Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Λυπάμαι που το λέω, αλλά εαν επιτευχθεί συμφωνία, αυτή θα είναι τώρα πολύ χειρότερη. Απλώς με το μεγάλο ποσοστό, η κυβέρνηση θεωρεί πως έχει τη στήριξη του λαού, οπότε όταν γυρίσει με τους χειρότερους όρους, δεν θα πει κανείς τίποτα.

Αυτό στη χλωμή περίπτωση που υπάρξει συμφωνία, γιατί πλέονν μας βλέπω για δραχμούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν υπαρχει λογος να ψηλωνουν οι τονοι.ειναι η αληθεια..

 

Μα εσύ ψήλωσες τους τόνους.:) Όπως σου είπε και μια άλλη κοπέλα, όλα αυτά που έγραψες δεν ισχύουν. Ψυχραιμία λοιπόν και μην ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος και ακόμη περισσότερο μην κάνεις δηλώσεις του τύπου "θα θρηνήσουμε ζωές"...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα πετύχουμε τίποτα επί της ουσίας. Αν όχι για κανέναν άλλο λόγο, για να μη δώσουμε το "κακό παράδειγμα" για τους υπόλοιπους λαούς. Γι' αυτό και θα μας τιμωρήσουν παραδειγματικά. Το ζήτημα επαφίεται στο αν θα δεχτεί ο Τσίπρας μια τέτοια συμφωνία - από ό,τι δηλώνει ο Τσακαλώτος, μάλλον όχι. Σήμερα θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δείξει σήμερα, τόση αναμονή μας σκοτώνει. Ας παρθεί η απόφαση σήμερα, έτσι κι αλλιώς περιθώριο χρόνου δεν έχουμε.

Μετά τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος νομίζω και εγώ ότι ο Τσίπρας δεν θα υπογράψει. Ότι και να γίνει να είναι για καλό:rolleyes:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία απορία λύστε μου, αν μπορείτε: βλέπω συνεχώς προκυρήξεις για θέσεις εργασίας στο δημόσιο. Από πού κι ως πού;

 

Ε τώρα που είμαστε εκτός μνημονίου, και προσλήψεις γίνονται και ο βασικός θα ανέβει και όλα (αστειεύομαι). Την περασμένη βδομάδα έγιναν 1250 προσλήψεις σε ΑΕΙ και Μετρό (!!). Φαντάζομαι ότι οι μισθοί αυτοί θα πληρωθούν σε IOUs.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν με ενοχλεί να γίνονται προσλήψεις και να βρίσκει δουλειά ο κόσμος. Δεν μιλάμε για το παλιό δημόσιο που ήταν χάος αλλά με όλες αυτές τις απολύσεις που είχαν γίνει υπολειτουργούσαν τα πάντα.

Πολλά νοσοκομεία και ειδικά στην επαρχία δεν έχουν προσωπικό (πχ Κέρκυρα) στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου εξυπηρετούν μόνο δύο κοπέλες σήμερα έλειπε η μια λόγω θερινής αδείας χαμός....ταχυδρόμο δεν έχουμε δύο χρόνια από τότε που πέθανε ο προηγούμενος και δεν τον αναπλήρωσαν ποτέ με τις περικοπές με αποτέλεσμα να καθυστερούμε δύο εβδομάδες να πάρουμε τους λογαρισμούς και τα γράμματα μας. Το θέμα ειναι να γίνει σωστή διαχείρηση του όλου θέματος και οχι οτιδήποτε γίνεται στο δημόσιο να λέμε οτι ειναι για κακο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως δεν με ενοχλεί να γίνονται προσλήψεις και να βρίσκει δουλειά ο κόσμος. Δεν μιλάμε για το παλιό δημόσιο που ήταν χάος αλλά με όλες αυτές τις απολύσεις που είχαν γίνει υπολειτουργούσαν τα πάντα.

Πολλά νοσοκομεία και ειδικά στην επαρχία δεν έχουν προσωπικό (πχ Κέρκυρα) στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου εξυπηρετούν μόνο δύο κοπέλες σήμερα έλειπε η μια λόγω θερινής αδείας χαμός....ταχυδρόμο δεν έχουμε δύο χρόνια από τότε που πέθανε ο προηγούμενος και δεν τον αναπλήρωσαν ποτέ με τις περικοπές με αποτέλεσμα να καθυστερούμε δύο εβδομάδες να πάρουμε τους λογαρισμούς και τα γράμματα μας. Το θέμα ειναι να γίνει σωστή διαχείρηση του όλου θέματος και οχι οτιδήποτε γίνεται στο δημόσιο να λέμε οτι ειναι για κακο.

 

Συμφωνώ, και όλες αυτές οι προκυρήξεις έχουν δρομολογηθεί μήνες πριν, δεν γίναν τις τελευταίες 5 μέρες.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα που είμαστε εκτός μνημονίου, και προσλήψεις γίνονται και ο βασικός θα ανέβει και όλα (αστειεύομαι). Την περασμένη βδομάδα έγιναν 1250 προσλήψεις σε ΑΕΙ και Μετρό (!!). Φαντάζομαι ότι οι μισθοί αυτοί θα πληρωθούν σε IOUs.

 

Μπορεις σε παρακαλω να μας γραψεις τη σχετικη ιστοσελιδα που γραφει για αυτες τις προσληψεις?

Γιατι απο το Υπουργειο Εσωτερικων που εψαξα να τα βρω μονο μετακινησεις και αποσπασεις ειδα αυτην την περιοδο. Επισης μπορειτε να δειτε και ποσες ειναι οι αποχωρησεις, προσληψεις, μετακινησεις ανα υπουργειο.

 

Συμφωνω με την yogini.

Ο δημοσιος τομεας υπολειτουργει γατι αποχωρησαν αυτα τα χρονια πολλοι συνταξιουχοι.

