Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΦΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ


athens2006

Recommended Posts

Ο συζυγος εχει δυο παιδια απο τον πρωτο γαμο και την επιμελεια αυτων. Τωρα που αποκτησαμε το μπεμπη πηρα στον ογα να ρωτησω για το 2000αρο και μου ειπαν πως δεν το δικαιουται γιατι μονο στη μανα το δινουν. Μονο αν εχει την αποκλειστικη επιμελεια. Δηλαδη αν χωρισουμε; Τωρα δεν το δικαιουται; Ξερει κανεις να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο συζυγος εχει δυο παιδια απο τον πρωτο γαμο και την επιμελεια αυτων. Τωρα που αποκτησαμε το μπεμπη πηρα στον ογα να ρωτησω για το 2000αρο και μου ειπαν πως δεν το δικαιουται γιατι μονο στη μανα το δινουν. Μονο αν εχει την αποκλειστικη επιμελεια. Δηλαδη αν χωρισουμε; Τωρα δεν το δικαιουται; Ξερει κανεις να βοηθησει;

Την εφάπαξ παροχή(2000) την δικαιουτε μονο η μητερα(ποτε ο πατερας) που έχει γεννησει 3 παιδια εσύ δεν μπορεις να την πάρεις γιατι είναι η πρωτη σου γέννα .Τωρα για το τριτεκνικο επιδομα θα το παρει ο συζυγός σου (θα εκδοθει στο δικό του όνομα) αφου έχει την επιμέλεια των αλλων δύο παιδιων απο τον πρωτο του γαμο με δικαστική αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο αντίστοιχος νόμος λεει και για τον πατέρα που έχει στην επιμέλειά του 3 τέκνα από διαφορετικούς γάμους. Τσεκαρέ το με τον νόμο που θα τον βρεις στο σαιτ του ογα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο αντίστοιχος νόμος λεει και για τον πατέρα που έχει στην επιμέλειά του 3 τέκνα από διαφορετικούς γάμους. Τσεκαρέ το με τον νόμο που θα τον βρεις στο σαιτ του ογα.

Μελίτα τα επιδόμα είναι 2:η εφαπαξ παροχη και το τριτεκνικο επιδομα.

Ο νόμας λεει:

Εφάπαξ παροχή 2000 ?

Χορηγείται στην μητέρα που αποκτά από 01-01-2006 και μετά, τρίτο παιδί ή παιδί πέραν του τρίτου (τέταρτο, πέμπτο κλπ) και για κάθε ένα από τα παιδιά αυτά.

Σε περίπτωση που η μητέρα αποβιώσει ή είναι υπαίτια για εγκατάλειψη των παιδιών της ή διακόψει οριστικά την συγκατοίκησή της με αυτά, η παροχή καταβάλλεται στο πρόσωπο που έχει την ευθύνη διατροφής των παιδιών.

Με λίγα λογια το επίδομα των 2000 θα το πάρει ο πατερας μόνο εαν η μητέρα που έχει γεννησει 3 παιδια δεν θα το παρει για τους λογους που αναφερει παραπάνω.

Ο νομος το λεει ξεκαθαρα ότι το εφαπαξ επιδομα το παιρνει η γυναικα που γενναει 3 παιδια και πανω αλλα το τριτεκνικο επιδομα (αλλο επιδομα είναι αυτό) θα το παρει εαν εχει δυο παιδια απο τον 1ο του γαμο και την επιμελεια με δικαστικη αποφαση και η γυναικα του γεννησει ενα παιδακι ακομα,αλλα οχι το 2000.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα σας

 

ειμαι αρκετα μπρερδμενος για το εφ'απαξ επιδομα τριτου τεκνου...

ισχυει ? υπαρχει οριο στο εισοδημα στο εκκαθαριστικο ?

Το δικαιουται η μητερα η ο πατερασ η οποιοσδηποτε απο τους δυο ?

αν ο πατερας ειναι στον ΟΓΑ και η μητερα στο ΙΚΑ αλλα δουλευει εποχιακα ?

 

πολλες ερωτησεις

αν μπορείτε να μου δωσετε καποια λυση ....

 

φιλικα

Οδυσσεας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίτα τα επιδόμα είναι 2:η εφαπαξ παροχη και το τριτεκνικο επιδομα.

Ο νόμας λεει:

Εφάπαξ παροχή 2000 

Χορηγείται στην μητέρα που αποκτά από 01-01-2006 και μετά, τρίτο παιδί ή παιδί πέραν του τρίτου (τέταρτο, πέμπτο κλπ) και για κάθε ένα από τα παιδιά αυτά.

Σε περίπτωση που η μητέρα αποβιώσει ή είναι υπαίτια για εγκατάλειψη των παιδιών της ή διακόψει οριστικά την συγκατοίκησή της με αυτά, η παροχή καταβάλλεται στο πρόσωπο που έχει την ευθύνη διατροφής των παιδιών.

Με λίγα λογια το επίδομα των 2000 θα το πάρει ο πατερας μόνο εαν η μητέρα που έχει γεννησει 3 παιδια δεν θα το παρει για τους λογους που αναφερει παραπάνω.

