Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλειες στο αυτοκινητο....


Recommended Posts

Δεν ξερω αν πρεπει να ρωτησω εδω αλλα ειναι κατι που με απασχολει τις ελαχιστες φορες που εχουμε στη διαθεση μας αυτοκινητο.

Βαζετε τις ασφαλειες οταν οδηγειται με τα πιτσιρικια μεσα? Και τις παιδικες?

Διαβαζα για ενα"τερατακι" στον Καναδα που ανοιξε την πορτα και βρεθηκε στο δρομο μαζι με το καθισματακι του! (ευτυχως μονο γρατζουνιστικε γιατι ρο αυτοκινητο πηγαινε πολυ σιγα).

Εχω ακουσει για πορτες που μπλοκαρουν σε τρακαρισμα και δεν ανοιγουν...

Εχω ακουσει για κακοποιους που μπαινουν στο αυτοκινητο οταν ειναι σταματημενο σε φαναρι...

Την τελευταια φορα που βρεθηκα μονη με τον μικρο και οδηγουσα ειχα ανοικτες τις ασφαλειες στην Αττικη Οδο και τις κατεβασα μολις πλησιασα το πρωτο φαναρι (ευτυχως ηταν πολυ μικρος για να ανυσηχυσω αν φτανει να ανοιξει την πορτα).

Εσεις τι κανετε συνηθως??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

δεν ξερω.. τι να σου πω.. ειχε ο θειος μου συνεργειο αυτοκινητων και μου ελεγε οτι καλο ειναι να μην ειναι κατω οι ασφαλειες...

 

ουπς! πάντα τις κλείνουμε.

 

γιατί ο θείος το λέει αυτό; τι μπορεί να συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

συγνώμι για τη φράση μου αλλά ο θείος λέει βλακείες...ο γιος μου στην ηλικία του δικού σου και πολύ μικρότερος περιεργαζόταν το χερούλι της πόρτας...το τι μπορεί να σκεφτεί ένα παιδί ο νους μας δεν το βάζει με τίποτα..επίσης το ότι " το δικό μου παιδί δεν το έχει κάνει ποτέ" δεν ισχύει με τίποτα, το ΚΑΚΟ μια φορά γίνεται...( π.χ ο γιος μου ποτέ δεν ασχολιόταν με τα ματια της κουζίνας, 13 μηνών πήρε καρεκλάκι το άναψε και έκαψε το χεράκι του, εγώ στο 1 μέτρο ).

το προηγούμενο αμαξι που είχαμε είχε ένα συστημα και κλείδωνε και η πορτά δεν άνοιγε με τίποτα από μέσα και με το που ξεκινούσα σε 2 δεύτερα δεν ανοιγε ούτε από έξω αν δεν πατούσα εγώ κουμπί...

το αμάξι που έχουμε τώρα είναι coupe αλλά και πάλι ασφαλίζω τα πίσω παράθυρα...

ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΊΝΔΥΝΟΣ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντα ασφαλειες στο αυτοκινητο...Παντα ομως...Και τα παιδια δεμενα στο καθισμα τους...Τι να το κανεις να φρεναρεις,Θεος φυλαξει,και τα παιδια να εκτοξευθουν;;

 

Π Α Ν Τ Α,ολα τα αλλα ειναι βλακειες και δικαιολογιες...

 

Εχω βαρεθει να βλεπω παιδια να αλωνιζουν στα πισω καθισματα χωρις ζωνη.Ειναι οτι πιο ηλιθιο και εγκληματικο μπορει να κανει καποιος για το παιδι του :mad::mad::mad:

 

 

Χμμμ,βλεπω οτι τα κεφαλαια ξαναγυρισαν.Welcome back...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται, όλες οι ασφάλειες κατεβασμένες!

πάντα το έκανα, και πριν τα παιδιά, δεν ξέρω γιατί, ίσως για να αισθάνομαι περισσότερη ασφάλεια. τόσα ακούγονται.

αλλά και με όλους αυτούς που ζητιανεύουν στα φανάρια, πολύ φοβάμαι να είμαι μέσα σε ξεκλείδωτο αμάξι και ιδίως μαζί με τα παιδιά.

 

τώρα τελευταία, ο γιός μου έχει αρχίσει και περιεργάζεται το χερούλι, και γι'αυτό έχω "μπλοκάρει" την κλειδαριά ώστε να μην ανοίγει από μέσα καθολου! μόνο απ'έξω.

να έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο...

