Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες με μωρά 8 μηνών....


Recommended Posts

Για πείτε μανάδες με μωράκια 8 μηνών, τι κάνουν τα μωρά σας μέχρι στιγμής?

Γιατί έχω μια γνωστή με μωρό στην ίδια ηλικία με το δικό μου, που με έχει τρελλάνει, κάθε βδομάδα με παίρνει τηλ. και αρχίζει τι έχει κάνει το μωρό της. Δεν με φτάνει το άγχος μου έχω κι αυτή!!! :oops::oops:

Σημερά μου λέει τελικά ο γιός μου είναι πολύ έξυπνος :shock::shock: δηλαδή ο δικός μου είναι χαζός? :shock:

Κάνει παλαμάκια, κάνει γειά, κάνει με τα χέρια του πλάθω κουλουράκια, δίνει φιλάκια, λέει μαμά και μπαμπά, σηκώνεται όρθιος από τα έπιπλα, και μπουσουλάει!!!!! :?:?

Εμένα γυρνάει μπρούμητα και ανάσκελα (βαρελάκια) και κάθεται στο ποπό του....αυτά :roll::roll:

Το ξέρω οτι κάθε μωρό είναι διαφορετικό, ούτε είναι θέμα εξυπνάδας πόσο γρήγορα θα μπουσουλήσει για παράδειγμα. Αλλά για πείτε και εσείς γιατί με έχει αγχώσει!!!

:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, αυτές οι συγκρίσεις είναι πολύ κουραστικές - εγώ δεν θα της μιλούσα της γνωστής σου!

 

Επίσης, ειδικά το μπουσούλημα, επειδή δεν μπουσουλάνε όλα τα μωρά, αλλά μερικά περπατάνε κατευθείαν, δεν θεωρείται "milestone", σημείο αναφοράς για την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Λοιπόν: η μπέμπα κάνει γεια, τα παλαμάκια και τα κουλουράκια απέχουν πολύ ακόμη, ούτε φιλάκια στέλνει, προσπαθεί να σηκωθεί από τα έπιπλα, δεν τα καταφέρνει αλλά γενικά στηρίζεται πολύ καλά όταν κρατιέται από κάπου, όταν την κρατάω κάνει κάτι υποτυπώδη βηματάκια τύπου αστροναύτη στη σελήνη, το μπουσούλημα δεν το'χει καθόλου, λέει διάφορα αμπού, αγκού, νανανανανα, γιαγιαγιαγιαγια, λαλαλαλαλα και άλλα ωραία, λέει και μαμαμαμαμα και μπαμπαμπαμπα, αλλά δεν νομίζω ότι απευθύνεται κάπου συγκεκριμένα. Η αλήθεια είναι ότι όταν πεινάει, τότε λέει μαμαμαμαμα - μάλλον επειδή η νταντά της αποκαλεί το φαγητό "μαμ".

 

Αυτά.

 

Όπως βλέπεις, δεν είναι τίποτα, αλλά αν ήθελα να παινευτώ για το παιδί μου, τα παραπάνω θα μπορούσα να τα παρουσιάσω εντελώς διαφορετικά ( η νταντά της, πχ δεν είναι τόσο ψύχραιμη και όταν διηγείται κατορθώματα, θεωρείς ότι η μικρή είναι το σούπερ παιδί).

 

Εννοείται ότι είμαι μεγάλη ψωνάρα και τη θεωρώ πανέξυπνη, αλλά υπάρχουν και όρια. Εμένα βασικά με εντυπωσιάζει και με χαροποιεί το πώς μπορείς να επικοινωνήσεις με ενα 8μηνο μωρό: δεν είναι απίστευτό πόσο σαφή γίνονται όταν θέλουν; :D

Link to comment
Share on other sites

amaliakon να σου ζήσει το μωράκι σου! απ' ότι βλέπω πρέπει να είμαστε πολύ κοντά :) (27 ιουνίου γεννηθήκαμε εμείς).

Είναι πολύ ωραίο πιστεύω να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και να συζητάμε για το τι κάνουν τα μωρά μας, αρκεί να μην γίνονται συγκρίσεις και να μην θεωρούμε πως το μωρό μας υστερεί επειδή δεν κάνει κάτι που πιθανόν κάνει κάποιο συνομήλικό του. Το κάθε μωρό έχει άλλο μυαλό, άλλες ευαισθησίες, άλλες δεξιότητες και άλλη σωματική εξέλιξη. Βέβαια υπάρχουν κάποιες μαμάδες που μπαίνουν σε αυτό το τριπάκι της σύγκρισης μεταξύ μωρών - ίσως επειδή δεν έχουν να ασχοληθούν με κάτι πολύ ουσιαστικό - οπότε απλά δεν τους δίνουμε σημασία!

