Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"φράχτης" για χώρο παιχνιδιού στο σαλόνι


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω έναν μικρούλη 6,5 μηνών και του έχουμε φτιάξει έναν χώρο στο σαλόνι για να παίζει. Έχει αρχίσει πλέον να μπουσουλάει και ψάχνω να βρω έναν τρόπο να "φράξω" το χώρο του. Έχετε καμιά ιδέα; Αυτά τα κάγκελα που είναι για τις πόρτες κάνουν;Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα άλλο; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιατί καλέ να φράξεις τον χώρο του παιδιού?Είμαι της απόλυτης άποψης να μπουσουλάει ανενόχλητα το μωρό.Συνήθως φράχτες χρησμοποιούν σε εσωτερικές σκάλες για να μην πέσει κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το χώρο σου, αλλά εμείς είχαμε βάλει τους δύο καναπέδες σε γωνία, μετά πάλι σε γωνία το παρκοκρέβατο και έτσι έχουμε ήδη ένα "Π". Έτσι είχαμε μόνο μία πλευρά από την οποία μπαινοβγαίναμε, της οποίας το άνοιγμα μπορείς να μειώσεις π. χ. με το τραπεζάκι του καφέ ή κάτι τέτοιο.

 

ΟΜΩΣ

 

Θα σου πρότεινα να αφήνεις το μωρό την περισσότερη ώρα να κυκλοφορεί ελεύθερο, πράγμα που έτσι και αλλιώς θα κάνει αργότερα, ώστε να αρχίσει να μαθαίνει τον χώρο και να μπορείς να του περάσεις από τώρα κάποιες απαγορεύσεις. Θα σε ξεκουράσει αυτό μετά, όταν θα περπατάει και δεν θα μπορείς να το ελέγξεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην φράξεις το χώρο, αλλά να εμποδίζεις την πρόσβαση σε τυχόν επικίνδυνα σημεία (πχ άκρες τραπεζιών, τυχόν γυάλινα έπιπλα κτλ).

 

πχ εγώ έβαζα μαξιλάρια ή κάποιον καναπέ μπροστά από ένα έπιπλο που θεωρούσα επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καγκελα σε κομματια, συνδεδεμενα μεταξυ τους η μονα, με πορτακι, τα φτιαχνεις σε ο,τι σχημα θελεις. Ειτε στη σειρα, ειτε κυκλικα, ειτε ενα- ενα κομματι πχ σε μια πορτα η στην κορυφη μιας σκαλας.

Εμεις τα ειχαμε βαλει γυρω απο το τζακι.

Θα βρεις σε καταστηματα με ειδη μωρου. Εχει και η mothercare.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δεν μου αρεσει η ιδέα να περιόρισεις το παιδι στο να εξερευνήσει το σπιτι του.Τι πιο ενδιαφέρων και συναρπαστικό για ενα παιδι απο το εξερευνήσει τον χώρο του σπιτιού; Αν πχ ειναι στιγμές που δεν μπορεις να το επιβλεψεις και φοβάσαι,υπαρχει και το σημείο ασφαλείας-το παρκο(αρκεί να μην γινεται κατάχρηση).Εχω διαβάσει σε ενα πολυ γνωστό βιβλιο με τίτλο"πως να μεγαλώσετε έξυπνα παιδια" τόνιζε παρα πολυ οτι οσο πιο λίγοι περιορισμοί και απαγορεύσεις τοσο καλυτερα.περισσοτερα ερεθίσματα-περισσότεροι σύνδεσμοι εγκεφάλου.Γνωμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί να τον αφήνω να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι, αλλά κολλάω λιγάκι (πρώτο παιδάκι, ναι!). Πόσο καθαρά μπορεί να είναι κάτω συνέχεια, τι έλεγχο μπορεί να έχεις ενώ γυρνάει παντού. Επίσης, μπαίνει και στην κουζίνα ή εκεί βάζουμε ένα πορτάκι;

