Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαθηματικά Β' Δημοτικού


Belfaccino

Recommended Posts

Βοήθεια!!!

 

Μου είχαν πει κάποιες δασκάλες για τα μαθηματικά που βάζουν στις αρχές του Δημοτικού, αλλά μέχρι να δω τι εννοούσαν, ειλικρινά, δεν είχα κατανοήσει το λόγο της ανησυχίας τους. Οι ίδιες μου είπαν ότι μελετάνε ξανά και ξανά για να μπορέσουν να καταλάβουν τη μέθοδο και να είναι σε θέση να εξηγήσουν στα 7χρονα το μάθημα.

 

Είχαμε, λοιπόν, την ακόλουθη άσκηση στο τετράδιο Μαθηματικών του γιου μου:

 

Πρόσθεση με Σταθμούς

25+6 = (και η απάντηση δεν είναι άμεσα 31!)

Η λύση τελικά είναι:

25+6 = 25+5 = 30+1 = 31

βάσει ενός παραδείγματος που έβαλε η δασκάλα.

 

Φυσικά ο γιος μου δεν καταλάβαινε τι του ζητούσαν να κάνει. Λέω "φυσικά", διότι υποτίθεται ότι η παράδοση έγινε στην τάξη, αλλά αν τα παιδιά δεν μιλήσουν και πουν "κυρία, δεν κατάλαβα", δεν θα γίνει περαιτέρω εξήγηση.

 

Εψαξα στα βιβλία των Μαθηματικών της Β' Δημοτικού για να βρω μια εξήγηση και να καταλάβω η ίδια τι είδους πρόσθεση ήταν αυτή και ποιο το σκεπτικό πίσω από αυτήν. Δεν βρήκα τίποτα.

Βρήκα μόνο στο τετράδιο σημειωμένα τα ακόλουθα νούμερα, τα οποία αποκαλούσαν "σταθμούς".

10 20 30 40 50 / 60 70 80 90 100

 

Οπότε, έβαλα το δικό μου μυαλουδάκι κάτω και είπα:

 

25+6 = 25+5 = 30+1 = 31

25+6=31

25+5 οδηγεί στον αμέσως επόμενο σταθμό = 30

30+1 =31

 

οκ... και λοιπόν? Γιατί να ψάχνει κανείς τον σταθμό? Και γιατί λύνεται η άσκηση με αυτόν τον τρόπο? :? Τι θέλει να μας πει ο ποιητής? :) Μήπως είμαι ψείρας? :(

Καταρχήν, τι είναι ο σταθμός? (Εκτός από το σταθμό του τρένου, όπως μου απάντησε ο γιος μου! :roll: )

 

Μήπως ξέρει κανένας αν υπάρχει κανένα βοηθητικό βιβλίο που να δίνει εξήγηση και ασκήσεις?

 

Μέχρι πρόσφατα, ήμουν της πεποίθησης να μην ανακατεύεται ο γονιός με τα μαθήματα. Αλλά, σιγά-σιγά, αρχίζω να αλλάζω πεποίθηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω ιδέα για τα βιβλία της Β δημοτικού αλλά μου φαίνεται λογικό να μαθαίνουν να υπολογίζουν πρώτα μέχρι τη 10δα + τα υπόλοιπα. Άρα αναλύει το 6 σε 5+1 για να φτάσει στο 30 και μετά προσθέτει το 1.

 

Κι εμείς στο μυαλό μας έτσι το κάνουμε αν θέλουμε να κάνουμε πρόσθεση.

 

Απλά σε αυτό που έγραψες το σωστό θα ήταν....

 

25 + 6 = 25 + 5+ 1 = 30 + 1 = 31.

 

Σε καμία περίπτωση 25+6 = 25 + 5 γιατί αυτό δεν είναι ισότητα.... κάπου εκεί έχει ξεφύγει το 1.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νόμιζα ότι είμαι μόνη μου!

 

Στη Κύπρο το βιβλίο των μαθηματικών δεν είναι το ίδιο με της Ελλάδας.

 

Άσκηση για το Σαβ/Κυρ.

