονες μου με κανουν να ανησυχω ακομα πιο πολυ. Ευχαριστω πολυ.:confused::-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικα ηρεμησε.Ξερω οτι ειναι δυσκολο.Ο γιος μου οταν ξεκινησε στερεες τροφες απλα βουλωσε το στομα του και ετρωγε ελαχιστα.Επεσε στη χαμηλοτερη καμπυλη στο βαρος και τρεχαμε εξετασεις κι αλλες εξετασεις να δουμε τι συμβαινει.Τωρα που ειναι 2 ετων μπορω να σου πω πως δε συμβαινει απολυτως τπτ...ειναι απλα ενα παιδι λιγοφαγο.Εξακολουθει να τρωει λιγι και επιλεκτικα και εξακολουθει να ειναι πολγ χαμηλα στο βαρος.Πριν 3 μηνες περιπου πηρε μπρος και αρχισε να τρωει καλυτερα.Τους πρωτους μηνες κι εγω ενα χαλι ημουνα με σπασμενα νευρα .Καποια στιγμη το πηρα αποφαση, ηρεμησα και τον αφησα να τρωει οσο θελει χωρις να μετραω τις μπουκιες του.

 

Στην περιπτωση σας τωρα..γιατι ειναι τοσο βασικο για σενα να κοψει τα αλεσμενα? Προτιμας δλδ να μη τρωει μεσημεριανο? Θελει λιωμενο...δωστου λιωμενο.Γενικα τι φαγητα του δινεις να φαει? Βαζεις πχ ζυμαρικο μεσα σε σαλτσουλα και δεν το τρωει, τραχανα, πουρε? Δοντια εχει? Γιατι κι εμενα μεχρι να βγαλει αρκετα δοντια κρεας δεν ετρωγε...δε μπορουσε να το καταπιει...τωρα σιγα σιγα το τρωει.Ψαρι τι του δινεις? Ψαροσουπα με πατατουλες και καροτακια αν του τη λιωσεις δεν την τρωει? Φρουτα εμενα ακομα δεν τρωει ουτε λιωμενα ουτε αλιωτα...μονο μπανανα.Ουτε αυγο αλλα το βαζω μεσα στην κρεμα του.Ο δικος μου βλεπεις δεν πινει γαλα οποτε του φτιαχνω κρεμα πρωι βραδυ για παιρνει το ασβεστιο.

 

Γενικα πες λιγο τι του δινεις και με ποιο τροπο για να καταλαβουμυ να σε βοηθησουμε.Και πως τον ταιζεις.

 

Τελος συγγνωμη αλλα το θεωρω μεγα λαθος σου να δινεις στο παιδι γαριδακια.Αυτα τα πραγματα ειναι δηλητηρια.Να τουδωσεις λιγη σοκολατα η καποιο σπιτικο γλυκο οκ αλλα γαριδακια?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Niki81

Σου απανταω με τη σειρα που μου ρωτας για να μην ξεχασω κατι...

Θελω να του κοψω τα αλεσμενα γιατι ολα τα παιδακια γυρω του και πιο μικρα απο τον δικο μου σταματισαν τα αλεσμενα και οι μαναδες μου την λενε καθε φορα οτι αργησα κτλ.. και η αλλη μου ανησυχια ειναι οτι εχω μια ξαδερφη που αλεθε το φαγητο του παιδιου της μεχρι τα 6 του χρονια ΕΛΕΟΣ....Δεν θελω να μου συμβει αυτο και αν δεν προσπαθησω τωρα ποτε να το κανω?Το πρωι ξεκιναω με φρουτοκρεμα και βαζω και λιγο μπισκοτο σκονη γιατι σκετα δεν τα τρωει..{...που τελευταια ουτε αυτο δεν τρωει} μετα μεσημερι του μαγειρευα κρεας ,κοτοπουλο,ψαρι με λαχανικα ή μακαρονια ή ρυζι αλλα ολα αυτα οταν ετρωγε...πια οτι και να κανω δεν το τρωει ...μονο ενα 3μερο που τον ειχα ξεκινησει παιδικο {μηπως και μπορουνε να βοηθησουν με τα αλλα παιδακια}οταν γυρισε μπορεσα να του δωσω κοτοπουλο με πατατα και καροτο αλεσμενο αλλα αυτο δεν ξαναεγινε οσες φορες κι αν το ξαναεκανα. Στον παιδικο υποσημειωση που τον εχω 2εβδομαδες δεν τρωει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και μιλαμε για υπομονη απο τις 12.30 μεχρι τις 18.00 και μετα του δινω κρεμα βανιλια σκονη και αυτη που και αυτη κανα δυο κουταλιες και τερμα...:roll: Αυτο γινεται καθημερινα με αμετρητες προσπαθειες για κομματακια αλλα ολες χωρις αποτελεσμα...Πραγματικα δεν θελει καν να δοκιμασει,ουτε ζηλευει τα αλλα παιδακια ουτε εμας στο τραπεζι,ουτε αν τα ζουλιξω τα φαγητα,ουτε αν κανω τον καραγκιοζη που καποτε επιανε.:-( Δοντια εβγαλε και μαλιστα και πισω..δεν τα βγαλαμε ολα ακομα τυραννιωμαστε αλλα εχει αρκετα για να με δαγκωσει και μενα. Οσο για τα γαριδακια μη ζητας συγγνωμη γιατι εχεις απολυτο δικιο.. Εδω στην Ελβετια υπαρχουν κατι σαν τα φουντουνια για να καταλαβεις και οταν μαζευονται επισκεψεις και εχουνε παιδακια βγαζουνε και τετοια και αντε εγω να τα κρυψω απο τον γιο μου οταν τα αλλα παιδακια τρωνε...Δεν εννοουσα βεβαια καθημερινα αλλα καθε τοσο αυτο γινεται και οι σοκολατες το ιδιο αν και προσπαθω τουλαχιστον να του δινω κιντερ σοκολατα που εχει κ γαλα μεσα...Εχω και τον πατερα του που παντα τον λυπαται οταν κλαιει και του δινει αν χρειαστει και χωρις να το δω...στον παιδικο εννοειται δεν επιτρεπονται αυτα γι αυτο και δεν τρωει τιποτα εκει οσες προσπαθειες κι αν κανουν τα κοριτσια.Αυτα ..γενικα εχω δοκιμασει πολλα που εχουν γραφτει μεσα αλλα ματαια....ισως να μην ειμαι καλη σε αυτα αλλα και εγω δεν ηξερα πως να το χειριστω και στην απελπισια μου σιγουρα εκανα και λαθη...

