Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο γιος μου επαναστάτησε!


Recommended Posts

Παιδιά ο γιος μου επαναστάτησε και δε θέλει να πάει στη λογοθεραπεία του. Έχει ξεκινήσει εδώ και δυο μήνες περίπου και πηγαίνει δυο φορές την εβδομάδα. Δεν έχει κάποιο φοβερό πρόβλημα απλά μιλάει αρκετά γρήγορα με αποτέλεσμα κάποιες φορές να τρώει συλλαβές, αλλά όχι κάτι σημαντικό. αυτό του το έχω τονίσει για να μην αισθάνεται περίεργα και του το είπε και η λογοθεραπεύτρια, η οποία σημειωτέον είναι γλυκύτατη και πολύ καλή στη δουλειά της.

Σήμερα ο μικρός γύρισε από το σχολείο(πηγαν εκδρομή ) και μου είπε ότι δε θέλει να πάει λογοθεραπεία και ότι είναι κουρασμένος. Εντάξει μέχρι εδώ αλλά μου είπε επιπλέον ότι αφού δεν έχει φοβερό πρόβλημα ΕΓΩ φταίω που τον πήγα και έκλαιγε(!)-πράγμα ύπερβολικό-

Ρε κορίτσια τι να κάνω να το συνεχίσω; να σεβαστώ την επιθυμία του;να τον πιέσω;ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παιδιά ο γιος μου επαναστάτησε και δε θέλει να πάει στη λογοθεραπεία του. Έχει ξεκινήσει εδώ και δυο μήνες περίπου και πηγαίνει δυο φορές την εβδομάδα. Δεν έχει κάποιο φοβερό πρόβλημα απλά μιλάει αρκετά γρήγορα με αποτέλεσμα κάποιες φορές να τρώει συλλαβές, αλλά όχι κάτι σημαντικό. αυτό του το έχω τονίσει για να μην αισθάνεται περίεργα και του το είπε και η λογοθεραπεύτρια, η οποία σημειωτέον είναι γλυκύτατη και πολύ καλή στη δουλειά της.

Σήμερα ο μικρός γύρισε από το σχολείο(πηγαν εκδρομή ) και μου είπε ότι δε θέλει να πάει λογοθεραπεία και ότι είναι κουρασμένος. Εντάξει μέχρι εδώ αλλά μου είπε επιπλέον ότι αφού δεν έχει φοβερό πρόβλημα ΕΓΩ φταίω που τον πήγα και έκλαιγε(!)-πράγμα ύπερβολικό-

Ρε κορίτσια τι να κάνω να το συνεχίσω; να σεβαστώ την επιθυμία του;να τον πιέσω;ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Aν το προβλημα δεν ήταν τοσο σοβαρο εγω στη θεση σου θα το σταματουσα το παιδι.Αλλα εσυ ως μητερα ξερεις καλυτερα τι γινεται και πιο ακριβως ειναι το προβλημα.

Απλα εγω πιστευω οτι σημερα όλοι οι γονεις εχουμε γινει υπερβολικοι με τα παιδια μας -για ψιλου πηδημα τα τρεχουμε δεξια και αριστερα(δραστηριοτητες, ειδικους για χιλια δυο πραγματα) με αποτελεσμα τα παιδια να ειναι μεσα στο αγχος απο μικρα και να μην χαιρονται την ηλικια τους και το παιχνιδι

Η αποφαση ομως ειναι δικη σου γιατι οπως ειπα πριν εσυ ξερεις το προβλημα.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να μιλουσες με την λογοθεραπευτρια και να σταματουσατε λιγο να ξεκουραστει? Θελει πολυ καιρο ακομα?

Δεν ξερω αν το παει κατι τετοιο πισω το παιδι αλλα θα ελεγα να συζητησεις μαζι του δειχνοντας οτι σεβεσαι τα θελω του και μπορει και να τον μεταπεισεις.

Λεω εγω τωρα χωρις να ξερω τι επιπτωσεις θα εχει αυτο στην εξελιξη του. Η ειδικος θα ξερει καλυτερα και σιγουρα θα το εχει ξανααντιμετωπισει .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου γλυκά ευχαριστώ που μου απαντήσατε,

σήμερα τελικά πήγε το παιδί και πιάσαμε κουβέντα με τη λογοθεραπεύτρια, η οποία μου είπε ότι πηγαίνει καλά αλλά αν σταματήσει τώρα μπορεί να ξαναχαλάσει. πάντως ο μικρός ήταν τελείως μαραμένος και μόνο όταν άρχισαν να μιλάνε για τα ηλεκτρονικά και το αυριανό του πάρτυ γέλασε το χειλάκι του. Του σύστησα να είναι πιο ανοιχτός μαζί της και να λέει ό,τι τον ενοχλεί, γιατί σε κάποια φάση της επισήμανε ότι ποτέ δεν παίζουν κάτι την ώρα του"μαθήματος"αλλά ότι μόνο διαβάζουν κι αυτή του απάντησε "έχεις δίκιο, σήμερα θα παίξουμε".