 

8+5

10 (5-2) ή οτιδήποτε που να μας δίνει το 3 ως αποτέλεσμα με αφαίρεση

10 + 3 = 13

 

Βρίσκουν πρώτα τη δεκάδα και γράφουν το 10.

Μετά κάνουν μια εξίσωση με αφαίρεση στη παρένθεση με αποτέλεσμα 3

και μετά τα προσθέτουν.

 

Ο δικός μου πάντως δυσκολέυτηκε να καταλάβεο το ζητούμενο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα για τα βιβλία της Β δημοτικού αλλά μου φαίνεται λογικό να μαθαίνουν να υπολογίζουν πρώτα μέχρι τη 10δα + τα υπόλοιπα. Άρα αναλύει το 6 σε 5+1 για να φτάσει στο 30 και μετά προσθέτει το 1.

Κι εμείς στο μυαλό μας έτσι το κάνουμε αν θέλουμε να κάνουμε πρόσθεση.

 

Απλά σε αυτό που έγραψες το σωστό θα ήταν....

 

25 + 6 = 25 + 5+ 1 = 30 + 1 = 31.

 

Σε καμία περίπτωση 25+6 = 25 + 5 γιατί αυτό δεν είναι ισότητα.... κάπου εκεί έχει ξεφύγει το 1.

 

 

Μα το θεμα ειναι οτι ηδη απο περσυ πολυ πριν το πασχα ξερουν να κανουν προσθεσεις πολυ παραπανω (π.χ 80 + 8=88 ή 43+6=49 κτλ)

Οποτε ποιος ο λογος να ξαναγυριζουμε πισω :roll:

Belfaccino σε ποιο κεφαλαιο ειστε?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρετε στηρίζονται στα καινούρια βιβλία κ στην καινούρια ύλη των βιβλίων αυτών. Πολλές φορές οι συγγραφείς χρησιμοποιούν κάποιες "τεχνικές" ή αλλιώς "στρατηγικές" στις ενότητες των βιβλίων κ με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να βοηθήσουν τους μαθητές να σκέφτονται διαφορετικά ( ή γενικά να τους δώσουν τρόπους σκέψης). Σε μεγαλύτερες τάξεις θα δείτε προβλήματα χωρίς λύσεις ή προβλήματα με 4 ή κ παραπάνω λύσεις. Όλα αυτά βοηθούν στο να μάθουν οι μαθητές να "σκέφτονται".

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας!

 

 

 

Απλά σε αυτό που έγραψες το σωστό θα ήταν....

 

25 + 6 = 25 + 5+ 1 = 30 + 1 = 31.

 

Σε καμία περίπτωση 25+6 = 25 + 5 γιατί αυτό δεν είναι ισότητα.... κάπου εκεί έχει ξεφύγει το 1.

 

Αει γειά σου! Το ίδιο λέει και ο σύζυγος. (έχουμε μαζευτεί σε οικογενειακό meeting γιαυτό το θέμα :P )

Κι όμως, στην τάξη, δεν έχουν βάλει το τρίτο σκέλος (+1) ή όπως αλλιώς λέγεται τέλος πάντων.

Κοίταξα και τα σημερινά και πάλι έτσι τους τα έχουν.

 

Και θ αρχίσω και τα τικ!!!

Εγώ απέκτησα ήδη! :shock: Τα βλέπεις τα μάτια μου? Γουρλώνουν!

 

. Πολλές φορές οι συγγραφείς χρησιμοποιούν κάποιες "τεχνικές" ή αλλιώς "στρατηγικές" στις ενότητες των βιβλίων κ με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να βοηθήσουν τους μαθητές να σκέφτονται διαφορετικά ( ή γενικά να τους δώσουν τρόπους σκέψης) .

 

Μάλλον, θα χρειαστεί να εκπαιδευτώ κι εγώ στους διαφορετικούς τρόπους σκέψης για να βαδίζω δίπλα στην εκσυγχρονισμένη παιδεία των παιδιών μας!

