Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Μετά μου είπε ότι τα αγόρια είναι κοκόρια σ αυτή την ηλικία........να ηρεμήσουμε, να αφήσουμε το θέμα να ξεφουσκώσει και αν έχουμε κι άλλα επεισόδια (μετά το δόντι), να συνεννοηθούμε οι γονείς ποιος θέλει να απομακρύνει το παιδί του απ το τμήμα, μεταξύ μας!

 

Αυτά και καλά Χριστούγεννα!!!!!!!

 

Δηλαδή σας πρότεινε η δασκάλα να απομακρύνετε ΕΣΕΙΣ τα δικά σας παιδιά διότι ΑΥΤΟΙ δεν μπορούν να ελέγξουν το επιθετικό παιδί...ΑΥΤΗ είναι η "φανταστική " δασκάλα που περιέγραφες?? Να την χαίρεστε..

 

Καλά Χριστούγεννα!1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή σας πρότεινε η δασκάλα να απομακρύνετε ΕΣΕΙΣ τα δικά σας παιδιά διότι ΑΥΤΟΙ δεν μπορούν να ελέγξουν το επιθετικό παιδί...ΑΥΤΗ είναι η "φανταστική " δασκάλα που περιέγραφες?? Να την χαίρεστε..

 

Καλά Χριστούγεννα!1

 

Όχι δεν κατάλαβες......μας πρότεινε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας ποιος θα ζητήσει να αλλάξει το παιδί του τμήμα, εμείς ή οι γονείς του παιδιού, αν κρίνουμε ότι έτσι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε........εγώ όμως δε θέλω να αλλάξει το παιδί μου, για λόγους που πολλάκις έχω πει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nα 'μαστε πάλι εδώ........την περασμένη βδομάδα έσκασα τα 100 ευρώ για το δόντι που λέγαμε πριν τις γιορτές......ο γιος μου ήταν άρρωστος και δεν πήγε μια βδομάδα περίπου, ξαναπάμε σήμερα και, ναι, γύρισε με δυο κλωτσιές σε πλάτη και καλάμι και ένα γερό δάγκωμα στο χέρι.....από το γνωστό παιδάκι!

 

Με τη μόνη διαφορά απ τις άλλες φορές ότι το παιδί μου είναι πια απογοητευμένο, μας είπε τι έγινε, δεν παίζανε καν μαζί, στα ξαφνικά του επιτέθηκε όπως πάντα, μας είπε ότι το ανέφερε στη γυμνάστρια η οποία δεν έκανε απολύτως τίποτα ενώ μια ώρα την πέρασε κλαίγοντας απ τη δαγκωνιά, μας είπε ότι δεν θέλει να ξανακούσει τίποτα για "άτακτο" παιδί, ότι γι αυτόν είναι ένας αλήτης και δε θα κάτσει να του λύσει κανείς το πρόβλημα, γιατί ξέρει ότι κανείς δε μπορεί να του το λύσει, απλά να μην το ξανασυζητήσουμε. Σταματούσε τη διήγηση πνιγμένος στους λυγμούς ότι δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα και όποιον θέλει βαράει το παιδάκι κάθε μέρα.

 

Δεν έχω λόγια πια.....κουράστηκα, ανέβασα πίεση, όλα τα έπαθα. Στο σχολείο να πάω, να κάνω τι? Να πιάσω τι δασκάλα? Δεν έχει ιδέα, δεν ήταν καν στο κτίριο, είχε σχολάσει. Να πιάσω τον διευθυντή? Τα ίδια Παντελάκη μου, "τι να κάνουμε, ξέρετε"......να ξανάρθει η σύμβουλος? "Να το αγκαλιάσουμε το καημένο το παιδάκι που φωνάζει βοήθεια".......παιδιά ΟΚ έχω αρχίσει και παραληρώ, τα υπόλοιπα παιδιά ποιος θα τα αγκαλιάσει που πονάνε? Μέχρι και ο κύριος απ το παρατηρητήριο σχολικής βίας μας την είπε, ότι είναι πολύ μη μου άπτου τα παιδιά σήμερα και με το παραμικρό τρέχουν στη μαμά τους, ότι παλιά έπεφτε ΤΟ ξύλο και κανένας δεν έλεγε μαμά με δείρανε....ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ......εμένα το παιδί μου εξακολουθεί να μη θέλει να χτυπήσει πίσω, σήμερα ήρθε η μαμά μου και του έλεγε πόση ώρα ότι αν μια μέρα δεν αμυνθεί και δεν τον πλακώσει δε θα ησυχάσουμε ποτέ, και ο δικός μου έλεγε "όχι γιαγιά, δεν θέλω να τον πονέσω και να του κάνω κακό".