δεν ξέρω κι εγώ πώς θα αντιδράσω εν κινήσει, αν ξαφνικά στη μέση π.χ. της μεσογείων, με 50 χλμ την ώρα, ανοίξει η πίσω πόρτα. νομίζω ότι θα φρικάρω και μπορεί να προκαλέσω από μόνη μου ατύχημα....

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά στοιχεία λένε ότι το 2006, 36 παιδιά ηλικίας 0-14 ετών και 497 νέοι ηλικίας 15-26, έχασαν τη ζωή τους σε τροχαία ατυχήματα στην Ελλάδα. Μάλιστα, έχει υπολογιστεί ότι τα παιδικά καθίσματα αυτοκινήτου, όταν χρησιμοποιούνται σωστά, αποτρέπουν κατά 71% τα θανατηφόρα ατυχήματα και κατά 67% τους βαρείς τραυματισμούς. Σε μια πρόσκρουση με 30 χλμ./ώρα, ένα παιδί 10 κιλών φεύγει από την αγκαλιά ενός προσδεμένου ενήλικα με δύναμη 300 κιλών!

 

Πάνω απ’ όλα η ασφάλεια

Επειδή η προληψη είναι το παν. Ποτέ μη μεταφέρετε νεογέννητο σε καλαθούνα, πορτ-μπεμπέ, ή στην αγκαλιά σας. Μόνο με τα ειδικά καθίσματα μπορεί να μεταφερθεί ασφαλώς ένα μωρό. Τα παιδιά (ώς 13 ετών) πρέπει να κάθονται πάντα στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου. Στατιστικές δείχνουν ότι 35% των παιδιών ηλικίας από 13 ετών και μικρότερα που σκοτώθηκαν σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, κάθονταν στο μπροστινό κάθισμα. Ο κίνδυνος για τα παιδιά στο μπροστινό κάθισμα είναι μεγάλος και προέρχεται από δύο πηγές. Σε περίπτωση σύγκρουσης, η μπροστινή θέση είναι η περισσότερο επικίνδυνη. Επιπλέον, ο αερόσακος που θα ανοίξει στο μπροστινό κάθισμα μπορεί να προκαλέσει σοβαρές κακώσεις ή και να σκοτώσει το παιδί, ακόμη και σε περίπτωση ατυχήματος που θα συμβεί σε χαμηλές ταχύτητες.

Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ακόμη και για τις πιο σύντομες διαδρομές πρέπει να ασφαλίζουμε τα παιδιά μας στα παιδικά καθίσματα. Μην ξεχνάτε το 75% των θανατηφόρων ατυχημάτων συμβαίνουν μέσα στην πόλη.

Ποτέ μην τοποθετείτε το παιδικό κάθισμα σε κάθισμα με ενεργοποιημένο αερόσακο, γιατί σε περίπτωση πρόσκρουσης, ο αερόσακος μπορεί να σκοτώσει το παιδί, ενώ καλό θα είναι όλοι οι γονείς να γνωρίζουν πως φορώντας πάντα τη ζώνη τους δίνουν το καλό παράδειγμα. Επιπλέον, οι επιβάτες που δεν είναι δεμένοι, σε περίπτωση πρόσκρουσης μπορεί να τραυματίσουν τους εαυτούς τους ή τους άλλους συνεπιβάτες.

 

 

Χρήσιμες συμβουλές

Μην αφήνετε τα παιδιά σας να ανοίγουν τα παράθυρα και να βγάζουν τα χέρια ή το κεφάλι τους έξω, ακόμα και αν το αυτοκίνητο είναι ακινητοποιημένο.

 

Οι πόρτες τού αυτοκινήτου πρέπει να είναι ασφαλισμένες και να ανοίγουν μόνο από έξω. Πολλά παιδιά τραυματίζονται θανάσιμα πέφτοντας έξω κατά τη διάρκεια παιχνιδιού.

 

Φροντίστε εκ των προτέρων να έχετε κάποια απασχόληση για το παιδί σας στο αυτοκίνητο (μαλακά παιχνίδια, μικρά παραμύθια).

Εάν τα παιδιά γκρινιάζουν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, συνήθως έχουν κάποιον λόγο. Μπορεί να διψούν, να κρυώνουν ή να ζεσταίνονται ή να έχουν ζαλιστεί από τον ήλιο.

Σταματήστε σε ασφαλές σημείο το όχημά σας και φροντίστε τα έως ότου μπορέσετε να συνεχίσετε ήσυχοι την οδήγηση.