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σου κοντεύει 2 ετών. Απ ότι διαβάζω, του δίνεις ακόμα μπεμπέ φαγητά. Απ το έτος και μετά, σταδιακά και με προσοχή σε αλάτι και μπαχάρια, στα παιδιά δίνουμε απ το φαγητό μας. Βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια και έχει όλο το δίκιο.

Το αν το παιδί τα θέλει αλεσμένα και μόνο ή πατημένα ή σε κομματάκια, αφορά το κάθε παιδί. Αν θες τη γνώμη μου, το παιδί σου είναι ακόμα μικρό για να του κόψεις βιαίως την ανάγκη του αυτή, που στην προκειμένη είναι εύλογη λόγω ηλικίας. Το παράδειγμα της ξαδέλφης είναι άτοπο για εμένα. Τα παιδιά στα 4-5 έτη, αν συνεχίζουν μια κακή συνήθεια απλά μας κάνουν ότι θέλουν ενώ το παιδί σου είναι 19 μηνών και έχει ΑΝΑΓΚΗ να τα τρώει αλεσμένα.

Μη μου απαντήσεις πως δεν τα θέλει ούτε αλεσμένα, αν πρώτα δεν αλλάξεις τη διατροφή του. Είναι λογικό να βαρέθηκε τα ίδια από 6 μηνών έως σήμερα.

Φρούτα δεν τρώνε πολλά παιδιά, είτε αλεσμένα είτε κομμάτια είτε βρασμένα είτε σκόνη φρουτόκρεμας. Στην παρούσα φάση δεν θα με ανησυχούσε απ τη στιγμή που δεν τρώει μεσημεριανό.

Τέλος, εννοείται πως είναι λάθος σου σε αυτή την ηλικία να τρώει σοκολάτα και γαριδάκια. Δεν θα μείνω εκεί. Για αρχή, και για μένα θα ήταν η 2η κίνηση (καθώς θα άλλαζα πρώτα τη διατροφή του και θα επέστρεφα στο αλεσμένο), θα συνδύαζα το ένα κομματάκι σοκολάτας ως επιβράβευση ΑΝ φάει το μεσημεριανό του.

Προς το παρόν έχει καταχαρεί την αδυναμία σας να του αντισταθείτε και ξέρει πολύ καλά πως αν γκρινιάξει θα κάνετε πίσω με το μεσημεριανό και θα του δώσετε και σοκολάτα...

Ας μάθει λοιπόν τον νέο κανόνα. Τρως; Θα πάρεις και ένα κομματάκι σοκολάτα.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, λέω απλά τη γνώμη μου απ την εμπειρία μου και με βάση του τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.

 

Με το καλό να δεχτείς και το 2ο παιδάκι σου!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT ευχαριστω για τα ειλικρινα σου λογια και δικιο εχεις,δεν βιαζομαι να σου απαντησω απλα θα σου πω την ταπεινη μου αληθεια οσον αφορα στην αλλαγη διατροφης...Ο λογος που εμεινα στα μπεμπε φαγητα ειναι που το εγραψα παρακατω αλλα μαλλον δεν το τονισα...λαθος μου ,ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΡΙΜΟ οπως μια κρεμα βανιλια (χρωμα προφανως συγκρατει) και αν τυχον τον ξεγελασω οταν τρωει και δεν του αρεσει ,ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ!Ειναι δυνατον αν μην δοκιμασα να αλλαξω πολλα φαγητα να κανω παραλλαγες και μεχρι αλλα ατομα εβαλα να μαγειρεψουν μηπως και εκανα χαλια φαγητο...Επομενως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενη με ποιο αλλο τροπο μπορω να τον πεισω να φαει και ακομα πιο συγκεκριμενα,να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ!!!:confused: Το απογευματινο δεν του το αλλαξα γιατι οτι κι αν του αντικατεστησα απλα δεν το ετρωγε.Ευχαριστως να ακουσω αυτα που μου προτεινεις αλλα εχω αλλαξει διαφορες διατροφες και προγραμμα ,πως αλλιως να το χειριστω? Την επιβραβευση σοκολατας την κανω και εγω αλλα για να μην παρεξηγουμαι δεν του δινω φυσικα καθε μερα και σε περιπτωση επισκεψης ειναι λογικο να μην απαγορευσω ολα τα παιδια των αλλων να τρωνε γιατι δεν θελω εγω για το παιδι μου.Ευτυχως δεν το κανει συνεχεια.Κι αν εχω βαλει και κανονες στο παιδι μου κι αν εχει κλαψει αυτο δεν αλλαξε το να μην τρωει...Οσο για τα αλεσμενα δικιο εχεις και ναι δεν θα τον πιεσω αλλο. Οταν το παιδι σου δεν τρωει και φοβασαι για το βαρος που θα χασει φτανεις στο σημειο να επιστρεφεις ακομα και στην μπεμπε τροφη τουλαχιστον να μην μεινει νηστικο.Μπορει να ειναι λαθος μου και αυτο αλλα τι αλλο να εκανα η αμοιρη...?:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω εγώ το πρώτο που θα έκανα είναι να χαλαρώσω γιατί σίγουρα όλη αυτή την ένταση σχετικά με το φαγητό την αντιλαμβάνεται το παιδί. Έπειτα θα επέστρεφα στα φαγητά που τρώει το παιδί, δηλαδή αλεσμένα και κρέμες και θα περιόριζα το γάλα. Σοκολάτες και γαριδάκια δεν θα είχα καν στο σπίτι. Νομίζω πως το μωρό είναι υπερβολικά μικρό για να ξέρει ότι υπάρχει σοκολάτα στο ψυγείο και να τη ζητάει. Δες αν του αρέσει να μασάει κάτι άλλο π.χ. ρυζογκοφρέτες ή παιδικά μπισκότα ή καρότα. Κάτι που να μην είναι τίγκα στη ζάχαρη ή στο αλάτι. Δοκίμασε παιδικά ζυμαρικά με σχήματα ή αρακά νερόβραστο που αρέσει στα παιδάκια να τα τρώνε με το χέρι.

 

Και κυρίως μην το κάνεις θέμα. Θέλεις να φας? Φάε. Δεν θέλεις, μην τρως. Τώρα βλέπει πως με το να μην τρώει έχει όλη την προσοχή σας και αυτό δεν βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ το πρώτο που θα έκανα είναι να χαλαρώσω γιατί σίγουρα όλη αυτή την ένταση σχετικά με το φαγητό την αντιλαμβάνεται το παιδί. Έπειτα θα επέστρεφα στα φαγητά που τρώει το παιδί, δηλαδή αλεσμένα και κρέμες και θα περιόριζα το γάλα. Σοκολάτες και γαριδάκια δεν θα είχα καν στο σπίτι. Νομίζω πως το μωρό είναι υπερβολικά μικρό για να ξέρει ότι υπάρχει σοκολάτα στο ψυγείο και να τη ζητάει. Δες αν του αρέσει να μασάει κάτι άλλο π.χ. ρυζογκοφρέτες ή παιδικά μπισκότα ή καρότα. Κάτι που να μην είναι τίγκα στη ζάχαρη ή στο αλάτι. Δοκίμασε παιδικά ζυμαρικά με σχήματα ή αρακά νερόβραστο που αρέσει στα παιδάκια να τα τρώνε με το χέρι.

