Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

koritsia kalimera!!eimai kainourgia edw opote an kanw kapoio lathos...sygxwreste me!!exw arketa xronia kondylvmta k exw kanei k laser k genikws to exw proseksei poly!twra eimai ston 8 mhna kai apo thn arxh o giatros mou eixe anaferei kaisarikh.to thema einai oti egw pou parolo pou to exw psaksei poly kai oi perissoteroi giatroi sinistoun kaisarikh,egw fovamai mipes mouto leei mono k monmo gia na teleiwnei pio grigora!liga exoume akousei????an kserete kati please diafwtiste me:)thanks!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koritsia kalimera!!eimai kainourgia edw opote an kanw kapoio lathos...sygxwreste me!!exw arketa xronia kondylvmta k exw kanei k laser k genikws to exw proseksei poly!twra eimai ston 8 mhna kai apo thn arxh o giatros mou eixe anaferei kaisarikh.to thema einai oti egw pou parolo pou to exw psaksei poly kai oi perissoteroi giatroi sinistoun kaisarikh,egw fovamai mipes mouto leei mono k monmo gia na teleiwnei pio grigora!liga exoume akousei????an kserete kati please diafwtiste me:)thanks!

 

Πολλοί γιατροί θεωρούν την καισαρική μονόδρομο στην περίπτωση των κονδυλωμάτων. Υπάρχει άνα πολυυυυυυυυυυυύ μικρό ποσοστό, το μωρό σου να μολυνθεί και να εμφανίσει λαρυγγική θηλωμάτωση. Η πιθανότητα είναι υπερβολικά μικρή και η λαρυγγική θηλωμάτωση θεραπεύεται (απαιτεί βέβαια χειρουργείο).

 

Γενικά το τοπίο είναι θολό, ο κάθε γιατρός έχει το δικό του τρόπο σκέψης. Εφόσον παρακολουθείς τα κονδυλώματά σου μέσα στα χρόνια και αυτά δεν είναι "ενεργά" την ώρα της γέννας, θεωρώ ότι μπορείς να γεννήσεις άφοβα φυσιολογικά!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

πραγματικά βρίσκομαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση εδώ και τρεις βδομάδες. Το τελευταίο τεστ παπ έγραφε για έντομη φλεγμονή και παρουσία κυττάρων με ατυπία χωρίς το συνηθισμένο όλα τα προηγούμενα χρόνια αρνητικό για κακοήθεια και έπαθα το σοκ της ζωής μου. Πάει πεθαίνω έλεγα (το σκέφτομαι ακόμα ομολογώ) όσο κι αν μου έλεγαν το αντίθετο. Έκανα αμέσως κολποσκόπηση και παράλληλα και καλλιέργεια κολπικού υγρού. Η κολποσκόπηση έδειξει εικόνα ΗPV χωρίς να μου πάρει βιοψία και η καλλιέργεια κάποιο μικρόβιο. Υπέθεσα ότι είχε γίνει λάθος επαναλαμβάνω μετά από θεραπεία μιας βδομάδας την κολποσκόπηση σε άλλον γιατρό και μου λέει κι αυτός για HPV χωρίς βιοψία και συστήνει επανέλεγχο σε 6 μήνες ενώ ο προηγούμενος είχε προτείνει loop laser. Τελικά έκανα και μια τρίτη κολποσκόπηση για να πάρουν βιοψία γιατί ήθελα να ξέρω τι έχω και τώρα είμαι στην αναμονή. Θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε εσείς που έχετε ανάλογη εμπειρία τι κάνατε, γιατί πραγματικά περνάω δύσκολα.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

