Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνάντηση γονέων με ψυχολόγο στον δημόσιο σταθμό


Recommended Posts

Όπως έχω αναφέρει ξανά, ο μικρός κατάφερα και πηγαίνει σε δημόσιο σταθμό

Χτες μου έδωσαν ένα χαρτάκι ότι την Πέμπτη 5-7 θα έχει συνάντηση γονέων με μια κλινική ψυχολόγο - ψυχοθεραπεύτρια απλά για συζήτηση, ερωτήσεις γονέων, απορίες, λύσεις σε διάφορα προβλήματα κλπ

 

Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά εντυπωσιάστηκα!

Δεν περίμενα ότι έχουν προχωρήσει τόσο πολύ τα πράγματα!

Σε κρατικό σταθμό υπηρεσίες αρκετά υψηλού επιπέδου!

Και μιλάμε ότι ο μικρός είναι σε τμήμα βρεφών... δλδ δεν είναι το προνήπιο που είναι πιο μεγάλα τα παιδάκια αλλά είναι το πολύ έως δύο ετών!

 

Ηθελα να ρωτήσω αν το έχετε ξανακούσει σαν πρακτική, αν το κάνουν κι άλλοι σταθμοί δημόσιοι και ιδιωτικοί από τόσο νεαρές ηλικίες, αν έχετε παραβρεθεί σε τέτοια συνάντηση και ποιες ήταν οι εντυπώσεις σας

Εχω υψηλές προσδοκίες από αυτή τη συνάντηση και φοβάμαι ταυτόχρονα μην απογοητευτώ και είναι καμια μούφα η κυρία που θα ξέρω εγώ περισσότερα από αυτή βάση όσων έχω διαβάσει εδώ μέσα :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όταν πήγαιναν τα παιδιά μου σταθμό (ιδιωτικό) είχε κάθε 2μηνο περίπου συναντήσεις με ψυχολογο.

Να πας. Ολο και κάτι θα "παρεις" από αυτές τις συναντήσεις. Ισως όχι για το άμεσο μέλλον, αλλά για αργότερα. :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η κόρη μου πηγαίνει σε δημοτικό παιδικό σταθμό. Μου είπανε ότι υπάρχει ψυχολόγος κι ότι αν με απασχολεί κάποιο θέμα μπορώ να το συζητήσω μαζί της (με ραντεβού στο σταθμό απ' ό,τι κατάλαβα). Για ομαδικές συναντήσεις δεν μας έχουν πει κάτι ακόμα αλλά ελπίζω να το κάνουν.

Δεν μπορεί όλο και κάτι θα μάθουμε :):):)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο βρεφονηπιακο σταθμο που πηγαινε η κορη μου ειχαμε ψυχολογο.

Οταν την εγραψα περασαμε πρωτα απο την ψυχολογο του σταθμου. Αυτη μας εδωσε κατευθυνση για το τι θα αντιμετωπισουμε με την αφηξη των παιδιων μας στο σταθμο και πως θα καταφερουμε την ομαλη προσαρμογη τους εκει.

Μας ειπε ακομη οτι προβλημα εχουμε να μην διστασουμε να την συμβουλευτουμε.

 

Καποια στιγμη γυρω στο νοεμβριο εγινε μια συναντηση γονεων με την ψυχολογο. Αλλα δυστυχως σε εκει την συναντηση δεν μπορεσα να παραβρεθω.

 

Εγω παντως οτι προβλημα ειχα σε σχεση με την συμπεριφορα της μικρης πηγαινα και την συμβουλευομουνα. Μου μιλουσε και μου προτινε και βιβλια να διαβασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Ωριωνομαμά, ο δικός μου ο μικρός (16 μηνών) πηγαίνει σε ιδιωτικό σταθμό στο βρεφικό τμήμα και όταν πρωτοξεκινήσαμε κάναμε συνάντηση με την παιδοψυχολόγο που συνεργάζεται με το σταθμό. Ήταν ομαδική συνάντηση με θέμα την προσαρμογή των παιδιών και ήταν πάρα πολύ ωραία, έμαθα πράγματα που δεν ήξερα, είδα και άλλους γονείς με παρόμοιους προβληματισμούς, ενώ μου άρεσε πάρα πολύ το ότι είχε πολλούς μπαμπάδες και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις ήταν μόνο οι μπαμπάδες, οι οποίοι έθεσαν θέματα και προβληματισμούς και χάρηκα που συμμετείχαν ουσιαστικά. Οι συναντήσεις είναι ανά δίμηνο και τώρα περιμένουμε την επόμενη.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

