Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός & πιπίλα


Recommended Posts

Θηλάζω αποκλειστικά.... και για να κοιμηθεί. Μπορεί να φάει σε 5 με 10 λεπτά και μετά με θέλει για πιπίλα μέχρι να κοιμηθεί. (αυτό γίνεται κατά τις 11, το μεσημεράκι και το βράδυ).

Τη νύχτα ξυπνάμε κάθε 2 με 3 ώρες.

Έχω δοκιμάσει πιπίλες της nuk και της chicco. Δεν τις θέλει και κάνει σαν να μην ξέρει να πιπιλάει.

Τι να κάνω??? Να δοκιμάσω της avent?

Ξένο γάλα δεν πίνει. Πιπίλα δεν θέλει...

Τι να κάνω? Δεν έχω προσπαθήσει αρκετά ή τον "κακομαθαίνω" που δεν θέλω να τον βλέπω να κλαίει....??????

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω στην αρχη δεν ηθελα να του δινω πιπιλα να μην την συνηθισει...ετσι καθε φορα που εκλαιγε τον εβαζα στο στηθος...μερικες φορες ειχα προσπαθησεινα του δωσω αλλα ματαια,δεν ηθελε με τιποτα...ετσι συνεχισα με το στηθος. τωρα ειμαστε 1 ετους, εχουμε σταματησει 6 μηνες το θηλασμο (οχι αποκλειστικο) και δεν ειχε κανενα προβλημα που σταματησαμε το στηθος. βεβαια τωρα εχουμε πιπιλα, αλλα την ξεκινησαμε γυρω στους 5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

και εμενα για να κοιμηθει θελει την αγκαλιτσα και το γαλατακι της μαμας

ακομα ομως και οταν θα αποθηλασει εγω με αγκαλιτσα ονειρευομαι να την κοιμιζω και παλι και ας καλομαθει οσο θελει!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια βοηθεια...εχω ενα κοριτσακι 21ημερων. Θηλαζουμε απολειστικα. Την εχω ομως διαρκως πανω μου Κ δν μπορω να ασχοληθω καθολου με τον μεγαλο μου. Εκτος αυτου δεν κοιμαμαι πια πανω απο 2 ωρες το 24ωρο καθοτι την νυχτα θηλαζει, την βαζω να ρευτει κ μεσα σε ενα λεπτο πριν καν ρευτει ζηταει ξανα στηθος. Φυσικα δεν τρωει συνεχεια, πιπιλαει με αποτελεσμα να πρηζομαι να ποναω κ να εχω καψιμο. Η παιδιατρος μου ειπε να παρω πιπιλα αλλα φοβαμαι την συγχυση. Δεν αντεχω αλλο ξενυχτι μιας κ ουτως η αλλως εχω να κοιμηθω δυο χρονια με τον πιτσιρικο μου. Δδν ξερω τι να κανω...εσεις χρησιμοποιησατε τοσο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Χρησιμοποιησε θηλαστρο για να ανακουφιζεσαι απο τον πονο και την υπερπαραγωγη.

Εννοειται οτι θα υπαρξει συγχυση αν μαθει την πιπιλα , αλλα αν νιωθεις οτι δεν αντεχεις αλλο καν'το.

Εμενα δεν την πηρε ποτε , αν και της την εδινα συνεχεια , γιατι δεν ηξερα οτι θα προκαλουσε συγχυση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Χρησιμοποιησε θηλαστρο για να ανακουφιζεσαι απο τον πονο και την υπερπαραγωγη.

Εννοειται οτι θα υπαρξει συγχυση αν μαθει την πιπιλα , αλλα αν νιωθεις οτι δεν αντεχεις αλλο καν'το.

Εμενα δεν την πηρε ποτε , αν και της την εδινα συνεχεια , γιατι δεν ηξερα οτι θα προκαλουσε συγχυση!

 

Ευχαριστω πολυ! ! Αν χρησιμοποιησω θηλαστρο θα γινει χειροτερα το θεμα της υπερπαραγωγης..ειμαι πολυ μπερδεμενη...