πραγματικά βρίσκομαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση εδώ και τρεις βδομάδες. Το τελευταίο τεστ παπ έγραφε για έντομη φλεγμονή και παρουσία κυττάρων με ατυπία χωρίς το συνηθισμένο όλα τα προηγούμενα χρόνια αρνητικό για κακοήθεια και έπαθα το σοκ της ζωής μου. Πάει πεθαίνω έλεγα (το σκέφτομαι ακόμα ομολογώ) όσο κι αν μου έλεγαν το αντίθετο. Έκανα αμέσως κολποσκόπηση και παράλληλα και καλλιέργεια κολπικού υγρού. Η κολποσκόπηση έδειξει εικόνα ΗPV χωρίς να μου πάρει βιοψία και η καλλιέργεια κάποιο μικρόβιο. Υπέθεσα ότι είχε γίνει λάθος επαναλαμβάνω μετά από θεραπεία μιας βδομάδας την κολποσκόπηση σε άλλον γιατρό και μου λέει κι αυτός για HPV χωρίς βιοψία και συστήνει επανέλεγχο σε 6 μήνες ενώ ο προηγούμενος είχε προτείνει loop laser. Τελικά έκανα και μια τρίτη κολποσκόπηση για να πάρουν βιοψία γιατί ήθελα να ξέρω τι έχω και τώρα είμαι στην αναμονή. Θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε εσείς που έχετε ανάλογη εμπειρία τι κάνατε, γιατί πραγματικά περνάω δύσκολα.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μην ανησυχείς! Ειναι πολύ συχνό φαινόμενο ο Hpv...τον έχει περίπου το 80% του πληθυσμου. Θα κάνεις θεραπεία και μετά θα επαναλαμβάνεις το παπ τακτικά. Στην αρχή μπορεί κάθε 6-8 μήνες και μετά κάθε 12. Πραγματικά δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς. Παλαιότερα η θεραπεία ήταν κρυοπηξία τώρα όμως ξέρω κάνουν και λειζερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι τίποτα καλέ μην τρελαίνεσαι.

Συνήθως δεν κάνουν λειζερ με την πρώτη εμφάνιση του ιού γιατί μπορεί μέσα σε κάποιο διάστημα να υποχωρήσει μόνο του.Γι'αυτό σου είπε επανελεγχο σε 6 μήνες.Εγώ από τότε που βρέθηκε στο παπ πάω κάθε 6μηνο.Το μόνο που χρειάζεται είναι να μην αμελείς τον τακτικό έλεγχο και αμα καπνίζεις να το μειώσεις.Μην στεναχωριέσαι κοπελα μου.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να ανησυχείς τόσο. Σε δύο τεστ παπ που έκανα πριν καμιά 10αριά χρόνια, ήμουν 22 χρονών τότε, εμφανίστηκε ο ιος των κονδυλωμάτων, τον πρώτο χρόνο το παρακολουθούσα κάθε έξι μήνες και μετά το κοιτούσαμε στο ετήσιο τεστ παπ, έκτοτε σε κανένα τεστ παπ δεν ξαναεμφανίστηκε, ο γιατρός μου είπε οτι ο ιός <<κοιμάται>>. Ο τότε φίλος μου και νυν σύζυγος έκανε και εκείνος εξετάσεις αλλά δεν τον είχε, τώρα απο που το βούτηξα δεν ξέρω. Με την θεραπεία που θα σου προτείνει ο γυναικολόγος σου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πριν απο 9 χρονια διαγνωστηκε και σε μενα ο ιος των κονδυλωματων.εκανα βιοψια και 2 χειρουργεια με λειζερ με τον Αγοραστο στη θεσσαλονικη αν εχεις ακουστα

ειναι ενας απο τους γιατρους που δημιουργησαν το εμβολιο του καρκινου του τραχηλου.λοιπον μετα απο αυτο τα παρακολουθησα με τεστ παπ για 2 χρονια περιπου και ολα πηγαν καλα.τον ειχα ρωτησει εαν πρεπει να εμβολιαστω και μου ειπε οτι πλεον εχω ανοσια στον ιο.θυμαμαι οτι μου ειχε πει οτι ο ιος συμπεριφερεται σαν τον ερπη,οτι δηλαδη υπαρχει, καποια στιγμη"κοιμαται" και οταν η αμυνα του οργανισμου πεφτει ξαναεμφανιζεται. μου ειχε συστησει να κοψω το καπνισμα να μην ξενυχταω και να τρεφομαι σωστα πραγμα που εκεινο το διαστημα δεν εκανα. μετα την περιπετεια μου και αφου ολα πηγαν καλα την τελευταια φορα που πηγα να με δει μου ειπε πως ολα ειναι καλα να προσεχω τον εαυτο μου και οτι τωρα θα μπορουσα να κανω και ενα παιδακι.