 

Και κυρίως μην το κάνεις θέμα. Θέλεις να φας? Φάε. Δεν θέλεις, μην τρως. Τώρα βλέπει πως με το να μην τρώει έχει όλη την προσοχή σας και αυτό δεν βοηθάει.

 

Θα συμφωνησω, και θα προσθεσω (ευχομενη να μην παρεξηγηθω απο την θεματοθετρια) τα εξης: βγαλε τις παρωπιδες που φορας, και μην ακους ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ σε τετοιου ειδους θεματα, και για να γινω πιο σαφης, μην αφηνεις ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ και ΝΑ ΣΕ "ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ" με το γνωστο σπαστικο τροπο (αργησατε, αχ το δικο μου τρωει κανονικο φαγητο, ειστε μεγαλοι, κοψε τα αλεσμενα) και με ολων των λογιων τις κομψες ατακες που εχουν να δωσουν ως απαντηση!!!

 

Και για να μην παρεξηγηθω απο τα μελη του φορουμ, αναφερομαι αποκλειστικα και μονο στις μαμαδες που προανεφερε η θεματοθετρια σε ενα απο τα μηνυματα της!!!

 

Να το χαιρεσαι, και με το καλο το δευτερο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να καταλαβεις κι εσυ οπως και ολες μας δλδ οτι καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο σε ολα.Μιας και περιμενεις και δευτερο παιδακι θα διαπιστωσεις πως ακομα και 2 αδερφακια που μεγαλωνουν μαζι απο την ιδια μαμα και παλι αντιδρουν διαφορετικα και ακολουθουν το καθε ενα τους δικους του ρυθμους.Πρεπει λοιπον να μαθεις να μην επηρεαζεσαι απο το τι σογ λεει η καθε μαμα.Το παιδακι σου ειναι μολις 19 μηνων.Καταλαβαινεις κι εσυ οτι η πιεση σου στο να κοψει τα αλεσμενα οδηγησε τα πραγματα σε αυτην την κατασταση.Και ολα αυτα γιατι? Γιατι ετσι σου ειπαν οι φιλες σου? Εσυ εισαι η μαμα του...οχι οι φιλες σου...καταλαβε το αυτο και μην επηρεαζεσαι απο αλλες μαμαδες.Το παιδι θα κοψει τα αλεσμενα οταν ειναι ετοιμο να κοψει τα αλεσμενα...αυτη τη στιγμη προφανως δεν ειναι.

 

Οταν λες οτι του δινεις κρεας με λαχανικα εννοεις σουπα? Οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες θα σου πω κι εγω πως δε γινεται 19 μηνων παιδι να του δινεις ακομα κρεατοσουπα λες και ειναι 6 μηνων καθε μερα.Επισης δεν εχει νοημα να καθεσαι και να κοιτας αν το παιδι καταναλωνει φρουτα και λαχανικα οπως πρεπει...το παιδι σου εχει σοβαροτερο θεμα...δεν τρωει μεσημεριανο...αρα η προσπαθεια σου πρεπει να επικεντρωθει εκει...να τρωει φαγητο.Φτιαξε κοκκινιστο κρεατακι η λεμονατο κανονικα οπως το μαγειρευεις για εσας και βαλτου μεσ τραχανα η ρυζακι με αρκετο ζουμακι, ψαροσουπα λιωμενη, σουπες λαχανικων λιωμενες.Οσπρια λιωμενα..οτι ψτιαχνεις θα προσπαθεις να του δωσεις...απο το δικο σας φαγητο.Επισης δινε του πιο συχνα γευματα...πολλες φορες και απο λιγο.Του δινεις το πρωι φρουτα τα οποια ομως δεν τρωει.Μη περιμενεις μετα το μεσημεριανο..Δωσε του τυρακι του τοστ, λιγο ψωμακι στο χερι του, αυγο...ακομα κι αν φαει μια κουταλια.Το απογευμα λες του δινεις κρεμα βανιλια...δινε του παλι φαγητο...τι τη χρειαζεται την κρεμα βανιλια αφου το βραδυ πινει τοσο γαλα.Δωστου φαγητο...και πιο μετα αν θελει φτιαχτου και λιγη κρεμα.Ξερω πως ειναι ευκολη λυση η κρεμα αλλα στην παρουσα φαση το παιδι πρεπει να φαει φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ειλικρινα μου δινετε πολυ δυναμη να προσπαθω γιατι πραγματικα απογοητευτηκα τελευταια πολυ..

Little Monkey εχεις απολυτο δικιο και θα τηρησω αυτο με τη σοκολατα και τα γαριαδακια τουλαχιστον οχι στο σπιτι μου και θα βρω αλλα παραπλησια που ειναι για μωρα...και εγω το ελεγα αλλα εμενα ο δικος μου αντρας ασχολειται πολυ και βοηθαει σε βαθμο που τον κακομαθαινει κιολας...Τον αρακα δεν τον σκεφτηκα σαν ιδεα θα το δοκιμασω και αυτο αν και αν δεν το αλεσω δεν εχω καμια ελπιδα γιατι ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ... περιεργο αλλα τι να κανω...αυτος ειναι ο γιος μου!

 

Koalaki

Οταν σου το λενε πολλες μανουλες σιγουρα επηρεαζεσαι και ναι γι αυτο και στρεσαριστικα και εγω απλα δεν ξερω πως να το χειριστω ωστε σιγα σιγα να το αλλαξω και να αρχιζει και μενα το παιδι μου να τρωει οπως ολα...στην ηλικια του.

