Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Ανα γεια σου! απο περσυ προσπαθω να βρω το επιθετο που ταιριαζει στον γιο μου ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ''ΣΒΑΡΝΙΑΡΗΣ''.Αλι κ τρεις αλι οταν ερχεται αυτη η ωρα της ορθογραφιας κοριτσια....δεν τελειωνει ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕ. Με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου που λενε. Καμια ιδεα καμια;Εκεινη την ωρα του ρχονται ολα-πειναει διψαει θελει τουαλετα ποναει η κοιλια του το κεφαλι του τα ματια του ασε πια εκεινο το μολυβι χωρις πλακα μια φορα μετρησα 19 φορες που του επεσε.....Στα υπολοιπα μια χαρα κ κυριως στα μαθηματικα τσακαλι.

Έτσι ηταν κι ο δικός μου στην πρώτη δημοτικού. Μετά πήραμε μπρος..Βαριούνται μωρέ, είναι λίγο ανώριμα τ αρσενικά μας!:lol: Λοιπόν, αυτό που με βοήθησε, ήταν να του τάζω πράγματα που του άρεσαν, αν τελείωνε συγκεκριμμένη ώρα. Δηλαδή, αν τελειώσεις στις 6, θα παίξουμε το τάδε επιτραπέζιο, θα πάμε βόλτα, θα φας σοκοφρέτα κτλ. Και βέβαια να υπενθυμίζω ανα δίλεπτο "γράφε παιδάκι μου!":mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Άιντε, να δω κι εγώ γούρι από το θέμα!!!:mrgreen:

Σου το εύχομαι ολόψυχα κοπέλα μου και σε σένα και σε όλα τα κορίτσια που ποθούν να κρατήσουν ένα μωράκι στην αγκαλίτσα τους!

 

Μη νομίζεις, κι εγώ πριν μερικά χρόνια, έβλεπα τους πολύτεκνους σαν σούπερ-ήρωες, έλεγα έχουν μυστικές δυνάμεις, δεν μπορεί.. Τώρα πως έφτασα να φλερτάρω με την ιδέα, άλλη ιστορία. Ωστόσο, ακόμη κι όταν δεν τους καταλάβαινα, δεν πέρασε ποτέ απ το μυαλό μου να μιλήσω προσβλητικά ή υποτιμητικά, όπως και τώρα δε θα το έκανα για κάποιον που δε θέλει να κάνει παιδιά. Η ευγένια κι ο σεβασμός είναι στοιχεία του χαρακτήρα, άσχετα αν δεν καταλαβαίνουμε τις επιλογές των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πως κάθε κύηση δεν είναι ίδια ακόμα και στην ίδια γυναίκα, αλλά ο φόβος δυστυχώς παραμένει. Αυτή την περίοδο ο άντρας μου δουλεύει πάρα πολλές ώρες και εγώ έχω αναλάβει τα πάντα και παρόλη την κούραση δυστυχώς έχω και όλες αυτές τις σκέψεις, η μικρή μου συνέχεια μου λέει να κάνουμε άλλο μωράκι όπως η χ, ψ φίλη της να κοιμάται στην κούνια της κτλ και με κάνει κομμάτια. Θέλω πολύ αλλά φοβάμαι και ο άντρας μου θέλει αλλά δε θέλει να με βλέπει χάλια και ήμουνα πολύ χάλια και άργησα πολύ να συνέλθω.

Σκέπτομαι να έρθει ο Ιούνιος να ξεκουραστούμε λίγο (θα μειωθούν οι ώρες δουλειάς του) να μπορέσουμε να σκεφτούμε πιο ήρεμα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πως κάθε κύηση δεν είναι ίδια ακόμα και στην ίδια γυναίκα, αλλά ο φόβος δυστυχώς παραμένει. Αυτή την περίοδο ο άντρας μου δουλεύει πάρα πολλές ώρες και εγώ έχω αναλάβει τα πάντα και παρόλη την κούραση δυστυχώς έχω και όλες αυτές τις σκέψεις, η μικρή μου συνέχεια μου λέει να κάνουμε άλλο μωράκι όπως η χ, ψ φίλη της να κοιμάται στην κούνια της κτλ και με κάνει κομμάτια. Θέλω πολύ αλλά φοβάμαι και ο άντρας μου θέλει αλλά δε θέλει να με βλέπει χάλια και ήμουνα πολύ χάλια και άργησα πολύ να συνέλθω.