βεβαια ημουν μικρη αλλα να που τελικα εκανα 2!:P:p

ελπιζω ολα να σου πανε καλα....και μην φρικαρεις!!

περαστικα;););)

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

καταρχήν μην αγχώνεσαι πάρα πολλές γυναίκες σήμερα έχουν HPV. Προσωπικά τον έχω περίπου μία 10ετία και μέχρι στιγμής δεν έχω πάθει τίποτα από αυτόν. Εγώ έχω κάνει κολποσκόπηση μία φορά όταν μου παρουσιαστηκε για πρώτη φορά με βιοψία που βγήκε αρνητική και μετά έκανα ξανά πέρσι μαζί με ταυτοποίηση του ιού για να δούμε αν είναι high ή low risk. Αρνητική βιοψία με high risk ιό αλλά μου είπε ο γιατρός να μην ανυσηχώ καθόλου αρκεί να το παρακολουθώ κάθε 4-6 μήνες με τεστ παπ..Βέβαια η οριστική λύση μπορεί να δωθεί με Laser από την στιγμή όμως που έχεις ξεμπερδέψει με θέμα παιδιών διαφορετικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο..εκτός βέβαια αν είναι τύπου κονδυλώματα που έχω ακούσει ότι γίνεται κρυοπηξία..εγώ δεν είχα αυτό τον ιό...πάντως δεν πρόκειται να πεθάνεις από αυτό και ηρέμησε...δεν είναι τίποτα..:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Μακάρι να πάει καλά και για μένα γιατί και βαρύ μου έπεσε μετά από 12 χρόνια γάμου και μονογαμικής σχέσης και περιμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας που είναι πολύ ζόρικο.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εγω ειχα τον τυπο με τα κονδυλωματα και εκανα ολικη γιατι ηταν παρα πολλα και το πηρα χαμπαρι μετα..δεν εχει σημασια που εισαι μονογαμικη μπορει να κολλησε απο χερια λερωμενα απο τουαλετα η να ειχε τον ιο ο αντρα σου χωρις να το ξερει και σε κολλησε

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εγω ειχα τον τυπο με τα κονδυλωματα και εκανα ολικη γιατι ηταν παρα πολλα και το πηρα χαμπαρι μετα..δεν εχει σημασια που εισαι μονογαμικη μπορει να κολλησε απο χερια λερωμενα απο τουαλετα η να ειχε τον ιο ο αντρα σου χωρις να το ξερει και σε κολλησε

Καλημέρα,

τι ολική έκανες; υστερεκτομή;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω.Στην αρχή όταν φάνηκε στο παπ και εγώ σαν και εσένα αντέδρασα.Τώρα πλέον το μόνο που κάνω είναι να το παρακολουθώ συχνά.Κάθε εξαμηνο δηλαδή.Οταν πάρεις τα αποτελέσματα της βιοψίας θα κινηθείς ανάλογα.Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί.Το μόνο που χρειαζεται είναι να είσαι τυπική στον τακτικό ελεγχο .

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναρκωση ηθελα να πω..

 

Α νάρκωση οκ και τρόμαξα. Συγχωρέστε με αλλά το σοκ είναι μεγάλο. Υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται πάντα θετικά και άνθρωποι που σκέφτονται αρνητικά. Δυστυχώς ανήκω στους δεύτερους. Στο ίντερνετ μπορεί να βρει κανείς πολλά για το θέμα και να φρικάρει.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!παρουσιαστηκαν σε φίλη μου πριν μια 10ετια.εκανε κάτι σαν laser και απο τότε δεν είχε ποτε ξανά προβλημα.

