Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ 17-1. ΠΟΣΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ?


Recommended Posts

κοριτσια για την επιτροπη της θεσσαλονικης, ποσο καιρο ειχε αναμονη? Το τηλ πιο ειναι? Γενικα αν μπορειτε δωστε μου εναν μπουσουλα, με το πως παει η διαδικασια. Δεν εχω ιδεα και απο εοππυ, απο τοτε που το ταμειο μπηκε στον εοππυ, δεν εχω χρησιμοποιησει κανεναν γιατρο και δεν ξερω τιποτα! Τα φωτα σας, σας παρακαλώ γιατι εχω αγχωθει!

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια για την επιτροπη της θεσσαλονικης, ποσο καιρο ειχε αναμονη? Το τηλ πιο ειναι? Γενικα αν μπορειτε δωστε μου εναν μπουσουλα, με το πως παει η διαδικασια. Δεν εχω ιδεα και απο εοππυ, απο τοτε που το ταμειο μπηκε στον εοππυ, δεν εχω χρησιμοποιησει κανεναν γιατρο και δεν ξερω τιποτα! Τα φωτα σας, σας παρακαλώ γιατι εχω αγχωθει!

 

 

2310254327, έκλεισα 1,5 μήνα πριν...το γενάρη είχε πολύ κόσμο..:P

θα σου πούνε τα δικαιολογητικά, υπάρχουν και στο ιντερνετ, αν δεν τα βρεις πες μου ;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

anchelita

Τα σπερμοδιαγραμματα πρεπει να εχουν 3 μηνες διαφορα μεταξυ τους, οποτε κλεισε ενα ραντεβου για το πρωτο (το ενα απο ιδιωτικο και το αλλο απο δημοσιο). Μετα κλεισε ενα ραντεβου με την επιτροπη γιατι σου κλεινουν πολυ αργα κι εντωμεταξυ κανεις και τις υπολοιπες εξετασεις. Ελπιζω να βοηθησα, ο,τι αλλο θες ρωτα, τα εχω πολυ προσφατα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για την επιτροπη της θεσσαλονικης, ποσο καιρο ειχε αναμονη? Το τηλ πιο ειναι? Γενικα αν μπορειτε δωστε μου εναν μπουσουλα, με το πως παει η διαδικασια. Δεν εχω ιδεα και απο εοππυ, απο τοτε που το ταμειο μπηκε στον εοππυ, δεν εχω χρησιμοποιησει κανεναν γιατρο και δεν ξερω τιποτα! Τα φωτα σας, σας παρακαλώ γιατι εχω αγχωθει!

 

Καλησπέρα,

το τηλ. που δίνει η leuta 2310254327, μόνο που δεν το σηκώνουν αμέσως

να έχεις υπομονή.

Εγώ είχα πάρει τηλ. 17/12 και πέρασα επιτροπή 17/1 ακριβώς 1 μήνα.

Πολύ απλά τα πράγματα, τα σπερμοδιαγράμματα μας απείχαν 2 μήνες αλλά δεν μου είπαν τίποτα. Γενικά ήταν πολύ χαλαρά τα πράγματα, μην αγχώνεσαι.

Το ίδιο είχα πάθει και εγώ έτρεμα λες και έδινα πανελλήνιες.

όλα καλά θα σου πάνε.

Θα πάς κατά τις 9 το πρωί, έχουν μια λίστα με τα ονόματα και περνάνε με τη σειρά. Εμείς είχαμε αργήσει να ξεκινήσουμε και πάλι στις 11.30 είχαμε περάσει όλες. Ούτε 5 λεπτά υπόθεση, δεν είναι.

Απλά αν έχεις αποφασίσει για κέντρο και σου έχουν δώσει ήδη το σχήμα που θα ακολουθήσεις μην το αργείς.

Ότι χρειαστείς, αν έχεις άλλη απορία, εδώ είμαι.