Σκέπτομαι να έρθει ο Ιούνιος να ξεκουραστούμε λίγο (θα μειωθούν οι ώρες δουλειάς του) να μπορέσουμε να σκεφτούμε πιο ήρεμα.

Αυτό να κάνεις τότε...άστο για το καλοκαιράκι ...Το μόνο που δε χρειάζεσαι τώρα είναι να αγχωθείς...Ας χαλαρώσει λίγο κι ο ανήρ από τη δουλειά του, να το δουλέψεις κι εσύ μέσα σου και θα έρθει....Μη χαθείς ως τότε ε, να μπαίνεις να παίρνεις τη δόση σου!!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

[/b]

(εγώ δεν προλαβαίνω να αρρωστήσω και πολύ συχνά...)

 

 

Ποσες φορες δεν το χω σκεφτει αυτο κοριτσια!!!Πως μας φροντιζει ο Θεος ομως ε;Να καπως ετσι γινονται οι πολυτεκνες (κ οχι μονο)οικογενειες. Βασιζομενες στον Θεο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσες φορες δεν το χω σκεφτει αυτο κοριτσια!!!Πως μας φροντιζει ο Θεος ομως ε;Να καπως ετσι γινονται οι πολυτεκνες (κ οχι μονο)οικογενειες. Βασιζομενες στον Θεο.

 

 

 

Mαμα Λενα πόσο δίκιο έχεις!!

 

όντως έτσι είναι!!

 

 

 

Marouskaki τέλειο αβαταρ....!!

 

τα παλληκάρια σου στην σειρά..χαχα

 

αφού μου άρεσε τόσο που είδα εικόνα..που ανέβασα και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:Aχ τι μου θυμίζεις! Και βέβαια μου ήρθε να ρίξω και το νερό και το ποτήρι μη σου πω(εντάξει, μόνο αν είναι πλαστικό, μην το αποτελειώσουμε το στεφάνι;)).

 

Απλά τώρα πια έχω αποδεχτεί κάποια πράγματα κι έτσι ηρέμησα. Ξέρω ότι η κατάσταση είναι αυτή, ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά του αντρούλη,χαίρομαι τα θετικά του κι έτσι πορεύομαι.. Όπως επίσης ξέρω ότι όταν πάρω απόφαση για άλλο παιδάκι,θα στηριχτώ στις δικές μου δυνάμεις κυρίως.

 

Επίσης να σου πω ότι ούτε κι εγώ τα πολυβρίσκω με την πεθερούλα, γι αυτό προτίμησα να μην έχω βοήθεια από εκεί, αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οπότε είμαστε από μακριά κι αγαπημένες.;)

 

Σε καταλαβαίνω, κι εμένα με πιάνει το παράπονο αν πιεστώ πολύ, όμως είναι στιγμές.. Χαλάρωσε, σκέψου πρακτικές λύσεις για να είναι πιο εύκολη η καθημερινότητά σου, μη σκας με τα αρνητικά των γύρω σου, μην περιμένεις πράγματα που δεν μπορούν να δώσουν, εστίασε και "εκμεταλλεύσου" τα θετικά τους και κυρίως βασίσου στις δικές σου δυνάμεις, έχεις πολλές πίστεψέ με.

 

Είναι λίγο δύσκολο ν΄αποδεχτείς ότι πορεύεσαι μόνη σου είναι αλήθεια, ειδικά στο θέμα των παιδιών...Μπράβο σου που βρήκες τις ισορροπίες...

Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως μόνη μου τα καταφέρνω αρκετά καλά...Απλά κάποιες φορές θέλεις και μια αναγνώρηση, ένα μπράβο, να σε δυναμώσει περισσότερο...Όσο για τις πρακτικές λύσεις που λες, τελευταία άρχισα να χαλαρώνω και νιώθω ήδη καλύτερα...έδωσα χώρο και χρόνο και στον εαυτό μου πια και δεν κοιτάζω μόνο τους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Mαμα Λενα πόσο δίκιο έχεις!!

 

όντως έτσι είναι!!

