Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση - προβλήματα με αποστειρωτή


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η χειροτερη αγορα μου ever ηταν ο αποστειρωτης της κικο...κανει πολλη ωρα και δε κραταει αποστειρωση...επρεπε να παρω τον αβεντ κι ας ηταν ακριβοτερος!!

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η χειροτερη αγορα μου ever ηταν ο αποστειρωτης της κικο...κανει πολλη ωρα και δε κραταει αποστειρωση...επρεπε να παρω τον αβεντ κι ας ηταν ακριβοτερος!!

 

 

Συμφωνώ απολύτως αν και εγώ πήρα της nuk, κάνει περίπου 40 λεπτά να αποστειρωσει αντί για 15 λεπτά που λέει...

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Η χειροτερη αγορα μου ever ηταν ο αποστειρωτης της κικο...κανει πολλη ωρα και δε κραταει αποστειρωση...επρεπε να παρω τον αβεντ κι ας ηταν ακριβοτερος!!

Κάποια μοντέλα της Chicco βγήκαν προβληματικά. Μπορείς να πας να σου το αλλάξουν με καινούριο:D

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως αν και εγώ πήρα της nuk, κάνει περίπου 40 λεπτά να αποστειρωσει αντί για 15 λεπτά που λέει...

 

 

μήπως έχει πρόβλημα ο αποστειρωτής? και εγώ της nuk έχω αυτόν που είναι και ατμομάγειρας μαζί αλλά πάνω από 20 λεπτά δεν έκανε. μήπως βάζεις περισσότερο νερό? ο δικός μου έλεγε 90ml και έκανε ~15-20 λεπτά. μιά μέρα αφηρημένη από την μέτρηση για το γάλα του μικρού έβαλα 150 και έκανε ~ 40 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Βαζεις περιπου 40 50 μλ.Εγω εχω αλλο προβλημα μαζευει πανω στη σχαρα μετα την αποστειρωση κατι ασπρακια με γλειωδη υφη, τι ειναι αυτο?ξερει κανεις μπορει να ειναι απο τα αλατα?Μουχλιτσα δεν πιστευω να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας...Αγορασα το αποστειρωτή της ΜΑΜ και είπα να τον δοκιμάσω χθες..Μετά το τέλος της αποστείρωσης όλα τα μπουκάλια και οι πιπίλες είχαν στο εσωτερικό τους υδρατμούς σε σημείο που τα άφησα όλο το βράδυ εξω και το πρωί καμία διαφορά..Φταίει ο αποστειρωτής ή εγώ

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να θυμηθώ, αλλά νομίζω ότι είναι φυσικό να μένουν υδρατμοί μέσα στα μπιμπερό. Αν δε με γελάει η μνήμη μου, τα μπουκάλια είχαν υδρατμούς, δεν ήταν εντελώς στεγνά. Τώρα, αν μιλάς για μεγάλη ποσότητα, μήπως παίζει να έβαλες περισσότερο νερό απ'όσο προβλέπεται;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

tarshou σε ευχαριστώ για την απάντηση το νερό το μέτρησα με μπιμπερό οπότε δεν παίζει αυτό..Απο την άλλη αυτό που με απασχολεί είναι εάν θα πρέπει να τα αποθηκεύω νωπά στο ψυγείο...

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ρωτήσει κι εγώ στο forum το ίδιο πράγμα παλιότερα,και μου απάντησαν οτι είναι φυσιολογικό να είναι βρεγμένα,και στο ψυγείο δεν πειράζει να τα βάλεις με τους υδρατμούς,γιατί αν τα σκουπίσεις φεύγει η αποστείρωση..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλες!!!Τοσο ο παιδιατρος μας οσο και οι μαιες στο Μητερα μου ειπαν να αποστειρωνω τα μπιμπερο και με το που θα τελειωσει το μηχανημα την αποστειρωση αμεσως με χειρολαβη ή πιανοντας τα απο την εξωτερικη πλευρα τους θα τα βαλετε σε ταπερ χωρις καπακι ανοιχτα χωρις τα ποματα. Μονο που στις πιπιλες θα πρεπει να μπουν τα ειδικα καλυπτρα προκειμενου να μην ερθουν σε επαφη με τιποτα.(ΑΣΦΑΛΩΣ ολα ειχαν υδρατμους εσωτερικα )Εγω εχω ενα ταπερακι μεγαλουτσικο και μεσα εκει στοιβαζω τα μπιμπερο μπρουμιτα ενω τις πιπιλες τις βαζω σε ενα αλλο ταπερακι μεσαιο κι αυτες μπρουμιτα επισης.Στο ψυγειο μενουν γιατι δεν αναπτυσονται πολλα μικροβια στου 6-7 βαθμους και επιπλεον εμενα τουλαχιστον μου στεγνωνουν!Θα μενουν στο ψυγειο μονομως και καλο ειναι πανω απο 3 ωρες να μεινουν στο ψυγειο πριν τα χρησιμοποιεισετε!!! Εγω αυτο κανω και πιστευω οτι κανω το σωστο!!!!Μεχρι ποτε ομως θα πρεπει να αποστυρωνω τα μπιμπερο μας???????? Και μια ασχετη ερωτηση μανουλες.....πινουμε γαλα σε σκονη και ειμαστε 4 μηνων ,απο τον 6ο μηνα δεν μπορουμε να πιουμε ΝΟΥΛΑΚ αντι για σκονη 2ης βρεφικης ηλικιας???

