Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να διαλέξω παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Βγαίνω κι εγώ προς αναζήτηση παιδικού σταθμού για την κόρη μου που θα είναι 3.5 ετών το Σεπτέμβρη.

 

Σκέφτομαι να κλείσω κάποια ραντεβού και να επσκεφτώ τους παιδικούς σταθμούς της περιοχής μου.

Εσείς που είστε πιό έμπειρες μανούλες, βοηθήστε με...

 

- Τι να ρωτήσω;

- Τι να κοιτάξω;

- Τι να προσέξω;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Αχ, κ εγώ θα αρχίσω σε λίγο καιρό το ψάξιμο! Η δικιά μου θα είναι 2,5 χρονών τον Σεπτέμβρη κ έχω πλήρη μεσάνυχτα για το τί πρέπει να προσέξω για τον παιδικό σταθμό! τώρα ψάχνω στο νετ να δω τί παίζει!

Εσύ ξεκίνησες το ψάξιμο; Έμπειρες μανουλίτσες βοηθήστε μας.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγω το μόνο που θα σε συμβουλέψω είναι να βρεις παιδικό σταθμό που να είναι ''οικογενειακός'' δηλαδη με λίγα παιδακια και όχι με μεγάλη ''βιτρίνα''. Εγω την πάτησα σε μεγάλο παιδικό σταθμό που υποσχόταν πολλά ....με πολλα παιδάκια και λίγες δασκάλες....

Βρες λοιπόν 1 παιδικό σταθμό που να έχει λίγα παιδάκια και να τους προσφέρουν αγάπη και τίποτα άλλο...Σε αυτές τις ηλικίες τα παιδάκια θέλουν αγάπη και φροντίδα και όχι να πάρουν lower....

Για οποιαδήποτε άλλη συμβουλή....θα χαρώ πολύ να σου δώσω.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα νεαρες μανουλες:-)

 

υπαρχει μια σελιδα στο διαδικτυο οπου ειναι καταχωρημενοι οι παιδικοι σταθμοι, δημοσιοι και ιδιωτικοι αναλογως τον Νομο, την πολη και την περιοχη.

 

Δες εδώ

 

Στην ιδια σελιδα εχει και ενδιαφεροντα αρθρα για το τι θα πρεπει να προσεξετε.

 

Απο δικη μου εμπειρια απτα 2 μου παιδακια (αν και στο εξωτερικο...) θα σας πω δυο τρια πραγματακια.

 

Οπως ειπε και μια συμφορουμιτισα λιγο πιο πανω...μην αφηνετε να σας θαμπωσουν με τα πολλα παιχνιδια τα ωραια κτιρια τις υποσχεσεις και τα ψευτικα χαμογελα.

 

Σαν συμβουλη λοιπον....

 

να εμπιστευεστε το προαισθημα σας. Το προαισθημα της μανουλας ειναι πολυτιμο! ΄Να προσεχετε....αν μπαινετε σε ενα χωρο και αισθανεστε ζεστα ή καποιο σφιξιμο στο στομαχι..

Επισης...να κοιτατε στα ματια των παιδιων που ειναι εκει...φαινονται φοβισμενα; Συνηθως θα σας μιλαει καποια υπευθυνη εσεις να προσεχετε τριγυρω σας...που ειναι τα παιδια, που οι δασκαλες; Συχνα πυκνα συμβαινει τα παιδια να ειναι μονα τους σε εναν χωρο ..

Να κοιτατε και να ρωτατε ευθυτατα τα θεματα ασφαλειας. Πχ αν εχει σκαλες για πορτες ασφαλειας κτλ...

Πως μπηκατε μεσα; Χτυπησατε κουδουνι ή ηταν ανοιχτη η πορτα;

 

Επισης τους τοιχους! Εχουν ζωγραφιες και χειροτεχνιες παιδιων ή φαινονται ομοιομορφα....κενοι!;

Εχω παρατηρησει πως στην Ελλαδα υπαρχουν παιδικοι σταθμοι που αντι για παρκε κατω εχουν εκεινη την πρασινη τσοχα ή πολυ καουτσουκ...δεν ξερω...αλλα εμενα προσωπικα δεν θα μου αρεσε ενας τετοιος χωρος...εξαλλου μυριζει πλαστικο συνηθως...

 

Επισης...και φυσικα...την αντιδραση του παιδιου σας; Πως αντιδραει; Συνηθως και αυτα εχουν ενα καποιο προαισθημα που οφειλουμε να το σεβαστουμε, μιας και μας ειναι το οτι πολυτιμοτερο εχουμε

 

Α και κατι αλλο...ρωτηστε και αλλους γονεις που εχουν στειλει εκει τα παιδια τους, πχ τι τρωνε, αν τα μικροτερα τα βοηθανε ή τα φωναζουνε αν δεν μπορουνε κατι...αν τα βγαζουνε πραγματι εξω καθε μερα ή ειναι ολημερις μεσα σεκεινο τον χωρο...και αλλα πολλα....

 

Οταν βρειτε τον ιδανικο παιδικο σταθμο, μην αγχωνεστε! Ολα καλα θα πανε. Συνηθως τα παιδακια δυσκολευονται στην αρχη, μην εχετε τυψεις, και μην στενοχωριεστε! Αν δειτε πως πραγματι δεν μπορουν να προσαρμοστουν ή να σας αποχωριστουν παρολες τις φιλοτιμες προσπαθειες ολων τοτε ισως δεν ειναι ακομη ωριμα για κατι τετοιο...ισως σε λιγους μηνες αργοτερα μια δευτερη προσπαθεια να ειναι πιο αποδοτικη. Μην τα πιεζετε!

 

Ευχομαι να βρειτε το πιο καλο και ομορφο νεο περιβαλλον για τα μωρακια σας και συντομα να μας πειτε τα καλα σας νεα

 

παντα φιλικά

 

Φαίη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...