 

 

 

Marouskaki τέλειο αβαταρ....!!

 

τα παλληκάρια σου στην σειρά..χαχα

 

αφού μου άρεσε τόσο που είδα εικόνα..που ανέβασα και εγώ..

Είμαι κι εγώ στην άκρη, δε με είδες?Η μαμά Ντάλτον χαχαχα!Με γεια και το υπέροχο δικό σου άβαταρ!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στην άκρη, δε με είδες?Η μαμά Ντάλτον χαχαχα!Με γεια και το υπέροχο δικό σου άβαταρ!

 

 

 

χαχα..τώρα σε προσεξα...!!

 

Αλλά τους έχεις σούζα!! ευγε μανούλα!!

φιλια ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum και πολύτεκνη μανούλα! Έχω 4 αγόραρους (Marousaki δεν είσαι η μόνη!) ηλικίας 8,5-6,5-2 ετών και 6 μηνών. Θα ήθελα πολύ άλλο ένα παιδάκι όταν μεγαλώσει λιγο ο μικρούλης, αλλά σκέφτομαι διάφορα, το οικονομικό, την κούραση κ.τ.λ. Τέλος πάντων, βλέπουμε αργότερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθες Μαρία! Με 4 παλικάρια, τα δύο μωρά, και ήδη σκέφτεσαι και γι άλλο! Μπράβο κοπέλα μου! Γι αυτό μ αρέσει αυτή εδώ η παρέα, τι δύναμη, τι αισιοδοξία και τι πίστη! Τα μωρούλια μας είναι μαζί, Αύγουστο γέννησες κι εσύ; Πάντως έχουμε γεμίσει αγορομάνες τελικά εδώ ε;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια! Να σου ζησουν τα παιδακια σου! Εχεις πολλη δυναμη και αγαπη για τα παιδια και για αυτο εκανες μαγαλη οικογενεια. Εχεις καθολου βοηθεια? Εργαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum και πολύτεκνη μανούλα! Έχω 4 αγόραρους (Marousaki δεν είσαι η μόνη!) ηλικίας 8,5-6,5-2 ετών και 6 μηνών. Θα ήθελα πολύ άλλο ένα παιδάκι όταν μεγαλώσει λιγο ο μικρούλης, αλλά σκέφτομαι διάφορα, το οικονομικό, την κούραση κ.τ.λ. Τέλος πάντων, βλέπουμε αργότερα..

 

είναι πολύ μικρούλη ακόμη το μικρό σου...

 

αλλά όπως σε βλέπω..σίγουρα θα πας και για επόμενο!!

 

Καλώς μας ήρθες στην παρέα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! Freedom μου όντως μαζευτήκαμε πολλές αγορομάνες! Το μικρούλι μου γεννήθηκε 23 Αυγούστου. Και εσένα Αυγουστιάτικο ε; AMD080911 έχω λίγη βοήθεια από μαμά και πεθερά αλλά όχι συστηματικά. Στο μεταξύ εργάζεται και ο άντρας μου πολλές ώρες και έρχετει βραδάκι σπίτι, οπότε με τόσα πιτσιρίκια στο σπίτι είναι λίγο ζόρικα. Το πρωί που τα μεγάλα είναι σχολείο είναι κάπως πιο χαλαρά. Εργάζομαι και εγώ, αλλά τώρα είμαι σε άδεια μητρότητας. Ξαναρχίζω δουλειά τον Σεπτέμβριο. Μama aga σίγουρα θα περιμένω να μεγαλώσει λίγο ο μικρούλης αν και είναι ήσυχο μωράκι, δόξα το Θεό! Ο τρίτος είναι ο ζόρικος.. Είναι και σε δύσκολη ηλικία.. νεύρα, γκρίνιες, ζήλειες κτ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! Freedom μου όντως μαζευτήκαμε πολλές αγορομάνες! Το μικρούλι μου γεννήθηκε 23 Αυγούστου. Και εσένα Αυγουστιάτικο ε; AMD080911 έχω λίγη βοήθεια από μαμά και πεθερά αλλά όχι συστηματικά. Στο μεταξύ εργάζεται και ο άντρας μου πολλές ώρες και έρχετει βραδάκι σπίτι, οπότε με τόσα πιτσιρίκια στο σπίτι είναι λίγο ζόρικα. Το πρωί που τα μεγάλα είναι σχολείο είναι κάπως πιο χαλαρά. Εργάζομαι και εγώ, αλλά τώρα είμαι σε άδεια μητρότητας. Ξαναρχίζω δουλειά τον Σεπτέμβριο. Μama aga σίγουρα θα περιμένω να μεγαλώσει λίγο ο μικρούλης αν και είναι ήσυχο μωράκι, δόξα το Θεό! Ο τρίτος είναι ο ζόρικος.. Είναι και σε δύσκολη ηλικία.. νεύρα, γκρίνιες, ζήλειες κτ.λ.