 

Και απ τη μια νιώθω περήφανη μάνα, απ την άλλη μου τα έχωσε η μάνα μου, κάνε έτσι, μου λέει και να πάει και στρατό και να τις τρώει.....γιατί θα έχει μάθει να το δέχεται ....(και ψυχολόγος μου το είπε ότι πρέπει να αμυνθεί βασικά)....

 

Διάβαζα το πρωί ένα άρθρο, ένα παιδάκι στο Πλωμάρι το κρεμάσανε στη μπασκέτα 9 χρονών, έκανε μήνυση η μάνα το παιδί είναι με κατάγματα, και λέω ΟΚ τι περιμένουνε ακριβώς, γιατί κάθονται άπραγοι, ποιος θα προστατέψει τα παιδιά όσο είναι εκεί? Κάθε μέρα το σταυρό μου θα κάνω επειδή έτυχε το αγοράκι να έχει εμμονή με το δικό μου παιδί? Όχι ότι δε συνεχίζει να χτυπάει και άλλα παιδιά, αλλά δε μπορώ και κάθε λίγο να συγκαλώ συμβούλια στα οποία οι ενδιαφερόμενοι δεν θα πατήσουν καν....

 

Βαρέθηκα, κοιτιέμαι στον καθρέφτη και νιώθω ότι απογοητεύω το παιδί μου, ότι του φαίνομαι τιποτένια μπροστά στον παραβατικό συμμαθητή, δεν μπορώ να το προστατέψω, δεν κάνω κάτι........σταματώ γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να συνεχίσω........

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοπέλα μου.. Είναι τόσο δύσκολο να αλλάξει το παιδί σχολείο; Είναι μακριά; Έχεις μεταφορικό μέσο; Είναι σοβαρό αυτό που συμβαίνει στο παιδάκι σου καταλαβαίνω πόσο πληγώνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

:|:-|:| Αυτά γίναν στο διάλειμμα, έτσι; Το άλλο παιδί δεν παίζει με άλλα τελικά; Περιφέρεται και ψάχνει κάποιον να χτυπήσει; Δεν έχω καταλάβει...

 

Οι γονείς του τίποτα; Έχω μερικά πράγματα στο μυαλό μου, αλλά ναι και το παιδί σου γιατί δεν αντιδράει πλέον; Τόσο πολύ καταπνίγει τα δικά του ένστικτα; Να αμυνθει βρε αδερφέ... Μη μου πεις ότι θα βρει και το μπελά του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοπέλα μου.. Είναι τόσο δύσκολο να αλλάξει το παιδί σχολείο; Είναι μακριά; Έχεις μεταφορικό μέσο; Είναι σοβαρό αυτό που συμβαίνει στο παιδάκι σου καταλαβαίνω πόσο πληγώνεσαι..

 

Είναι ανέφικτο. Είμαι ΑΜΕΑ, το σχολείο είναι στα 100 μέτρα και πηγαίνω με αυτοκίνητο γιατί δεν περπατάω ούτε τόσο.......το επόμενο σχολείο είναι μακριά, και δεν έχω πάντα αυτοκίνητο, τώρα ο σύζυγος είναι άνεργος γι αυτό έχω, αλλιώς πληρώνω πούλμαν......Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξεριζώσω το παιδί μου απ την καθημερινότητά του, λογικά το άλλο πρέπει να απομακρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο ξαναπώ Latina και ας μην με ακούς.. Πες στο παιδί σου να αμυνθεί! Εσύ λες ότι είναι μεγαλώςομος και και θα του κάνει ζημιά... Ε αστον να του κάνει ζημιά !!!!!

