Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.


Recommended Posts

Σε λίγο θα αποκτήσουμε το τρίτο παιδάκι μας και αρχίσαμε να έχουμε διάφορες αποριες / ανυσηχιες. Αφορμή για να ανοίξω τη συζήτηση ήταν ένα βιβλιαράκι από τα ΚΕΠ (νομίζω) που έπεσε στα χέρια του άντρα μου την Κυριακή όταν ήμασταν στο σπίτι μιας τριτεκνης οικογένειας και που ανέφερε πολλά πράγματα που σε άλλους τριτεκνους είδα ότι ήταν άγνωστα. Προτείνω να συγκεντρώσουμε εδώ ότι πληροφορίες έχουμε για να αλληλοβοηθηθούμε.

 

Θέμα 1: Επιδόματα: Ποτέ τα παίρνουμε? Ποια είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά? Από πού και ποια είναι τα ποσά?

Θέμα 2: Ποιες είναι οι extra παροχές που δικαιούμαστε?(δάνεια, αυτοκίνητο από εξωτερικό, εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού κλπ)

Θέμα 3: Θέσεις στο δημόσιο: Δικαιολογητικά, Υπηρεσίες, sites κλπ.

 

Υ.Γ. Aν υπάρχει κάποια δημοσίευση (τοπικ) που να αναφέρει τα πάντα σχετικά με τους τρίτεκνους τότε ας αγνοηθεί αυτή η δημοσίευση? Έψαξα λίγο αλλά βρήκα κάποια σκόρπια θέματα.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!!το μονο που ξερω να σου πω απο μια γνωστη μου στο θεμα του επιδοματος τριτου παιδιου ειναι οτι παιρνει καπου 85 ευρω το μηνα η το διμηνο δε θυμαμαι ακριβως!!!!!καλα τι ξεφτιλα ειναι ευτη?????ειχε ακουσει οτι θα επειρνε καπου 200 αλλα οταν πηγε να παρει τα λεφτα της εδωσαν 85ευρω!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

και μετα σου λενε να κανουμε παιδια γιατι χανομαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια κάπου υπάρχει παρόμοιο τόπικ θα το ψάξω και αν είναι θα σας πω.

Το επίδομα πάντως είναι 508? το δίμηνο.

Εμένα πάντως δεν ήρθε ακόμη...

Πάω να ψάξω και το βρω έρχομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν το 3ο παιδι ειναι κατω των 6 τοτε ειναι περιπου 508+ ευρω το διμηνο.

Με το που θα κλεισει το 3ο παιδι το 6ο χρονο το επιδομα πηγαινει στα 250 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είναι 518,58 ευρω οταν το τριτο παιδί είναι κάτω από 6 ετων.

Επιδομα εφ απαξ για τη γεννηση τρίτου παιδιου 2000 ευρώ.

 

Τα παραπάνω τα παίρνεις εφ οσον κάνεις αίτηση στο Δήμο στον ανταποκριτή του ΟΓΑ.

Τα χρήματα ερχονται μετά από εξι μηνες περίπου

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα 27/06 και δεν ειχα παρει ακομα τα χρηματα

Πηρα λοιπον τηλεφωνο στο 1510 στον Ο.Γ.Α. και εδωσα το ονομα μου και μου ειπαν αρχες Φεβρουαριου που ειχα παρει οτι δεν ειχαν εγκριθει ακομα

Πηρα ξανα στις 26-27/02 και μου ειπαν οτι εγκριθηκαν και θα τα παρω τον Απριλιο :P (περιπου 4.500 ευρω-τα 2.000 το επιδομαι και τα υπολοιπα ειναι τα αναδρομικα απο τοτ που γενησα)

4

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είναι 518,58 ευρω οταν το τριτο παιδί είναι κάτω από 6 ετων.

Επιδομα εφ απαξ για τη γεννηση τρίτου παιδιου 2000 ευρώ.

 

Τα παραπάνω τα παίρνεις εφ οσον κάνεις αίτηση στο Δήμο στον ανταποκριτή του ΟΓΑ.

