Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτια, τι κανουμε;


Recommended Posts

Θα πάει αύριο για εξετάσεις. Άντε να ηρεμήσουμε επιτέλους. Θα σας ενημερώσωώ.

Ωραια!Θα δεις πως δεν ειναι τιποτα!Να ηρεμησετε και οι 2,πραγματικα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραια!Θα δεις πως δεν ειναι τιποτα!Να ηρεμησετε και οι 2,πραγματικα!

 

Όλα καλά ευτυχώς. :-D

Τίποτα δεν περιμένουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Να είστε καλά. Καλή χρόνια και πάνω από οτα υγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σημερα στις 4 τη νυχτα σηκωθηκα να παω τουαλετα και μολις ξαπλωσα ξανασηκωθηκα κι εκανα εμετο.Εχω 4 μερες καθυστερηση αλλα η πεαφη που ειχα νομιζω ηταν αρκετα μετα τις γονιμες μερες.Τι να πιστεψω τωρα?:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σημερα στις 4 τη νυχτα σηκωθηκα να παω τουαλετα και μολις ξαπλωσα ξανασηκωθηκα κι εκανα εμετο.Εχω 4 μερες καθυστερηση αλλα η πεαφη που ειχα νομιζω ηταν αρκετα μετα τις γονιμες μερες.Τι να πιστεψω τωρα?:confused:

 

αντωνία μου από προχθες που έλεγες για τεστάκι δεν έκανες ακόμα????

ο εμετός είναι ένδειξη εγκυμοσύνης εκτός και αν είσαι άρρωστη.....

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν εκανα ακομα :( νομιζω οτι δε θα δειξει τοσο νωρις αλλα ανυπομονω να κανω

 

δεν έχεις 4 μέρες καθυστέρηση??? ή ο κύκλος σου παίζει σε μέρες πάνω κάτω???? πότε είναι να αδιαθετήσεις κανονικά????

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

κανονικα ηταν να αδιαθετησω στις 24 αλλα μερικες φορες δεν ειναι εντελως σταθερος

 

δώσε τότε το μέγιστο των ημερών που έτυχε να περιμένεις και κάνε το τεστ!!!!!!

εύχομαι να βγει θετικότατο:-):smile::-):smile:

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αλλα εχω απογοητευτει μετα απο επανειλημμενες προσπαθειες και δε νομιζω να ειναι θετικο :cry:

 

καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!!

οπότε καλυτερα να μην την έχεις και πεθερά!!!!:-):-):-)

χαλάρωσε όσο μπορείς και περίμενε λίγες μέρες ακόμα, αν δεν έρθει όμως ούτε τις επόμενες μέρες κάνε ένα τεστ!!!!

κάπου δεν είχες γράψει ότι όλες θα τα καταφέρουμε????

έτσι θα γίνει!!!!!!!!!!!!!!!!

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ ευχαριστω σου ευχομαι κι εσενα τα καλυτερα και να χαιρεσαι το παιδακι σου εγω δυστυχως επρεπε να κανω εκτρωση πιο παλια ετσι μου ειπε η γυναικολογος μου γιατι θα γεννουσα 5 μηνων και θα πεθαινε λογω θεσης δε χωραγε να μεγαλωσει δε μπορεις να φανταστεις ποσο στενοχωρηθηκα και το θυμαμαι και κλαιω :cry:

 

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω σου ευχομαι κι εσενα τα καλυτερα και να χαιρεσαι το παιδακι σου εγω δυστυχως επρεπε να κανω εκτρωση πιο παλια ετσι μου ειπε η γυναικολογος μου γιατι θα γεννουσα 5 μηνων και θα πεθαινε λογω θεσης δε χωραγε να μεγαλωσει δε μπορεις να φανταστεις ποσο στενοχωρηθηκα και το θυμαμαι και κλαιω :cry:

 

μακάρι να μην είχες βρεθεί ποτέ σε αυτή τη θέση, ειλικρινά στο λέω....είναι πολύ άσχημο το αίσθημα που σου παίρνουν το παιδί σου και εγώ έχω μία απόξεση στο ενεργητικό μου και δε θέλω να το ξαναβιώσω....πόσο μάλλον να είσαι και τόσων μηνών έγκυος......

να πεισμώσεις και να ξέρεις ότι το αγγελούδι σου θα σου στείλει σύντομα ένα άλλο παιδάκι όχι στη θέση του αλλά δίπλα του και θα σε συντροφεύει!!!!!

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημερα.