Ηταν ενα τρικ που εκαναν οι πρηγουμενες κυβερνησεις για να δειξουν οτι μειωνεται ο αριθμος των Δημοσιων υπαλληλων και να ξεγελασουν την Τροικα..

Το αποτελεσμα ειναι οτι ο δημοσιος τομεας υπολειτουργει και πληρωνουμε περισσοτερους συνταξιουχους αφου φοβηθηκαν ολοι και ανγκαστηκαν να φυγουν το συντομοτερο δυνατο μη χασουν το δικαιωμα τους.

 

Το ασχημο ειναι οτι και τα νοσοκομεια αυτα τα χρονια βρισκονται σε τριτοκοσμικες συνθηκες και οι γιατροι παρα πολλες φορες εχουν κανουν εκκληση για περισσοτερο προσωπικο. Αυτο ποτε δεν ακουγοταν αλλα και να ακουγοταν απο την αλλη πλευρα υπηρχε ο Αδωνης που προσπαθουσε να κλειεσει τα στοματα.

Σαν γονεις αυτο θα επρεπε να μας ενδιαφερει περισσοτερο.

 

 

Προσφατα η μητερα μου επαθε πολυ σοβαρη λοιμωξη και δεν την κρατησαν μεσα. Μας εδωσαν μια αντιβιωση και μας εδιωξαν . Παρολο τη δικη μου επιμονη να την κρατησουν .

Αλλα δεν ειχαν προσωπικο ωστε να φορτωθουν με ενα ακομα περιστατικο.

Ευτυχως που εχουμε γνωστο γιατρο και μας κατευθυνε αμεσα στην Αθηνα, να νοσηλευθει στην κλινικη οπου θα την παρακολουθουσε ο ιδιος.

 

 

Συμπληρωνω , σχετικα με τη EUROBANK απο οτι εχω ακουσει εχει προβλημα εδω και αρκετο καιρο και δινει οικονμικα κινητρα για παραιτησεις.

Περυσι ενας γνωστος μου παραιτηθηκε αφου πηρε ενα μεγαλο ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα χρειαζόμαστε ανάπτυξη. Πρέπει να γίνουν επενδύσεις, να ανοίξουν επιχειρήσεις και να ενισχυθεί ο πρωτογενής τομέας. Εκεί πρέπει να βρίσκει δουλειά ο κόσμος.

 

Μη μου μιλάτε για νοσοκομεία - ή για σχολεία. Κανείς δε θα είχε αντίρρηση για προσλήψεις στους τομείς της υγείας και της παιδείας. Όμως, αντί να γίνουν εκεί, γίνονται στους δήμους. Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Εδώ δεν έχουν οι υπάρχοντες υπάλληλοι καρέκλα να κάτσουν και θα κουβαληθούν κι άλλοι. Κι άντε εγώ σου λέω ότι κουβαλήθηκαν και δούλεψαν ένα 5μηνο, ένα 8μηνο, αναλόγως τη σύμβαση. Και τι έγινε; Λύσανε το πρόβλημά τους;

 

Άλλωστε μην ξεχνάτε πως τον δημόσιο τομέα τον συντηρεί ο ιδιωτικός. Να σκίζομαι εγώ στους φόρους δλδ για να πετιούνται σε άχρηστες συμβάσεις ορισμένου χρόνου για πολιτικίστικους λόγους. Η αναδιάρθρωση στο δημόσιο τομέα πρέπει να ξεκινήσει προχθές. Αλλιώς θα δανειζόμαστε στον αιώνα τον άπαντα - όσο δέχονται να μας δανείζουν δλδ - για να συντηρούμε αυτό το υδροκέφαλο τέρας που ονομάζεται ελληνικό δημόσιο και που όμοιό του δεν υπάρχει στην υφήλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εγώ δε θα αναλωθώ στη συζήτηση περί δημόσιου- ιδιωτικού τομέα, καθώς έχω δουλέψει και στη δημόσια και στην ιδιωτική εκπαίδευση και μπορώ να εντοπίσω πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και στις δύο δομές όσο και αν κάποιος δυσκολεύεται να το φανταστεί. Απλά μιας και έγινε λόγος για την υποστελέχωση ορισμένων τομέων του δημοσίου εκτός από τα όντως τεράστια κενά στα δημόσια νοσοκομεία και δομές του υπουργείου υγείας, υπάρχουν και τεράστια κενά στην εκπαίδευση, που καλύπτονται ως επί το πλείστον την τελευταία πενταετία με πιστώσεις από το ΕΣΠΑ δίνοντας στους απ' έξω την εντύπωση μίας ομαλής -κατά το δυνατό- λειτουργίας.

 

Ενδεικτικά στον κλάδο μου (είμαι δασκάλα) από το 2010 έχουν συνταξιοδοτηθεί περίπου 9.000 δάσκαλοι και έχουν προσληφθεί (όλοι το 2010) μόλις 1.000. Κάποιες θέσεις μειώθηκαν λόγω των συγχωνεύσεων- καταργήσεων των σχολείων, κάποιες από την αντικατάσταση των δασκάλων με ειδικότητες στα ολοήμερα (επίσης θέσεις ΕΣΠΑ) και κάποιες απλά "εξαφανίστηκαν". Οι υπόλοιπες παραμένουν κενές και καλύπτονται κάθε χρόνο με μεγάλη καθυστέρηση (εξ ου και οι διάφορες καταγγελίες από γονείς για "ορφανές" τάξεις, κλειστά ολοήμερα, ανύπαρκτη στήριξη των ειδικών σχολείων και των παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες) από αναπληρωτές με 8μηνες στην καλύτερη των περιπτώσεων συμβάσεις, που ουσιαστικά στοιχίζουν στο κράτος λιγότερο λόγω των λιγότερων κρατήσεων, την περικοπή των επιδομάτων ανεργίας τους την τελευταία τριετία, τα ανύπαρκτα δικαιώματα σε άδειες (μιλάω για λιγότερα δικαιώματα σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα, όχι τον δημόσιο) και φυσικά την απουσία οποιασδήποτε δεσμευσης απέναντί τους. Φυσικά, οι μισές από αυτές τις θέσεις συγχρηματοδοτούνται από την ευρωπαϊκή ένωση λόγω "καινοτόμων" προγραμμάτων (ολοήμερα, παράλληλη στήριξη, αντισταθμιστική εκπαίδευση -ΖΕΠ).

