Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά χρονιά θα πάει το παιδί μου στο νηπιαγωγείο/σχολείο?


Recommended Posts

1. Ηλικία εγγραφής (Ν. 2327/95, ΦΕΚ 156 τ. Α΄, άρθ. 10)

 

Η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι διετής και εγγράφονται σε αυτό νήπια που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία τεσσάρων (4) ετών. Στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου εγγράφονται μαθητές που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία έξι (6) ετών.

 

2. Δικαιολογητικά εγγραφής (Π.Δ. 200/98 και 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

 

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου απαιτούνται:

 

- Πιστοποιητικό γέννησης δήμου ή κοινότητας

- Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

- Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης

- Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, κατά την κρίση του δ/ντή του σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή

 

Τα ίδια δικαιολογητικά (μεταφρασμένα) απαιτούνται για την εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών, καθώς και για την εγγραφή των παιδιών στο νηπιαγωγείο.

 

Οι εγγραφές στο δημοτικό σχολείο και στο νηπιαγωγείο γίνονται το χρονικό διάστημα από 1 έως 21 Ιουνίου.

 

http://www.ypepth.gr/el_ec_page75.htm

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ο ποιητης οταν λεει οτι η φοιτηση στο νηπιαγωγειο ειναι διετης???

Γιατι εγω ημουν προετοιμασμενη του χρονου για προνηπιο δηλαδη αλλη μια χρονια στον παιδικο (το Σεπτεμβριο ,στην εναρξη της σχολικης χρονιας θα ειναι 4,5)και μετα να μπω στη διαδικασια να ψαξω για νηπιαγωγειο(να καταληξουμε ιδιωτικο ή δημοσιο).Μηπως δεν εχω καταλαβει κατι???

Νηπιαγωγεια διετη πρωτη φορα ακουω και να φανταστεις οτι ημουν και της δουλειας .Τοσο πολυ αλλαξαν τα πραγματα τα τελευταια τρια χρονια που δεν ασχολουμαι με τα εκπαιδευτικα????/

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

IRINI, δεν εχαι αλλαξει κάτι - με το "διετης" νομιζω πως εννοει το προνηπιο. 'Αλλωστε όπως βλεπεις παραπεμπει σε ΦΕΚ του 1995..("Ν. 2327/95, ΦΕΚ 156 τ. Α΄, άρθ. 10")

Το μονο που ξερω πως έχει αλλαξει είναι πως γυρω στον Νοεμβρη ειχε ψηφηστει πως απο την επομενη χρονια το Νηπιαγωγειο θα ειναι υποχρεωτικο οπως το δημοτικο. Μην περιμενεις βεβαια να βρεις οποιαδηποτε πληροφορία στο site του υπουργειου γιατι δεν υπάρχει, οι άνθρωποι το ενημερώνουν οποτε θυμηθούν....

Link to comment
Share on other sites

IRINI, δεν εχαι αλλαξει κάτι - με το "διετης" νομιζω πως εννοει το προνηπιο. 'Αλλωστε όπως βλεπεις παραπεμπει σε ΦΕΚ του 1995..("Ν. 2327/95, ΦΕΚ 156 τ. Α΄, άρθ. 10")

Το μονο που ξερω πως έχει αλλαξει είναι πως γυρω στον Νοεμβρη ειχε ψηφηστει πως απο την επομενη χρονια το Νηπιαγωγειο θα ειναι υποχρεωτικο οπως το δημοτικο. Μην περιμενεις βεβαια να βρεις οποιαδηποτε πληροφορία στο site του υπουργειου γιατι δεν υπάρχει, οι άνθρωποι το ενημερώνουν οποτε θυμηθούν....

 

ΝΑΙ εχεις δικιο!!!

Για το 95 δεν το ειχα προσεξει.Αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρη οτι τα νηπιαγωγεια που γνωριζουμε εχουν και προνηπια.Αλλο βρεφονηπιακος και αλλο νηπιαγωγειο εκτος και εαν κανω λαθος.

Αλλα επειδη εκανα 10 χρονια εκπαιδευτικο ρεπορταζ μου εκανε εντυπωση.

Οσο για το site του υπουργειου που να δεις οταν φορτωνει κανεις να μπεις δεκα μερες.(περιοδος εξετασεων και αποτελεσματων)

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γίνεται στα Δημοσια και στα Ιδιωτικά Νηπιαγωγεια - αν δηλαδη εχουν και προνηπιο, δεν το΄ψαξα.