Αυτό που συμβαίνει είναι παράνοια, αν ήταν ενήλικας θα καθόταν να τις φάει νομίζεις; Η μήπως αυτό απαιτείς όταν ενηλικιωθεί;

Δεν θέλω να σε στενοχώρησω φίλη μου αλλά το παιδί σου μπορεί να σακατεύει κάποια στιγμή (αν κλαίει έτσι είναι ήδη σακατεμενος ψυχολογικα)

 

Μην με παρεξηγήσεις φίλη μου, αλλά πες του να αμυνθεί - αποδεξου ότι δεν υπάρχει άλλη λύση !

Link to comment
Share on other sites

:|:-|:| Αυτά γίναν στο διάλειμμα, έτσι; Το άλλο παιδί δεν παίζει με άλλα τελικά; Περιφέρεται και ψάχνει κάποιον να χτυπήσει; Δεν έχω καταλάβει...

 

Οι γονείς του τίποτα; Έχω μερικά πράγματα στο μυαλό μου, αλλά ναι και το παιδί σου γιατί δεν αντιδράει πλέον; Τόσο πολύ καταπνίγει τα δικά του ένστικτα; Να αμυνθει βρε αδερφέ... Μη μου πεις ότι θα βρει και το μπελά του...

 

Δεν το παίζει κανείς και περιφέρεται, κάθε μέρα χτυπάει 2 άτομα τουλάχιστον. Οι γονείς άφαντοι. Ο δικός μου, ντρέπομαι που το λέω και φτύστε με αν θέλετε, αλλά ειλικρινά σήμερα πια ήταν η πρώτη φορά που του είπα αν τον ξαναχτυπήσει, να του ορμήξει και να τον χτυπήσει πίσω. Του το είπα με κάθε επίγνωση....... τέλος! Και επειδή θα βρει το μπελά του, είναι σίγουρο, είπα μόλις τον χτυπήσει, (σε άμυνα και μόνο) να βάλει αμέσως να με πάρουν τηλέφωνο.

Ε μα πια, έλεος......ακόμα το δόντι δεν ξεπληρώσαμε.......αει συχτήρ πια......

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανέφικτο. Είμαι ΑΜΕΑ, το σχολείο είναι στα 100 μέτρα και πηγαίνω με αυτοκίνητο γιατί δεν περπατάω ούτε τόσο.......το επόμενο σχολείο είναι μακριά, και δεν έχω πάντα αυτοκίνητο, τώρα ο σύζυγος είναι άνεργος γι αυτό έχω, αλλιώς πληρώνω πούλμαν......Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξεριζώσω το παιδί μου απ την καθημερινότητά του, λογικά το άλλο πρέπει να απομακρυνθεί.

 

ΜΠΡΑΒΟ!! ΑΜΗΝ!

 

Πίστεψε θα αμυνθεί δυο φορές και ο άλλος θα χε**ει!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο δυς να συνεχίσει!!

Link to comment
Share on other sites

Θα στο ξαναπώ Latina και ας μην με ακούς.. Πες στο παιδί σου να αμυνθεί! Εσύ λες ότι είναι μεγαλώςομος και και θα του κάνει ζημιά... Ε αστον να του κάνει ζημιά !!!!!

Αυτό που συμβαίνει είναι παράνοια, αν ήταν ενήλικας θα καθόταν να τις φάει νομίζεις; Η μήπως αυτό απαιτείς όταν ενηλικιωθεί;

Δεν θέλω να σε στενοχώρησω φίλη μου αλλά το παιδί σου μπορεί να σακατεύει κάποια στιγμή (αν κλαίει έτσι είναι ήδη σακατεμενος ψυχολογικα)

 

Μην με παρεξηγήσεις φίλη μου, αλλά πες του να αμυνθεί - αποδεξου ότι δεν υπάρχει άλλη λύση !

 

Babycute το έκανα, με πόνο γιατί είμαι μάνα, με πόνο γιατί το παιδί μου δε θέλω να χτυπάει, αλλά έχει φάει τόσο ξύλο που πια έχασε την εμπιστοσύνη του.....νομίζει ότι κανείς δε μπορεί να τον σταματήσει τον άλλον! Κοιτάει απ το πρωί το χέρι του και περιμένει να φύγουν τα σημάδια απ τα δόντια.....δλδ έλεος!