 

Τα γράφω όλα αυτά μόνο και μόνο για να δείξω ότι οι όποιες κρατικές πιστώσεις εξασφαλίζονταν από τις προηγούμενες κυβερνήσεις δεν κατευθύνονταν σε καμία περίπτωση για τους καίριους κλάδους της παιδείας και της υγείας.

 

Σε ό,τι αφορά το θέμα των κινήτρων για επιχειρηματικότητα, ελπίζω ειλικρινά και εγώ να υπάρξει επιτέλους ένα σταθερό πλαίσιο για όλους τους νέους επιχειρηματίες που θέλουν να κάνουν πράξη τις ιδέες τους και στην παρούσα φάση διστάζουν λόγω υπερφορολόγησης και ασταθών νομοθετημάτων. Η αλήθεια είναι ότι η εργασία στο δημόσιο με τις ισχύουσες συνθήκες παρουσιάζεται όλο και λιγότερο ελκυστική για τις νεότερες γενιές. Ωστόσο, ούτε και στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει προσφορά θέσεων εργασίας, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μία ολόκληρη γενιά "μπροστά στο γκρεμό και πίσω από το ρέμα". Εγώ προσωπικά σκέφτομαι στην πρώτη καλή ευκαιρία να παρατήσω την ανασφάλεια της δημόσιας παιδείας, καθώς βλέπω πολλούς ανθρώπους που επένδυσαν σε αυτή και βρίσκονται πλέον σε προχωρημένη για αλλαγή καριέρας ηλικία να διαψεύδονται και να πετιούνται μάλιστα έξω από το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα δημόσιο - ιδιωτικός τομες.

 

Δεν έχω εμπειρία προσωπική απο τον δημόσιο , όμως ξέρω οτι κατάργησαν τον ΑΣΕΠ και στην θέση τού βάλανε προφορικές συνεντεύξεις!!!

 

Επίσης ξέρω οτι δεν θα ασχοληθεί κανείς με όλους τους συμβασιούχους στους δήμους που λέτε με στόχο την συρρίκνωση των άσκοπων δημοσίων εξόδων, γιατί δεν νομίζω ότι κατά βάθος αυτό απασχολεί συγκεκριμένους πολιτικους.

 

Βομβαρδίζουν το δημόσιο με σκοπό να ιδιωτικοποισουν και να αποδυναμώσουν αυτά που βολεύουν συμφέροντα και αυτά που έχουν ψωμί.

 

1.ΥΓΕΙΑ

2. ΠΑΙΔΕΙΑ

2.ΕΦΟΡΙΑ

3.Εθνική άμυνα

4.Αστυνομία

 

Θέλουμε ιδιωτική παιδεία? θέλουμε ιδιωτική υγεία? Θέλουμε να εισπράττουν ιδιωτικές εταιρίες τους φόρους του κράτους?

Ο οτε ή Δεη ή ΕΡΤ είναι τα περιφερειακά που ξέρουν ότι όλοι θα χαρούν με κάποιες αλλαγές.... ΜΕΤΑ? Θα έρθουν τα χειρότερα.

Εν το μεταξύ ποιός ........είπε ότι οι ιδιωτικές εταιρίες που θα τα αναλάβουν δεν θα πληρώνονται εις βάρος μας? Και κερατάς και γδαρμένος δηλαδή στην χώρα σου.

Οι περιβόητες καθαρίστριες , αντικαταστάθηκαν με ιδιωτικά συνεργεία καθαρισμού που θελαν και προπληρωμή.

 

Εγω πάντως δεν θέλω να ζώ έτσι.

 

Για την ΕΡΤ να πω οτι όντως χάρηκα οταν έκλεισε, αλλά όχι γιατί χάσανε άνθρωποι οικογενειάρχες την δουλειά τους , αλλά γιατί άναβα κόκκινο να βλέπω κάτι δημοσιογράφους και κάτι εκπομπές ''Στην Υγεια Μας βρε παιδιά'' και άλλες να θησαυρίζουν χρήματα πάνω στην καμπούρα μας.Μπορεί να μην τους πληρώναμε εμείς για έβγαζαν τα λεφτά τους απο τις διαφημίσεις .....αλλα και πάλι μου την έσπαγε να χρησιμοποιούν τσάμπα πρακτικά το δημόσιο αγαθό.Βάλτους κράτος να πληρώνουν και κάτι!!!

Ως έχει μετρημένη , με ντοκιμαντέρ , εκπαιδευτική τηλεόραση κλπ δεν με πειράζει ιδιαίτερα.

 

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος δημοψηφίσματος.Κλείνω την παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτείνω κάτω από το πρίσμα των χθεσινών και των σημερινών γεγονότων, να κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του. Μόνο τότε θα καταλάβουμε ποιος έλεγε αλήθειες και ποιος παραπλανούσε.

 

Και ο νοών νοείτω.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους....

 

Είμαι θυμωμένη, πολύ θυμωμένη και απογοητευμένη....από την ημέρα της προκήρυξης του δημοψηφίσματος μέχρι σήμερα ζω σε ένα καθεστώς συνεχούς θυμού και απογοήτευσης!