Ο νομος το λεει ξεκαθαρα ότι το εφαπαξ επιδομα το παιρνει η γυναικα που γενναει 3 παιδια και πανω αλλα το τριτεκνικο επιδομα (αλλο επιδομα είναι αυτό) θα το παρει εαν εχει δυο παιδια απο τον 1ο του γαμο και την επιμελεια με δικαστικη αποφαση και η γυναικα του γεννησει ενα παιδακι ακομα,αλλα οχι το 2000.

 

Αν και εχω διαφωνησει με αλλες ερμηνευτικες αποψεις της Κλαρα,

εδω θα συνταχθω μαζι της , οσον αφορα την κατα γραμμα ερμηνεια και εφαρμογη του νομου.

Θα μπορουσε ομως, ισως, με μια πιο διευρυμενη αντιληψη της τριτεκνιας, και για να μην αποτελει διακριτικη μεταχειριση λογω φυλου (σε βαρος του πατερα), να χορηγηθει και η εφαπαξ παροχη, περαν του επιδοματος, στον πατερα της περιπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σας!!θα ηθελα την βοηθεια καποιας ''φρεσκιας'' τριτεκνης μανουλας..

γιατι εχουμε μπερδευτει λιγακι με την κουμπαρα μου που περιμενει 3ο παιδακι.

το επιδομα τριτεκνων ειναι 500 και κατι το μηνα ή 340 και κατι το μηνα??

γιατι μια θεια μου περνει 170 κατι τον μηνα τωρα αλλα μου ειπε οτι εχει αυξηθει..

 

οποια μπορεσει ας με βοηθησει παρακαλω...:D

ευχαριστω!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!θα ηθελα την βοηθεια καποιας ''φρεσκιας'' τριτεκνης μανουλας..

γιατι εχουμε μπερδευτει λιγακι με την κουμπαρα μου που περιμενει 3ο παιδακι.

το επιδομα τριτεκνων ειναι 500 και κατι το μηνα ή 340 και κατι το μηνα??

γιατι μια θεια μου περνει 170 κατι τον μηνα τωρα αλλα μου ειπε οτι εχει αυξηθει..

 

οποια μπορεσει ας με βοηθησει παρακαλω...:D

ευχαριστω!!

 

κανεις??καμια απαντηση??:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα τριτεκνων ειναι 500 και κατι το μηνα ή 340 και κατι το μηνα??

γιατι μια θεια μου περνει 170 κατι τον μηνα τωρα αλλα μου ειπε οτι εχει αυξηθει..

Το επίδομα είναι 523,05 το δίμηνο, όσο το τρίτο παιδί είναι κάτω από 6. Μετά μειώνεται αρκετά, αλλά δεν ξέρω πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα είναι 523,05 το δίμηνο, όσο το τρίτο παιδί είναι κάτω από 6. Μετά μειώνεται αρκετά, αλλά δεν ξέρω πόσο.

Μετα τα 6 χρομια το επιδομα μειωνεται στα 250 ευρω το διμηνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πότε υπέβαλες τα χαρτιά σου; αν τα έκανες αμέσως κ όλα ήταν οκ κ εγώ κατα το φλεβαρη σε έχω! (αν δεν ήταν οκ θα σου τηλ και θα σου ζητούσαν επιπλέον δικαιολογητικά κ αυτό καθυστερει την όλη διαδικασια κανα 2μηνο)

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά με απογοητεύσατε. Τα χαρτια μου τα έκανα αμέσως και για την ακρίβεια τα έκανε ο άντρας μου όταν ήμουν στο νοσοκομείο ακόμα.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ήθελα να ρωτήσω:

 

Έχει καταργηθεί τελικά το εφάπαξ επίδομα των 2000 ευρώ από 1-1-11;

Ξέρει καμία;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω:

 

Έχει καταργηθεί τελικά το εφάπαξ επίδομα των 2000 ευρώ από 1-1-11;

Ξέρει καμία;

 

Δεν νομίζω χθές μου στείλαν ένα χαρτί όπου το συμπληρώνω με λογαριασμό τραπέζης που θέλω εγώ ώστε να μπαίνουν τα χρήματα απευθείας στον λογαριασμό μου και έγραφε και για τα 2000οο.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

Την εφάπαξ παροχή(2000) την δικαιουτε μονο η μητερα(ποτε ο πατερας) που έχει γεννησει 3 παιδια εσύ δεν μπορεις να την πάρεις γιατι είναι η πρωτη σου γέννα .Τωρα για το τριτεκνικο επιδομα θα το παρει ο συζυγός σου (θα εκδοθει στο δικό του όνομα) αφου έχει την επιμέλεια των αλλων δύο παιδιων απο τον πρωτο του γαμο με δικαστική αποφαση.

Να τονίσω πως μιλάμε για 3 εν ζωή τέκνα κι όχι για 3 γέννες...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα δεν έγινε ποτέ λόγος για το 2000αρο.

τα 178 ευρώ προσπάθησαν κ θα ξαναπροσπαθήσουν το μα΄ρτη να κόψουν που ευτό είναι το επίδομα τριτεκνων, βέβαια προς το παρόν τα αφήσαν ώς έχει αλλά ο λοβέρδος είπε ότι θα γίνε επανεξέταση το μαρτη....:roll:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...