 

Μην αφήνετε τα παιδιά σας μέσα στο αυτοκίνητο ούτε για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Η έκθεση του αυτοκινήτου στο ηλιακό φως σε μέρες με ήπιες θερμοκρασίες, μπορεί μέσα σε μισή ώρα να αυξήσει τη θερμοκρασία στην καμπίνα τόσο, που να προκαλέσει τον θάνατο. Τα βρέφη και τα παιδιά είναι πιο ευάλωτα στην αύξηση της θερμοκρασίας. Χάνουν αναλογικά περισσότερο νερό λόγω θερμότητας, η θερμοκρασία του σώματός τους αυξάνεται γρηγορότερα και κινδυνεύουν περισσότερο από θερμοπληξία.

 

Τα παιδιά που κάνουν ποδήλατο ή πατίνια θα πρέπει να φορούν προστατευτικά (κράνος, επιγονατίδες) και ρούχα με έντονο χρώμα ή ανακλαστικά.

Πηγή: ΕΣΥΕ

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πρόσκρουση με 30 χλμ./ώρα, ένα παιδί 10 κιλών φεύγει από την αγκαλιά ενός προσδεμένου ενήλικα με δύναμη 300 κιλών!

 

Αυτό πρέπει να το τυπώσω και να το κολλήσω παντού για όλους τους γονείς που χρησιμοποιούν τα παιδιά ως αερόσακκους. Γιατί πως αλλιώς να το πεις όταν τους βλέπεις άνετους να κρατάνε αγκαλιά το παιδι, όχι απλώς στην μπροστινή θέση, αλλά και στη θέση του οδηγού. :(

 

Με κάνει έξαλλη. Κάθε φορά που το βλέπω θέλω να σταματήσω το αυτοκίνητο και να τους ρωτήσω τι σκέφτονται όταν λειτούργούν έτσι. Θεωρούν ότι είναι αθάνατοι, οδηγάρες, ότι τίποτε κακό δεν θα συμβεί σε αυτούς;;;;;

 

Το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνει στο ειδικό καρεκλάκι από την πρώτη μέρα. Και μην ακούω βλακείες του τύπου "μα είναι πολύ μικρό. θα στραβώσει η μεσούλα του". Τα καρεκλάκια είναι μελετημένα έτσι ώστε να προσφέρουν άνεση και ασφάλεια ακόμα και σε ένα νεογέννητο.

 

Ξέφυγα λίγο από το θέμα, συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά στοιχεία λένε ότι το 2006, 36 παιδιά ηλικίας 0-14 ετών και 497 νέοι ηλικίας 15-26, έχασαν τη ζωή τους σε τροχαία ατυχήματα στην Ελλάδα. Μάλιστα, έχει υπολογιστεί ότι τα παιδικά καθίσματα αυτοκινήτου, όταν χρησιμοποιούνται σωστά, αποτρέπουν κατά 71% τα θανατηφόρα ατυχήματα και κατά 67% τους βαρείς τραυματισμούς. Σε μια πρόσκρουση με 30 χλμ./ώρα, ένα παιδί 10 κιλών φεύγει από την αγκαλιά ενός προσδεμένου ενήλικα με δύναμη 300 κιλών!

 

Πάνω απʼ όλα η ασφάλεια

Επειδή η προληψη είναι το παν. Ποτέ μη μεταφέρετε νεογέννητο σε καλαθούνα, πορτ-μπεμπέ, ή στην αγκαλιά σας. Μόνο με τα ειδικά καθίσματα μπορεί να μεταφερθεί ασφαλώς ένα μωρό. Τα παιδιά (ώς 13 ετών) πρέπει να κάθονται πάντα στα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου. Στατιστικές δείχνουν ότι 35% των παιδιών ηλικίας από 13 ετών και μικρότερα που σκοτώθηκαν σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, κάθονταν στο μπροστινό κάθισμα. Ο κίνδυνος για τα παιδιά στο μπροστινό κάθισμα είναι μεγάλος και προέρχεται από δύο πηγές. Σε περίπτωση σύγκρουσης, η μπροστινή θέση είναι η περισσότερο επικίνδυνη. Επιπλέον, ο αερόσακος που θα ανοίξει στο μπροστινό κάθισμα μπορεί να προκαλέσει σοβαρές κακώσεις ή και να σκοτώσει το παιδί, ακόμη και σε περίπτωση ατυχήματος που θα συμβεί σε χαμηλές ταχύτητες.

Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ακόμη και για τις πιο σύντομες διαδρομές πρέπει να ασφαλίζουμε τα παιδιά μας στα παιδικά καθίσματα. Μην ξεχνάτε το 75% των θανατηφόρων ατυχημάτων συμβαίνουν μέσα στην πόλη.

Ποτέ μην τοποθετείτε το παιδικό κάθισμα σε κάθισμα με ενεργοποιημένο αερόσακο, γιατί σε περίπτωση πρόσκρουσης, ο αερόσακος μπορεί να σκοτώσει το παιδί, ενώ καλό θα είναι όλοι οι γονείς να γνωρίζουν πως φορώντας πάντα τη ζώνη τους δίνουν το καλό παράδειγμα. Επιπλέον, οι επιβάτες που δεν είναι δεμένοι, σε περίπτωση πρόσκρουσης μπορεί να τραυματίσουν τους εαυτούς τους ή τους άλλους συνεπιβάτες.

 

 

Χρήσιμες συμβουλές

Μην αφήνετε τα παιδιά σας να ανοίγουν τα παράθυρα και να βγάζουν τα χέρια ή το κεφάλι τους έξω, ακόμα και αν το αυτοκίνητο είναι ακινητοποιημένο.

 

Οι πόρτες τού αυτοκινήτου πρέπει να είναι ασφαλισμένες και να ανοίγουν μόνο από έξω. Πολλά παιδιά τραυματίζονται θανάσιμα πέφτοντας έξω κατά τη διάρκεια παιχνιδιού.

 

Φροντίστε εκ των προτέρων να έχετε κάποια απασχόληση για το παιδί σας στο αυτοκίνητο (μαλακά παιχνίδια, μικρά παραμύθια).

Εάν τα παιδιά γκρινιάζουν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, συνήθως έχουν κάποιον λόγο. Μπορεί να διψούν, να κρυώνουν ή να ζεσταίνονται ή να έχουν ζαλιστεί από τον ήλιο.

Σταματήστε σε ασφαλές σημείο το όχημά σας και φροντίστε τα έως ότου μπορέσετε να συνεχίσετε ήσυχοι την οδήγηση.

 

Μην αφήνετε τα παιδιά σας μέσα στο αυτοκίνητο ούτε για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Η έκθεση του αυτοκινήτου στο ηλιακό φως σε μέρες με ήπιες θερμοκρασίες, μπορεί μέσα σε μισή ώρα να αυξήσει τη θερμοκρασία στην καμπίνα τόσο, που να προκαλέσει τον θάνατο. Τα βρέφη και τα παιδιά είναι πιο ευάλωτα στην αύξηση της θερμοκρασίας. Χάνουν αναλογικά περισσότερο νερό λόγω θερμότητας, η θερμοκρασία του σώματός τους αυξάνεται γρηγορότερα και κινδυνεύουν περισσότερο από θερμοπληξία.

 

Τα παιδιά που κάνουν ποδήλατο ή πατίνια θα πρέπει να φορούν προστατευτικά (κράνος, επιγονατίδες) και ρούχα με έντονο χρώμα ή ανακλαστικά.

Πηγή: ΕΣΥΕ

 

Ευχαριστουμε για τη λεπτομερη ενημερωση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο αυτοκίνητο έχω τα παιδικά καθισματάκια. Τις ασφάλειες τις παιδικές πάντα κλειστές γιατί ποτέ δεν ξέρει κάποιος ποιά θα είναι η ώρα που θα του καρφωθεί η ιδέα του πιτσιρικιού να περιεργαστεί το χερούλι.

 

Με αυτό το σκεπτικό είμαι ήσυχη. Όμως.....................

 

Ο σύζυγός μου πηγαίνει μαζί με τους συναδέλφους του στη δουλειά πότε με το αυτοκίνητο του ενός πότε του άλλου. Για να μην παίρνουν κάθε μέρα όλοι τα αυτοκίνητά τους για την ίδια διαδρομή. Ένας από αυτούς χωρίς να ενημερώσει έχει αλλάξει τη θέση της παιδικής ασφάλειας στο "on", για να μπορεί να την ανοίγει. Φυσικά ξεχάστηκε. Ενώ γενικά κάνω ελέγχους για το αν οι ασφάλειες είναι "off" (λόγω των γκρουπ), εκείνη τη μέρα δεν το έκανα.

Το ίδιο απόγευμα έχουμε βγει οικογενειακώς. Η μικρή (μία εκ των διδύμων) περιεργαζόταν το χερούλι αλλά δεν το πήραμε είδηση. (Γενικά τη μαλώνουμε για να μάθει πως δεν παίζουμε με αυτό). Στο "παιχνίδι" πάνω... άνοιξε η πόρτα την ώρα που πέρναμε μια στοφή.