 

Θυμώνω για τον διχασμό που βιώνουμε, αλλά κυρίως γιατί νιώθω ότι διχαστήκαμε για το τίποτα, απλά και μόνο για να ισχυροποιηθεί εσωτερικά το πολιτικό κεφάλαιο της Κυβέρνησης και να πάει πολιτικά ισχυρός ο Τσίπρας και να ρίξει την χώρα στα βράχια, ρίχνοντας το φταίξιμο στους ξένους.

 

Το ένστιγκτό μου μου λέει - και μακάρι να διαψευστώ - ότι τις επόμενες μέρες θα έχουμε νέο διάγγελμα ότι δήθεν κάναμε το κάθετι, ότι διαπραγματευτήκαμε σκληρά, ότι θέλαμε να μείνουμε στην Ευρώπη, αλλά οι "άλλοι" μας ωθούν στο να φύγουμε κ.λπ. Θέλω τόσο πολύ να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η πορεία ήταν προδιαγεγραμμένη από την αρχή, ό,τι μεσολάβησε ήταν στάχτη στα μάτια μας.

 

Με πειράζει πολύ και κάτι ακόμα : Η ενοχοποίηση αυτών που έχουν κάτι να χάσουν. Δεν τολμάς να πεις ότι έχεις κάποια λεφτά στην άκρη ("Τί να πουν αυτοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα!") ή ότι φοβάσαι μήπως - με την εισαγωγή του νέου νομίσματος - χάσεις την δουλειά σου ("Άλλοι είναι άνεργοι χρόνια!"). Εγώ και ο άντρας μου δουλεύουμε σε Τράπεζα, έχουμε υποστεί μειώσεις και υποαμοιβόμαστε για την κρισιμότητα της δουλειάς που κάνουμε και όμως οι περισσότεροι μας αντιμετωπίζουν ως βολεμένους και golden boys/girls που δεν έχουν δικαίωμα να παραπονιούνται γιατί άλλοι άνθρωποι πεινάνε, που δεν δικαιούνται να φοβούνται για τις καταθέσεις τους (γιατί άλλοι άνθρωποι δεν έχουν καταθέσεις) και που "υποχρεούνται" να βάλουν πλάτη ώστε να ανακτήσει η χώρα την εθνική κυριαρχία, την αξιοπρέπεια και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

 

Καλώς ή κακώς η γενιά μας δεν έχει ζήσει ούτε κατοχή, ούτε εμφυλίους! Καλώς ή κακώς έχουμε μεγαλώσει και ζήσει εντός Ευρώπης, δεν πρέπει να μας ζητείται να πάμε προς τα πίσω, να καούμε ώστε να αναγεννηθούμε από τις στάχτες μας και άλλα τέτοια συγκινητικά! Όταν δεν έχεις τίποτα να χάσεις, είτε γιατί όντως δεν έχεις τίποτα είτε γιατί ό,τι έχεις είναι εξασφαλισμένο σε κάποιο αμοιβαίο κεφάλαιο/ομόλογο/λογαριασμό του εξωτερικού, τότε πας καρφί για ρήξη, βγαίνεις στην πλατεία και φωνάζεις ΟΧΙ και θεωρείσαι και ο ύψιστος πατριώτης αυτές τις μέρες.

 

Αν υποψιαστούμε όμως ότι είσαι 35 ετών και έχεις 10.000 ευρώ σε μια ελληνική Τράπεζα, είσαι το μαύρο πρόβατο αυτές τις μέρες, καλύτερα να μην μιλάς και δώσε και ένα μέρος των χρημάτων σου για το καλό της χώρας!

 

Για να είμαι δίκαιη βεβαίως, η ρίζα προφανώς βρίσκεται στο ότι οι κυβερνήσεις της κρίσης αφάνισαν την μεσαία τάξη, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι πολίτες που ανήκαν σε αυτήν να μετακινηθούν από τον φυσικό πολιτικο - ιδεολογικό τους χώρο (κέντρο) στα άκρα και να είναι δεκτικοί σήμερα σε ένα ενδεχόμενο απώλειας του ευρωπαϊκού κεκτημένου (οι ίδιοι πολίτες που πριν το 2009 ήταν οι απόλυτοι ευρωπαϊστές). Το έγκλημα της τωρινής κυβέρνησης είναι ωστόσο ότι όσους από εμάς δεν την ακολουθήσαμε, μας έχει βαφτίσει προνομιούχους (στην καλύτερη) και "γερμανοτσολιάδες" και "σκυλιά" στην χειρότερη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου και αυτές τις 10.000 που μπορεί να έχεις στην άκρη, αν συνεχιστεί η ίδια πολιτική που ακολουθούμε τα τελευταία 5 χρόνια, θα τις χάσεις αργά ή γρήγορα. Και τη δουλειά που μπορεί να έχεις τώρα, θα την χάσεις αργά ή γρήγορα. Θα αφανιστείς και εσύ με τους υπόλοιπους της μεσαίας τάξης που αφανίστηκαν. Προφανώς και κάποιος με 10000 αποταμίευση δεν είναι golden boy-girl, οπότε θα έχεις και εσύ την ίδια μοίρα. Τα πραγματικά golden boys, θα επιβιώσουν όπως και να΄χει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους....

 

Είμαι θυμωμένη, πολύ θυμωμένη και απογοητευμένη....από την ημέρα της προκήρυξης του δημοψηφίσματος μέχρι σήμερα ζω σε ένα καθεστώς συνεχούς θυμού και απογοήτευσης!

 

Θυμώνω για τον διχασμό που βιώνουμε, αλλά κυρίως γιατί νιώθω ότι διχαστήκαμε για το τίποτα, απλά και μόνο για να ισχυροποιηθεί εσωτερικά το πολιτικό κεφάλαιο της Κυβέρνησης και να πάει πολιτικά ισχυρός ο Τσίπρας και να ρίξει την χώρα στα βράχια, ρίχνοντας το φταίξιμο στους ξένους.