Καλή επιτυχία.

url]
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις. Η δικια μου περιπτωση εχει ως εξης. Το Νοεμβρη που περασε εκανα την πρωτη μου εξωσωματική.Οταν ξεκινησα ημουν ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ, οποτε πηρα τα φαρμακα απο ενα τυχαιο φαρμακειο, πληρωνοντας συμμετοχη 25%, χωρις να χρειαστει να περασω απο επιτροπή.Οταν τελειωσα με την εξωσωματική (η οποία απετυχε) και πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ να παρω πισω τα 350 ευρω που δικαωμουν, μου ειπαν οτι τωρα το ΤΣΜΕΔΕ εχει μπει στον ΕΟΠΠΥ, και να παω απο εκει να παρω τα λεφτα. Στον ΕΟΠΠΥ μου ειπαν αφου δεν εχετε περασει επιτροπη δεν μπορουμε να σας δωσουμε τπτ και να μην σας ζαλιζω μετα απο πολύ τρεξιμο, καταφερα μια τρυπα στο νερο.Λεφτα δεν πηρα απο πουθενα... Τωρα το Μαρτιο λεμε να παμε σε νεα προσπαθεια , μεταφεροντας τα κρυοσυντηρημενα που εχουμε κρατησει. Οποτε ιδιαιτερα φαρμακα (νομιζω) οτι δεν θα χρειαστω. Το θεμα ειναι αν δικαιολογει ο ΕΟΠΠΥ, καποια δαπανη για εμβρυομεταφορα κρυοσυντηρημενων και αν και για αυτο πρεπει να περασω κανονικα επιτροπη. Θα μιλησω βεβαια και με το κεντρο, αυτοι θα ξερουν και υποθετω θα βοηθησουν και στην οργανωση. Θα σας ενημερωσω, ετσι για να ξερετε και εσεις.

Α, και κατι αλλο.Εμεις δεν εχουμε κανενα σπερμοδιαγραμμα και γενικοτερη εξεταση απο δημοσιο νοσοκομειο.Θα ειναι προβλημα αυτο? Οπως επισης και δεν υπαρχει καμια παθολογικη ενδειξη σε κανεναν απο τους 2 μας.Ανεξηγητη υπογονιμοτητα.

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις. Η δικια μου περιπτωση εχει ως εξης. Το Νοεμβρη που περασε εκανα την πρωτη μου εξωσωματική.Οταν ξεκινησα ημουν ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ, οποτε πηρα τα φαρμακα απο ενα τυχαιο φαρμακειο, πληρωνοντας συμμετοχη 25%, χωρις να χρειαστει να περασω απο επιτροπή.Οταν τελειωσα με την εξωσωματική (η οποία απετυχε) και πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ να παρω πισω τα 350 ευρω που δικαωμουν, μου ειπαν οτι τωρα το ΤΣΜΕΔΕ εχει μπει στον ΕΟΠΠΥ, και να παω απο εκει να παρω τα λεφτα. Στον ΕΟΠΠΥ μου ειπαν αφου δεν εχετε περασει επιτροπη δεν μπορουμε να σας δωσουμε τπτ και να μην σας ζαλιζω μετα απο πολύ τρεξιμο, καταφερα μια τρυπα στο νερο.Λεφτα δεν πηρα απο πουθενα... Τωρα το Μαρτιο λεμε να παμε σε νεα προσπαθεια , μεταφεροντας τα κρυοσυντηρημενα που εχουμε κρατησει. Οποτε ιδιαιτερα φαρμακα (νομιζω) οτι δεν θα χρειαστω. Το θεμα ειναι αν δικαιολογει ο ΕΟΠΠΥ, καποια δαπανη για εμβρυομεταφορα κρυοσυντηρημενων και αν και για αυτο πρεπει να περασω κανονικα επιτροπη. Θα μιλησω βεβαια και με το κεντρο, αυτοι θα ξερουν και υποθετω θα βοηθησουν και στην οργανωση. Θα σας ενημερωσω, ετσι για να ξερετε και εσεις.