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ότι αυτή ήταν η ερώτηση. Ναι, στο ψυγείο τα βάζεις νωπά, χωρίς να τα σκουπήσεις, χωρίς να τα πειράξεις εσωτερικά καθόλου, ούτε τις πιπίλες να αγγίξεις, γενικά προσπάθησε χέρι να αποφεύγεις να βάζεις. Εγώ τα συναρμολογούσα και τα έβαζα κατ'ευθείαν στο ψυγείο (το κατ'ευθείαν είναι σχετικό βέβαια, αφού μόλις τελειώσει η αποστείρωση καίνε πολύ και θέλει λίγο χρόνο να κρυώσουν λιγάκι. Μη φανταστείς, κανένα 10/λεπτο). Η αποστείρωση ισχύει ένα 24/ωρο. Αν παραμείνει στο ψυγείο μπουκάλι άνω του 24/ωρου, δε νοείται πια αποστειρωμένο.

 

Τα μπουκάλια τα αποστειρώνουμε μέχρι να ξεκινήσουν οι στερεές τροφές (συμπεριλαμβάνονται το ρυζάλευρο ή οι φρουτόκρεμες). θα στο πει λογικά και η παιδίατρος "τέρμα η αποστείρωση". Για μένα η συγκεκριμένη μέρα ήταν μέρα ΜΕΓΑΛΗΣ ΧΑΡΑΣ!!! :-D

 

Αν με το νουλάκ εννοείς το γάλα σε κουτί (εκτός αν υπάρχει και σε σκόνη, δεν το ξέρω αυτό), έχω την εντύπωση ότι οι παιδίατροι δίνουν φρέσκο ή κουτί μετά τον πρώτο χρόνο. Αυτό όμως θα πρέπει να στο πει μόνο ο παιδίατρος, γιατί είναι και ο μόνος που ξέρει το παιδί σου και τις προσωπικές του ανάγκες.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

etoimazw k gw tin proika tou mwrou,pou to perimenw se ena 2mino. ti lete koritsia na promi8eytw aposteirwti apo twra????? i na perimenw?

kai an nai , exete ma mou proteinete kapoion sigkekrimeno?

exw akousei gia apostirwsi brasmou, gia aposteirwsi me tampletes k kati alla....ti me simbouleyete na kanw?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

etoimazw k gw tin proika tou mwrou,pou to perimenw se ena 2mino. ti lete koritsia na promi8eytw aposteirwti apo twra????? i na perimenw?

kai an nai , exete ma mou proteinete kapoion sigkekrimeno?

exw akousei gia apostirwsi brasmou, gia aposteirwsi me tampletes k kati alla....ti me simbouleyete na kanw?

Γεια σου! Με το καλο το μωρακι σου! Αν εισαι στην φαση που προετοιμαζεσαι, καλο ειναι να τον παρεις. Πιο υγιεινος τροπος κατα την αποψη μου ειναι η αποστειρωση βρασμου. Εγω ειχα εναν της chicco(τον τετραγωνο) ,με καλαθακι για τις θηλες και τις πιπιλες. Ψαξε και εδω στο φορουμ θα διαβασεις πολλα. Τον δικο μου τον συνιστω, μεγαλωσα δυο μωρα και ακομα ειναι μια χαρα. Μια συμβουλη που θα ηθελα να μου ειχαν δωσει. Βαζε παντα βρασμενο νερο για να μην πιανει αλατα. Καλο θα ειναι να αγορασεις αποστειρωτη ιδιας μαρκας με τα μπουκαλια(αν θα χρησιμοποιεις) γιατι καποια δεν ταιριαζουν. Οτι αλλο θες εδω ειμαστε! Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω τη βοήθεια όσων έχουν τον αποστειρωτή AVENT με την 24ωρη λειτουργία. Το φυλλάδιο δεν είναι καθολυ κατατοπιστικό!

Όταν ο αποστειρωτης λειτουργεί στη ρύθμιση 2, κάθε πότε βάζουμε νερό???

Αρχικά βάζω 200μλ, το βάζω σε λειτουργια, κάνει έναν κύκλο. Μετά απο κάποια ώρα βγάζω (ή βαζω) κάποια πράγματα και ξαναπατάω το κουμπί 2 φορες αν δεν κανω λαθος, για να ξεκινησει παλι η λειτουργια 2. Αυτό ποσες φορες μπορει να γίνει χωρίς να προσθέσω νερό? Γιατί μετά από κάποιους κύκλους μου βγάζει το U που σημαίνει χαμηλή στάθμη, όταν όμως συμπλήρωσα νερό είδα (κάπως καθυστερημένα) οτι το έβγαλε απο κάτω. Μάλιστα μου κατέστρεψε το τραπέζι, φούσκωσε το ξύλο.