Τα χρήματα ερχονται μετά από εξι μηνες περίπου

 

τα παραπανω αλλα και τα αναδρομικα που ανεφερε η Ηλιαννα μου τα εχει ηδη επιβεβαιωσει και η φιλη μου το ΣΚ.

Επισης και για καθε παιδι μετα το 3 παιρνεις τα 2000.

 

Οταν λετε στο Δημο? και ποτε?

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο Δήμο όπου κατοικείς, υπάρχει ανταποκριτής. Πας με ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αν θυμάμαι καλά και κάνεις άιτηση. Η προθεσμία είναι 6 μήνες από τη γέννηση και δικαιούχος είναι η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μειωμένα δημοτικά τέλη... πρέπει να πάμε κάποιο πιστοποιητικό οικ.κατάστασης στο Δήμο ή αρκεί αυτό που παρέχουμε στη ΔΕΗ;; (αφού εκεί τα πληρώνουμε τα δημ.τελ.);

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είπαν πως στα δημοτικά τέλη έχουμε έκπτωση.

Εγώ όμως μένω σε ενοίκιο και ευδάπ και δεη είναι στο όνομα του ιδιωκτήτη...γίνεται να μου κάνουν εμένα τέτοια έκπτωση?

 

Όσο για τα επιδόματα ...κι εγώ πήρα 2000ε για το τρίτο παιδάκι μου, γέννησα 3/9/08, έκανα τα χαρτιά μου στο Δήμο όπου ανήκω στις 26/9/08 και μου εγκρίθηκαν τέλη Φλεβάρη 2009 για να τα πάρω αρχές Απρίλη. Τα πήρα λοιπόν όλα αναδρομικά. Και κάθε δίμηνο είναι να παίρνω 508ε (κάθε 5 έως 15 στους ζυγούς μήνες).

 

Επίσης αγοράσαμε νέο αυτοκίνητο και τέλη ταξινόμισης δεν πληρώσαμε.

 

Για την κάρτα πολιτισμού (που είναι για θέατρα και αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία κ.λπ.) θα πάω στο ΚΕΠ της περιοχής μου με τα απαραίτητα δικαιολογητικά να κάνω αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Για το νερό....

στο λογαριασμό υπάρχει το όνομα του "ιδιοκτήτη" και το όνομα του "υπόχρεου". Το δεύτερο αρκεί να είναι στο όνομά σου. Για να γίνει αλλαγή ονόματος υπόχρεου, νομίζω πως θέλει έναν παλιό λογαριασμό νερού και την ταυτότητά σου.

 

Αυτά εδώ στην επαρχία. Φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και στην πρωτεύουσα.

 

Ξέρει κανείς για εισητήρια διακοπών - διαμονή κτλ;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για διακοπές το μόνο σχετικό που βρήκα σ' ένα φυλάδιο για τρίτεκνους, είναι ότι ο Οργανισμός Εργατικής Εστίας παρέχει Δελτίο Κοινωνικού τουρισμού, δελτίο θεάματος και δελτίο αγοράς βιβλίου κάθε χρόνο στους γονείς και στα παιδιά. Παραπέμπει στην ιστοσελίδα του www.oee.gr τηλ: 210-5286000 (με ετήσια απόφαση Δ.Σ.)

Link to comment
Share on other sites

Οι πολύτεκνοι είναι δικαιούχοι στο πρόγραμμα "Τουρισμός για όλους" του ΕΟΤ, για το οποίο πρόγραμμα περιμένουμε από μέρα σε μέρα να εκδοθεί η εγκύκλιος για φέτος (2009-2010). Βλέπε στην ιστοσελίδα του ΕΟΤ. (Συγνώμη, δεν ξέρω το κολπάκι να βάζω τη διεύθυνση...)