Χαρά-Μαρία σ'ευχαριστώ για την ιδέα, θα τα ψάξω να τα δω τα κάγκελα.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξία, γράφαμε ταύτοχρονα. Συμφωνώ, απλώς γίνεται να είσαι διαρκώς πίσω από ένα μωρό που μπουσουλάει; ή δεν χρεάζεται, αφού ασφαλιστεί πρώτα, προφανώς, το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Αλεξία, γράφαμε ταύτοχρονα. Συμφωνώ, απλώς γίνεται να είσαι διαρκώς πίσω από ένα μωρό που μπουσουλάει; ή δεν χρεάζεται, αφού ασφαλιστεί πρώτα, προφανώς, το σπίτι;

Εγω θυμαμαι στη φάση σας καθε πρωι αντί για καφε έπιανα την σκούπα πρωτα...Τωρα το θεωρώ υπερβολή και μερα παρα μερα μια χαρα θα ηταν..Τωρα που ειναι χαμηλά δεν εχεις και πολλα να ασφαλησεις,θα μαζέψεις τα απορρυπαντικά,κλειςε και τις πόρτες στο μπάνιο και το δωμάτιο σας και ας'το μωρο να παει όπου θελει.Πολυ σύντομα θα περπατήσει και εκει θα θελω να σε δώ...Στην κουζίνα ειχα αδειάσει το τελευταίο συρτάρι απο επικίνδυνα πραγματα και είχε μονο χωνακια,μπολακια,πλαστικές κουτάλες και για τον μικρό ηταν το αγαπημένο του σημείο για να παίζει ενω εγω μαγειρευα!!επισης το ντουλάπι με τις κατσαρόλες ειναι ελεύθερο και ακόμα και τωρα παίζει με αυτές παρα πολυ!(πιο μεγάλο φυσικα!)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου αρεσει η ιδέα να περιόρισεις το παιδι στο να εξερευνήσει το σπιτι του.Τι πιο ενδιαφέρων και συναρπαστικό για ενα παιδι απο το εξερευνήσει τον χώρο του σπιτιού; Αν πχ ειναι στιγμές που δεν μπορεις να το επιβλεψεις και φοβάσαι,υπαρχει και το σημείο ασφαλείας-το παρκο(αρκεί να μην γινεται κατάχρηση).Εχω διαβάσει σε ενα πολυ γνωστό βιβλιο με τίτλο"πως να μεγαλώσετε έξυπνα παιδια" τόνιζε παρα πολυ οτι οσο πιο λίγοι περιορισμοί και απαγορεύσεις τοσο καλυτερα.περισσοτερα ερεθίσματα-περισσότεροι σύνδεσμοι εγκεφάλου.Γνωμη μου πάντα...

 

Ενδιαφεροντα ολα αυτα, αλλα στο σπιτι υπαρχουν επικινδυνες ζωνες, οπως οι εστιες της κουζινας, το αναμμενο τζακι, η κορυφη της σκαλας, το μπαλκονι, τα οποια καλο ειναι να μην ειναι ξεφραγο αμπελι.

 

Τα εν λογω καγκελακια δεν τα προτεινουμε για να αφησουμε στο παιδι ενα χωρο 2χ2, αλλα για να κλεισουμε τετοιες περιοχες του σπιτιου που δεν θελουμε να...εξερευνησει. Η καθε μαμα βεβαια κρινει αναλογα, που και πως θα τα χρησιμοποιησει.

 

Κλεινουν σε κυκλο βεβαια, και δεν το εκανα ποτε αλλα αν πχ μια μαμα θελει λιγο να παει στην κουζινα να δει το φαι κλπ μπορει να της φανει χρησιμο κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω σκεφτεί να τον αφήνω να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι, αλλά κολλάω λιγάκι (πρώτο παιδάκι, ναι!). Πόσο καθαρά μπορεί να είναι κάτω συνέχεια, τι έλεγχο μπορεί να έχεις ενώ γυρνάει παντού. Επίσης, μπαίνει και στην κουζίνα ή εκεί βάζουμε ένα πορτάκι;

Χαρά-Μαρία σ'ευχαριστώ για την ιδέα, θα τα ψάξω να τα δω τα κάγκελα.