 

Μα το θεμα ειναι οτι ηδη απο περσυ πολυ πριν το πασχα ξερουν να κανουν προσθεσεις πολυ παραπανω (π.χ 80 + 8=88 ή 43+6=49 κτλ)

Οποτε ποιος ο λογος να ξαναγυριζουμε πισω :roll:

Belfaccino σε ποιο κεφαλαιο ειστε?

Αα... εδώ δεν γνωρίζω αν πάμε καν μπροστά! Τα έχω χαμένα:)

Σήμερα έκαναν τη σελ. 16.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα γιατι αυτα δεν μου θυμιζαν κατι....και ηθελα να δω που ειστε

Εμεις στο βιβλιο τελειωσαμε σημερα το 5ο κεφαλαιο (σελ21) και στο τετραδιο εργασιων ειμαστε στο 5οκεφ επεισης και θα κανουν μαλλον αυριο τις ασκησεις.

Εσεις σε ποιο απ τα δυο ειστε στην 16??

Αυτο το εχει γραψει η δασκαλα??Αν ειναι στο βιβλιο ..πες μου ,που ακριβως να το δω

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη,

Δεν βρίσκω κάτι σχετικά με τους σταθμούς στο βιβλίο.

Σήμερα έκαναν τη σελ.16 στο κανονικό βιβλίο μαθηματικών.

Και στο εργασιών έχουν μείνει στη σελ. 9.

Link to comment
Share on other sites

Κατα καποιο τροπο δλδ αυτο που τους λεει ειναι εκτος υλης :roll: ...εμεις παντως τετοια δεν καναμε...τουλαχιστον δεν μου εφερε τετοιες ασκησεις :roll:

Παντως αν σιγουρα λεει 25+6=25+5 κατιεχει κανει λαθος η κυρια και καλα θα ηταν να πατε απ κει να μιλησετε....δεν μπορει να γινει αυτο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη με το θέμα αλλά ανατρίχιασα είμαι ο εφιάλτης κάθε μαθηματικού :roll::roll:

πως θα πάει το παιδάκι μου στο σχολείο και τι είναι αυτά που τους μαθαίνουν

με βλέπω να πληρώνω φροντιστήρια από τη β΄δημοτικού :shock:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατα καποιο τροπο δλδ αυτο που τους λεει ειναι εκτος υλης :roll: ...εμεις παντως τετοια δεν καναμε...τουλαχιστον δεν μου εφερε τετοιες ασκησεις :roll:

Παντως αν σιγουρα λεει 25+6=25+5 κατι εχει κανει λαθος η κυρια και καλα θα ηταν να πατε απ κει να μιλησετε....δεν μπορει να γινει αυτο :cool:

 

Μάλλον κάπου θα υπάρχει. Δεν μπορεί να της ήρθε της δασκάλας από το πουθενά. Οσο για τον τρόπο που δόθηκε, συμφωνώ ότι δε βοηθά να καταλάβει το παιδί μια λογική.

Μια καλή φίλη με παρέπεμψε εδώ. Εχει το βιβλίο του δασκάλου ηλεκτρονικά:

http://pi-schools.sch.gr/dimotiko/math_b/dask/dask.pdf. Κάπου στην ιστοσελίδα υπάρχει και ηλεκτρονικό cd-rom με υποστηρικτικό υλικό. Είναι αρκετά βαρύ σε όγκο και θέλει χρόνο να κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ενας δικο της τροπος που πιστευει οτι θα βοηθησει τα παιδακια να καταλαβουν καλυτερα.(οταν λεω δικο της..πιθανον οχι καταδικος της καπου να το εχει διαβασει)

Ισως ειναι πιο κατω...στην υλη..και απλα το αναφερει και τωρα :?

Εχω παρει τα βιβλια και τα κοιταω(βεβαια μεχρι την υλη που εχουμε κανει σελ 21 στα μαθηματικα)..δεν εχω βρει τιποτα σχετικο :roll: ..δεν μου εχει φερει κατι παρομοιο :?