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αλκυονη, περσυ στο ξενοδοχειο που εμενα, αν και ηδη πολυτεκνη, δεν ειχα παρει τα εισιτηρια κοινωνικου τουρισμου και εκει συναντησα μια πολυτεκνη καθηγητρια και αυτη που ειχε πληρωσει τα μισα χρημματα απο οτι εμεις για τις ιδιες παροχες, σε εκεινο το ξενοδοχειο. Περιττο να πω οτι ειμαι με το χερι στο τηλεφωνο να ψαξω μεσω κοινωνικου τουρισμου. Απο τα ΚΕΠ προμηθευεσαι τα κουπονια και πρεπει να πας με τα βιβλιαρια, μου ειπανε εκει. Παρακολουθω το θεμα ηλεκτρονικα στο site τους και στο site του ΕΟΤ.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που ανοιξα το θεμα και χαθηκα αλλα ανωτερα βια (γεννησα). Αυτο για την ευδαπ το πανε και σε μας οχι για μειωμενους λογαριασμους αλλα για καθολου. Για τα εισητηρια κ.τ. ξερω οτι δικαιουμαστε καθε χρονο αλλα νομιζω οτι ειναι λιγοτερη η εκπτωση. Με ικα,οαεδ και ογα τελειωσα. Αντε να δουμε. Καλα ειναι τα 2 χιλιαρικα αλλα με 3 παιδια και τοσα εξοδα ουτε μια ωρα δεν θα μεινουν. Τα 500 καθε 2μηνο κατι λενε αλλα μεχρι τα 6? Μετα αρχιζουν τα ζορια και αυξανονται οσο μεγαλωνουν. Κατι αλλο αρκετα βοηθητικο δεν εντοπισα και στον παιδικο που ρωτησαμε μας ειπαν οτι θα πληρωνουμε κανονικα.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΝΑΝΑ! Καλά είσαστε όλοι; Ο μπέμπης, θηρίο;;;

Πως τα πάτε;

Στην ΕΥΔΑΠ πάντως (Αθήνα δηλαδή) πληρώνεις με χαμηλότερο τιμολόγιο, δεν απαλάσσεσαι.

Το έχω κάνει, εκτός αν άλλαξε κάτι από τότε...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν απαλλάσσεται!! :) Ούτε ΔΕΗ ούτε Νερό! :lol: .. σιγά μη χάσουνε ευρουλάκια... :lol:

Για μειωμένα τιμολόγια μιλάμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Δείτε την ανακοίνωση της residend, βγήκε η εγκύκλιος για τον κοινωνικό τουρισμό με επιδότηση των διακοπών.

 

http://www.visitgreece.gr/EmentorImages/File/downloads/koinwnikos_2009/dik/programma_oktahmero_2009.pdf

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή που έχει είναι ανά... δελτίο; ανά δωμάτιο; ανά άτομο; Πώς γίνεται όλο αυτό....; Το είχα ακούσει και πέρσυ αλλά... δεν το κατάφερα να το ψάξω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αλκυώνη, μέχρι να το ψάξεις, δε θα βρεις δωμάτιο! Κυριολεκτικα, γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Η γνώμη μου είναι και αύριο ακόμη, να πας για τα κουπόνια ή να ψάξεις για ξενοδοχειο ή δωμάτιο. Εγω ερευνώ τα ξενοδοχεια ηδη και αυριο τηλεφωνω για να εξασφαλίσω τη διαμονή μας και θα ζητήσω αυτοι να μου πουν τιμη και απο Δευτερα, τρέχω για κουπονια...Στην πορεία θα μαθω και θα σας πω λεπτομέριες.

Σας λεω, περσι τα μισα λεφτα πληρωσε μια συναδέλφισσα μου με 4 μεγαλύτερα παιδιά στο ιδιο ξενοδοχειο και οταν μου το ειπε, χτυπιομουν που το εχασα και οι διακοπες μας θα ηταν πιο οικονομικές αν το κυνηγουσα. Γι' αυτο ειμαι τοσο ενθουσιωδης φέτος. Φυσικά είναι και τί τύπου διαμονη θα διαλέξεις. Εμας ήταν ξενοδοχείο με οικογενειακα δωματια.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι πρώτα πρέπει να κλείσεις δωμάτιο και μετά να πάρεις τα κουπόνια (στα δικαιολογητικά ζητούν αντίγραφο της κατάθεσης προκαταβολής).

Η τιμή που δίνει κάθε επιχείρηση είναι ανά άτομο ανά διανυχτέρευση.

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...