 

Για την κουζινα, υπαρχουν ασφαλειες για συρταρια και προστατευτικο για τις εστιες αν θελεις. Με τα καγκελακια δεν χρειαζεται να το περιοριζεις δηλ το παιδι σε ενα χωρο, μπορεις απλα να κλεισεις μερη που δεν πρεπει/δεν χρειαζεται να παει, οπως εισοδους σε υπογεια, τζακια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι στη φάση σας καθε πρωι αντί για καφε έπιανα την σκούπα πρωτα...Τωρα το θεωρώ υπερβολή και μερα παρα μερα μια χαρα θα ηταν..Τωρα που ειναι χαμηλά δεν εχεις και πολλα να ασφαλησεις,θα μαζέψεις τα απορρυπαντικά,κλειςε και τις πόρτες στο μπάνιο και το δωμάτιο σας και ας'το μωρο να παει όπου θελει.Πολυ σύντομα θα περπατήσει και εκει θα θελω να σε δώ...Στην κουζίνα ειχα αδειάσει το τελευταίο συρτάρι απο επικίνδυνα πραγματα και είχε μονο χωνακια,μπολακια,πλαστικές κουτάλες και για τον μικρό ηταν το αγαπημένο του σημείο για να παίζει ενω εγω μαγειρευα!!επισης το ντουλάπι με τις κατσαρόλες ειναι ελεύθερο και ακόμα και τωρα παίζει με αυτές παρα πολυ!(πιο μεγάλο φυσικα!)

Χαχα έχεις δίκιο, μόλις περπατήσει θα αρχίσει το γλέντι! Μάλλον προσπαθώ να παρατείνω λίγο την κάθεται-εκεί-που-το-αφήνεις φάση, αλλά για λόγο ακόμα γίνεται, έτσι κι αλλιώς. Να σε ρωτήσω, για τα πολύπριζα εσείς τι είχατε κάνει; έχουμε και δυο-τρία μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα έχεις δίκιο, μόλις περπατήσει θα αρχίσει το γλέντι! Μάλλον προσπαθώ να παρατείνω λίγο την κάθεται-εκεί-που-το-αφήνεις φάση, αλλά για λόγο ακόμα γίνεται, έτσι κι αλλιώς. Να σε ρωτήσω, για τα πολύπριζα εσείς τι είχατε κάνει; έχουμε και δυο-τρία μάλιστα.

Εμενα δεν ειναι σε σημεία που φαίνονται αλλα οταν τραβούσε τα καλοδια και ηταν πολυ ενδιαφέρων για αυτον,του δώσαμε ενα καλώδιο δικό του και τα αλλα τα κρύβαμε πίσω απο τα επιπλα οσο εμπορουςαμε και απλα τον απομακρυναμε οταν πήγενε.Ημπορεις να τα σηκώσεις για λιγο ψιλά προς το παρών.Θελει πάντα να εχεις το ενα σου μάτι εκει ετσι κι αλλιώς οσο και καλα να σφαλισεις το σπίτι.μπορούν να σκεφτούν πραγματα που δεν μπορουμε να φανταστόυμε!οπλησου με υπομονη και η περιπέτεια ξεκινάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ginger θα πρέπει να ασφαλίσεις πάρα πολύ προσεχτικά όλο το σπίτι, από ΧΤΕΣ αν είναι δυνατόν αφού άρχισε να μπουσουλάει το παιδί και να μετακινείται αυτόνομα. Όλα τα πολύμπριζα θα πρέπει να είναι σε μέρος που να μην τα φτάνει και να μην τα βλέπει, ας πούμε πίσω από βαριά έπιπλα (καναπέδες π.χ.) Και καλά θα είναι αν περισσεύει κενή θήκη στο πολύμπριζο να βάλεις κάλυμμα για μπρίζες, ακόμα και αν δεν έχει πρόσβαση το παιδί. Θεωρώ αυτονόητο ότι δεν θα υπάρχουν ακάλυπτες πρίζες πουθενά στο σπίτι.

Βάλε σε όλες τις γωνίες προστατευτικά, όπως και σε όλες τις αιχμηρές επιφάνειες, και πάρε από αυτά που βάζεις στις πόρτες για να μένουν ανοιχτές, μην πιάσει κάπου τα δαχτυλάκια του. Πρέπει να αποκλείσεις την πρόσβαση σε κάποιους χώρους όπως το τζάκι ας πούμε, η τουαλέτα και ο χώρος όπου κρατάς τα απορρυπαντικά.