Αύριο θα τον πιάσει ο άντρας μου τον άλλον. Αν μετά από αυτό, ξαναχτυπήσει το γιο μου, σόρρυ, αλλά ατύχησε! Ο δικός μου είναι κυριολεκτικά διπλάσιος και γι αυτό του λέμε να μην χτυπάει. Σήμερα το είπε από μόνος του "μαμά τη βία δεν την ανέχομαι!" ε εκεί είναι που και η πιο συγκροτημένη μάνα, λέει "χτύπα!"

Τα ζώα που δεν κάνουν τίποτα είναι υπεύθυνα, και όχι τα παιδάκια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ!! ΑΜΗΝ!

 

Πίστεψε θα αμυνθεί δυο φορές και ο άλλος θα χε**ει!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο δυς να συνεχίσει!!

 

Αμ δε........ένα άλλο αγοράκι τον χτυπάει πίσω εδώ και μήνες, με εντολές της μαμάς του, κι ένα κοριτσάκι επίσης ανταποδίδει, και τα χτυπάει 3 την εβδομάδα έκαστο......ρε δεν καταλαβαίνει Θεό σας λεω.......ούτε μάθημα δε μπορούν να κάνουν, κάθε 3 λεπτά διακόπτουν να τον μαζέψουν.......

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε........ένα άλλο αγοράκι τον χτυπάει πίσω εδώ και μήνες, με εντολές της μαμάς του, κι ένα κοριτσάκι επίσης ανταποδίδει, και τα χτυπάει 3 την εβδομάδα έκαστο......ρε δεν καταλαβαίνει Θεό σας λεω.......

 

Αν ο δικός σου είναι διπλάσιος θα εχει πιο αποτέλεσμα από το κοριτσάκι!!!!!

Δεν μαθαίνει και πολεμική τέχνη;; Μια χαρά θα τα παει!

Ποια θα ήταν η θέση σου αν συνεχιζες να του λες να μη χτυπά και σε περνάνε τηλέφωνο από το νοσοκομείο γιατί μαχαιρώθηκε το γιαβρι σου;

 

Λοιπόν από αύριο καινουρια τακτικη, αρχίζουμε να βαράμε !!!

Άντε με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δικός σου είναι διπλάσιος θα εχει πιο αποτέλεσμα από το κοριτσάκι!!!!!

Δεν μαθαίνει και πολεμική τέχνη;; Μια χαρά θα τα παει!

Ποια θα ήταν η θέση σου αν συνεχιζες να του λες να μη χτυπά και σε περνάνε τηλέφωνο από το νοσοκομείο γιατί μαχαιρώθηκε το γιαβρι σου;

 

Λοιπόν από αύριο καινουρια τακτικη, αρχίζουμε να βαράμε !!!

Άντε με το καλό!!

 

Ο δικός μου δεν πάει πολεμικές τέχνες, ποδόσφαιρο πάει. Ο άλλος πάει καράτε.....στο ερωτηματικό σου ξέρω δεν περιμένεις απάντηση......

 

Άντε τώρα εγώ η μάνα να κοιμηθώ απόψε και άντε να μην πάθω εγκεφαλικό αύριο........

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου δεν πάει πολεμικές τέχνες, ποδόσφαιρο πάει. Ο άλλος πάει καράτε.....στο ερωτηματικό σου ξέρω δεν περιμένεις απάντηση......

 

Άντε τώρα εγώ η μάνα να κοιμηθώ απόψε και άντε να μην πάθω εγκεφαλικό αύριο........

 

Α ο άλλος παει - είμαι σίγουρη ότι θα είναι μάπα!

Μην ανησυχείς ο δικός σου θα τα παει σούπερ, να μην φοβάται το παιδί!

 

Και εννοείται Latina μου ότι δεν περιμένω απάντηση , δυστυχώς πρέπει να σοκαριστουμε για να καταλάβουμε με τι έχουμε να κάνουμε !