Τα δικά μου πανε σε παιδικό σταθμό που έχει και προνηπιο και νηπιαγωγείο και ένας από τους λόγους που το προτίμησα είναι οι διακοπές! Τα προνηπια & νηπια στους παιδικούς σταθμους ΔΕΝ κλεινουν 15 μερες τα Χριστουγεννα, 15 το Πασχα και 3 μηνες το καλοκαιρι, αλλα μονο στιε επισημες αργιες και γυρω στον 1 μηνα το καλοκαιρι!!!! Ενω τα αμιγώς "νηπιαγωγεία" κλεινουν όπως και τα δημοτικά, και τι θα κανω εγω 3 μηνες το καλοκαιρι με 4 βδομάδες άδεια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KAI εγω ιδιωτικο παιδικο σταθμο τον στελνω

που εχει και νηπιαγωγειο.Ωστοσο του χρονου πρεπει να αποφασισουμε τι θα κανουμε με το νηπιαγωγειο γιατι μας εχουν πει οτι εαν αποφασισουμε ιδιωτικο στο σχολειο που θα παει πρεπει να ξεκινησει απο την αρχη.

Για το θεμα των ωραριων ωστοσο εχεις ενα δικιο αλλα αργα ή γρηγορα θα το αντιμετωπισουμε.Τι τωρα τι μετα απο δυο τρια χρονια.Ασε αυτο ειναι το μεγαλο μου αγχος.Ποιος θα παιρνει το παιδι ποιος θα το διαβαζει τι ωρες δραστηριοτητες φροντιστηρια κτλ.....

Απο δω και περα αρχιζουν τα μεγαλα ζορια.Οσο τα εχουμε στο σπιτι μια χαρα ειναι ολα.

Ή σχεδον μια χαρα για να μην ξεχνιομαστε.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως προνήπιο θα την συνεχίσω στου δήμου τον σταθμό που την πάω και τώρα.

 

Νήπιο θα πάει κανονικά στο δημόσιο.

Δεν έχουν όλα τα νηπιαγωγεία προνήπιο!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι διετής και εγγράφονται σε αυτό νήπια που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία τεσσάρων (4) ετών. Στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου εγγράφονται μαθητές που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία έξι (6) ετών.

 

 

Δηλ. ο Χαραλαμπάκος μας θα πάει νηπιαγωγείο το 2010!!! & Α΄δημοτικού το 2012!!!!!!!!!! αμάν !!!!!!!! :D:D:D:D

... ανυπομωνώ να τον δώ με σχολικό σακίδιο στους ώμους!!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ο Χαραλαμπάκος μας θα πάει νηπιαγωγείο το 2010!!! & Α΄δημοτικού το 2012!!!!!!!!!! αμάν !!!!!!!! :D:D:D:D

... ανυπομωνώ να τον δώ με σχολικό σακίδιο στους ώμους!!!!

 

Αφροδίτη μου μάλλον στην Α΄δημοτικού εσύ θα έχεις το σχολικό σακίδιο στους ώμους!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ο Χαραλαμπάκος μας θα πάει νηπιαγωγείο το 2010!!! & Α΄δημοτικού το 2012!!!!!!!!!! αμάν !!!!!!!! :D:D:D:D

... ανυπομωνώ να τον δώ με σχολικό σακίδιο στους ώμους!!!!

 

Αφροδίτη μου μάλλον στην Α΄δημοτικού εσύ θα έχεις το σχολικό σακίδιο στους ώμους!!! :lol::lol:

Συμφωνω με pam!!!!!ειναι ενα θεμα απο μονο του.Πως θα πιαστει ο ωμος σας σε μια βδομαδα αρσης βαρους σχολικης τσαντας :D:D Μα τι βαζουνε σαυτη την τσαντα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ. ο Χαραλαμπάκος μας θα πάει νηπιαγωγείο το 2010!!! & Α΄δημοτικού το 2012!!!!!!!!!! αμάν !!!!!!!! :D:D:D:D

... ανυπομωνώ να τον δώ με σχολικό σακίδιο στους ώμους!!!!