Στις 8 γεννήθηκε ο δικός μου. Κι αυτός πολύ ήσυχο και βολικό μωράκι! Το χει ο Αύγουστος φαίνεται.. Εγώ στο δεύτερο τα είδα όλα, απίστευτη γκρίνια και πείσμα είχε ο λεβέντης μου, οπότε τώρα μου φαίνεται σαν να κάνω διακοπές!:cool: Εκτός από τις δυο τελευταίες μέρες που έχω και τα δυο μικρά με ίωση,οπότε καταλαβαίνεις.. Βήχει ο ένας, πυρετό ο άλλος, κλαίνε και τα δυο μαζί.. Ζούμε μεγάλες στιγμές! Κάτι τέτοιες μέρες λέω θα στείλω δημοτικό και το μικρότερο και μετά θα πάω για τέταρτο!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Μαρακι εγω ειμαι η Λενα κ εχω κ εγω 4 ομως εγω εχω ξεπεδιασει και μιας κ μου λειψαν πολυ οι γκρινιες οι μωρουδιακες αλλα κι εκεινη η ατελειωτη η βρεφικη μυρωδια λεω αν θελει ο Θεος να κανω αλομη ενα. Ειναι λιγο αναποφασιστος ο αντρας μου αλλα καπως θα τον βολεψω κι αυτον.Ο δικος σου πως βλεπει τον ερχομο ακομα ενα παιδιου;Φιλια:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δεύτερος με είχε κουράσει πολύ σαν μωρό! Μέχρι 8 μηνών ήταν ξύπνιος όλη νύχτα και κοιμόταν στις 7 το πρωί. Στις 8 ξυπνούσε ο μεγάλος για να πάει παιδικό σταθμό. Άστα κόντευα να τρελαθώ.. Ευτυχώς τον ετοίμαζαν τα πεθερικά μου και έτσι εγώ κοιμόμουν μέχρι τις 10. Αυτός ήταν ο ύπνος μου. Ένα τρίωρο την ημέρα για 8 μήνες! Γιʼ αυτό αποφάσισα μετά από 4 χρόνια να κάνω τρίτο. Έτρεμα μην ξαναπεράσω τα ίδια. Μετά όμως έστρωσε και έγινε το καλύτερο παιδί! Μέχρι και τώρα κοιμάται 10ωρα και 12ωρα σερί!!Ο τρίτος σαν μωράκι ήταν σχετικά ήσυχος. Μετά τους 18 μήνες αγρίεψε… Καλά όταν αρρωσταίνουν … χαμός! Ξενύχτια, γκρίνιες και όλα τα γνωστά. Πριν τα Χριστούγεννα μου είχαν κολλήσει και το μικρό και είχαμε νοσηλευτεί για λίγες μέρες.. Όχι κάτι σοβαρό πιο πολύ προληπτικά. Και είχαμε επιστρατεύσει γιαγιάδες και παππούδες για να κρατήσουν τα άλλα τρία! Δεν είναι όμως τέλεια όταν τα βλέπετε να παίζουν όλα μαζί! Μου αρέσει όταν στέκονται όλοι πάνω από το μωρό και το παίζουν. Αυτό χασκογελάει και δεν ξέρει ποιον να πρωτοκοιτάξει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λένα! Σου εύχομαι γρήγορα ένα ακόμα παιδάκι! Και εγώ πεθαίνω για αυτήν τη μωρουδίστικη μυρωδιά, δεν τη χορταίνω! Για τη γκρίνια δε θα έλεγα το ίδιο.. Ό άντρας μου είναι γενικά άνετος στο θέμα παιδιού γιατί δουλεύει σχεδόν όλη μέρα, οπότε το μεγαλύτερο βάρος πέφτει πάνω μου.. διαβάσματα, ταϊσματα, μπάνια κ.τ.λ. Πιστεύω θα τον πείσεις τον άντρα σου, να του το κουβεντιάζεις συχνά και να του λες ότι έτσι και αλλιώς εσύ θα φας την μεγαλύτερη πίεση. Επίσης, να του πεις ότι θα βοηθάνε και τα μεγαλύτερα όσον αφορά την απασχόληση του μικρού που είναι πολύ σημαντικό. Εμένα το πρωί που είναι μόνος του ο δίχρονος θέλει όλη την ώρα να ασχολούμαι μαζί του ενώ το απόγευμα που έρχονται τα αδέλφια του σημασία δεν μου δίνει και έτσι μπορώ να κάνω και καμία δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Που ειστε ολες? Καλο μηνα να εχουμε! Εγω περναω τον τελευταιο καιρο την φαση 'πως πειθουμε τον εαυτο μας για ενα ακομα παιδακι?' Η κουραση, η επιθυμια να ξαναδουλεψεις μετα απο αμετρητα χρονια, τα πραγματα που αρχισες να κανεις για σενα κ θες να τα συνεχισεις...οι λογοι ειναι πολλοι.. Και μετα βλεπεις ενα μωρο η σκεφτεσαι οτι δεν θα ξαναζησεις εγκυμοσυνη κ ολα τα υπεροχα σταδια μιας νεας υπαρξης κ το ξανασκεφτεσαι.. Αχ παλια δεν ηταν τοσο περιπλοκα τα πραγματα.. Ειχαν πιστη οι ανθρωποι κ προχωρουσαν. Μακαρι να ερθουν ολα βολικα για ολες κ να μην μετανιωσουμε ποτε που δεν καναμε αλλο ενα παιδακι..