Εμένα ο δικός μου δεν κάνει κάτι extreme νομίζω: κάθεται στον ποπό του, γυρίζει από ανάσκελα-μπρούμυτα, μπουσουλάει (όχι με πολύ φόρα, πέφτει καμμιά φορά), του αρέσει να τον κρατάμε και να στηρίζεται όρθιος για λίγο. Του κάνουμε κουκου-τσα κρατώντας μια κουβέρτα μπροστά του και όταν έχει κέφια το κάνει και μόνος του (ανεβοκατεβάζει την κουβέρτα). Λέει κάτι εντελώς ακατάληπτες λεξούλες (η μαμά μου λέει πως λέει και γιαγιά-δεν το έχω ακούσει, μάλλον θά'θελε!), ώρες ώρες φωνάζει σα να μας μαλώνει, αναγνωρίζει πρόσωπα, φωνές, το πότε του ετοιμάζω φαγητό. Αυτά νομίζω...Αυτές τις μέρες όταν με βλέπει μου απλώνει τα χεράκια να τον πάρω αγκαλιά και μού'ρχεται να βάλω pamper......... :wink:

Α! και ακόμα είναι εντελώς φαουτάκος :roll:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, αυτό με την κουβέρτα το κάνει κι εμάς και όταν το πρωτόείδα κι εγώ ήθελα pampers. Kαι εμάς σηκώνει τα χέρια για να την πάρουμε αγκαλιά, αλλά το κάνει σαν να παίρνει ταξί: σηκώνει τα χέρια, την παίρνουμε και μόλις φτάσουμε εκεί που θέλει, αρχίζει να φωνάζει για να την αφήσουμε κάτω, πολλή πλάκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο.

μπαμπά λέει καθαρότατα, τα κασσικά μπα, μπού, γκού και άλλα τέτοια παρόμοια. γι γι γι λέει κ κοιτάει τα παπαγαλάκια στο σαλόνι. γελάει όταν ετοιμάζω το φαγητό της, μάλλον καταλαβαίνει ότι είναι για αυτήν, κάθεται στον ποπό, αλλά όχι με απόλυτη ισσοροπία, ψιλογέρνει κάποιες φορές, της αρέσει να την κρατώ από τις μασχάλες κ να χοροπηδάει στον καναπέ ή στο πάτωμα ή να στέκεται όρθια, βάζει δύναμη στα πόδια κ προσπαθεί να μείνει όρθια κάθε μέρα κ πιο πολύ, δεν μπουσουλάει κ αν την βάλω μπρούμητα κλαίει, γυρνάει ανάσκελα-μπρούμητα-πλάγια μόνη της, δίνει χέρια να την πάρεις αγκαλιά κ έχει 2 μέρες τώρα που γέρνει το κεφάλι στο πλάι για να της πώ "τζάαααα". :lol::lol::lol:

φωνάζει κάποιες φορές σαν να βρίζει, κ αν τραγουδήσω χοροπηδάει, κ όταν βαριέται τραγουδάει μόνη της "αααααα λάααααα " κ διάφορα τέτοια κάνωντας την φωνή της τσιριχτή κ τραγουδιστή.

αυτάααα... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η δικιά μου δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο.

μπαμπά λέει καθαρότατα, τα κλασσικά μπα, μπού, γκού και άλλα τέτοια παρόμοια. γι γι γι λέει κ κοιτάει τα παπαγαλάκια στο σαλόνι. γελάει όταν ετοιμάζω το φαγητό της, μάλλον καταλαβαίνει ότι είναι για αυτήν, κάθεται στον ποπό, αλλά όχι με απόλυτη ισσοροπία, ψιλογέρνει κάποιες φορές, της αρέσει να την κρατώ από τις μασχάλες κ να χοροπηδάει στον καναπέ ή στο πάτωμα ή να στέκεται όρθια, βάζει δύναμη στα πόδια κ προσπαθεί να μείνει όρθια κάθε μέρα κ πιο πολύ, δεν μπουσουλάει κ αν την βάλω μπρούμητα κλαίει, γυρνάει ανάσκελα-μπρούμητα-πλάγια μόνη της, δίνει χέρια να την πάρεις αγκαλιά κ έχει 2 μέρες τώρα που γέρνει το κεφάλι στο πλάι για να της πώ "τζάαααα". :lol::lol::lol:

φωνάζει κάποιες φορές σαν να βρίζει, κ αν τραγουδήσω χοροπηδάει, κ όταν βαριέται τραγουδάει μόνη της "αααααα λάααααα " κ διάφορα τέτοια κάνωντας την φωνή της τσιριχτή κ τραγουδιστή.