 

Αφροδίτη μου μάλλον στην Α΄δημοτικού εσύ θα έχεις το σχολικό σακίδιο στους ώμους!!! :lol::lol:

Συμφωνω με pam!!!!!ειναι ενα θεμα απο μονο του.Πως θα πιαστει ο ωμος σας σε μια βδομαδα αρσης βαρους σχολικης τσαντας :D:D Μα τι βαζουνε σαυτη την τσαντα!!!!!

 

Λέτε εεε; :P:P:P : Ευτηχώς που θα πηγαίνουμε σχολείο με το αμάξι δηλαδή γιατί και εγω θα έχω μια Α΄ηλικία τότε :lol:!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλ. ο Χαραλαμπάκος μας θα πάει νηπιαγωγείο το 2010!!! & Α΄δημοτικού το 2012!!!!!!!!!! αμάν !!!!!!!! :D:D:D:D

... ανυπομωνώ να τον δώ με σχολικό σακίδιο στους ώμους!!!!

 

Αφροδίτη μου μάλλον στην Α΄δημοτικού εσύ θα έχεις το σχολικό σακίδιο στους ώμους!!! :lol::lol:

Συμφωνω με pam!!!!!ειναι ενα θεμα απο μονο του.Πως θα πιαστει ο ωμος σας σε μια βδομαδα αρσης βαρους σχολικης τσαντας :D:D Μα τι βαζουνε σαυτη την τσαντα!!!!!

 

Λέτε εεε; :P:P:P : Ευτηχώς που θα πηγαίνουμε σχολείο με το αμάξι δηλαδή γιατί και εγω θα έχω μια Α΄ηλικία τότε :lol:!!!

 

Και β' ηλικία να έχεις (όπως εγώ) πάλι θα την κουβαλάς!!! :P:P:P

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μας διαλεξε φετος τσαντα με ροδες. Σωτηρια. Την πηγαινοφαιρνει σαν καροτσακι και ετσι ..... γλιτωνω :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα το γραψω και εδω γιατι ακομα ειμαι :shock: και :mrgreen: ...

παιρνω τηλεφωνο στο γραφειο της Α βαθμιας που ανηκουμε... για να ρωτησω καποια θεματα σχετικα με το προνηπειο κλπ... και η κυρια δεν ειχει ΚΑΜΜΙΑ ορεξη να μιλησει, οποτε λεω ας μην την πρηξω την γυναικα, ρωταω κατευθειαν "Μπορω να μαθω παο εσας σε ποιο σχολειο ανηκουμε ?" μου λεει "Σε ποια περιοχη ?", λεω "Αρτεμιδα", λεει "Θα καλεσετε ενα ενα τα σχολεια της περιοχης σας και θα μαθετε" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλο ε ? !!!!

Αντε και παιρνω, ενταξει πηρα το πιο κοντινο μας και ναι !!! Ανηκουμε σε αυτο... Ρωταω λοιπον την κυρια... "Καλημερα σας, θα ηθελα να μαθω αν ανηκουμε στο σχολειο σας", μου λεει που μενετε κλπ και τελικα καταληγουμε οτι ναι ανηκουμε εκει, οποτε λεω... "Θα ηθελα να ρωτησω, εχετε και προνηπειο ή μονο νηπειο?" και τι απανταει ρε παιδια ????

"χαχαχα !!! Προνηπειο στην Αρτέμιδα ??? Μονο νηπεια εχουμε κυρια μου" !!!

Εμεινα εγω σεκος.... τεσπα την ρωτησα και για τις χρονολογιες... σε αυτο θα παμε του ΠΑΡΑχρονου εμεις... αλλα μου ειπε και οτι το ΠΡΟνηπιο δεν εγινε ακομα υποχρεωτικο...

Ρε παιδια τελικα εγινε ή οχι ??? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει και αυτό το τηλέφωνο.

 

Β διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπ. Γούναρη 60, Αγ Παρασκευή τηλ 6396592

 

ναι μονοετής είναι η υποχρεωτική εκπαίδευση.

για φέτος έχει δοθεί παράταση δηλ.δεν υπάρχει ακόμα κάποιο πρόβλημα οπουδήποτε και να έχει πάει ένα παιδί για νηπειο.

 

μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω εδώ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μα που ζω η μανα ???????????????

Το νηπιο δεν ηταν ΠΑΝΤΑ υποχρεωτικο ???