Link to comment
Share on other sites

Που ειστε ολες? Καλο μηνα να εχουμε! Εγω περναω τον τελευταιο καιρο την φαση 'πως πειθουμε τον εαυτο μας για ενα ακομα παιδακι?' Η κουραση, η επιθυμια να ξαναδουλεψεις μετα απο αμετρητα χρονια, τα πραγματα που αρχισες να κανεις για σενα κ θες να τα συνεχισεις...οι λογοι ειναι πολλοι.. Και μετα βλεπεις ενα μωρο η σκεφτεσαι οτι δεν θα ξαναζησεις εγκυμοσυνη κ ολα τα υπεροχα σταδια μιας νεας υπαρξης κ το ξανασκεφτεσαι.. Αχ παλια δεν ηταν τοσο περιπλοκα τα πυχηραγματα.. Ειχαν πιστη οι ανθρωποι κ προχωρουσαν. Μακαρι να ερθουν ολα βολικα για ολες κ να μην μετανιωσουμε ποτε που δεν καναμε αλλο ενα παιδακι..

 

Αμαν βρε κοπελα μου μεσα στην ψυχη μου μιλησες!Θελω κι εγω ακομη ενα αλλα δεν το κρυβω οτι λιγο φοβαμαι....μου λειψε κ εμενα η δουλεια αλλα ξερω οτι αν δεν προσπαθησω τουλαχιστον θα το μετανιωσω πολυ.

Καλο μηνα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

 

 

Σε τέτοια θέματα όντως βοηθάει η πίστη...'οχι για να αποφασίσεις θετικά..

αλλά να το αφήσεις ελεύθερο και να πιστεύεις πως αν δεν αντέχεις άλλο

παιδί , δεν θα στο Στείλει!

 

 

Και μια προσωπική άποψη...