 

Το ένστιγκτό μου μου λέει - και μακάρι να διαψευστώ - ότι τις επόμενες μέρες θα έχουμε νέο διάγγελμα ότι δήθεν κάναμε το κάθετι, ότι διαπραγματευτήκαμε σκληρά, ότι θέλαμε να μείνουμε στην Ευρώπη, αλλά οι "άλλοι" μας ωθούν στο να φύγουμε κ.λπ. Θέλω τόσο πολύ να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η πορεία ήταν προδιαγεγραμμένη από την αρχή, ό,τι μεσολάβησε ήταν στάχτη στα μάτια μας.

 

Με πειράζει πολύ και κάτι ακόμα : Η ενοχοποίηση αυτών που έχουν κάτι να χάσουν. Δεν τολμάς να πεις ότι έχεις κάποια λεφτά στην άκρη ("Τί να πουν αυτοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα!") ή ότι φοβάσαι μήπως - με την εισαγωγή του νέου νομίσματος - χάσεις την δουλειά σου ("Άλλοι είναι άνεργοι χρόνια!"). Εγώ και ο άντρας μου δουλεύουμε σε Τράπεζα, έχουμε υποστεί μειώσεις και υποαμοιβόμαστε για την κρισιμότητα της δουλειάς που κάνουμε και όμως οι περισσότεροι μας αντιμετωπίζουν ως βολεμένους και golden boys/girls που δεν έχουν δικαίωμα να παραπονιούνται γιατί άλλοι άνθρωποι πεινάνε, που δεν δικαιούνται να φοβούνται για τις καταθέσεις τους (γιατί άλλοι άνθρωποι δεν έχουν καταθέσεις) και που "υποχρεούνται" να βάλουν πλάτη ώστε να ανακτήσει η χώρα την εθνική κυριαρχία, την αξιοπρέπεια και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

 

Καλώς ή κακώς η γενιά μας δεν έχει ζήσει ούτε κατοχή, ούτε εμφυλίους! Καλώς ή κακώς έχουμε μεγαλώσει και ζήσει εντός Ευρώπης, δεν πρέπει να μας ζητείται να πάμε προς τα πίσω, να καούμε ώστε να αναγεννηθούμε από τις στάχτες μας και άλλα τέτοια συγκινητικά! Όταν δεν έχεις τίποτα να χάσεις, είτε γιατί όντως δεν έχεις τίποτα είτε γιατί ό,τι έχεις είναι εξασφαλισμένο σε κάποιο αμοιβαίο κεφάλαιο/ομόλογο/λογαριασμό του εξωτερικού, τότε πας καρφί για ρήξη, βγαίνεις στην πλατεία και φωνάζεις ΟΧΙ και θεωρείσαι και ο ύψιστος πατριώτης αυτές τις μέρες.

 

Αν υποψιαστούμε όμως ότι είσαι 35 ετών και έχεις 10.000 ευρώ σε μια ελληνική Τράπεζα, είσαι το μαύρο πρόβατο αυτές τις μέρες, καλύτερα να μην μιλάς και δώσε και ένα μέρος των χρημάτων σου για το καλό της χώρας!

 

Για να είμαι δίκαιη βεβαίως, η ρίζα προφανώς βρίσκεται στο ότι οι κυβερνήσεις της κρίσης αφάνισαν την μεσαία τάξη, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι πολίτες που ανήκαν σε αυτήν να μετακινηθούν από τον φυσικό πολιτικο - ιδεολογικό τους χώρο (κέντρο) στα άκρα και να είναι δεκτικοί σήμερα σε ένα ενδεχόμενο απώλειας του ευρωπαϊκού κεκτημένου (οι ίδιοι πολίτες που πριν το 2009 ήταν οι απόλυτοι ευρωπαϊστές). Το έγκλημα της τωρινής κυβέρνησης είναι ωστόσο ότι όσους από εμάς δεν την ακολουθήσαμε, μας έχει βαφτίσει προνομιούχους (στην καλύτερη) και "γερμανοτσολιάδες" και "σκυλιά" στην χειρότερη!

 

Deena, καλημέρα. Για άλλη μια φορά συμφωνώ απόλυτα και σε ευχαριστώ για το ποστ σου (είμαστε και συνάδελφοι, νομίζω). Τα γράφεις πολύ ωραία και ψύχραιμα (εγώ δεν γράφω πολύ , γιατί τείνω να χάνω την ψυχραιμία μου).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου και αυτές τις 10.000 που μπορεί να έχεις στην άκρη, αν συνεχιστεί η ίδια πολιτική που ακολουθούμε τα τελευταία 5 χρόνια, θα τις χάσεις αργά ή γρήγορα. Και τη δουλειά που μπορεί να έχεις τώρα, θα την χάσεις αργά ή γρήγορα. Θα αφανιστείς και εσύ με τους υπόλοιπους της μεσαίας τάξης που αφανίστηκαν.

Συμφωνώ.

Με ποια εκδοχή δεν θα συμβεί αυτό, αγαπητή Daenerys_T (που μου αρέσει ιδιαιτέρως και το nickname σου) ?

Ποια πορεία θα έλεγες ότι πρέπει να πάρουν τα πράγματα ώστε να έχουμε κάτι καλύτερο ή όχι κάτι ίδιο/χειρότερο?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Με ποια εκδοχή δεν θα συμβεί αυτό, αγαπητή Daenerys_T (που μου αρέσει ιδιαιτέρως και το nickname σου) ?

Ποια πορεία θα έλεγες ότι πρέπει να πάρουν τα πράγματα ώστε να έχουμε κάτι καλύτερο ή όχι κάτι ίδιο/χειρότερο?

