Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εναλλακτικό baby sitting - Εναλλακτική φύλαξη


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εάν σκέφτεστε για εναλλακτικό, οικονομικό, baby sitting - daycare και μένετε στην περιοχή του Γέρακα, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ:

 

https://sites.google.com/site/daycaregerakas/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

επειδή και εμάς μας ενδιαφέρει η ιδέα του εναλλακτικού babysitting ή τουλάχιστον θέλουμε να βρούμε μια babysitter που να πληρεί τις προϋποθέσεις που θέτουμε ως γονείς και όχι απλά να ελπίζουμε πώς η babysitter που θα βρούμε μπορεί και να μας κάνει, η σελίδα http://www.paramana.eu, που απ' οτι μάθαμε θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβρη, θα λειτουργεί σαν συνδετικός κρίκος γονιών- babysitters, και θα μπορούμε να οργανωθούμε σε παρέες οικογενειών που θα μπορούν να έχουν κοινή παιδαγωγό για τα παιδιά τους στα πλαίσια του εναλλακτικού babysitting! Οπότε, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να αφήσει τα στοιχεία του για επικοινωνία.

9rsvp3.png

CLDxp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

καλησπερα σας,ειμαι μανουλα ενος αγοριου 2,5χρονων.η δουλεια μου ειναι τετοια ωστε δουλευω σε κυλιομενο ωραριο,το ιδιο και ο αντρας μου.παππουδογιαγιαδες δεν υπαρχουν και αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι σαν κι αυτο που αναφερεται πιο πανω στην περιιχη μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εμεις καναμε στη γειτονια ενα δικτυο ανταλλαγης μαμαδων! δηλαδη, αναλογα με τα ωραρια εργασιας της καθε μητερας, οργανωσαμε ενα δικτυο, ωστε τα παιδια να τα προσεχουν σημερα αυτες οι μαμαδες αυριο αλλες κτλ!! πολυ βολικο! κι ετσι μαζευονται μεχρι τα 10 παιδια και το οργανωνουμε ετσι, ανταλλακτικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μαμάδες και μπαμπάδες ονομάζομαι Γεωργια και μένω Δ.Θεσσαλονικη στονΕυοσμο.Εχω μεγαλώσει 3 παιδιά και έχω δουλέψει σποραδικά ως βρεφοκομος. Είμαι 49 ετών απόφοιτος ανώτερης εκπαιδευσης,υγειης,μη καπνιστρια,και μπορώ να φροντίσω το παιδάκι σας όταν με χρειαστείτε.Υπαρχουν συστασεις,μένω στην ίδια περιοχή από το 1998 και έχω αναπτύξει σχέσεις εμπιστοσύνης με τους γείτονές μου.Οποιος ενδιαφέρεται παρακαλώ να στείλει e mail [email protected] η στο τηλ 6978400262 η στο 6996331123.Παρεχω επίσης βοήθεια σε μεγαλύτερα παιδιά δημοτικού στα μαθήματα τους!!!!Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα , σε άλλες χώρες τις ΕΕ όπως Γαλλία και Αγγλία που ξέρω σίγουρα , υπάρχει νταντά που φροντίζει σπίτι τις μέχρι και 3 παιδιά . Είναι συχνό φαινομένων , αναγνωρισμένο , εγκεκριμένο  κλπ . Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει αυτό το σύστημα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
On 9/21/2007 at 3:43 AM, dora said:

Το ξερω οτι γινεται πολύ στο εξωτερικο αλλα δεν το εχω ακουσει ποτε ναγινεται στην Ελλαδα. Απ΄οτι θυμαμαι που συζητουσαμε το θεμα οταν ημουν στη σχολη, στο εξωτερικο υπαρχει θεσμικο πλαισιο που καθοριζει πως θα λειτουργησει ενα "παιδικος σταθμος στο σπιτι" ενω εδω δεν υπαρχει κατι αναλογο. Θυμαμαι πως ο βασικος λόγος που ακομα δεν εχει θεσπιστει κατι τετοιο ειναι οτι δεν εχει υπαρξει ποτε ενδιαφερον από καποιον να το κανει επίσημα τουλαχιστον..

Στην Ελλαδα η δομη της οικογενειας ειναι η παραδοσιακη με γιαγιαδες παπουδες καιθειες που στις περισσοτερες περιπτωσεις καλύπτουν τις αναγκες των παιδιων . ετσι λενε τουλαχιστον γιατι αν το δεις στατιστικα από τις πόσες μαμαδες εδω μεσα, ποσες εχουμε γιαγιαδες και παπουδες να τα κρατανε , τοτε δεν ισχυει αυτο..

Ίσως το parends μπορει να υπαρξει ως ενα κινητηριο εναυσμα για τη δημιαουργεια τετοιων τμηματων..

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...