αυτάααα... :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας... Γελάω με αυτά που διαβάζω γιατί έχουν πολλή πλάκα τα κατορθώματα των ζουζουνιών μας! :D Ειδικά αυτή η φωνή που βγάζουν η άγρια (και καλά), είναι όλα τα λεφτά!!

Αλήθεια, από δοντάκια πώς πάμε? Εμείς ούτε ένα ακόμα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις τελείωσε το εκκρεμές του φουκο!!!!!!!!

:P:P:P:P

Αυτές οι συγκρίσεις είναι εκτός από αγχωτικές και εκνευριστικές

Ο μπεπάκος που από την Κυριακή θα λέγεται πλέον Κωνσταντίνος γυρίζει από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίστροφο, θέλει να στέκεται όρθιος , στηρίζεται από τα έπιπλα για λίγο βέβαια το μπουσούλιμα δεν κάνει κάτι προσπάθειες αλλά εμείς πάμε προς τα πίσω ( μάλλον για να πάρουμε φόρα )λέμε μπαμπαμπαμπα το ακούει ο άνδρας μου και η πεθερά μου και καμαρώνουν σαν γύφτικα σκεπάρνια και έχουμε και δύο δόντια Α! όταν το πιάσεις από τα χέρια κάνει προσπάθειες να περπατήσει σαν τον αστροναύτη βέβαια !Αυτά κάνει ο δικός μου ο Αϊνστάιν

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Και ήθελα να ανοίξω τοπικ για τα καλοκαιρινά μωρά. Το δικό μου το κουκουβαγάκι χαιρετά με το χέρι όταν θέλει όμως, και όταν χαίρεται πολύ κουνάει και το κεφάλι πέρα - δωθε (χαιρετισμός κι αυτό). Το κεφάλι πηγαινοέρχεται επίσης όταν ακούμε τραγουδάκια. Παλαμάκια κάνουμε κανονικά, στέκεται όρθια με τις ώρες (μην την βάλεις ξάπλα έχουμε μάχη), έχουμε 1 δοντάκι κάτω, γυρνάμε από ανάσκελα - μπρούμυτα και το αντίθετο, όταν θέλει να φτάσει κάτι έρπεται και για να σε φωνάξει λέει έι! Ούτε μα ούτε μπα. Από φρούτο δεν τρώμε με τίποτα ενώ για χορτόσουπες, κοτόσουπες, κρεατόσουπες τρελαινόμαστε. Φυσικά όταν δούμε οικεία πρόσωπα κοντεύουμε να πετάξουμε, ενώ αν δούμε άγνωστες φάτσες και ειδικά όταν δεν της μιλήσουν, μένει ανέκφραστη και τους κοιτά για ώρα από πάνω ως κάτω.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα. Να σας πω και τα δικά μας κατορθώματα. Ο Γιώργάκης σήμερα τον έπιασα να κάνει παλαμάκια :P μια φορά μόνο όμως, όταν του ξαναχτύπησα και γω δεν έκανε τίποτα ίσως και να ήταν τυχαίο. Βαρελάκια άργησε να κάνει και δεν κάνει συχνά. Λέει γεία σου με το χεράκι του και λέει παπού και μπαμπά ή τουλάχιστον το προσπαθεί. Μια φόρα προσπάθησε να σηκωθεί πιάνοντας το τραπέζι αλλά τζίφος. Φιλάκια δίνει ή τουλάχιστον έτσι νομίζω εκτός επειδή τον πονάνε τα ούλα του βλέπετε δεν έχουμε ακόμα ούτε ένα δοντάκι :roll: Δεν μπουσουλάμε ούτε περπατάμε...

Το τι κάνει το κάθε μωρό είναι πολύ σχετικό και είναι ανάλογα με την προσωπικότητα του παιδιού, μην ακούτε αριστερά και δεξία τι κάνει το κάθε ένα γιατί θα τρελαθούμε. Μην αγχόνεστε μια χαρά μωράκια έχουμε. Να μας ζήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννηθήκαμε στις 20/6. Μπορούμε και καθόμαστε μόνοι μας και αν πιαστούμε απο κάπου σηκωνόμαστε και όρθιοι. Από μπρούμυτα γυρίζουμε ανάσκελα και μετά πάλι το από την αρχή. Δεν μπορούμε όμως αν καθόμαστε και πέσουμε να σηκωθούμε. Μένουμε εκεί και κλάιμε μέχρι να έρθει η μαμά και να μας σηκώσει. Δοντάκια δεν έχουμε ούτε ένα για δείγμα. Επίσης δεν χαιρετάμε, δεν στέλνουμε φιλάκια, δεν χτυπάμε παλαμάκια ούτε κάνουμε κούπεπε χωρίς τη βοήθεια της μαμά μας. Ακόμα δεν λέμε ούτε μα ούτε μπα (δεν το συζητώ καν για μαμά και μπαμπά) και όταν θέλουμε να μιλήσουμε με κάποιον του λέμε "εεε" :D Τέλος μας είμαστε και εμείς τρελά ψώνια, μας αρέσει να κοιταζόμαστε στον καθρέφτη και να χορεύουμε βαλσ με τη μαμά :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας.Εχω και εγω μια μπουμπου 8 μηνων...προς το παρον