Κατσε ανα δεις..εχει κι αλλα καλα πιο κατω :P

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ανα δεις..εχει κι αλλα καλα πιο κατω :P

 

Φτιάξε με! Φτιάξε με!!!! :P

 

Ενα απλο και χαζο που μου ερχεται τωρα :P

Σε μαθημα ποιο κατω..μαθαινουν να μετρανε με χαρακα και να τον χρησιμοποιουν.Εχει λοιπον μια ασκηση που πρεπει να μετρησουν απο δυο σχηματα την αποσταση ..κια να πουν ποια ειναι πιο μεγαλη.Και στα δυο σχηματα...δεν ειναι ακριβως..αλλα ειναι πχ η μια πλευρα 2,4 και η αλλη 3,6 :roll: ..που βεβαια τα παιδια αυτα δεν τα ξερουν ακομα :lol::lol: ..οποτε μετρησαμε χοντρικα :? και καναμε τις προσθεσεις για να δουμε ποιο ειναι πιο μεγαλο :shock:

Απο κατω εχει και δευτερη ασκηση....εχει ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο και εχει δυο γραμμες..μια κοκκινη και μια πρασινη..πρεπει να μετρησουν με το χαρακα και να πουν ποια αποσταση..ειναι πιο μεγαλη :? ...οπου βεβαιως βεβαιως ειναι ακριβως ισα...αλλα η ασκηση ζητα να σημειωσουμε την πιο μεγαλη αποσταση :roll::twisted:

Αντε περαστικα μας..παντως στα βιβλια της πρωτης περσυ μονο ενα λαθος ειχαμε βρει :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τι γίνεται... Αυτό που σου προτείνω εγώ ως δασκάλα κι ίδια είναι το εξής.

Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα.

ή

:arrow: 6=5+1

:arrow: 25+5=30 (τα πεντλαρια είναι εύκολο να τα προσθέσεις μεταξύ τους κι επιπλέον δίνουν και τον αριθμό σταθμό) και άλλο 1 που μένει 31

 

ή

:arrow: από το 25 για να φτάσεις στον επόμενο αριθμό σταθμό χρειάζεσαι 5 (25+5=30)

:arrow: αφού 5+1=6 προσθέτεις στο 30 και το 1 και έχεις ως αποτέλεσμα 31

 

Αυτό που δε μπορώ να σου πω είναι με ποιο τρόπο δούλεψε η συγκέκριμένη δασκάλα με τα παιδιά. Υποθέτω όμως με τον πρώτο (ανάλυση αριθμού). Πιστεύω όμως πως θα έπρεπε να τη ρωτήσεις γιατί η συνεργασία εκπαιδευτικού και γονέων είναι θεμελειώδους σημασίας κι επιπλέον δε γίνεται να χρειάζονται να γίνονται ολόκληρα συμβούλια στο σπίτι για να λυθεί μια άσκηση. Υπάρχει περίπτωση τα πράγματα να γίνουν διαφορετικά στο σπίτι απ΄ ό,τι στο σχολείο και να μπερδευτεί το πιτσιρίκι. Η δουλειά των δασκάλων είναι να βοηθούν τα παιδιά αλλά και τους γονείς γιατί έχουν ένα κοινό σκοπό - τη μόρφωση των παιδιών.

*

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τι γίνεται... Αυτό που σου προτείνω εγώ ως δασκάλα κι ίδια είναι το εξής.

Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα.

ή

:arrow: 6=5+1

:arrow: 25+5=30 (τα πεντλαρια είναι εύκολο να τα προσθέσεις μεταξύ τους κι επιπλέον δίνουν και τον αριθμό σταθμό) και άλλο 1 που μένει 31

 

ή

:arrow: από το 25 για να φτάσεις στον επόμενο αριθμό σταθμό χρειάζεσαι 5 (25+5=30)

:arrow: αφού 5+1=6 προσθέτεις στο 30 και το 1 και έχεις ως αποτέλεσμα 31

 