 

Niki81 Του δινω φαγητα απο τα δικα μας απλα οχι πολυ αλατι και μπαχαρικα φροντιζω να εχει ζουμακι αρκετο για να μπορω να το αλεσω μετα αλλα επειδη του αρεσουν τα κρεμωδη και τα γιαουρτια αν δεν ειναι ασπρο ή εστω προς εκει χρωμα δεν προκειται να τον πεισω να δοκιμασει..το κοιταει και αναλογως αποφασιζει αν δοκιμασει...Δεν του δινω μονο ενα ειδος καθε μερα κανω διαφορετικο φαι και απλα στο τελος το πεταω γιατι δεν το τρωει.αυτο...Θα δοκιμασω αυτο με τα συχνα γευματα γιατι αυτο δεν το εχω δοκιμασει μηπως και αλλαξει κατι. Το τυρι δυστυχως το εχω προσπαθησει με απειρες παραλλαγες το δοκιμαζει και μετα μου το δινει πισω..καμια ελπιδα και ψωμι επισης μια δαγκωνια και πισω σε μενα...Αν κοψω την κρεμα το απογευμα δεν πτοειται...απλα δεν θα φαει και θα περιμενει η ωρα για το γαλα του πριν κοιμηθει...Εχει γαιδουρινη υπομονη και μαλιστα δεν εχει και κανενα θεμα...Το εχω παιξει και αδιαφορη και δεν τον πειραξε ισα ισα βολευοτανε και με το γαλα καθε βραδυ...Αφου και στο παιδικο ετσι κανει...Βρισκει τροπο να ξεχνιεται.:roll: Οτι θελει με κανει...εχω χασει τον ελενχο κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey εχεις απολυτο δικιο και θα τηρησω αυτο με τη σοκολατα και τα γαριαδακια τουλαχιστον οχι στο σπιτι μου και θα βρω αλλα παραπλησια που ειναι για μωρα...και εγω το ελεγα αλλα εμενα ο δικος μου αντρας ασχολειται πολυ και βοηθαει σε βαθμο που τον κακομαθαινει κιολας...Τον αρακα δεν τον σκεφτηκα σαν ιδεα θα το δοκιμασω και αυτο αν και αν δεν το αλεσω δεν εχω καμια ελπιδα γιατι ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ... περιεργο αλλα τι να κανω...αυτος ειναι ο γιος μου!

Μιλάς λες και πρόκεται για έφηβο... ενώ στην πραγματικότητα είναι ακόμα μωρό. Έψαξα στις φωτογραφίες μας από τότε που είμασταν στην ηλικία σας και αυτό που είδα είναι ότι μόλις που είχαμε αρχίσει να τρώμε κανονικό φαγητό μια φορά την ημέρα (το μεσημέρι). Τα απογεύματα τρώγαμε ακόμα κρέμες και πίναμε το γάλα μας με μπιμπερό. Τυρί δεν τρώγαμε ακόμα. Κι όμως ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι το παιδί μου έχει θέμα στο φαγητό. Αντιθέτως τον θεωρούσα καλόφαγο. Οπότε αυτό που θα έλεγα είναι... σκέψου μήπως έχεις υπερβολικά υψηλές απαιτήσεις!

 

Για τα γιαούρτια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Γιατί να φάει γιαούρτι που δεν είναι άσπρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koalaki

Οταν σου το λενε πολλες μανουλες σιγουρα επηρεαζεσαι και ναι γι αυτο και στρεσαριστικα και εγω απλα δεν ξερω πως να το χειριστω ωστε σιγα σιγα να το αλλαξω και να αρχιζει και μενα το παιδι μου να τρωει οπως ολα...στην ηλικια του.

 

Κανεις λαθος ομως γλυκια μου που το αφηνεις να σε επηρεαζει τοσο πολυ, ωστε ισως να βαζεις υψηλοτερους στοχους σε μια χρονικη στιγμη που το μωρακι σου δεν μπορει να ανταπεξελθει, για πολλους και διαφορους λογους!!!

 

Αυτες οι μαμαδες θα υπαρχουν παντα στη ζωη του μωρου/παιδιου/εφηβου γιου σου, το θεμα ειναι εσυ τι κανεις, πρεπει να μπορεις ναι μεν να συνυπαρχεις με τις αποψεις τους, αλλα οχι να κρεμεσαι απο αυτες, γιατι εγω αυτο εχω καταλαβει απο τα μηνυνατα σου!!!

 

Μην αγχωνεσαι, ολα σταδιακα θα διορθωθουν, λιγο επιμονη και καθολου πιεση χρειαζεται!!! ;):)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς λες και πρόκεται για έφηβο... ενώ στην πραγματικότητα είναι ακόμα μωρό. Έψαξα στις φωτογραφίες μας από τότε που είμασταν στην ηλικία σας και αυτό που είδα είναι ότι μόλις που είχαμε αρχίσει να τρώμε κανονικό φαγητό μια φορά την ημέρα (το μεσημέρι). Τα απογεύματα τρώγαμε ακόμα κρέμες και πίναμε το γάλα μας με μπιμπερό. Τυρί δεν τρώγαμε ακόμα. Κι όμως ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι το παιδί μου έχει θέμα στο φαγητό. Αντιθέτως τον θεωρούσα καλόφαγο. Οπότε αυτό που θα έλεγα είναι... σκέψου μήπως έχεις υπερβολικά υψηλές απαιτήσεις!

 

Για τα γιαούρτια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Γιατί να φάει γιαούρτι που δεν είναι άσπρο;

 

Οχι αυτο που ειπα ειναι οτι τρωει πολλα γιαουρτια και κρεμες που προτιμαει φαγητα που ειναι παρομοια με τα γιαουρτια,εχω προσεξει οτι σε φαγητο οπως το κρεας και μονο που το βλεπει με τετοιο χρωμα παρακαλαω να του δωσω μια κουταλια.Αν δεν κανω λαθος τα ξεχωριζει απο τα χρωματα. Δεν θελω να με παρεξηγησεις οι απαιτησεις μου δεν ειναι υψηλες απλα εχω δοκιμασει τοσα φαγητα χωρις να τα τρωει και με εχουν επηρεασει και οι συμπεριφορες των αλλων παιδιων στην ηλικια του γιου μου που κανουν τοσο μεγαλα βηματα που αυτο εμενα με ανχωνει και με προβληματιζει που το παιδακι μου ειναι μερες που δεν τρωει σχεδον τιποτα γι αυτο και ζητησα τη γνωμη σας και τις εμπειριες σας..Το λεω ξανα αλλα πραγματικα εκανα και εγω τα λαθη μου σαν μανουλα πρωτη φορα απλα θελω οσο το δυνατον να τον ευχαριστω οπως θελουν ολες οι μανουλες αλλωστε .

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος ομως γλυκια μου που το αφηνεις να σε επηρεαζει τοσο πολυ, ωστε ισως να βαζεις υψηλοτερους στοχους σε μια χρονικη στιγμη που το μωρακι σου δεν μπορει να ανταπεξελθει, για πολλους και διαφορους λογους!!!