Ποιο το νόημα του 24ωρου εντωμεταξυ αν πρεπει καθε φορα να τον αδειαζω και να τα κανω ολα απο την αρχη?

Δεν καταλαβαινω! Και το τηλεφωνο της Philips που εχει πανω, εννοειται οτι δε λειτουργει!

Τα φωτα σας.. αναλυτικα γιατί είμαι λίγο αργή σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Αγορασα τον αποστειρωτη της chicco των 6 θεσεων και κατα λαθος πεταξα τισ οδηγιες χρησεως.Ξερει καποια να μου πει ποσο νερο χρειαζεται να βαλω?Παιζει ρολο ποσα μπουκαλια ειναι μεσα?Επισης αν κανω αποστειρωση για ποσο καιρο διαρκει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι ο αποστειρωτης σας μηπως σας μυριζει καπως περιεργα οταν τελειωνει η αποστειρωση??? μηπως σας αφηνει ενα χρωμα σκουριας???:(:(:(:(

εχω απογοητευτει πολυ μ αυτην την αγορα μου !!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα και από μένα,

 

ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Μου δώσανε έναν αποστειρωτή chicco 4 θέσεων. Ξέρει καμία πόσο νερό βάζω; Η κοπέλα που μου τον έδωσε δεν θυμάται ακριβώς ποσότητα μου είπε ότι γεμίζω τη θήκη που είναι και η αντίσταση. Επίσης, το 2ο πρόβλημα μου, είδα ότι το έχουν και άλλες κοπέλες. Μου βγάζει σαν σκουριά στον πάτο του αποστερωτή μετά την αποστείρωση. Το καθαρίζω με νερό και ξύδι; Πρέπει να είναι λευκό το ξύδι;;; ΓΙατί;

 

Αν έχω αποστειρώσει κάτι και έχει βγάλει αυτή τη σκουριά να το ξανααποστειρώσω; Είχα βάλει το θήλαστρο για να βγάλω γάλα; Να το πετάξω το γάλα ή η αποστείρωση έγινε κανονικά;:?::?::?:

5xSRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

 

ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Μου δώσανε έναν αποστειρωτή chicco 4 θέσεων. Ξέρει καμία πόσο νερό βάζω; Η κοπέλα που μου τον έδωσε δεν θυμάται ακριβώς ποσότητα μου είπε ότι γεμίζω τη θήκη που είναι και η αντίσταση. Επίσης, το 2ο πρόβλημα μου, είδα ότι το έχουν και άλλες κοπέλες. Μου βγάζει σαν σκουριά στον πάτο του αποστερωτή μετά την αποστείρωση. Το καθαρίζω με νερό και ξύδι; Πρέπει να είναι λευκό το ξύδι;;; ΓΙατί;

 

Αν έχω αποστειρώσει κάτι και έχει βγάλει αυτή τη σκουριά να το ξανααποστειρώσω; Είχα βάλει το θήλαστρο για να βγάλω γάλα; Να το πετάξω το γάλα ή η αποστείρωση έγινε κανονικά;:?::?::?:

 

 

Καλημέρα

 

Και εγώ της chicco εχω αλλά των 6 θέσεων. Το νερό το βάζεις στον πάτο ( εκεί που είναι η αντίσταση) και το γεμίζεις μέχρι την επιφάνεια της αντίστασης ( χωρίς να ξεχειλίσει). Και εμένα μου έβγαζε κάτι σαν σκουρία αλλά έβαζα πολύ περισσότερο νερο απο ότι έπρεπε. Επίσης πρεπει να χρησιμοποιείς αποστειρωμένο νερό !! Και όχι νερο βρύσης.. Εγώ το καθαρίζω με ένα πανάκι όταν τελειώσει η αποστείρωση και είναι κρύος ( δεν αφήνει καμμία μυρωδιά).

 

:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Και εγώ της chicco εχω αλλά των 6 θέσεων. Το νερό το βάζεις στον πάτο ( εκεί που είναι η αντίσταση) και το γεμίζεις μέχρι την επιφάνεια της αντίστασης ( χωρίς να ξεχειλίσει). Και εμένα μου έβγαζε κάτι σαν σκουρία αλλά έβαζα πολύ περισσότερο νερο απο ότι έπρεπε. Επίσης πρεπει να χρησιμοποιείς αποστειρωμένο νερό !! Και όχι νερο βρύσης.. Εγώ το καθαρίζω με ένα πανάκι όταν τελειώσει η αποστείρωση και είναι κρύος ( δεν αφήνει καμμία μυρωδιά).

 

:-P

 

Ευχαριστώ! θα το δοκιμάσω με λιγότερο νερό να δω τι θα γίνει....

5xSRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...