(χωρίς ομολογώ να μου έχει λείψει

η δουλειά ...μόνο ΄ύπνος μου λείπει..χχι)

 

Θα μπορείτε να δουλέψετε και αργότερα..και να κάνετε πράγματα για τον εαυτό σας..αλλά δυστυχώς τα χρόνια που μπορεί μια γυναίκα να κάνει παιδιά...κάποτε τελειώνουν!..ενώ όλα τα άλλα θα είναι εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που ήμουν έτοιμη να αναφωνήσω καμιά άλλη μανούλα με 4 γιους υπάρχει εκεί έξω?Εμφανίζεταθι η συνονόματη!!!Μαράκι μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.Πες μου πώς είστε από καβγάδες, φασαρία κλπ...Εμένα είναι γ δημοτικού, α δημοτικού, 4 ετών και αγέννητος χαχα!:oops::oops::oops::oops: Κι εγώ πιστεύω ότι ο Θεός στέλνει όσα αντέχουμε όχι παραπάνω....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Συμφωνώ και εγώ με τη MAMA AGA. Η γυναίκα δεν μπορεί να τεκνοποιεί για πάντα, ενώ τα υπόλοιπα γίνονται και αργότερα. Marouskaki να σου ζήσουν και εσένα τα παιδάκια σου και με το καλό το νέο μέλος! Όταν ήμουν έγκυος στο τέταρτο όλοι μου έλεγαν, άντε τώρα θα έχεις κόρη αλλά εγώ είχα τη βεβαιότητα ότι θα είναι πάλι γιος . Δεν το βλέπω να μπαίνει θηλυκό σε αυτό το σπίτι… Από καβγάδες όχι πολλοί από φωνές και φασαρία όμως μπόλικη! Μας αρέσει όμως η βαβούρα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ παλια δεν ηταν τοσο περιπλοκα τα πραγματα.. Ειχαν πιστη οι ανθρωποι κ προχωρουσαν.

Εγώ πάλι νομίζω πως παλιά ήταν πιο απλό το να μεγαλώνεις παιδιά. Οκ, υπήρχε φτώχεια, αλλά ένα πιάτο φαί πρόσφεραν στα παιδιά τους. Ούτε διάβασμα για το σχολείο, ούτε φροντιστήρια, ούτε δραστηριότητες, ούτε φρεσκοπλυμμένα και μοσχομυριστά ρούχα κάθε μέρα, ούτε μπάνιο καλά καλά. Μόνα τους μεγάλωναν που λέει ο λόγος. Τώρα που οι απαιτήσεις της εποχής είναι τόσο πολλές, γινόμαστε χίλια κομμάτια και πραγματικά θεωρώ ήρωες τους πολύτεκνους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως παλιά ήταν πιο απλό το να μεγαλώνεις παιδιά. Οκ, υπήρχε φτώχεια, αλλά ένα πιάτο φαί πρόσφεραν στα παιδιά τους. Ούτε διάβασμα για το σχολείο, ούτε φροντιστήρια, ούτε δραστηριότητες, ούτε φρεσκοπλυμμένα και μοσχομυριστά ρούχα κάθε μέρα, ούτε μπάνιο καλά καλά. Μόνα τους μεγάλωναν που λέει ο λόγος. Τώρα που οι απαιτήσεις της εποχής είναι τόσο πολλές, γινόμαστε χίλια κομμάτια και πραγματικά θεωρώ ήρωες τους πολύτεκνους!

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Γι αυτό πιστεύω είναι στον καθένα πόσο αντέχει κ πόσες υποχωρήσεις και "συμβιβασμούς" μπορεί να κάνει.Η αλήθεια είναι ότι εγώ θέλω κ λίγο τις ανέσεις μου κ θέλω και τα΄παιδιά μου να είναι στην εντέλεια.

Χθες βγήκαμε οικογενειακή βόλτα σε εμπορικό κ μπροστά μας περπατάγανε μια οικογενεια τουριστών με 5 παιδιά όλων των ηλικιών. Αυτό που μας έκανε εντύπωση είναι ότι ήτανε όλοι μαζί μιλάγανε χαμηλόφωνα κ έβλεπες τους γονείς πόσο ήρεμοι ήτανε.

Από την άλλη εμείς με τους τρεις ήμασταν άστα να πάνε. Ένας κινητός πανικός!

Ώρες ώρες συνειδητοποιώ ότι έχω φτάσει στα όρια μου κ δε πάει παρα πέρα. Άλλες φορές αισθάνομαι ότι μπορώ κ αντέχω. Το θέμα είναι να αντιλαμβάνεσαι τις αντοχές σου πριν σε πάρει η κάτω βόλτα.

Πολλά Πολλά φιλούθκια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...