 

Αυτες οι μαμαδες θα υπαρχουν παντα στη ζωη του μωρου/παιδιου/εφηβου γιου σου, το θεμα ειναι εσυ τι κανεις, πρεπει να μπορεις ναι μεν να συνυπαρχεις με τις αποψεις τους, αλλα οχι να κρεμεσαι απο αυτες, γιατι εγω αυτο εχω καταλαβει απο τα μηνυνατα σου!!!

 

Μην αγχωνεσαι, ολα σταδιακα θα διορθωθουν, λιγο επιμονη και καθολου πιεση χρειαζεται!!! ;):)

 

Ετσι ακριβως ,επηρεαζομαι η αληθεια ειναι ...Μπορει να βιαζομαι κιολας αλλα πραγματικα φαινεται σαν εφιαλτης η διαδικασια αυτη και δεν ξερω καν πως να αρχισω να αλλαξω την διατροφη του ωστε να μην αποκαλειτε οπως ειπε πιο κατω μια μανουλα μπεμπε φαγητα και ποτε θα ειναι η καταλληλη στιγμη γιατι ολες οι αλλες οι μαναδες απλα το αποφασισαν και το αλλαξαν ,δεν περιμεναν το παιδι τους να τους πει για κατι που δεν γνωριζει...και ειδικα απο ενα μωρο που ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΕΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ... Καλα τα λετε αλλα μπειτε λιγο και στη δικη μου θεση και στο πως θα χειριζοσασταν ενα παιδι σαν το δικο μου...Ωραια χωρις πιεση αλλα τι θα γινει οταν αυτο το παιδι δεν τρωει αβγο που ειναι πολυ σημαντικο,κρεας επισης σημαντικο .Θα τηρησω αυτα που μου λετε αν και δεν θα αλλαξει η συμπεριφορα εφοσον δεν δοκιμαζει καν κατι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλας λες και ειναι μονο το δικο σου παιδι κακοφαγο, λες και ειναι προβληματικο...και το συγκρινεις συνεχως με τα υπολοιπα κανονικα για σσενα παιδια...σταματησε το αυτο γιατι ετσι κανεις κακο στο παιδι σου.Σκεψου το παιδι σου και μονο αυτο.Κι εμενα ο μεγαλος μου γιος 19 μηνων ετρωγε ακομα λιωμενα.Ο μικρος μου που ειναι κακοφαγος εχει κλεισει τα 2 κι ομως καποια ακομα του τα λιωνω πχ οσπρια προκειμενου να τα φαι.

 

Λες οτι του αρεσουν τα κρεμωδη και τα γιαουρτια...λιωσε λοιπον το φαγητο και απο πανω απλωσε λιγο γιαουρτι ωστε να το δοκιμασει.Εμενα του αρεσε η ντοματα ..ελιωνα το οποιο φαγητο και παντα μεσα ελιωνα και μια ντοματα ωμη ωστε να του μυριζει να το δοκιμασει.Φτιαξε πουρε με πατατα και καροτο αραιο και βαλε απκ πανω και λιγο γιαουρτακι να το φαει...κοτοσουπα με λαχανικα αυγοκοψε τη και απο πανω βαλε και γιαουρτι.Λιωσε φρουτα και ανακατεψε με γιαουρτι..λιωσε απο πανω και λιγη σοκολατα η λιγο μελι αν του αρεσει.

 

Στο ξαναλεω ξεδω ποσο δυσκολο ειναι...το περασα...κι εμενα ο δικος μογ επεφτε και καμπυλες συνεχως.Μη μπαινεις ομως στο τρυπακι α δεν του φτιαχνω απογευματινο γιατι δε θα το φαει..ας φτιαξω κρεμα που την τδωει...πρεπει να τον δοκιμαζειςμσυνεχως καποια στιγμη θα φαει.Επισης του δινεις φωμακι τρωει μια μπουκια και στο δινει πισω...δεν πειραζει συνεχισε να του δινεις.

 

Πως τον ταιζεις?Υποθετω εχεις δοκιμασει να βλεπει κατι στην τηλεοραση να χαζευει.Η στη βρυση ανεβασε τον σε μια καρεκλα να παιζει με το νερο κι εσυ ταιζε.Επισης δοκιμασε να τον ταιζει ο μπαμπας...ας κανει πως ειναι δικο του φαγητο κι ας του δωσει λιγο να δοκιμασει.Υπομονη, υπομονη , υπομονη.

 

Το πρωι αν δεν τρωει τα φρουτα φτιαχτου κατι αλλο και ασε τα φρουτα.Φτιαχτου τοτε μια κρεμα βανιλια η κρεμα με συμιγδαλι αλλα βαλε μεσα και αυγο να παρει τουλαχιστον το αυγο.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έτρωγε αλεσμένα μέχρι 2 χρονών περίπου (κλεισμένα 2). Και εγώ είχα αγχωθεί γιατί έβλεπα πολύ μικρότερα παιδάκια να τρώνε κανονικά, αλλά όποτε δοκίμαζα να την πιέσω το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο.

 

Οπότε μέχρι τα 2 της έδινα το κυρίως φαγητό αλεσμένο και μη αλεσμένα μέσα στη μέρα.

 

Στα 2 που ένιωσα ότι ήταν κάπως έτοιμη, άρχισα να της δίνω το μισό φαγητό κανονικά και όταν κουραζόταν συνέχιζα με αλεσμένο. Σιγά σιγά μείωνα την ποσότητα του αλεσμένου. Και μέσα σε 1 μήνα (25 μηνών) είδα πολύ μεγάλη βελτίωση. Όταν σταμάτησα πια να αλέθω, της έκοβα το φαγητό σε πολύ μικρά κομματάκια ή το έλιωνα με το πηρούνι ή φρόντιζα να έχει μέσα αρκετό υγρό (σαλτσούλες-σουπίτσες κτλ). Έτσι σιγά σιγά τα έκοψε τελείως.

 

Οπότε σκοπός είναι καταρχάς να φάει το παιδί και δεύτερον να μην νιώθει πίεση για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλας λες και ειναι μονο το δικο σου παιδι κακοφαγο, λες και ειναι προβληματικο...και το συγκρινεις συνεχως με τα υπολοιπα κανονικα για σσενα παιδια...σταματησε το αυτο γιατι ετσι κανεις κακο στο παιδι σου.Σκεψου το παιδι σου και μονο αυτο.Κι εμενα ο μεγαλος μου γιος 19 μηνων ετρωγε ακομα λιωμενα.Ο μικρος μου που ειναι κακοφαγος εχει κλεισει τα 2 κι ομως καποια ακομα του τα λιωνω πχ οσπρια προκειμενου να τα φαι.