Έδωσες στον μικρό σου την καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσες, πέρα από όλα τα αλλά θα νιώσει και άντρας που μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του (βάζω στοίχημα ότι τον έκαιγε, σε κανένα δεν αρέσει να τις τρώει)

 

Μια χαρά θα παει το μικρό και αν αρχίζουν να σε παίρνουν τηλέφωνα κανε ότι κάνει και η μάνα του αλλού.... Τον Κινέζο!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μια ιστορια φιλης μου που το παιδι της τωρα ειναι 19 ετων, φοιτητης της ιατρικης: το παιδι απο την α δημοτικου ειχε εναν συμμαθητη που τον ρημαζε συστηματικα στο ξυλο. Σχεδον σε καθημερινη βαση γυριζε στο σπιτι με μελανιες, τσιμπιες, δαγκωματιες (?), με λιγα λογια λες και το ειχαν στειλει στη μαχη. Οι γονεις (ανωτατου κοινωνικοοικονομικου και μορφωτικου επιπεδου) ειχαν μια συγκρατημενη προσεγγιση προς το παιδι-θυτη και το οικογενειακο του περιβαλλον. Αποτελεσμα μηδεν.Οι γονεις του αλλου παιδιου αγρον ηγοραζαν. Ο μικρος ειχε αρχισει να αρνειται να πηγαινει στο σχολειο. Ο διευθυντης πεταγε χαρταετο. Μεχρι που ο καλος παππους του μικρου τον επιασε και του ειπε οτι επρεπε με καποιον τροπο να αντιδρασει στη βια. Στο επομενο επεισοδιο ο πιτσιρικας (μαθητης της εκτης πια) αποφασιζει να ανταποδωσει: του εδωσε δυο μπουνιες στη μυτη και του τη διελυσε. Βεβαια τοτε οι γονεις του αλλου αντεδρασαν, διαμαρτυρηθηκαν στο διευθυντη του δημοτικου, ξαφνικα δηλαδη εμφανιστηκαν ενεργοι. Ξερετε τι εγινε μετα? Το παιδι-θυτης δεν τον ξανακουμπησε μεχρι και τη γ Λυκειου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φαίνεται ότι και εσύ και ο γιός σου νιώθετε ακριβώς το ίδιο, καθρεφτίζεστε συναισθηματικά, απόγοήτευση, θυμός, αίσθημα αδυναμίας αντίδρασης, μοναξιά κ.α. Ήρθε πολύ νωρίς αντιμέτωπος με την αδικία, τη βλακεία και τους περιορισμούς του συστήματος και των ανθρώπων. Για εσένα καταλαβαίνω ότι το πιο δύσκολο είναι να διαχειριστείς ότι ένιωσες ανεπαρκής απέναντι του. Δεν μπορεσες να το προστατέψεις, και νιώθεις ότι δεν ξέρεις πως να φερθείς τώρα που η κατάσταση εξελίσσεται δυσάρεστα. Κρατάω ότι αιθάνεσαι περήφανη για αυτό, του το έχεις πει αλήθεια; ένα μικρό παιδάκι έχει δείξει απίστευτη, υπομονή, ανοχή και ωριμότητα για την ηλικία του. Ακούγεται το πιο σωστό άτομο μέχρι τώρα, όλοι οι άλλοι είναι τραλαλά στην κοσμάρα τους ο καθένας, το μικρό αποδείχτηκε πιο μεγάλο από όλους τους, μια που άνετα θα έλυνε την κατάσταση αν σήκωνε χέρι αλλά δεν το επιλέγει συνειδητά. Τον θαυμάζω ειλικρινά το μικρό σου, και νομίζω ότι χρειάζεται υποστήριξη όπως όλοι οι άνθρωποι που επιλέγουν τον δύσκολο δρόμο του σεβασμού. Μάθε του ότι ο σεβασμός περιλαμβάνει και τον αυτοσεβασμό, συζητήστε ποιά συμπεριφορά προστατεύει και το αίσθημα του αυτοσεβασμού του και μείνε δίπλα του. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα προστατέψουμε αλλά μπορούμε να είμαστε δίπλα στις δύσκολες στιγμές τους. Αγώνας, αξιοπρέπεια, αυτοσεβασμός είναι έννοιες γνωστές σε εσένα όπως και αδικία, πόνος, μοναξιά. Εσύ το πάλεψες και διεκδίκησες, τώρα είναι η σειρά του αν και νωρίς, πες του πόσο περήφανη είσαι και ότι κι αν γίνει θα είσαι δίπλα του, το παλεύει καλά. Είσαι καλή μαμά έκανες πολύ καλή δουλειά τώρα χρειάζεται να είσαι το λιμάνι του στην καταιγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανέφικτο. Είμαι ΑΜΕΑ, το σχολείο είναι στα 100 μέτρα και πηγαίνω με αυτοκίνητο γιατί δεν περπατάω ούτε τόσο.......το επόμενο σχολείο είναι μακριά, και δεν έχω πάντα αυτοκίνητο, τώρα ο σύζυγος είναι άνεργος γι αυτό έχω, αλλιώς πληρώνω πούλμαν......Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξεριζώσω το παιδί μου απ την καθημερινότητά του, λογικά το άλλο πρέπει να απομακρυνθεί.