Α, και κατι αλλο.Εμεις δεν εχουμε κανενα σπερμοδιαγραμμα και γενικοτερη εξεταση απο δημοσιο νοσοκομειο.Θα ειναι προβλημα αυτο? Οπως επισης και δεν υπαρχει καμια παθολογικη ενδειξη σε κανεναν απο τους 2 μας.Ανεξηγητη υπογονιμοτητα.

 

Καλημέρα,

Σαν αρχή θα σου έλεγα να κάνεις μια ένσταση στον Εοππυ, τι φταις εσύ που έπεσες στην αλλαγή των ταμείων?

Εσένα το ΤΣΜΕΔΕ θα σου χορηγούσε επίδομα χωρίς επιτροπή?

Εαν ναι, νομίζω οτι είναι βάσιμη η ένσταση σου και οτι μπορεί να αργήσει αλλά κάτι θα πάρεις.

Το σπερμοδιάγραμμα για την επιτροπή δεν είναι ανάγκη να είναι απο δημόσιο νοσοκομείο, μπορεί να είναι και σε συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΠΥ εργαστήριο, εγώ είχα απο Βιοιατρική.

Εφόσον έχεις κλείσει κέντρο ζήτα τους μια εκθεση που να αναφέρει ανεξήγητη υπογονιμότητα. Βασικά αν τους πεις για επιτροπή, ξέρουν.

Έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις?

Αν επιτρέπεται σε ποιο κέντρο πήγες την πρώτη φορά?

url]
Link to comment
Share on other sites

Το παραπεμπτικό που πήρα από το ΙΚΑ για να το πάω στην επιτροπή είναι 1 σελίδα μόνο και δε θέλει θεώρηση μου είπαν.

Έτσι είναι?

Γιατί το 2012 ήταν λίγο διαφορετικά.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σαν αρχή θα σου έλεγα να κάνεις μια ένσταση στον Εοππυ, τι φταις εσύ που έπεσες στην αλλαγή των ταμείων?

Εσένα το ΤΣΜΕΔΕ θα σου χορηγούσε επίδομα χωρίς επιτροπή?

Εαν ναι, νομίζω οτι είναι βάσιμη η ένσταση σου και οτι μπορεί να αργήσει αλλά κάτι θα πάρεις.

Το σπερμοδιάγραμμα για την επιτροπή δεν είναι ανάγκη να είναι απο δημόσιο νοσοκομείο, μπορεί να είναι και σε συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΠΥ εργαστήριο, εγώ είχα απο Βιοιατρική.

Εφόσον έχεις κλείσει κέντρο ζήτα τους μια εκθεση που να αναφέρει ανεξήγητη υπογονιμότητα. Βασικά αν τους πεις για επιτροπή, ξέρουν.

Έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις?

Αν επιτρέπεται σε ποιο κέντρο πήγες την πρώτη φορά?

Ενσταση εκανα, μου ειπαν οτι δεν θα την κερδισω, γιατι το ΤΣΜΕΔΕ δεν υφισταται σαν ταμειο πλεον, οποτε δεν εχει ταμειακα αποθεματα, οτι υπηρχε μπηκαν στον ΕΟΠΠΥ.Το ιδιο και η εκκρεμοτητες που εχει με τους ασφαλισμενους του. Ο ΕΟΠΠΥ πρεπει να το διευθετησει το θεμα. Αλλα η απαντηση που πηρα απο εκει, αν δεν εχετε περασει απο επιτροπη, δεν δικαιουστε τιποτα, τελος! Τωρα το πως να περασω απο επιτροπη αφου ημουν ασφαλισμενη αλλου ταμειου, ειναι κατι που μονο στο Ελλαδισταν θα μπορουσε να στο ζηταν.. Τελος παντων. Στα σημερινα μου νεα ειναι οτι μαλλον ουτε για την εμβρυομεταφορα που ειναι να κανω σε λιγους μηνες δικαιουμαι τιποτα. Δεν ηξερε να μου απαντησει με σιγουρια μια κυρια που μιλησα, ειπε να παρω ξανα αυριο, να το ψαξει..

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...