 

Λες οτι του αρεσουν τα κρεμωδη και τα γιαουρτια...λιωσε λοιπον το φαγητο και απο πανω απλωσε λιγο γιαουρτι ωστε να το δοκιμασει.Εμενα του αρεσε η ντοματα ..ελιωνα το οποιο φαγητο και παντα μεσα ελιωνα και μια ντοματα ωμη ωστε να του μυριζει να το δοκιμασει.Φτιαξε πουρε με πατατα και καροτο αραιο και βαλε απκ πανω και λιγο γιαουρτακι να το φαει...κοτοσουπα με λαχανικα αυγοκοψε τη και απο πανω βαλε και γιαουρτι.Λιωσε φρουτα και ανακατεψε με γιαουρτι..λιωσε απο πανω και λιγη σοκολατα η λιγο μελι αν του αρεσει.

 

Στο ξαναλεω ξεδω ποσο δυσκολο ειναι...το περασα...κι εμενα ο δικος μογ επεφτε και καμπυλες συνεχως.Μη μπαινεις ομως στο τρυπακι α δεν του φτιαχνω απογευματινο γιατι δε θα το φαει..ας φτιαξω κρεμα που την τδωει...πρεπει να τον δοκιμαζειςμσυνεχως καποια στιγμη θα φαει.Επισης του δινεις φωμακι τρωει μια μπουκια και στο δινει πισω...δεν πειραζει συνεχισε να του δινεις.

 

Πως τον ταιζεις?Υποθετω εχεις δοκιμασει να βλεπει κατι στην τηλεοραση να χαζευει.Η στη βρυση ανεβασε τον σε μια καρεκλα να παιζει με το νερο κι εσυ ταιζε.Επισης δοκιμασε να τον ταιζει ο μπαμπας...ας κανει πως ειναι δικο του φαγητο κι ας του δωσει λιγο να δοκιμασει.Υπομονη, υπομονη , υπομονη.

 

Το πρωι αν δεν τρωει τα φρουτα φτιαχτου κατι αλλο και ασε τα φρουτα.Φτιαχτου τοτε μια κρεμα βανιλια η κρεμα με συμιγδαλι αλλα βαλε μεσα και αυγο να παρει τουλαχιστον το αυγο.

 

Niki εννοειται δεν κανω λες και μονο το δικο μου ειναι κακοφαγο απλα οπως ολες οι μανουλες κοιτανε το παιδι τους και το τι χρειαζεται,σε σενα φαινεται οτι ετσι το βλεπω επειδη γραφω για το προβλημα μου.Τις προσπαθειες τις κανω αυτες απο το καλοκαιρι επομενως μην θεωρεις οτι δεν εχω υπομονη και ουτε δεν προσπαθω απλα ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΡΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΣΑ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ.ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΣΤΙΣ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.Αυτα που μου λες και εγω τα φτιαχνω απο το καλοκαιρι τα πεταω κιολας καθε μερα....Ευχαριστω για τις ιδεες θα τις κανω και αυτες αν και παλι τα σκουπιδια θα τα φανε αλλα ετσι κι αλλιως αρχισα να το συνηθιζω...Αν οπως λετε σημαντικο ειναι να τρωει τοτε πραγματικα δεν πρεπει να πειραματιζομαι ωστε οι κρεμες και τα γιαουρτια που σιγουρα τρωει να μεινω σε αυτο...Τον ταιζω με το να βλεπει τρενα και τραμ....τι να κανω οτι με βοηθαει το χρησιμοποιω....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι σημαντικό είναι να τρώει, δεν εννοούμε να τρώει μόνο κρέμες και γιαούρτια. Σαφώς πρέπει να φάει φαγητό, κρέας, αυγό, ψάρι κλπ αλλά αν δεν τα τρώει ολόκληρα, δοκίμασε να του τα δώσεις αλεσμένα ή να κρύψεις φαγητά μέσα σε άλλα π.χ. σε κροκέτες ή μπιφτέκια. Δοκίμασε να φρυγανίσεις ψωμί και να το κόψεις μαζί με τυρί σε τριγωνάκια, να φτιάξεις φατσούλες πάνω σε ζύμη πίτσας, να του βάλεις να φάει αρακά ή καλαμπόκι που μπορεί να τα πιάσει με τα χεράκια του κλπ. Μην του δίνεις συνέχεια φαγητό, η υπερπροσφορά δεν βοηθάει, και περιόρισε σιγά-σιγά την ποσότητα του γάλακτος. Και χαλάρωσε, είναι μωρό ακόμα! Αν δεν τρώει κάτι, μην το πετάς (και μην του γκρινιάζεις) απλά φάτε το εσείς. "Μμμμ τι ωραία ήταν η πίτσα! Κρίμα που δεν ήθελες να φας. Ίσως φας την επόμενη φορά." Και μην λες μπροστά του πόσο κακόφαγο είναι, πόσο σε ταλαιπωρεί, πόσο αγχωμένη είσαι γιατί αυτά τα καταλαβαίνει και τα ενστερνίζεται.

 

Ρώτα τον παιδίατρο αν μπορεί να σας δώσει παιδικές βιταμίνες για να μην έχεις έννοια ότι δεν παίρνει τα απαραίτητα συστατικά από το φαγητό. Σιγά σιγά θα τον βρείτε το ρυθμό σας, όπως όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι σημαντικό είναι να τρώει, δεν εννοούμε να τρώει μόνο κρέμες και γιαούρτια. Σαφώς πρέπει να φάει φαγητό, κρέας, αυγό, ψάρι κλπ αλλά αν δεν τα τρώει ολόκληρα, δοκίμασε να του τα δώσεις αλεσμένα ή να κρύψεις φαγητά μέσα σε άλλα π.χ. σε κροκέτες ή μπιφτέκια. Δοκίμασε να φρυγανίσεις ψωμί και να το κόψεις μαζί με τυρί σε τριγωνάκια, να φτιάξεις φατσούλες πάνω σε ζύμη πίτσας, να του βάλεις να φάει αρακά ή καλαμπόκι που μπορεί να τα πιάσει με τα χεράκια του κλπ. Μην του δίνεις συνέχεια φαγητό, η υπερπροσφορά δεν βοηθάει, και περιόρισε σιγά-σιγά την ποσότητα του γάλακτος. Και χαλάρωσε, είναι μωρό ακόμα! Αν δεν τρώει κάτι, μην το πετάς (και μην του γκρινιάζεις) απλά φάτε το εσείς. "Μμμμ τι ωραία ήταν η πίτσα! Κρίμα που δεν ήθελες να φας. Ίσως φας την επόμενη φορά." Και μην λες μπροστά του πόσο κακόφαγο είναι, πόσο σε ταλαιπωρεί, πόσο αγχωμένη είσαι γιατί αυτά τα καταλαβαίνει και τα ενστερνίζεται.