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα λεγα οχι στην πιπιλα σε τοσο μικρουλι. Μπορει να σε βοηθησουν οι ψευδοθηλες. Μπορει να δυσκολευεται λιγο στην αρχη το μωρουλι αλλα θα τρωει κι εσυ τουλαχιστον δεν θα πονας. Προσπαθησε το μερικες μερες. εμενα με ανακουφισαν οταν πονουσα κι εγω στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Thumper επειδη ειχα κι εγω αυτους τους πονους κατα τον θηλασμο, επισκευτηκα συμβουλο θηλασμου και ενω δεν μπορουσα απο τους πονους να θηλάσω απο το αριστερο στηθος ειδικά, με τισ συμβουλες της καταφερα το ιδιο βραδυ να θηλάσω χωρις πονο... Λοιπόν κατάρχην πριν ξεκινησεισ τον θηλασμο να κανεισ κυκλικες κινησεισ με τισ παλάμες σου(με καθαρα χερια παντα) πανω στο στηθος σου, ξεκινασ απο την θηλη και προς τα εξω... το αλλο σημαντικο ειναι να μην φορασ σουτιεν καθολου, να εχεισ το στηθος σου ελευθερο και να φορασ ενα μακο μπλουζακι.. να τρεχουν τα γαλατα πανω σου. Επισεισ σε καθε θηλασμο να αφηνεισ πανω στο στηθος σου το γαλατακι και να μην το σκουπιζεις! Σε κανενα μηνα ολα θα εχουν φτιαξει, δεν θα πονας καθολου και θα δεισ οτι και το μωρο σου θα μπει σε ενα προγραμμα... Τωρα ειναι λογικο να θελει συνεχεια στηθος... Κανε λιγακι υπομονη! Εμένα οταν εγινε δυο μηνων εφτιαξε το προγραμμα του, θηλαζε ανα 2 ωρεσ πεντε μονο λεπτα!!!!Α! μου ειπε η συμβουλος οτι οι πονοι οφείλονταν στην κακη τοποθετηση του μωρου, οποτε με εσωσε η ξαπλωτη σταση και επειδη ειχα κι εγω υπερπαραγωγη με αυτη τη σταση δεν πνιγοταν γιατι ετσι που ηταν στο πλαι οτι γαλατακι δεν μπορουσε να καταπιει εφευγε μονο του απο το στομα του! και δοξα το θεο θηλάζουμε ακομα, πρωι και βραδυ πια μιας και ειναι 14 μηνων αντρας! Σου ευχομαι καλη επιτυχια και υπομονη! Φανταζομαι ποσο δυσκολο ειναι να εχεισ και αλλο μεγαλυτερο παιδακι που να πρεπει να φροντισεις... αυτο ειναι το μεγαλο μου αχος στη σκεψη ενος δευτερου παιδιου!! Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου! Σχετικα με την πιπιλα, εγω του την εδωσα μετα τις 40 ημερες αν και αναγουλιαζε οταν του την εβαζα... ε σιγα σιγα την επιασε και δεν ειχαμε προβλημα στο θηλασμο! Θυμαμια ομως που για να την πιασει την ειχα στο προστατευτικο και την ειχα πανω στο καλοριφερ... την ηθελε ζεστη ο κυριος! Οποτε ειχα παντα μια πιπιλα μεσα στο προσατευτικο και πανω στο καλοριφερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Gogo γελαω με την ζεστη πιπιλα! Ενταξει θεος ο μικρος! Σας ευχαριστώ ολες. Το στηθος δεν ποναει επειδη εχει πληγωθει αλλα επειδη με το πιπιλισμα κατεβαινει γαλα που δεν πινει η μθκρη μου. Η συμβουλος με ειχε σωσει στο πρωτο μου παιδακι κ ευτυχως θυμομουν τις Συμβουλες της

Link to comment
Share on other sites

Α! Σορυ, εγω καταλαβα οτι σε ειχε πληγωσει κιολας!Ε τοτε θα σε ανακουφισει αμα βγαζεις λιγο γαλα με το χερι σου!!!Να...ι μετα τη ζεστη πιπιλα σειρα ειχε και το νερο! Μετα ειχαμε και πιπιλα και το μπουκαλακι του με το νερο πανω στο καλοριφερ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε βρε thumber που εισαι??