 

Ευτυχώς .... ήταν δεμένη κανονικά στο κάθισμά της και αυτό ασφαλισμένο (παρ' όλο που ο σύζυγος λέει πως δε χρειάζεται να το ασφαλίζουμε κάθε μέρα... και σιγά τι θα πάθει το παιδί για μια μικρή διαδρομή.)

Όπως φάνηκε.... σε αυτή τη μικρή διαδρομή..... θα μπορούσαν να είχαν συμβεί ΠΟΛΛΑ!!!

 

Πάντα προσοχή! Πάντα έλεγχος!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alcyon μου,μου εκοψες το αιμα!!!!:shock:

 

Ευτυχως που πηγαν ολα καλα,Παναγια μου,και δεν επαθε τιποτα η μικρη!Ειχε Αγιο,αναψε κανενα κερακι!:D

 

Ναι,ειναι αληθεια,οσο μικρη κι αν ειναι η διαδρομη,ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ-ΠΑΝΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ!Τα περισσοτερα δυστυχηματα γινονται εντος πολης και σε κοντινες διαδρομες απο τα σπιτια μας...Οσα δεν φερνει η ωρα...τα φερνει η στιγμη...

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό περιστατικό. (Τότε είχα μόνο τα δίδυμα). Το ανεφερα μόνο και μόνο για να τονίσω το πόσο σημαντικό είναι να προσέχουμε ΚΑΘΕ μέρα!

Το ότι δεν έγινε τίποτα μέχρι τώρα.... δε σημαίνει πως δε θα γίνει αύριο ή σε μια βδομάδα.

 

Προσοχή και πάλι προσοχή!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα. Συμφωνώ και επαυξάνω ότι τα παιδιά θα πρέπει να είναι δεμένα στο καθισματάκι τους. Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα τους 2 τεέυταίους μήνες με τον μικρό μου και δεν ξέρω πως να το χειριστώ, ειδικά τώρα που καλοκαίριασε και άρχισαν οι εκδρομές στη θάλασσα. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και κυρίως ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΤΟΥ. Μιλάμε για πολύ κλάμα, σε βαθμό υστερίας. Τί να κάνω? Δωκίμασα τραγουδάκια, παιχνιδάκια, καλοπιάσματα αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ο σύζυγος είχε συναντήσει μια φίλη μας και γειτόνισσα στο δρόμο και προσφέρθηκε να την πάρει με το αυτοκίνητο αφού μένουμε στην ίδια γειτονιά.

Η φίλη μας είχε και το γιος της μαζί ο οποίος ήταν πολύ υπερκινητικός.

Έκατσε στο πίσω κάθισμα μαζί του για να τον προσέχει και αφού δεν καθόταν καλά τον πήρε αγκαλιά.

Στη διάρκεια της διαδρομής με το πόδι του άνοιξε πόρτα.....έτυχε πάνω σε στροφή...η πόρτα άνοιξε και ευτυχώς ήταν δίπλα σε κάδο το αμάξι εκείνη την στιγμή.

Η πόρτα χτύπησε στον κάδο και με την φόρα που είχε ξαναγύρισε ευτυχώς πίσω και έκλεισε.

Ευτυχώς και έπεσαν έξω αγκαλιά...μαμά και γιος....το βαθούλωμα στην πόρτα όμως μας το θύμιζε για καιρό το περιστατικο.

Καλά είναι να μην προκαλούμε την τύχη μας.....

Η απλή ασφάλεια δεν είναι τίποτα, ένα παιδί μπορεί κάλλιστα να την ανοίξει, γι΄αυτό πάντα παιδικές ασφάλειες.

Εμένα η μικρή μου δεν είναι ούτε έτους και τα άλλα είναι μεγάλα δεν σκαλίζουν τέτοια πράγματα....παρόλα αυτά έβαλα ήδη στην πόρτα που είναι δίπλα στο καρεκλάκι της μικρής την παιδική ασφάλεια, γιατί ναι μεν δεν φτάνει με τα χέρια αλλά μου έμειναν στο μυαλό και τα πόδια.......:|

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έγινε τίποτα μέχρι τώρα.... δε σημαίνει πως δε θα γίνει αύριο ή σε μια βδομάδα.

 

έτσι ακριβώς είναι.Πολύ σωστά το έθεσες για άλλη μια φορά alcyon μου.