Εγώ έβγαλα τα μαχαίρια και τα πιρούνια από το συρτάρι και τα έχω σε ένα μεταλλικό στραγγιστήρι πάνω στον πάγκο (χαμός γίνεται, αλλά δε βαριέσαι..). Μέσα στα συρτάρια της κουζίνας υπάρχουν μόνο πράγματα που μπορεί να βγάλει το παιδί χωρίς να προκαλέσει εύκολα τρομερή ζημιά στον εαυτό του. Και τα ντουλάπια που είχαν βαριά πράγματα (κατσαρόλες π.χ.) τα έκλεισα με καρέκλα μπροστά, να μην έχει εύκολη πρόσβαση. Το ίδιο κάνω και στον φούρνο όταν καίει.

Και φυσικά είχα και ένα χώρο όπως σου είπα και πιο πάνω που μπορούσα να αποκλείσω το παιδί για λίγο, ίσα να πιω έναν καφέ καθισμένη όμως δίπλα του. Επίσης εκεί παίζαμε.

Για να μείνει μόνο του το παιδί, μόνο στο παρκοκρέβατο και πουθενά αλλού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα! Και μεις ειμαστε σχεδόν στην ίδια φάση και προβληματιζόμουνα αρκετά γιατίδεν είναι τόσο απλό να το έχεις εντελώς

ελεύθερο. Εξαρτάται και από το σπίτι. Εμάς το σπίτι μας ειναι ανοικτο και αν δεν περιφραξεις ενα χωρο μπορει να παει σε πολλα επικινδυνα σημεια.

Εγω φανταζόμουνα κάτι τέτοιο αλλά πιο οικονομικό:

http://www.cosycorner.gr/el/category/είδη-ασφαλείας-προστατευτικά/sure-secure™-διαχωριστικό-δωματίου/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ό,τι βλέπω, έχουμε δουλειά μπροστά μας για να ασφαλίσουμε το σπίτι! Τα πολύπριζα δυστυχώς δεν κρύβονται γιατί καναπές και πολυθρόνα είναι με πόδια, οπότε ο μικρός άνετα χωράει να μπει από κάτω:) μάλλον θα τα στερεώσουμε με κάποιο τρόπο ψηλά. Το τραπεζάκι θα πρέπει κάπως να το ντύσω, είναι όλο γυάλινο (βαρύ κρύσταλλο). Το σπίτι δεν έχει γενικά πολύ επικίνδυνα σημεία, τα συνηθισμένα μόνο, μπάνιο, ντουλάπια κουζίνας, κλπ.

Madena πολύ ωραία αυτό στο link που έβαλες, και μαλακο.Σίγουρα θα χρειαστεί κάτι για τον χώρο που θα παίζει, ακόμα κι αν τον αφήσω να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι. Αλλά είναι όντως ακριβό....

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω, έχουμε δουλειά μπροστά μας για να ασφαλίσουμε το σπίτι! Τα πολύπριζα δυστυχώς δεν κρύβονται γιατί καναπές και πολυθρόνα είναι με πόδια, οπότε ο μικρός άνετα χωράει να μπει από κάτω:) μάλλον θα τα στερεώσουμε με κάποιο τρόπο ψηλά. Το τραπεζάκι θα πρέπει κάπως να το ντύσω, είναι όλο γυάλινο (βαρύ κρύσταλλο). Το σπίτι δεν έχει γενικά πολύ επικίνδυνα σημεία, τα συνηθισμένα μόνο, μπάνιο, ντουλάπια κουζίνας, κλπ.

Madena πολύ ωραία αυτό στο link που έβαλες, και μαλακο.Σίγουρα θα χρειαστεί κάτι για τον χώρο που θα παίζει, ακόμα κι αν τον αφήσω να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι. Αλλά είναι όντως ακριβό....

 

Το γυαλινο προσεξε το πολυ! Εχει η αδερφη μου ενα και οσα μωρακια πανε, φευγουν με καρουμπαλο :mrgreen:

 

Σε οποιο χωρισμα επιλεξεις, εχε υποψη σου να στερεωνεται καλα γιατι στο μελλον εχει και σκαρφαλωμα το προγραμμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...