 

Με το να δηλώσουμε την αντίθεσή μας στην υφιστάμενη κατάσταση σε πρώτη φάση... Με το να διαπραγματευτούμε, με το να κάνουμε συμμαχίες, με το να απειλήσουμε...

Αν απλώς υπογράφουμε ότι μας δίνουν και συμφωνούμε εξαρχής σε όλα μην τυχόν και διαταραχτούν οι αγορές, μην προσβληθούν οι εταίροι, μην ανησυχήσουμε τους τουρίστες, σίγουρα δεν πρόκειται να καλυτερέψουμε τη θέση μας. Αν μη τι άλλο, πρέπει να πούμε ένα "φτάνει". Δεν γίνεται να ανακυκλώνουμε την ίδια πολιτική, ελπίζοντας σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής προβλέπω ότι πάλι την ίδια πολιτική θα ανακυκλώσουμε και πάλι θα βρεθούμε σε ένα τέλμα. Και πάλι θα φτωχοποιηθούν ακόμη περισσότεροι. Αλλά τουλάχιστον κάποιος αντέδρασε. Που ξέρεις, ίσως αντιδράσουν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Με το να δηλώσουμε την αντίθεσή μας στην υφιστάμενη κατάσταση σε πρώτη φάση... Με το να διαπραγματευτούμε, με το να κάνουμε συμμαχίες, με το να απειλήσουμε...

Αν απλώς υπογράφουμε ότι μας δίνουν και συμφωνούμε εξαρχής σε όλα μην τυχόν και διαταραχτούν οι αγορές, μην προσβληθούν οι εταίροι, μην ανησυχήσουμε τους τουρίστες, σίγουρα δεν πρόκειται να καλυτερέψουμε τη θέση μας. Αν μη τι άλλο, πρέπει να πούμε ένα "φτάνει". Δεν γίνεται να ανακυκλώνουμε την ίδια πολιτική, ελπίζοντας σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

 

Όμως, ήδη έγιναν αυτά που λες, συν το ότι διαπραγματευόμαστε με νέα ηγεσία εδώ και 6 μήνες, χωρίς αποτέλεσμα.

Και δεν υπογράφουμε απλώς ό,τι μας δίνουν. Ακόμα και αυτά που έχουμε υπογράψει, προϊόν διαπραγμάτευσης ήταν (και για την ποιότητα της διαπραγμάτευσης υπόλογοι οι ηγέτες μας).

(σημ. το να μην ανησυχήσουμε τους τουρίστες, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αντανακλά την μη ανησυχία των επαγγελματιών του ελληνικού τουρισμού).

 

Απορώ που κανείς δεν βλέπει ως λύση την εσωτερική βελτίωση, αλλά στρεφόμαστε διαρκώς στο πώς θα φερθούμε στους δανειστές (τί άλλο καινούριο μπορούμε να τους πούμε για να τους πείσουμε, άραγε?).

Αν τους "τρίβαμε στη μούρη" τον καλό (καλύτερο από τον νυν) εαυτό μας, θα είχαμε τουλάχιστον κάτι νέο να επιδείξουμε.

Ο ίδιος ο πρωθυπουργός είπε ότι εδώ και 6 μήνες πιο πολύ διαπραγματευόμαστε παρά κυβερνάμε. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι πράγματι όλη η φαιά ουσία της νέας κυβέρνησης εξαντλήθηκε στη διαπραγμάτευση, μήπως τελικά να κυβερνούσαμε και λίγο?

Αν μη τι άλλο συμφωνώ με αυτό είπες και υπογράμμισα. Και η πολιτική μας που πρέπει να αλλάξει είναι πρωτίστως εσωτερική.

(όσο για τις προσλήψεις που έγιναν προσφάτως στο δημόσιο, δεν είναι η ίδια η πρόσληψη που ενοχλεί, αλλά ο αδιαφανής και πελατειακός τρόπος με τον οποίο έγινε - αυτό όσον αφορά την ανακύκλωση της πολιτικής μας).

Link to comment
Share on other sites

Με το να δηλώσουμε την αντίθεσή μας στην υφιστάμενη κατάσταση σε πρώτη φάση... Με το να διαπραγματευτούμε, με το να κάνουμε συμμαχίες, με το να απειλήσουμε...

Αν απλώς υπογράφουμε ότι μας δίνουν και συμφωνούμε εξαρχής σε όλα μην τυχόν και διαταραχτούν οι αγορές, μην προσβληθούν οι εταίροι, μην ανησυχήσουμε τους τουρίστες, σίγουρα δεν πρόκειται να καλυτερέψουμε τη θέση μας. Αν μη τι άλλο, πρέπει να πούμε ένα "φτάνει". Δεν γίνεται να ανακυκλώνουμε την ίδια πολιτική, ελπίζοντας σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής προβλέπω ότι πάλι την ίδια πολιτική θα ανακυκλώσουμε και πάλι θα βρεθούμε σε ένα τέλμα. Και πάλι θα φτωχοποιηθούν ακόμη περισσότεροι. Αλλά τουλάχιστον κάποιος αντέδρασε. Που ξέρεις, ίσως αντιδράσουν και άλλοι.