Ντοινγκ ! :roll::shock::oops:

 

 

:lol::lol::lol::lol: Όχι βέβαια!!!!! Ξέχασες ότι στο Ελλάντα δε χρειάζονται πολλά??? και τώρα που έιναι δηλαδή, να δούμε που θα πάνε τα παιδιά...γιατί κτήρια δεν έχουμε καρδιά μου :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θα ηθελα να σας θεσω ενα προβληματισμο που εχουμε.Ο γιος μας ειναι 2 χρονων και δεν μιλαει καθολου.Τα πρωινα τον κραταει η μητερα μου.Δυστυχως η μανα μου ειναι απο τους ανθρωπους της καλοπερασης.Δεν μπορει να βγαλει τον μικρο βολτα γιατι φοβαται για να μην την πιασει η μεση της και αφου μενουν σπιτι ξεστραβωνοντε στην τηλεοραση.Ο μικρος κανει σαν τρελος με την τηλεοραση θαρρεις και εχει παθει εθισμο. :roll: Βλεπει συνεχεια τραγουδια στο MAD :lol:

H oλη μου ανησυχια ειναι οτι το παιδι αντι να βελτιωνεται χειροτερευει.Οταν ηταν 12-13 μηνων ελεγε ατα,τατατα(πατατα),χτυπαγε παλαμακια γενικα φαινοταν οτι αναπτυσεται μια χαρα.Τωρα εχει κοψει και αυτα.Ουτε μαμα ,μπαμπα δεν λεει. :( Καθομαστε εγω και η συζυγος με τις ωρες και του λεμε πες αυτο πες εκεινο και εκεινος αν τον πιεσουμε λιγο παραπανω εκνευριζεται.

Επειδη ομως σας ζαλισα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αποφασισα τελευταια στιγμη οτι ισως ειναι καλυτερα να τον γραψουμε σε σταθμο.Μηπως και η επαφη με τα αλλα παιδακια τον βοηθησει.Θελω να μου πειτε την αποψη σας πανω σ αυτο.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι αργα πλεον για να βρουμε ιδ.παιδικο σταθμο που να τον δεχτει?

Συγνωμη για την πολυλογια. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

εδώ είναι μερικά θέματα που θα μπορούσαν να λύσουν κάποιες απο τις απορίες - προβληματισμούς σας :

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7558&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

και απο την

κατηγοριοποίηση θεμάτων της ενότητας :Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Ομιλία

 

ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ?

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=616

 

Ειμαστε 3 ετών παρά δυο μήνες, και μιλαμε ελάχιστα τώρα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=701

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=34

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=226

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=493

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα λινκ αλλα τα πιο πολλα τα εχω ηδη διαβασει πριν κανω εγγραφη στο φορουμ.Το θεμα ειναι οτι το παιδι δεν μιλαει καθολου.Επισης στο ενα απο τα δυο ερωτηματα μου δεν απανταει κανενα απο τα λινκ που μου δωσατε.Οπως και να χει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το λόγο που καποιος παιδικος σταθμος θα σας αρνηθει την εγγραφη (απο την αποψη του οτι προκειτε για επιχείρηση που χρειάζεται έσοδα για να συντηρηθει)

το κινητρο σου τωρα για την εγγραφη είναι αλλο θέμα.

εκει ειναι θέμα του σταθμου και των εργαζομένων σε αυτόν ...

γιατι δεν βρίσκεις κατι να κανει το παιδί που θα εμπνεύσει ...? καποια καλλιτεχνικη δημιουργηκή δραστηριοτητα...(μουσικοκινητικη , θεατρικο παιχνίδι κ. α ) ... που θα προσφερει πολλά κινητρα και ερεθήσματα προς την επιθυμητη κατευθυνση!

το παιδι ( ο φτωχος μυαλος μου μου λεει) οτι χρειάζετε ερεθήσματα για να αναπτύξει μια λειτουργια όπως αυτη της επικοινωνίας μεσο του λόγου.. αν αργησαν (εντός εισαγωγικων γιατι απο οτι ειπες τον τελευταιο καιρο ασχολείστε ενδελεχός με το παιδι) τα ερεθήσματα ,θα αργησει και αυτη η αναπτυξη....

θα σου θυμησω κατι σε περίπτωση που δεν το ξερεις οτι ο Αϊνστάιν μιλησε στα 4 .....

θέλω να πω οτι απο την αλλη το καθε παιδι είναι διαφορετικο και εχει τους ρυθμούς του ...