Θέλει παρακολούθηση όμως ανάγκη εξάμηνο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πριν απο 9 χρονια διαγνωστηκε και σε μενα ο ιος των κονδυλωματων.εκανα βιοψια και 2 χειρουργεια με λειζερ με τον Αγοραστο στη θεσσαλονικη αν εχεις ακουστα

ειναι ενας απο τους γιατρους που δημιουργησαν το εμβολιο του καρκινου του τραχηλου.λοιπον μετα απο αυτο τα παρακολουθησα με τεστ παπ για 2 χρονια περιπου και ολα πηγαν καλα.τον ειχα ρωτησει εαν πρεπει να εμβολιαστω και μου ειπε οτι πλεον εχω ανοσια στον ιο.θυμαμαι οτι μου ειχε πει οτι ο ιος συμπεριφερεται σαν τον ερπη,οτι δηλαδη υπαρχει, καποια στιγμη"κοιμαται" και οταν η αμυνα του οργανισμου πεφτει ξαναεμφανιζεται. μου ειχε συστησει να κοψω το καπνισμα να μην ξενυχταω και να τρεφομαι σωστα πραγμα που εκεινο το διαστημα δεν εκανα. μετα την περιπετεια μου και αφου ολα πηγαν καλα την τελευταια φορα που πηγα να με δει μου ειπε πως ολα ειναι καλα να προσεχω τον εαυτο μου και οτι τωρα θα μπορουσα να κανω και ενα παιδακι.

βεβαια ημουν μικρη αλλα να που τελικα εκανα 2!

ελπιζω ολα να σου πανε καλα....και μην φρικαρεις!!

περαστικα

(ανοιξες 2 φορες το ιδιο θεμα δεν ξερω αν το διαβασες απο το αλλο εγω στο μεταφερω και εδω)

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Α νάρκωση οκ και τρόμαξα. Συγχωρέστε με αλλά το σοκ είναι μεγάλο. Υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται πάντα θετικά και άνθρωποι που σκέφτονται αρνητικά. Δυστυχώς ανήκω στους δεύτερους. Στο ίντερνετ μπορεί να βρει κανείς πολλά για το θέμα και να φρικάρει.

Κοίτα καλό είναι το ιντερνετ, πηγή πληροφοριών δεν λέω αλλά κάποιες φορές διαβάζουμε και ξαναδιαβαζουμε και το αποτέλεσμα είναι να πανικοβαλόμαστε.Θα βρείς θέματα να διαβάσεις που πολλές φορές αναφέρονται σε πολύ πιο βαριά περιστατικά.Πχ και ουλίτιδα να έχεις ,αντιμετωπίσιμη εύκολα, θα διαβάσεις ότι θα σου πέσουν τα δόντια.Ο hpv είναι ένας ιος που πλέον έχει πλήξει μεγάλο ποσοστό των γυναικών.Δεν είναι καινούργιος.Θέλει προσοχή, έλεγχο και κυρίως ψυχραιμία.Η γιατρός μου είχε πει κάποια στιγμή όταν με είδε να έχω φρικάρει ότι τα βαρια περιστατικά ήταν γυναικών που το πρώτο τεστ παπ έγινε στα 30 και 35.Δεν είχαν ξανακάνει ποτέ καποιον έλεγχο για να δούν αν έχουν κάτι.Αν το ελεγχεις δεν υπάρχει προβλημα από την άποψη οτι ανα πάσα στιγμή μπορείς να επέμβεις με laser και ο τράχηλος επανέρχεται στην φυσιολογική του μορφή.Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν προχωρούν ούτε σε αυτό γιατί ο ιος κοιμάται, δεν προχωρά σε μεγαλύτερες αλλιώσεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