 

Ρώτα τον παιδίατρο αν μπορεί να σας δώσει παιδικές βιταμίνες για να μην έχεις έννοια ότι δεν παίρνει τα απαραίτητα συστατικά από το φαγητό. Σιγά σιγά θα τον βρείτε το ρυθμό σας, όπως όλα τα παιδάκια.

 

Κι αν το εχω κανει αυτο που μηπως ζηλεψει αλλα το εγραψα και στην αρχη δεν δοκιμαζει και δεν ζηλευει...Μονο αν του το βαλω στο στομα με το ζορι και αυτο δεν προκειται να το κανω φυσικα.Προσπαθω να μην το δειχνω το ανχος μου αλλα οταν ειναι τοσο καιρο η προσπαθεια οσο να ναι εχω λιγο απογοητευτει και δεν μπορω παντα να το κρυβω.Οπως σας ειπα εχωδοκιμασει πολλα απο οσα γραφονται εδω μεσα αλλα χωρις αποτελεσμα...Δεν σας εγραψα πριν προσπαθησω.Ο παιδιατρος μου εδωσε βιταμινες και ελπιζω να βοηυησουν και αυτες. Ειλικρινα ευχαριστω για τις συμβουλες,μακαρι καποια στιγμη να τον πεισω να φαει εστω τα μισα απο αυτα...:)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πρόβλημα είναι πως ξεκίνησες να δοκιμάζεις πολύ νωρίς και το παιδί δεν ήταν ακόμα έτοιμο. Το ότι εγώ ή μια άλλη μανούλα δοκιμάσαμε μια τακτική και πέτυχε, δεν σημαίνει ότι αν τη δοκιμάσεις κι εσύ στην ανάλογη χρονική στιγμή θα πετύχει. Μπορεί στο δικό σου παιδί να πιάσει σε 2 ή σε 6 μήνες. Οπότε γύρνα στα αλεσμένα, χαλάρωσε και μην το πιέζεις να φάει. Σιγά σιγά θα δεις βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι:

1. έχει καρακατααγχωθεί, σε σημείο που σου έχει γίνει εμμονή το θέμα, ο πιτσιρίκος σε έχει πάρει χαμπάρι και εκμεταλλεύεται ωραιότατα την προσοχή που παίρνει...

2. επηρεάζεσαι υπέρ του δέοντος από τις διάφορες μαμάδες που έχουν τα "παιδιά θαύματα" και προκειμένου να επιβεβαιωθούν για τη διάνοια των δικών τους υποβαθμίζουν το δικό σου...

Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εμένα η μικρή μου γενικά όταν μπήκαμε στις στέρεες ήταν καλόφαγη, όμως έπρεπε να καταβάλλεις μια προσπάθεια - δεν άνοιγε το στόμα της με τη μία. Όταν πήγε στον παιδικό οι δασκάλες μια χαρά την κατάφεραν να τα τρώει όλα και γρήγορα, όμως τότε άρχισε τα Σ/Κ να μην τρώει στο σπίτι τίποτα.... Στην αρχή παρακάλαγα, έκανα τον καραγκιόζη, φώναζα, τσίριζα, έκλαιγα, καλόπιανα.... η μικρή τίποτα, ανάλογα με τη δική μου αντίδραση γέλαγε, έκλαιγε, φώναζε, κλπ. αλλά ΔΕΝ έτρωγε... Ώσπου είπα μια μέρα: ε, δε θα χαλάσω και τα Σ/Κ μας για ένα κ@λοφαγητό, ας φάει όσο θέλει και ως δια μαγείας το παιδάκι μου έτρωγε μια χαρά!!!!!!!!!!

Η δε μετάβαση από αλεσμένα σε κανονικά δεν έγινε σταδιακά αλλά μια κι έξω. Στην αρχή της έδινα κανονικά, έτρωγε λίγο, κουραζόταν και το υπόλοιπο το άλεθα. Ε, στην ουσία αλεσμένα έτρωγε (τα φαγητά και τα φρούτα... ψωμιά, κέικ, μπισκότα, τόστ μια χαρά τα μάσαγε :evil:). Μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να τρώει τα αλεσμένα και στο σπίτι και στο σχολείο. Συνεννοήθηκα με τις δασκάλες και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι μάλλον θέλει πια κανονικό φαγητό και πάλι ως διά μαγείας το παιδάκι έτρωγε μια χαρά...

Μη με παρεξηγήσεις ακόμη και τώρα (και πιστεύω για πολύ ακόμη καιρό) το παιδάκι μου πρέπει να το "κυνηγήσεις" λίγο να φάει, δηλαδή να είσαι από πάνω της και να την ταΐζεις, γιατί ξεχνιέται. Είναι καλόφαγη, αλλά θέλει σπρώξιμο, δεν είναι το παιδί που του βάζεις το πιάτο και το αδειάζει μόνο του... Αλλά τρώει....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι:

1. έχει καρακατααγχωθεί, σε σημείο που σου έχει γίνει εμμονή το θέμα, ο πιτσιρίκος σε έχει πάρει χαμπάρι και εκμεταλλεύεται ωραιότατα την προσοχή που παίρνει...

2. επηρεάζεσαι υπέρ του δέοντος από τις διάφορες μαμάδες που έχουν τα "παιδιά θαύματα" και προκειμένου να επιβεβαιωθούν για τη διάνοια των δικών τους υποβαθμίζουν το δικό σου...

Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εμένα η μικρή μου γενικά όταν μπήκαμε στις στέρεες ήταν καλόφαγη, όμως έπρεπε να καταβάλλεις μια προσπάθεια - δεν άνοιγε το στόμα της με τη μία. Όταν πήγε στον παιδικό οι δασκάλες μια χαρά την κατάφεραν να τα τρώει όλα και γρήγορα, όμως τότε άρχισε τα Σ/Κ να μην τρώει στο σπίτι τίποτα.... Στην αρχή παρακάλαγα, έκανα τον καραγκιόζη, φώναζα, τσίριζα, έκλαιγα, καλόπιανα.... η μικρή τίποτα, ανάλογα με τη δική μου αντίδραση γέλαγε, έκλαιγε, φώναζε, κλπ. αλλά ΔΕΝ έτρωγε... Ώσπου είπα μια μέρα: ε, δε θα χαλάσω και τα Σ/Κ μας για ένα κ@λοφαγητό, ας φάει όσο θέλει και ως δια μαγείας το παιδάκι μου έτρωγε μια χαρά!!!!!!!!!!