και σε εμάς (δημοτικός στη Ν.Ιωνία) έχει κάθε εβομάδα μία συγκεκριμένη μέρα την παίδο-ψυχολόγο εκεί και μπορείς με ραντεβού να την δεις για ότι σε απασχολεί.

Την πρώτη φορά μας κανόνησαν συνάντηση, να την παρουσιάσουν και να μας ενημερώσουν, καθώς και τον παιδίατρο που παρακολουθεί όλα τα παιδιά στον σταθμό.

Η όλη συνάντηση δεν είχε κάποιο άλλο ενδιαφέρον όμως... :?

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα στη συνάντηση και έχω να πω τα εξής

Όλα όσα είπε τα είχα ήδη διαβάσει από εδώ απ τη Μαρία τη Στυλιανάκη :D

Δυστυχώς, σε μία δύσκολη ερώτηση μου, που εγώ ήξερα την απάντηση πάλι απ τη Μαρία μας, η απάντηση της δεν ήταν ικανοποιητική...

Για την ακρίβεια μου είπε "δύσκολη αυτή η περίπτωση και θέλει να το προσέξεις"

Αφορούσε το πως λέμε στο παιδί μας να έρθει αντιμέτωπο με τα άλλα παιδάκια που το χτυπάνε ή το δαγκώνουν

 

Για κάποιους άλλους γονείς όμως που ήταν εκεί, η συγκεκριμένη κυρία ήταν βάλσαμο!

Εμένα μου έκανε καλό γιατί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο άντρας μου άκουσε όλα όσα του έλεγα ως σήμερα από μια πιο ειδικό από μένα και ως δια μαγείας τώρα είναι όλα σωστά ενώ όταν τα έλεγα εγώ ήταν υπερβολές :lol:

α ρε βίτσα που πάει χαμένη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ετοιμαζόμουν να γράψω ακριβώς αυτά, αλλά με πρόλαβες. Οι ψυχολόγοι στους παιδικούς κυρίως λένε τα πράγματα που για τις πιο ψαγμένες μαμάδες είναι αυτονόητα. Δε λέω ότι δεν μπορούν παραπάνω, αλλά μένουν στα απλά γαιτί οι περισσότεροι γονείς δεν τα έχουν ακούσει ποτέ. Δεν ξέρω αν έχετε παρακολουθήσει σε άνα άλλο τοπικ που έγραψα για το πρόβλημά μου με την κολλητή μου, της οποίας το παιδί τρώει πολλά γλυκά. Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές, το μόνο που κατάφερα είναι να προσέχει μόνο όταν είμαστε εμείς εκεί. Δεν την έπεισα, αλλά μου κάνει απλά το χατήρι. Γενικά της λέω διάφορα κατά καιρούς, δεν δίνει καμία σημασία. Μέχρι που πήγε στην ψυχολόγο του σχολείου και της είπε τα εξής συγκλονιστικά!:

1. Να βάζει στο παιδί όρια

2. Όταν το απειλεί με κάτι, να το τηρεί. Πχ. όταν λέμε 'όχι βόλτα σήμερα' να μην το βγάζουμε σε μία ώρα βόλτα

3. Να προσέχει τη διατροφή του, γιατί έχει να κάνει και με τη συμπεριφορά του

4. Να μην βλέπει τηλεόραση όλον τον ελεύθερο χρόνο του

5. Να πηγαίνει μία φυσιολογική ώρα για ύπνο

και άλλα που τα έχουμε ψωμοτύρι εδώ μέσα.

Φυσικά όταν τα έλεγα εγώ...... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...