τον περασμενο σεπτεμβρη ειχα παρατηρησει κατι παραξενο απο κατω.στα εσωτερικα χειλη δεξια και αριστερα ηταν 2 γραμμες ας το πουμε που αποτελουνταν απο μικρα εξογκωματα σαν κρεατοελιεσ και τελειωναν λιγο πριν την εισοδο στον κολπο.νομιζα οτι δεν ηταν κατι.το αφησα λοιπον.το παρακολουθουσα ταυτοχρονα αλλα ολο αθτο τον καιρο δεν ειχε εξαπλωθει στην περιοχη παρα μονο ειχε διογκωθει-πρηστει ελαχιστα στο σημειο που η γραμμη εφτανε στην εισοδο του κολπου.σημειωνω ομως οτι δεν ηταν σαν απυρακια.επισκεφθηκα τον γυναικολογο μου πριν 10 μερεσ με βλεπει,μου λεει κονδυλωματα,καυτηριαμος.τα καυτηριαζω κανω και τεστ παπ καθαρο το τεστ.κοιταζει μετα την γλωσσα μου βλεπει κατι σπυρακια στο τελος τησ γλωσσας λεει κονδυλωματα στη γλωσσα.φρικαρα.παω σε δερματολογο μου λεει τι λες κοπελα μου ουτε μια στο εκατομμυριο.αυτα ειναι φυσιολογικα στη γλωσσα.αν θυμαμαι καλα γευστικοι καλυκες.καπως ετσι.ολοι οι ανθρωποι το εχουν.του περιγραφω κ αυτα που ειχα δει απο κατω και μου λεει οτι μαλλον δεν ηταν κονδυλωματα.οτι πρεπει αν ε=ηταν σμιγματογονοι αδενες κ ειναι φυσιολογικο.οτι αν ηταν κονδυλωματα τοσο καιρο που τα ειχα παρατηρησει θα ειχε γινει πολι μεγαλο το προβλιμα και θα ειχαν εξαπλωθει.και κατι τελευταιο.μετα τον καυτηριασμο που πιγα να βαλω μια κρεμα απο κατω με καθρεφτακι ειδα οτι δεν μου ειχε καυτηριασει ολα τα σημεια που νομιζα οτι ηταν κ αυτα κονδυλωματα.και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν ασπρισαν τα σημεια αυτα οταν εβαλε ενα ειδικο υγρο που αλλαζουν χρωμα τα κονδυλωματα και οτι δεν ειναι κονδυλωματα.επισης δεν τηρησε το ιατρικο απορρητο κ ενω του ειπα να μην αναφερει ακτι στη μητερα οταν εκεινη του τηλεφωνησε και τον ρωτησε τι ακριβως εχω τησ τα ειπε ολα.

θα παω να παρω και μια δευτερη γνωμη ,αλλα δεν ξερω κατα ποσο τωρα ο γυναικολογος που θα με δει θα μπορεσει να μου πει αν αυτα που ειχ ηταν κονδυλωματα η οχι.αφου καυτηριαστηκαν.πραγματικα αν δεν ειναι κονδυλωματα,ολη αυτη η φρικη που περασα,που η ψυχολογια μου επιασε πατο που ειμαι τρομοκρατημενη δεν ξεπληρωνεται με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα παντως ενα ειναι το σιγουρο: αλλαξε γυναικολογο.

μη σε πιανει πανικος, παρε αν θες δευτερη γνωμη αλλα θα φανει απο τα επομενα τεστ ΠΑΠ.

Δεν ξερω κανενα υγρο που να αλλαζει χρωμα με τα κονδυλωματα, υπαρχει οντως;

Εχω ακουσει κι εγω βλακειες απο γυναικολογους ,ασε...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ναι καπως λεγεται αλλα δεν θυμαμαι πως...τι εννοεις θα φανει?το τεστ παπ δεν εχω καταλαβει καλα...δειχνει αν εχεις εσωτερικα κονδυλωματα?γιατι εγω ειχα μονο εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τον ιο δεν θα φανει; ο ιος ο ιδιος ειναι ειτε εκδηλωνεται με συπτωματα μεσα ειτε εξω... ετσι το καταλαβαινω εγω...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...