τελος αν εχετε αποκλεισει καθε παθολογικο αίτιο η γνωμη μου ειναι παραπανω ενασχόληση , όχι παιδικός - εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα , όπως δεν εχετε να το αφήσετε καπου αλου ή ακομα και εκει που μενει κατα τις ωρες της εργασιας δεν ειναι επαρκες περιβάλλον κατ εσας....

 

και όλα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας θεσω ενα προβληματισμο που εχουμε.Ο γιος μας ειναι 2 χρονων και δεν μιλαει καθολου.Τα πρωινα τον κραταει η μητερα μου.Δυστυχως η μανα μου ειναι απο τους ανθρωπους της καλοπερασης.Δεν μπορει να βγαλει τον μικρο βολτα γιατι φοβαται για να μην την πιασει η μεση της και αφου μενουν σπιτι ξεστραβωνοντε στην τηλεοραση.Ο μικρος κανει σαν τρελος με την τηλεοραση θαρρεις και εχει παθει εθισμο. :roll: Βλεπει συνεχεια τραγουδια στο MAD :lol:

H oλη μου ανησυχια ειναι οτι το παιδι αντι να βελτιωνεται χειροτερευει.Οταν ηταν 12-13 μηνων ελεγε ατα,τατατα(πατατα),χτυπαγε παλαμακια γενικα φαινοταν οτι αναπτυσεται μια χαρα.Τωρα εχει κοψει και αυτα.Ουτε μαμα ,μπαμπα δεν λεει. :( Καθομαστε εγω και η συζυγος με τις ωρες και του λεμε πες αυτο πες εκεινο και εκεινος αν τον πιεσουμε λιγο παραπανω εκνευριζεται.

Επειδη ομως σας ζαλισα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αποφασισα τελευταια στιγμη οτι ισως ειναι καλυτερα να τον γραψουμε σε σταθμο.Μηπως και η επαφη με τα αλλα παιδακια τον βοηθησει.Θελω να μου πειτε την αποψη σας πανω σ αυτο.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι αργα πλεον για να βρουμε ιδ.παιδικο σταθμο που να τον δεχτει?

Συγνωμη για την πολυλογια. :oops:

Isidoros για τα 2 ερωτήματα που έθεσες στο τέλος:

Ρωτάς αν η επαφή σε έναν παιδικό σταθμό θα βοηθήσει το παιδί σου στην ομιλία................δεν θα σου πει κανείς όχι. Τα παιδιά πάνε παιδικό κατά κύριο λόγο επειδή δεν "μπορούμε" να τα κρατάμε εμείς όλη μέρα και κατά δεύτερο λόγο για να αλλάξουν παραστάσεις , να έρθουν σε επαφή με διαφορετικά πρόσωπα και να μάθουν πράγματα που δεν είναι εύκολο να τα μάθουν σπίτι.

Ο προφορικός λόγος εξασκείτε παντού , και το κάθε παιδάκι θέλει τον δικό του χρόνο.

Άλλωστε όλα τα παιδάκια που μεγάλωσαν στο σπίτι και μακριά από παιδικό δεν είναι μουγκά σήμερα!!!!!!!

 

Τώρα για το αν είναι αργά , μην σε απασχολεί...........εφόσον κρίνεις ότι πρέπει να πάει σε παιδικό.

Σίγουρα δεν θα βρεις όλες τις πόρτες ανοιχτες αλλά θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Isidore θα σου απαντήσω ως νηπιαγωγός που είμαι... Καλό θα ήταν να πηγαίνατε το μικρό σας στο παιδικό σταθμό για 2-3 ώρες έστω. Θα το βοηθήσει πολύ στην ομιλία η επικοινωνία με τα άλλα παιδιά αλλά κυρίως το πρόγραμμα της παιδαγωγού. Με εσας έχει αναπτύξει ένα κώδικα επικοινωνίας και έτσι "τεμπελιάζει" γιατί μπορεί και επικοινωνεί χωρίς να μιλάει. Στο σχολείο θα αναγκαστεί να εκφρασει τις ανάγκες του στη δασκάλα. Επίσης είναι σημαντικό να παρατηρήσετε αν εκτελεί τις εντολές που του δίνετε.

~ Αφού το σχολείο δεν μας καταλαβαίνει, θα το καταλάβουμε εμείς... (Ανώνυμος) ~

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...