Η δε μετάβαση από αλεσμένα σε κανονικά δεν έγινε σταδιακά αλλά μια κι έξω. Στην αρχή της έδινα κανονικά, έτρωγε λίγο, κουραζόταν και το υπόλοιπο το άλεθα. Ε, στην ουσία αλεσμένα έτρωγε (τα φαγητά και τα φρούτα... ψωμιά, κέικ, μπισκότα, τόστ μια χαρά τα μάσαγε :evil:). Μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να τρώει τα αλεσμένα και στο σπίτι και στο σχολείο. Συνεννοήθηκα με τις δασκάλες και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι μάλλον θέλει πια κανονικό φαγητό και πάλι ως διά μαγείας το παιδάκι έτρωγε μια χαρά...

Μη με παρεξηγήσεις ακόμη και τώρα (και πιστεύω για πολύ ακόμη καιρό) το παιδάκι μου πρέπει να το "κυνηγήσεις" λίγο να φάει, δηλαδή να είσαι από πάνω της και να την ταΐζεις, γιατί ξεχνιέται. Είναι καλόφαγη, αλλά θέλει σπρώξιμο, δεν είναι το παιδί που του βάζεις το πιάτο και το αδειάζει μόνο του... Αλλά τρώει....

 

Κοριτσια μου μαλλον δεν καταλαβατε το προβλημα μου ακριβως.

Ας το πω με αλλο τροπο...Εσυ το παιδακι σου μια χαρα σιγα σιγα αλλαξε σε στερρεη τροφη.Εγω παλι στο παιδικο μου λενε οτι δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ...πως αλλιως να το πω για να καταλαβετε το προβλημα μου.Δεν καραανχωθηκα αδικαιολογητα γιατι το παιδι μου ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΣΤΕΡΕΗ ΤΡΟΦΗ...Ακομα και ο γιατρος μου ανησυχησε και μου εδωσε τις βιταμινες...γιατι δεν μπαινει καν στη διαδικασια...Αντε εγω δεν ειμαι σωστη και οπως λετε ανχωνομαι ,τα κοριτσια στο παιδικο και αυτα ανχωμενα ειναι? ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ και οτι κ να κανω δεν τρωει τις στερρεες τροφες...ουτε ζηλευει.Πως αλλιως να το πω η αμοιρη για να καταλαβετε οτι εδω και καιρο συμβαινει και εχω ξεπερασει το ανχος ,εχω παει στην εμπεδωση πια...και στο οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μαλλον δεν καταλαβατε το προβλημα μου ακριβως.

Ας το πω με αλλο τροπο...Εσυ το παιδακι σου μια χαρα σιγα σιγα αλλαξε σε στερρεη τροφη.Εγω παλι στο παιδικο μου λενε οτι δεν τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ...πως αλλιως να το πω για να καταλαβετε το προβλημα μου.Δεν καραανχωθηκα αδικαιολογητα γιατι το παιδι μου ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΣΤΕΡΕΗ ΤΡΟΦΗ...Ακομα και ο γιατρος μου ανησυχησε και μου εδωσε τις βιταμινες...γιατι δεν μπαινει καν στη διαδικασια...Αντε εγω δεν ειμαι σωστη και οπως λετε ανχωνομαι ' date='τα κοριτσια στο παιδικο και αυτα ανχωμενα ειναι? ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ και οτι κ να κανω δεν τρωει τις στερρεες τροφες...ουτε ζηλευει.Πως αλλιως να το πω η αμοιρη για να καταλαβετε οτι εδω και καιρο συμβαινει και εχω ξεπερασει το ανχος ,εχω παει στην εμπεδωση πια...και στο οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ.[/quote']

 

ΓΥΡΝΑ ΣΤΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ.

Δεν υπάρχει βιασύνη να τα κόψει τώρα. Δίνε του αλεσμένο φαγητό και μέσα στη μέρα ας δοκιμάζει αν θέλει κανένα μπισκότο, ψωμάκι, κρακεράκι, οτιδήποτε. Άφηνε μερικά σνακς πάνω στο τραπέζι να παίρνει όποτε και αν θέλει. Εσύ μην ασχολείσαι.

Μετά από κάποιον καιρό (2-3 μήνες) δοκίμασε να του δίνεις 2-3 μπουκίτσες μη αλεσμένες και το υπόλοιπο αλεσμένο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΥΡΝΑ ΣΤΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ.

 

Θα συμφωνήσω, αυτή είναι η λύση. Από τη μία οι ξερόλες ξένες, από την άλλη η ξαδέλφη με το 6χρονο που τρώει λιωμένα, έκανες ένα λάθος και έβγαλες το παιδί από μια ρουτίνα φαγητού, από την οποία δεν ήταν έτοιμο να βγει. Τι κάνουμε για να διορθώσουμε το λάθος; Επιστρέφουμε στην αρχή. Σαν μαμά με πρώην κακόφαγο παιδί κι εγώ αυτή τη συμβουλή έχω να σου δώσω.

 

Κι εμένα ο μικρός μου δυσκολεύτηκε να αφήσει το μπιμπερό. Το έκοψε μόλις στα 4,5 έτη. Δεν μου άρεσε, αλλά οπωσδήποτε το προτιμούσα από το να μην πίνει γάλα καθόλου! Ήρθε η στιγμή κι άρχισε να πίχει από ποτήρι σαν τον αδελφό του κι όλα καλά. Είμαι κατά των ορόσημων "στην τάδε ηλικία πρέπει να κάνει αυτό", γενικά, σε λογικά πλαίσια βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές τα παιδιά δεν τρώνε όταν αντιμετωπίζουν άλλου είδους προβλήματα. Π.χ. μια τροφική αλλεργία/ δυσανεξία ή ακόμη και προβλήματα αισθητηριακά (π.χ. τα ενοχλεί η υφή των τροφών ή η οσμή ή το χρώμα τους).

 

Προφανώς και δεν κάνω διάγνωση, αλλά καλό θα ήταν να τα λαβεις και αυτά υπόψιν σου. Για τις αλλεργίες/ δυσανεξίες μπορείς να το διαπιστώσεις κόβοντας τους συνήθεις υπόπτους για κάποιο καιρό (γάλα, άμυλο, δημητριακά). Συνήθως στο μήνα πάνω φαίνεται ξεκάθαρα.

 

Για το αισθητηριακό κομμάτι, ίσως βοηθούσε η γνώμη ενός ειδικού.

 

Μήπως το παιδάκι πήρε αντιβίωση πρόσφατα; Μήπως κάνει προσαρμογή στον παιδικό ακόμη;

 

Μήπως βλέπει αλλαγές από την εγκυμοσύνη;

 

Από δόντια πώς είστε;

 

Όλα παίζουν ρόλο....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...