 

Συμφωνώ με την διαπραγμάτευση και την επιδίωξη συμμαχιών, διαφωνώ με τις απειλές και την αντίδραση για την αντίδραση. Έχουμε ξεχάσει ότι χρωστάμε...όχι μόνο αυτό, ξεχνάμε ότι η χώρα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει μόνη της σε καμία από τις υποχρεώσεις της - ούτε καν στις εσωτερικές (π.χ. μισθούς και συντάξεις δημοσίου, πληρωμές προμηθευτών του δημοσίου, επιστροφές φόρων κ.λπ.) - χωρίς να δανειστεί και πάλι. Το να απειλούμε και να βρίζουμε αυτούς από τους οποίους ζητάμε λεφτά είναι στην καλύτερη αφελές και στην χειρότερη επικίνδυνο.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η Κυβέρνηση δεν μπορεί να καταλάβει τα παραπάνω. Οπότε αν όντως θέλει λύση και θέλει διαπραγμάτευση, ο τρόπος της δεν βοηθάει και μάλλον θα μας μείνει η χαρά ότι αντιδράσαμε! Πολύ φοβάμαι όμως ότι επιθυμία για λύση δεν υπάρχει και μας κοροϊδεύουν! Τί να πω....ελπίζω πραγματικά να διαψευστώ κατηγορηματικά!

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα χρειαζόμαστε ανάπτυξη. Πρέπει να γίνουν επενδύσεις, να ανοίξουν επιχειρήσεις και να ενισχυθεί ο πρωτογενής τομέας. Εκεί πρέπει να βρίσκει δουλειά ο κόσμος.

 

Μη μου μιλάτε για νοσοκομεία - ή για σχολεία. Κανείς δε θα είχε αντίρρηση για προσλήψεις στους τομείς της υγείας και της παιδείας. Όμως, αντί να γίνουν εκεί, γίνονται στους δήμους. Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Εδώ δεν έχουν οι υπάρχοντες υπάλληλοι καρέκλα να κάτσουν και θα κουβαληθούν κι άλλοι. Κι άντε εγώ σου λέω ότι κουβαλήθηκαν και δούλεψαν ένα 5μηνο, ένα 8μηνο, αναλόγως τη σύμβαση. Και τι έγινε; Λύσανε το πρόβλημά τους;

 

Άλλωστε μην ξεχνάτε πως τον δημόσιο τομέα τον συντηρεί ο ιδιωτικός. Να σκίζομαι εγώ στους φόρους δλδ για να πετιούνται σε άχρηστες συμβάσεις ορισμένου χρόνου για πολιτικίστικους λόγους. Η αναδιάρθρωση στο δημόσιο τομέα πρέπει να ξεκινήσει προχθές. Αλλιώς θα δανειζόμαστε στον αιώνα τον άπαντα - όσο δέχονται να μας δανείζουν δλδ - για να συντηρούμε αυτό το υδροκέφαλο τέρας που ονομάζεται ελληνικό δημόσιο και που όμοιό του δεν υπάρχει στην υφήλιο.

 

Συμφωνω.

Πρεπει να υποστηριχθουν νεοι επιχειρηματιες, να εκμεταλλευτουμε το εδαφος και υπεδαφος μας, να αξιοποιησουμε οσα διαθετουμε και φυσικα αυτα για να γινουν πρεπει να υπαρξει σωστος κεντρικος σχεδιασμος. Γιατι και σε οριστικη ρηξη με τους 'εταιρους' να ερθουμε, και απο το μηδεν να προσπαθησουμε να δημιουργησουμε, αν συνεχιστουν οι πολιτικες αναξιοκρατιας και κακης διαχειρισης απο το εσωτερικο, παλι μετα τιποτα δεν θα εχει γινει.

Ας ελπισουμε οτι γινει να ειναι για το καλυτερο και κοιτωντας μακροπροθεσμα. Σημερα και αυριο περναμε (οχι ολοι βεβαια αλλα ενα μεγαλο ποσοστο), σε βαθος χρονου ομως?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνετε μία προσπάθεια να το δείτε διαφορετικά το θέμα.

 

Έχουμε ενα χρέος 300. Το χρέος αυτό δεν είναι βιώσιμο, δηλαδή όσα μνημόνια , μέτρα και να πάρουμε δεν μπορούν να καλύψουν τις δόσεις, με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να είμαστε και πάλι στο σημείο αφετηρίας κοντά στα 300 +. Δεν πιάνουμε στόχους, δεν παίρνουμε λεφτά κοκ.

Αυτή την στιγμή πρακτικά δεν έχει και πολύ νόημα πόσα θα χρωστάμε 300 500, που φοβίζουν τον κόσμο ότι κάθε μέρα το χρέος αυξάνεται , διότι ήδη το χρέος που είχαμε πριν 5 χρόνια ποτέ δεν θα μπορούσαμε να το ξεπληρώσουμε.Είναι εντελώς νούμερα σε χαρτιά!!

 

Καταλαβαίνω ότι θέλουμε λεφτά οκ ,μας τα δανείζουν οκ αλλα τα παραπάνω τα ξέρουν και δεν αφήνουν να ξεφύγουμε απο αυτό.

 

Ο Τσίπρας στόχο έχει να ρυθμίσει το χρέος , γιαυτό δεν πνίγεται με το θέμα των μέτρων του μνημονίου γιατί είτε 1 ειτε 2 δεν θα μπορούμε να αποπληρώσουμε έτσι και αλλιώς. Είναι μια φούσκα κάθε φορά.

Αυτό που κατάφερε και θα πώ πολύ Δημοκρατικά, σε αντίθεση με όσα λένε κάποιοι , είναι να εξοργίσει τόσο τους εταίρους, που για πρώτη φορά τις τελευταίες μέρες και ειδικά χθές, Δημόσια παραδέχθηκαν όλοι, ότι δεν είναι βιώσιμο το χρέος και οτι πρακτικά τα μνημόνια δεν οδηγούν πουθενά Όσοι μας αγαπάνε είπαν διάφορα για λύση , όσοι έτσι και αλλιώς δεν μας χωνεύουν λένε να φύγουν.Το αποτέλεσμα όμως είναι ένα.

Έκανε όλη την Ευρώπη, με μάρτυρες όλη την υφήλιο, να συνυπογράψουν δημόσια, οτι αυτά που προτείνουν δεν μπορεί να είναι αποτελεσματικά, απλά προτείνονται γιατι έτσι είναι οι όροι που κάποιοι ''πολύ έξυπνοι'' όρισαν και δεν καταδέχονται να ξανασκεφτούν.