Αυτό που δε μπορώ να σου πω είναι με ποιο τρόπο δούλεψε η συγκέκριμένη δασκάλα με τα παιδιά. Υποθέτω όμως με τον πρώτο (ανάλυση αριθμού). Πιστεύω όμως πως θα έπρεπε να τη ρωτήσεις γιατί η συνεργασία εκπαιδευτικού και γονέων είναι θεμελειώδους σημασίας κι επιπλέον δε γίνεται να χρειάζονται να γίνονται ολόκληρα συμβούλια στο σπίτι για να λυθεί μια άσκηση. Υπάρχει περίπτωση τα πράγματα να γίνουν διαφορετικά στο σπίτι απ΄ ό,τι στο σχολείο και να μπερδευτεί το πιτσιρίκι. Η δουλειά των δασκάλων είναι να βοηθούν τα παιδιά αλλά και τους γονείς γιατί έχουν ένα κοινό σκοπό - τη μόρφωση των παιδιών.

 

Αννα, σ'ευχαριστώ θερμά για το χρόνο που αφιέρωσες ώστε να μας δώσεις μιας εξήγηση. Συμφώνω ότι είναι παρατραβηγμένο να γίνονται συμβούλια και να τηλεφωνεί ο ένας γονιός τον άλλον κάθε απόγευμα ή να απευθύνομαι στο διαδίκτυο για να βρω μια βοήθεια και θα πρέπει να συναντηθούμε με τη δασκάλα για να μας κατευθύνει. Αλλά, περιμένουμε να οργανωθούν, καθώς δεν έχει βγει καν πρόγραμμα του πρωινού σχολείου. Εύχομαι πια μέσα στον Οκτώβριο να μας καλέσουν. Παρόλαυτά, θα περάσω σήμερα από το σχολείο να προσεγγίσω τη δασκάλα, μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές να τις μοιραστώ με τους άλλους γονείς μέχρι να γίνει η επίσημη συνάντηση ή να τη ρωτήσω πότε περίπου θα είναι έτοιμη να μας καλέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα χρόνο εχθές να συμπληρώσω ότι με αυτό το τρόπο στα μαθηματικά η κόρη μου όπως και άλλα παιδια κάνουν πράξεις στο μυαλό τους του στυλ 74+13 ή φέτος 142+58... εγώ θυμάμαι ότι χρειαζόμουν χαρτί και μολύβι! (αν κάναμε τέτοιες πράξεις στην ηλικία τους)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βιβλίο του δασκάλου έχει στο τελος του μια ενδιαφέρουσα 'Επιστολή προς τους γονεις' στην οποια οι συγγραφείς εξηγουν πολύ συνοπτικά τι περιλαμβανουν οι 3 μεγαλες ενότητες του βιβλιου, τι στόχο έχουν, αλλα και δινουν κάποιες ιδέες για να βοηθήσουμε τα παιδια να κατανοήσουν κάποιες μαθηματικές έννοιες μεσα απο καθημερινές δραστηριότητες...

Γιατι άραγε δεν τη δινουν αυτη την επιστολή στους γονεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βιβλίο του δασκάλου έχει στο τελος του μια ενδιαφέρουσα 'Επιστολή προς τους γονεις' στην οποια οι συγγραφείς εξηγουν πολύ συνοπτικά τι περιλαμβανουν οι 3 μεγαλες ενότητες του βιβλιου, τι στόχο έχουν, αλλα και δινουν κάποιες ιδέες για να βοηθήσουμε τα παιδια να κατανοήσουν κάποιες μαθηματικές έννοιες μεσα απο καθημερινές δραστηριότητες...

Γιατι άραγε δεν τη δινουν αυτη την επιστολή στους γονεις?

 

Υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα:

 

α) δεν το έχουν προσέξει

β) δεν το θεωρούν απαραίτητο

γ) δεν το έχουν σκεφθεί

δ) αδιαφορούν

Link to comment
Share on other sites

/quote]

 

Υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα:

 

α) δεν το έχουν προσέξει

β) δεν το θεωρούν απαραίτητο

γ) δεν το έχουν σκεφθεί

δ) αδιαφορούν

 

και

ε) ολα τα παραπανω... (ειμαι λιγο κακια σημερα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...