Έχετε απόλυτο δίκιο ότι φορτώνουμε υπερβολικά τα παιδιά μας αλλά κι εγώ σκέφτηκα ότι το κάνω για να είναι πιο άνετος αργότερα, για το καλό του. Ευχαριστώ για τη διαφορετική οπτική με την οποία βλέπετε το θέμα, αν δω να αντιδρά και στη συνέχεια τόσο υπερβολικά θα τον σταματήσω..

Σας ευχαριστώ και πάλι, φιλιά!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο ότι φορτώνουμε υπερβολικά τα παιδιά μας αλλά κι εγώ σκέφτηκα ότι το κάνω για να είναι πιο άνετος αργότερα, για το καλό του.

 

Eννοειτε οτι το κανεις για το καλο του. Δεν πιστευω οτι υπαρχει μανα που τρεχει για θεραπειες για να περασει η ωρα και πιστευω οτι εχεις απολυτο δικιο που το κανεις και ΜΠΡΑΒΟ σου . Δεν ειναι κολυμβητηριο, αγγλικα κλπ να το πω φορτωμα και δεξια αριστερα δεν το συζηταω.

Του μενει πολυς καιρος ακομα?

Ευχομαι να πανε ολα μια χαρα και να ηρεμησει ο μικρος.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε απόλυτο δίκιο ότι φορτώνουμε υπερβολικά τα παιδιά μας αλλά κι εγώ σκέφτηκα ότι το κάνω για να είναι πιο άνετος αργότερα, για το καλό του.

 

Eννοειτε οτι το κανεις για το καλο του. Δεν πιστευω οτι υπαρχει μανα που τρεχει για θεραπειες για να περασει η ωρα και πιστευω οτι εχεις απολυτο δικιο που το κανεις και ΜΠΡΑΒΟ σου . Δεν ειναι κολυμβητηριο, αγγλικα κλπ να το πω φορτωμα και δεξια αριστερα δεν το συζηταω.

Του μενει πολυς καιρος ακομα?

Ευχομαι να πανε ολα μια χαρα και να ηρεμησει ο μικρος.

 

δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με την elenik..

εγω στη θεση σου θα συζητουσα για το πως να προσεγγισω το θεμα με την παιδοψυχολογο..ολα αυτα τα κεντρα έχουν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που τελικα ο μικρος πήγε!! δεν ξερω αν ειναι επαγγελματική διαστροφη (ειμαι καθηγήτρια0 αλλα δεν μου αρεσει η ιδεα σταματαω ετσι γιατι κουραστηκα (εξυπακούεται οτι δεν ζητιεται κατι παραλογο από το παιδί και δεν εχει να κανει με 'κλιση¨,δηλ το ξεκινας μουσικη αλλα δεν του αρεσει). Ειμαι της αποψης οτι αν δεν υπαρχει καποιο θεμα κοροιδιας απο αλλα παιδια (μηπως καποιο του ειπε κατι;) πρεπει να επιμεινεις με τροπο βεβαια και να τονισεις ποσο καλο θα του κανει οσον αφορα την αποδοχη του απο τους αλλους ο ομορφος λογος. Νομιζω επίσης οτι προσπαθωντας να τον κανεις να μην νιωσει μειωνεκτικα ισως στο μυαλο του υποβαθμισες τη σημασια του "μαθηματος"...Ολα να πανε καλα απο δω και περα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γλύκα , κι εμείς μια από τα ίδια :?

Ο μεγάλος μου ( είναι 14 τώρα ) αποφάσισε ότι δεν θέλει άλλο στην ηλικία του δικού σου.

Εμένα σταμάτησε την δεύτερη χρονιά. Στην μέση της χρονιάς μας το είπε , το συζητήσαμε ...............αλλά λίγο πριν το τέλος της χρονιάς μας το ξεκαθάρισε ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟ.

 

Ειλικρινά προσπάθησα να του συζητήσω πως τα συγκεκριμένα μαθηματα θα τον βοηθήσουν στην ευχέρεια του λόγου ( κάτι που κι ο ίδιος θα ήθελε να βελτιώσει). Τελικά απ΄ ότι κατάλαβα , την δεύτερη χρονιά χάρη μας έκανε που πήγαινε. Έτσι αφού τον είδα αποφασισμένο ( το παιχνίδι το είχα χαμένο100% ) δέχθηκα την επιθυμία του τουλάχιστον να δείξω σεβασμό και να αποκομίσω κάτι από αυτό.

 

Για μένα το μυστικό είναι στον ειδικό της εκπαίδευσης . Αν γνωρίζει πως να κρατήσει το παιδί , έχεις πολλές πιθανότητες το παιδί σου να συνεχίσει. Εγώ θεωρώ πως δεν είμουν τυχερός.

Το πώς θα το χειριστείς με το παιδί σου είναι μεγάλο και δύσκολο θέμα.

Σίγουρα δεν χρειάζεται πίεση ( ότι χειρότερο) όπως επίσης σίγουρα χρειάζεσαι συμβουλές από παιδοψυχολόγο για να μπορείς να αντιμετωπίσεις το παιδί.

 

Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...