 

Λογικά πολλά θα έπρεπε να έχουν γίνει από το σχολείο, αλλά απ ότι διάβασα δε γίνονται. Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα πάση θυσία τρόπο να φύγει το παιδί από εκεί, έστω και αν πλήρωνα να μου το πηγαινοφέρνουν, γιατί αυτή η καθημερινότητα που ζει κι αυτό κι εσύ, δεν αντέχεται. Τα πρακτικά σας προβλήματα βέβαια εσύ τα ξέρεις καλύτερα..

 

Σωστές οι συμβουλές για άμυνα, αλλά για μένα δεν είναι λύση να δέρνονται κάθε μέρα, παιδιά είναι δεν ξέρεις πότε θα γίνει το κακό, και δε θα ήταν ευχάριστο κανένα παιδί να πάθει ζημιά.

 

Τι να πω, δύσκολη θέση, εύχομαι να πάρετε τις σωστές αποφάσεις κι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε εμάς δε θα πιάσει.......υπάρχουν παιδιά που τον χτυπούν πίσω, υπάρχουν γονείς που για να μην δείρει ξανά τα παιδιά τους τον έχουν πάει βόλτες, τον έχουν πάρει μαζί σε πάρτυ, σπίτι τους πόσες φορές.......μια δυο μέρες ηρεμία και ξαναχτυπάει!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πολλά θα έπρεπε να έχουν γίνει από το σχολείο, αλλά απ ότι διάβασα δε γίνονται. Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα πάση θυσία τρόπο να φύγει το παιδί από εκεί, έστω και αν πλήρωνα να μου το πηγαινοφέρνουν, γιατί αυτή η καθημερινότητα που ζει κι αυτό κι εσύ, δεν αντέχεται. Τα πρακτικά σας προβλήματα βέβαια εσύ τα ξέρεις καλύτερα..

 

Σωστές οι συμβουλές για άμυνα, αλλά για μένα δεν είναι λύση να δέρνονται κάθε μέρα, παιδιά είναι δεν ξέρεις πότε θα γίνει το κακό, και δε θα ήταν ευχάριστο κανένα παιδί να πάθει ζημιά.

 

Τι να πω, δύσκολη θέση, εύχομαι να πάρετε τις σωστές αποφάσεις κι όλα να πάνε καλά.

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να τρέχεις από τα προβλήματα μια ζωή

Σου εγγυώμαι ότι θα υπάρξει άλλο παιδάκι σε άλλο σχολείο που θα κάνει κάτι παρόμοιο

Το παιδί της πρέπει να μάθει να προστατεύεται όπου και να ναι

Κανένας δεν θέλει την βία αλλά υπάρχει λόγος που στις περισσότερες χώρες η βία από άμυνα δεν εκδιωκεται ποινικα

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια τοτε οι γονεις του αλλου αντεδρασαν, διαμαρτυρηθηκαν στο διευθυντη του δημοτικου, ξαφνικα δηλαδη εμφανιστηκαν ενεργοι. Ξερετε τι εγινε μετα? Το παιδι-θυτης δεν τον ξανακουμπησε μεχρι και τη γ Λυκειου.