Ειμαι 11 εβδομαδων και εχω συνεχεια ναυτιες απο την 6η εβδομαδα πολυ εντονες.πριν μερικες μερες επειδη δεν αντεξα ηπια λεμοναδα με ανθρακικο και με ανακουφισε πολυ λιγο.

Απο οτι μου εχουν πει ομως τα αναψυκτικα δεν πρεπει να καταναλωνονται στην εγκυμοσυνη.τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ειμαι 11 εβδομαδων και εχω συνεχεια ναυτιες απο την 6η εβδομαδα πολυ εντονες.πριν μερικες μερες επειδη δεν αντεξα ηπια λεμοναδα με ανθρακικο και με ανακουφισε πολυ λιγο.

Απο οτι μου εχουν πει ομως τα αναψυκτικα δεν πρεπει να καταναλωνονται στην εγκυμοσυνη.τι αλλο μπορω να κανω?

 

εμενα μου χε πει με μετρο, εγω βεβαια οταν ειχα αναγουλες επινα κοκα κολα κ ηρεμουσα αρκετα. Ενταξει, τωρα που μαι στον 5ο, το μωρο ειναι μια χαρα!!!

 

Γενικα τα παγωμενα ανακουφιζουν... γιαουρτι, ζελε, παγωμενο μηλο, μπανανα.... ! Η εγκυμοσυνη παει πακετο με τις ναυτιες... δυστυχως!!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω από αναψυκτικά για το μόνο που λένε προσοχή οι γιατροί είναι η κοκα κόλα. εξ αιτίας της ζάχαρης και των χημικών. Βέβαια χημικά έχουν και τα υπόλοιπα αναψυκτικα.

Να σου πω τι έκανα εγώ που είχα αναγούλες, όχι εμετούς, αλλά πολύ έντονες: Πήρα νεράκια με ανθρακικό (έχει σε κάποια σουπερμάρκετ πχ lidl και μασούτης) τα οποία και με ανακούφιζαν από τις ναυτίες και με ενυδάτωναν.

Έτρωγα φρυγανιές. Μασουλούσα φρυγανιτσες σαν μυρικαστικό σιγα σιγά όλη μέρα.

Ετρωγα πολύ μικρά γεύματα και συχνα. όταν είχα σχεδόν γεμάτο στομάχι είχα παρατηρησει ότι οι αναγούλες μειωνόταν.

Εκοψα τα εξης φαγητά, τα οποία με πειράζουν ακόμη και σήμερα, αλλά στην αρχή ακόμη περισσότερο: Χοιρινό κρέας, σάλτσα ντομάτα και γενικά κοκκινιστά φαγητά, λάχανο, πιπεριά, πιτογυρα, βαριά τηγανιτά γενικά.

Επίσης έτρωγα πολλά φρούτα και λαχανικά που βοηθούσαν τόσο στις αναγούλες (είναι ελαφρια) όσο και στο έμβρυο.

Δήμητρα, τα ζελεδάκια και μένα απίστευτη ανακούφιση!!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανυπομονω να περασουν

αν τα παγωμενα ανακουφιζουν θα το ριξω στα παγωτα

 

λοιπον για τα παγωτα που λες , θα σου πω τι κανω εγω. που κανει την ιδια δουλεια με το παγωτο αλλα ειναι κ απειρως θρεπτικοτερο!

 

παιρνεις μια μπανανα, οσο πιο ωριμη τοσο καλυτερο, κ τη κοβεις σε ψιλες ροδελες. Τις βαζεις σε ενα σακουλακι στη καταψυξη μεχρι να παγωσουν τελειως - κοψε μπολικες να εχεις - σε διαφορετικα σακουλακια, γιατι δε ξεκολλανε μετα- δλδ καθε σακουλακι, να εχει μια μπανανα.

 

Μολις παγωσουν τελειως, βγαζεις το ενα σακουλακι, το βαζεις στο μουλτι , βαζεις κ ενα κεσεδακι γιαουρτι στραγγιστο κ το χτυπας. Γινεται μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ παγωμενη κρεμα μπανανας!!!! Εγω το χω αναπτυξει , βαζω μερικες φορες κ σταγονες σοκολατας μεσα / δημητριακα . ειναι ενα ονειρο!