λεμε μπαμπα (την μαμα την εχει..μην σας πω τι..),εχουμε βγαλει ενα κατω δοντακι (και ετοιμαζομαστε μαλλον και για δευτερο..πολυ γκρινια) ,καθομαστε χωρις βοηθεια στο ποπο μας και βεβαια τρελενομαστε

να κανουμε βαρελακι!! Α ξεχασα μπουσουλαμε προς τα πισω...τι να πω?? :lol:

matina

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Η κόρη μου γεννήθηκε 27/6 και αυτά που κάνει μέχρι τώρα είνια τα εξής.

Κάθεται για παρα πολύ ώρα (συνήθως βέβαια βαριέται) και περπατάει αρκετά όταν την κρατάμε από τα χεράκια (΄κάτι που θέλει να κάνει και συνέχεια και αλίμονο στην μέση μας.)

Βγάζει φωνούλες σε κινέζικη γλώσσα . γυρνάει από μπόύμηατ ανάσκελα και το αντίθετο, προσπαθεί να πιαστεί κάπου για να σηκωθεί αλλά ακόμα στην προσπάθεια είναι.

Εχει ψώνιο με το ειδωλό της στον καθρέπτη.

Δεν κάνει παλαμάκια , γεια ή κουπεπε.

Από δόντια έχουμε ήδη 5 και ετοιμάζεται και το 6ο.

Γενικα ένα έχω να πω.

ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥΣ. ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΑΙΜΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ . ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Η ΝΑΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σουλα τι μπουμπουκα για φαγωμα ειναι αυτη? τα μωρακια μας εχουν γεννηθει την ιδια μέρα! :D

απ'οτι βλεπω αρκετα απο τα 8μηνιτικα μωρακια του φορουμ δεν εχουν βγαλει ακομα δοντακια. μα ποτε πια???

Link to comment
Share on other sites

Σούλα τη μπουμπου είναι αυτή για φάγωμα να τη χαίρεσαι να είναι πάντα γερή και καλότυχη στη ζωή της . Α! και αν ενδιαφέρεστε για γαμπρό εμείς είμαστε διαθέσιμοι γεννηθήκαμε την 10/6 . :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Κάτω τα χέρια από τη μπουμπού της Σούλας......θα την παντρευτούμε εμείς που έχουμε και 6 δόντια ....οι φαφούτιδες στην άκρη παρακαλώ :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η δικιά μου είναι 8 μηνών και μπροστά στα δικά σας είναι πολύ πολύ πίσω!!!!! Δεν μου αρέσουν οι συγκρίσεις, αλλά τι να πω προβληματίστηκα.....

Η δικιά μου κάνει σβούρες συνέχεια, θέλει να είναι όρθια, αλλά δεν κάθεται μόνη της παρά μόνο αν στηρίζεται σε μαξιλάρια, δεν μπουσουλάει, δεν κάνει παλαμάκια, φιλάκια κλπ. Γελάει βέβαια συνέχεια και μας αναγνωρίζει, λέει και κάτι μπου, μου, σου όταν το θυμάται, αλλά μέχρι εκεί. Είναι μήπως τεμπέλα? Να σημειώσω όμως ότι 4 δόντια και είναι λίγο αδυνατούλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι μπορεί να μην έχω φωτογραφία για να τη δείτε, μπορεί να είναι τεμπέλα, αλλά είναι κούκλα!!!! Γαμπροί αν δεν σας πειράζει να έχετε ψωνάρα πεθερά σας περιμένουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ πρέπει να μπούμε στην ουρά απ'ότι κατάλαβα... :roll:

Προς το παρόν φιλάκια στην μπέμπα που σίγουρα δεν είναι τεμπέλα (αφού έχει και δόντια!), εξάλλου κάνει τόοσα πράγματα.........

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κι μεις εδω....με 6 δοντάκια..λέμε μπαμπά,νταντά,ποτέ μαμά!!!κάνουμε γαργάρες..βαρελάκιακαι όλο σε εγρήγορη είμαστε....σηκωνόμαστε στον ποπό αλλά όχι όρθοι ακόμα λόγω βάρους :P

 

Στο μπάνιο τα κάνουμε ΧΑΛΙΑ κάθε βράδυ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...