 

Έεεελα, δεν το πιστεύω ότι τότε εμφανίστηκαν... Κλασικό. Απορώ ώρες ώρες, δεν τους ενδιαφέρει που το παιδί τους δεν έχει κοινωνικοποιηθεί; Ξέρουν ότι περιφέρεται μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

 

Και βέβαια του το έχουμε πει ότι είμαστε περήφανοι κι εγώ και ο πατέρας του, όταν όμως φτάνουμε σε σημείο ο δυο χρόνια μικρότερος αδερφός του να του λέει "ρίξ' του καμία κάθε μέρα ξύλο θα τρως?" εκεί κοιτιόμαστε.....γιατί και ο μικρός μου είναι πολύ πιο ήσυχος ούτε καν έχει μαλώσει ποτέ αλλά δε θα άφηνε να τον δέρνουν κιόλας......και λες ΟΚ μην το κάνω και μαλθακό......πόσο ξύλο πια να φάει? Οι δάσκαλοι δεν κάνουν τίποτα, η γραμμή του σχολείου είναι να αγκαλιάσουμε το παιδάκι που περνάει τα πάνδεινα σπίτι του, ΟΚ κάπως πρέπει να προστατευτούν και οι άλλοι.......εγώ δε θέλω το παιδί μου να μάθει ότι στη βία σκύβουμε το κεφάλι και μένει και ατιμώρητη........γιατί πολύ στραβά το διδάσκονται τελικά.......

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναλύσει πολλάκις για το σχολείο.......δε θέλω να αλλάξω, πρώτον γιατί παντού υπάρχουν τέτοια παιδιά, δεύτερον γιατί δε θέλω να τρέχει να φύγει απ τα προβλήματά του, τρίτον γιατί θα ξεριζωθεί από φίλους, το κορίτσι, τον κύκλο του, τέταρτον γιατί στο επόμενο σχολείο πας συστημένος με χαρτί του ταραξία που εκδιώχθηκε από το προηγούμενο, πέμπτον γιατί θα πρέπει και ο μικρός μου που θα έρθει πρωτάκι εδώ να ξεριζωθεί από τον κύκλο του και να τρέχει αλλού, και κυρίως όπως προείπα δεν έχω μέσον για το άλλο σχολείο και ο άντρας μου είναι άνεργος, δεν έχω περίσσευμα για πουλμανάκια. ΕΞΑΛΛΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ?????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να τρέχεις από τα προβλήματα μια ζωή

Σου εγγυώμαι ότι θα υπάρξει άλλο παιδάκι σε άλλο σχολείο που θα κάνει κάτι παρόμοιο

Το παιδί της πρέπει να μάθει να προστατεύεται όπου και να ναι

Κανένας δεν θέλει την βία αλλά υπάρχει λόγος που στις περισσότερες χώρες η βία από άμυνα δεν εκδιωκεται ποινικα

Όχι βρε παιδιά αυτό είναι ακραία περίπτωση, δε συμβαίνει σε όλα τα σχολεία, μην τρελαθούμε.. Από όλα τα προβλήματα δε φεύγεις, αλλά από νοσηρές καταστάσεις φεύγεις τρέχοντας!

 

Συμφωνω με την άμυνα, απλώς λέω ότι είναι ψυχοφθόρο ένα παιδί να μπαίνει σ αυτή τη διαδικασία σε καθημερινή βάση. Φαντάσου κάθε μέρα να είσαι στην τσίτα από που θα σου ρθει, για να προλάβεις να δείρεις πρώτη εσύ. Και πες οτι πάνω στην άμυνα του δίνει μια σπρωξιά, χτυπάει το άλλο και παθαίνει μόνιμο κακό.. τι θα λέμε μετά σ αυτήν την κοπέλα; Δεν ξέρω, εγώ το ξύλο το φοβάμαι, ειδικά όταν έχει να κάνει με παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναλύσει πολλάκις για το σχολείο.......δε θέλω να αλλάξω, πρώτον γιατί παντού υπάρχουν τέτοια παιδιά, δεύτερον γιατί δε θέλω να τρέχει να φύγει απ τα προβλήματά του, τρίτον γιατί θα ξεριζωθεί από φίλους, το κορίτσι, τον κύκλο του, τέταρτον γιατί στο επόμενο σχολείο πας συστημένος με χαρτί του ταραξία που εκδιώχθηκε από το προηγούμενο, πέμπτον γιατί θα πρέπει και ο μικρός μου που θα έρθει πρωτάκι εδώ να ξεριζωθεί από τον κύκλο του και να τρέχει αλλού, και κυρίως όπως προείπα δεν έχω μέσον για το άλλο σχολείο και ο άντρας μου είναι άνεργος, δεν έχω περίσσευμα για πουλμανάκια. ΕΞΑΛΛΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ?????

Εσύ ξέρεις κοπέλα μου, κάνε ότι νομίζεις καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...