Την ανοιξη, κανω το ιδιο με φραουλες! Εκει βαζω κ μια βανιλια σε σκονη - οπως αυτες του κεικ - κ κοριτσια, ειναι θεικο!!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια,

ειμαι εγκυος με εξωσωματικη στην 12η εβδομαδα κ υποφερω τρομερα απο αναγουλες απο την 6η εβδομαδα...σε σημειο που δεν μπορω να φαω σχεδον τπτ!!νερακι με το ζορι,χαμομηλι το ιδιο(υγρα συνολο 1 ποτηρι την ημερα) κ απο φαγητα στεγνα ρυζι,πατατα...το κρεας μου μυριζει....

νοσηλευτηκα 2 φορες τις τελευταιες 2 εβδομαδες για ορο κ αντιεμετικα αλλα κ παλι ειμαι χαλια...

Σας παρακαλω αν αντιμετωπισατε κατι παρόμοιο γραψτε μου συμβουλές,τροφές κ φάρμακα που σας βοήθησαν!θα σας ειμαι ευγνόμων...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα στην εγκυμοσύνη μου. Λυπάμαι που το λέω, αλλά τίποτα δεν βοήθησε. Μόνο τα αντιεμετικά κι αυτά για λίγο :(

 

Υπομονή. Ή θα περάσει από μόνο του κάποια στιγμή ή θα γεννήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

ειμαι εγκυος με εξωσωματικη στην 12η εβδομαδα κ υποφερω τρομερα απο αναγουλες απο την 6η εβδομαδα...σε σημειο που δεν μπορω να φαω σχεδον τπτ!!νερακι με το ζορι,χαμομηλι το ιδιο(υγρα συνολο 1 ποτηρι την ημερα) κ απο φαγητα στεγνα ρυζι,πατατα...το κρεας μου μυριζει....

νοσηλευτηκα 2 φορες τις τελευταιες 2 εβδομαδες για ορο κ αντιεμετικα αλλα κ παλι ειμαι χαλια...

Σας παρακαλω αν αντιμετωπισατε κατι παρόμοιο γραψτε μου συμβουλές,τροφές κ φάρμακα που σας βοήθησαν!θα σας ειμαι ευγνόμων...!!!!

Καλησπέρα capy! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά μέχρι το τέλος. . Αχ τι μου θύμησες με αυτές τις αναγούλες........ Εγώ είχα το άλλο,μέχρι και που έκλεισα τον 3 μήνα δεν είχα τίποτα από συμπτώματα ζαλάδες και εμετούς!! Και χαιρομουνα ότι όλη μου η εγκυμοσύνη θα ήταν έτσι...άμ δε...με το που ξεκίνησα τον 4 μέχρι και μια μέρα πριν γεννήσω αγκαλιά τη λεκάνη είχα 3 φορές την ημέρα.....από ζαλάδες άλλο τίποτα 1φορα την ημέρα έτσι για το καλό.!!!! Τα γράφω τώρα και γελάω. Με αποτέλεσμα 10 κιλά έφυγαν στην εγκυμοσύνη αέρα πατέρα!! Για να μη τα πολύ λέω.. Εμένα στις αναγούλες ένα με βοήθησε., το ξυνογαλο, το γνωστό αριανι..και με χαμηλά λιπαρά και με βοηθούσε και στις καούρες που είχα λόγω εμετων....αααα και τα βραστά χόρτα με φέτα:mrgreen::mrgreen:..Αλλά το αριανι μου ηρεμούσε το στομάχι. Μπορείς να το δοκιμάσεις για λίγες μέρες!

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πρώτη εγκυμοσύνη.. 7η εβδομάδα.

Μέχρι προχθές ήμουν μια χαρά. Μετά ναυτίες και σήμερα πάνω από 5 φορές εμετό. Δεν μπορώ να δουλέψω και είναι αδύνατο να λείψω ως το Μάιο. Τι να κάνω..? :(

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εγκυμοσύνη.. 7η εβδομάδα.

Μέχρι προχθές ήμουν μια χαρά. Μετά ναυτίες και σήμερα πάνω από 5 φορές εμετό. Δεν μπορώ να δουλέψω και είναι αδύνατο να λείψω ως το Μάιο. Τι να κάνω..? :(

υπομονη κοριτσακι μου..κ εγω στην 8η βδομαδα ειμαι..μπορει να μην το εχεις καθε μερα αυτο..εμενα μου ετυχε 3 φορες χωρις να κανω εμετο κ μετα περασε.μπορει να εισαι την μια ετσι την αλλη αλλιως..αυτο που μπορει να σε βοηθησει ειναι να μη αφηνεις το στομαχι σου αδειο..κ εχω ακουσει οτι καοιες κοελες της βοηθησε το βραχιολακι για τις ναυτιες..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...