 

να σου ζησει !!!:D:D:D

 

 

λοιπον, εγω της εδωσα 10 ημερων περιπου πιπιλα και δεν επαθε καμμια συγχυση,,,δεν είναι χαζα τα μωράκια να μπερδευουν το πλαστικο με το στηθος της μητερας τους,,ασε που όταν πεινανε καμμια πιπιλα δε σε σωζει :D:D:D:D απλα μπορει να σου δωσει κανενα λεπτακι για να πας πχ στην τουαλετα η να τελειώσεις αυτό που εκανες.....α και βοηθαει στο νανουρισμα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια βοηθεια...εχω ενα κοριτσακι 21ημερων. Θηλαζουμε απολειστικα. Την εχω ομως διαρκως πανω μου Κ δν μπορω να ασχοληθω καθολου με τον μεγαλο μου. Εκτος αυτου δεν κοιμαμαι πια πανω απο 2 ωρες το 24ωρο καθοτι την νυχτα θηλαζει, την βαζω να ρευτει κ μεσα σε ενα λεπτο πριν καν ρευτει ζηταει ξανα στηθος. Φυσικα δεν τρωει συνεχεια, πιπιλαει με αποτελεσμα να πρηζομαι να ποναω κ να εχω καψιμο. Η παιδιατρος μου ειπε να παρω πιπιλα αλλα φοβαμαι την συγχυση. Δεν αντεχω αλλο ξενυχτι μιας κ ουτως η αλλως εχω να κοιμηθω δυο χρονια με τον πιτσιρικο μου. Δδν ξερω τι να κανω...εσεις χρησιμοποιησατε τοσο νωρις?

 

Να σου ζησει!

 

Οταν το μωρο θηλαζει μπορείς να διαβάζεις ή να παίζεις με τον μεγαλο σου! Τα περισσότερα παιχνίδια γίνονται με το ενα χερι. Επίσης αν εχεις σλινγκ θα εχεις και τα δυο σου χερια ελεύθερα!

 

Όσον αφορα τον υπνο μπορείς να κοιμάσαι μαζι με το μωρο κι αυτο να θηλαζει οσο κοιμάστε!

 

Για την πιπιλα η γνώμη μου δεν ειναι πολυ καλη, ετσι κι αλλιώς τον μισο γάιδαρο τον έφαγες, κάθε μερα που πλησιάζει στις 40 θα ειναι και πιο ευκολη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα κ σας ευχαριστω πολύ!!! Τελικα της δοκιμασα πιπιλα κ ουτε να τη φτυσει...:lol: την νευριαζε κιολας..τι να πω...

Nina Nana εχω παρει ένα mei tai αλλα δεν το πολύ θελει. Στο μεταξυ 2 φορες που εκατσε μετα το ηθελε για να κοιμηθεί κ δεν την ξανακοιμισα εκει. Ξαπλωτη τη νυχτα για καποιο λογο δεν θηλαζει, δεν ξερω γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα κ σας ευχαριστω πολύ!!! Τελικα της δοκιμασα πιπιλα κ ουτε να τη φτυσει...:lol: την νευριαζε κιολας..τι να πω...

Nina Nana εχω παρει ένα mei tai αλλα δεν το πολύ θελει. Στο μεταξυ 2 φορες που εκατσε μετα το ηθελε για να κοιμηθεί κ δεν την ξανακοιμισα εκει. Ξαπλωτη τη νυχτα για καποιο λογο δεν θηλαζει, δεν ξερω γιατι...

 

Πολλα μωρα που θηλάζουν δε θελουν πιπιλα, τις περισσότερες φορες αναγουλιαζουν. Καλύτερα!

Το mei tai το φοράς μπροστα ετσι; Το σλινγκ ειναι θεμα εξάσκησης και για σένα και για το μωρο. Το συνηθίζουν σε ελάχιστο χρονο και μετα γίνεται το αγαπημένο τους σημείο. Τα περισσότερα μωρα οταν μπαίνουν μεσα κοιμούνται, ειναι φυσικο και καθόλου κακο!

Η ξαπλωτή σταση θηλασμου ειναι πολυ βολική! Επίσης όμως απαιτεί εξάσκηση κι ειναι θεμα συνήθειας! Μπορει να μην ηταν σε αναπαυτική θέση για να θηλασει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...