 

Κορίτσια καλημέρα. Συμφωνώ και επαυξάνω ότι τα παιδιά θα πρέπει να είναι δεμένα στο καθισματάκι τους. Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα τους 2 τεέυταίους μήνες με τον μικρό μου και δεν ξέρω πως να το χειριστώ, ειδικά τώρα που καλοκαίριασε και άρχισαν οι εκδρομές στη θάλασσα. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και κυρίως ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΤΟΥ. Μιλάμε για πολύ κλάμα, σε βαθμό υστερίας. Τί να κάνω? Δωκίμασα τραγουδάκια, παιχνιδάκια, καλοπιάσματα αλλά τίποτα...

 

απλά αφού δεν πιάνει τίποτα...του λες ότι αν δεν κάτσει στο καθισματάκι δεν θα πάτε βόλτα..και θα το τηρήσεις..

θα σου πω ένα περιστατικό που έγινε την προηγούμενη βδομάδα..

Η κοπέλα που μένει από πάνω μου κατεβαίνει και μου λεει να σου αφήσω 10 λέπτα τον μικρό να πεταχτώ για τσιγάρα?

Λοιπόν στα 200μ απο το σπίτι μας μια γυναίκα παραβιάζει το στοπ είχε λίγο καιρό που έχασε το γιο της σε τροχαίο και δεν έβλεπε μπροστα της είπε.

χτυπάει την φίλη μου στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου ακριβώς εκεί που είχε το καθισματάκι..

φαντάσου να έλειπα εγώ να τον έπερνε μαζί της και να μην τον έδενε επειδή θα πήγαινε κάπου δίπλα:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις ασφαλειες ειναι πολυ βασικο γιατι τα παιδια ολο και θα περιεργαστουν την πορτα ή τα χερουλια ακομα κι αν δεν τα φτανουν καλα δεμενα στο καρεκλακι...

 

Ευτυχως κι εμας το αυτοκινητο μας εχει ειδικο κουμπι που κλειδωνει/απομονωνει τις πορτες και ελγχεται απο μπροστα οποτε ειναι μια επιπλεον ασφαλεια...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρονια ειχα παει απο Κατερινη ση Θεσ/νικη να παρω μια κουμπαρα της με την κορη της απο το αεροδρομιο,η μικρη 5-6 χρονων με το αυτοκινητο του μπαμπα μου

Ειχα το booster του Γιαννη και την εβαλα εκει με τη ζωνη και η μαμα της μπροστα

Οποιος γνωριζει τη διαδρομη ξερει οτι μπορεις να αναπτυξεις πολυ μεγαλες ταχυτητες αλλα ευτυχως εκεινη τη φορα δεν ετρεχα παααρα πολυ(100-120)γιατι την μικρη την χαλαει το αυτοκινητο

Ξαφνικα νιωθω ενα βουητο στα αυτια μου και φρεναρω στην ακρη του δρομου...

Την ειχε χαλασει το αυτοκινητο και αντι να μας το πει ανοιξε την πορτα να κανει εμετο....

Και παλι καλα που φορουσε τη ζωνη,παλι καλα που ηταν απο την μερια του συνοδηγου,παλι καλα που ημουν στο δεξι ρευμα του δρομου....

Σκεφτομαι τι μπορουσε να ειχε συμβει αν δεν ειχαμε τα παραπανω

Η πισω πορτα του συνοδηγου εχει τα σημαδια απο το τσιμεντενιο τοιχιο που χαιδεψα στην προσπαθεια μου να σταματησω....

 

ΑΣΦΕΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ

4

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει μεγαλο ταξιδι με το παιδι και τωρα που θα παμε διακοπες και θα χρειαστει να ταξιδεψουμε για περιπου 3 ωρες με αγχωνει.Θα καθησει στο αυτοκινητο? Τι ωρες πρεπει να ταξιδεψω?, αν γκρινιαζει και θελει να βγει απο το καρεκλακι οπως γκρινιαζει στην 15λεπτη διαδρομη που κανουμε τι να την κανω?...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

martha μπορείς να ξενινήσετε πάρα πολύ πρωί και όσο το παιδί κοιμάτε ακόμη.

Αυτό έκανα εγώ όταν την πρώτη χρονιά που ταξιδέψαμε 8 μηνών τότε κάναμε ταξίδι Θεσσαλονίκη-Ναύπλιο.

Ξεκινήσαμε 4 τα χαράματα και ξύπνησε μια και καλή όταν φτάσαμε..

Ασε έτσι που γλιτώνεις και την ζέστη

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...