 

Η ατάκα της ΝΔ οτι το ξέραμε για το χρέος και δεν παίζει ρόλο επιβαρύνει απλά και μόνο την δική τους θέση.Και τι κάνατε λοιπόν?

 

Τι σημαίνει η εξέλιξη αυτή για μένα πρακτικά , ότι θα υπογράψει ''πιο άνετα'' τώρα ένα μνημόνιο που όλοι θέλατε τόσες μέρες για να πάρουμε λεφτά, αφού αυτοί είναι οι όροι του μένω ευρώ, ΑΛΛΑ πλέον την αποτυχία του προγράμματος δεν θα είναι ευθύνη μόνο δική μας, είναι κυρίως της Ευρώπης. Ετσι, σε 1 χρόνο, νωρίτερα, πιο αργά δεν ξέρω θα αναγκαστούν ή να δώσουν λύση με το χρέος ή και πάλι θα μιλάμε για δραχμές και κατάρρευση της Ευρω-ζώνης.Τότε θα τους φτύσουμε όλοι μαζί οχι μόνο οι Ελληνες .

 

Εαν την Κυριακή υποθετικά μιλάμε μας έβγαζαν θα ήταν γιατί ξέρουν ήδη ότι όλα θα καταρρεύσουν σύντομα και είναι πολύ βαρύ το τίμημα να παραδεχτούν, σε όλη την υφήλιο ότι είναι άχρηστοι. Δεν θα γίνει όμως αυτό διότι πήρε μεγαλύτερη διάσταση το θέμα ευτυχώς.

 

Δείτε το θέμα υπερκομματικά , είναι ευκαιρία να πετύχουμε κάτι, μόνο η ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πονάνε τώρα. Όπως είδαμε Σαμαρά -Βενιζέλο ούτε σε υπόληψη τους είχαν και ήδη τους ξέχασαν.Τον Τσίπρα και τον Βαρουφάκη θα τους θυμούνται σε κάθε αναταραχή.

Δείτε πόσοι πολιτικοί τις επόμενες μέρες θα πάνε στο Σύριζα και στο Ποτάμι...

 

Κορίτσια δεν θέλω να πείσω κανέναν για τίποτα , προφανώς δεν γίνεται και δεν έχει και νόημα .Απλά μια άλλη οπτική δίνω. Άλλωστε δεν θα αλλάξει η καθημερινότητα μας.Δεν καταλαβαίνω προς τι η συνέχιση αυτού του πανικού.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω με άλλο χρώμα:

 

Όμως, ήδη έγιναν αυτά που λες, συν το ότι διαπραγματευόμαστε με νέα ηγεσία εδώ και 6 μήνες, χωρίς αποτέλεσμα.

Και δεν υπογράφουμε απλώς ό,τι μας δίνουν. Ακόμα και αυτά που έχουμε υπογράψει, προϊόν διαπραγμάτευσης ήταν (και για την ποιότητα της διαπραγμάτευσης υπόλογοι οι ηγέτες μας). -> σε αυτό έχω μερικές αμφιβολίες...

(σημ. το να μην ανησυχήσουμε τους τουρίστες, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αντανακλά την μη ανησυχία των επαγγελματιών του ελληνικού τουρισμού).

 

Απορώ που κανείς δεν βλέπει ως λύση την εσωτερική βελτίωση, αλλά στρεφόμαστε διαρκώς στο πώς θα φερθούμε στους δανειστές (τί άλλο καινούριο μπορούμε να τους πούμε για να τους πείσουμε, άραγε?). Η εσωτερική βελτίωση που λες θα πάρει καιρό και ήδη γίνονται βήματα. Αλλά προφανώς αυτό δεν είναι αρκετό. Μήπως τελικά δεν είναι ο στόχος τους να μας βελτιώσουν;

Αν τους "τρίβαμε στη μούρη" τον καλό (καλύτερο από τον νυν) εαυτό μας, θα είχαμε τουλάχιστον κάτι νέο να επιδείξουμε.

Ο ίδιος ο πρωθυπουργός είπε ότι εδώ και 6 μήνες πιο πολύ διαπραγματευόμαστε παρά κυβερνάμε. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι πράγματι όλη η φαιά ουσία της νέας κυβέρνησης εξαντλήθηκε στη διαπραγμάτευση, μήπως τελικά να κυβερνούσαμε και λίγο?

Αν μη τι άλλο συμφωνώ με αυτό είπες και υπογράμμισα. Και η πολιτική μας που πρέπει να αλλάξει είναι πρωτίστως εσωτερική.

(όσο για τις προσλήψεις που έγιναν προσφάτως στο δημόσιο, δεν είναι η ίδια η πρόσληψη που ενοχλεί, αλλά ο αδιαφανής και πελατειακός τρόπος με τον οποίο έγινε - αυτό όσον αφορά την ανακύκλωση της πολιτικής μας).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνετε μία προσπάθεια να το δείτε διαφορετικά το θέμα.

 

Έχουμε ενα χρέος 300. Το χρέος αυτό δεν είναι βιώσιμο, δηλαδή όσα μνημόνια , μέτρα και να πάρουμε δεν μπορούν να καλύψουν τις δόσεις, με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να είμαστε και πάλι στο σημείο αφετηρίας κοντά στα 300 +. Δεν πιάνουμε στόχους, δεν παίρνουμε λεφτά κοκ.

 

Δημόσια παραδέχθηκαν όλοι, ότι δεν είναι βιώσιμο το χρέος και οτι πρακτικά τα μνημόνια δεν οδηγούν πουθενά

 

 

Συμφωνώ με τη ferby.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...