Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαστικό διατροφικό πρόγραμμα στον παιδικό;


Recommended Posts

η παιδικη κακοποιηση ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ, το να σηκωσεςι χερι στο παιδι σου ειναι τοσο παρανομο οσο και το να διαρρηξεις το σπιτι του γειτονα. Το να προσφερεις κρεας στους πελατες της επιχειρησης σου και στα παιδια τους δεν ειναι παρανομο.

Προσωπικα διαφωνω και αν ειχα σταθμο δεν θα τον λειτουργουσα ετσι, αλλα δεν εχω. Ξαναλεω, πας αλλου, ή πας στον δημοτικο οπου μπορεις δακαιωματικα να διεκδικησεις.

 

Δε θα'πρεπε να είναι επίσης παράνομο να αφήσεις νηστικό ένα απ'τα παιδιά στον παιδικό που η στάση ζωής του δεν του επιτρέπει να φάει κρέας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θα'πρεπε να είναι επίσης παράνομο να αφήσεις νηστικό ένα απ'τα παιδιά στον παιδικό που η στάση ζωής του δεν του επιτρέπει να φάει κρέας?

 

Ισως θα επρεπε, ισως να ειναι, δεν το ξερω αυτο. Αλλα εχει δικαιωμα ο ιδιοκτητης να πει "αυτοι ειναι οι κανονισμοι, αν σας αρεσουν". Μη συγκρινεις το ιδιωτικο με το δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα την κακοποίηση, γιατί θεωρείται κακοποίηση να μην παρέχεις κατάλληλη τροφή σε κάποιον.

Δηλαδή δε μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να φάει κάτι που είναι ενάντια στα πιστεύω του. Μιλάτε για επιλογή, δεν είναι ακριβώς επιλογή. Είναι δηλαδή, αλλά πως να το εξηγήσω. Για μένα είναι επιλογή να μην τρώω κρέας, όπως είναι και επιλογή να μη χτυπάω τα παιδιά μου. Είναι τρόπος ζωής, είναι ιδανικά, είναι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα την κακοποίηση, γιατί θεωρείται κακοποίηση να μην παρέχεις κατάλληλη τροφή σε κάποιον.

Δηλαδή δε μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να φάει κάτι που είναι ενάντια στα πιστεύω του. Μιλάτε για επιλογή, δεν είναι ακριβώς επιλογή. Είναι δηλαδή, αλλά πως να το εξηγήσω. Για μένα είναι επιλογή να μην τρώω κρέας, όπως είναι και επιλογή να μη χτυπάω τα παιδιά μου. Είναι τρόπος ζωής, είναι ιδανικά, είναι πιστεύω.

 

 

το καταλαβαινω και γι'αυτο στηριζω τη θεση σου. Θεωρω οτι θα επρεπε να εχεις επιλογες ειτε στο μενου ειτε να φερεις δικο σου φαγητο. Και ξαναπαμε στο ιδιο θεμα, τη διαφορα ιδιωτικου και δημοσιου....

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα επρεπε, ισως να ειναι, δεν το ξερω αυτο. Αλλα εχει δικαιωμα ο ιδιοκτητης να πει "αυτοι ειναι οι κανονισμοι, αν σας αρεσουν". Μη συγκρινεις το ιδιωτικο με το δημοσιο.

το ξέρω οτι έχει αυτό το δικαίωμα. Το θέμα είναι αν θα έπρεπε να έχει αυτό το δικαίωμα.

Τέλος, πάντων μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή και κουράστηκα οπότε δε συνεχίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καταλαβαινω και γι'αυτο στηριζω τη θεση σου. Θεωρω οτι θα επρεπε να εχεις επιλογες ειτε στο μενου ειτε να φερεις δικο σου φαγητο.

σ'ευχαριστώ για την κατανόηση, κι αυτό κάτι είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα την κακοποίηση, γιατί θεωρείται κακοποίηση να μην παρέχεις κατάλληλη τροφή σε κάποιον.

Δηλαδή δε μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να φάει κάτι που είναι ενάντια στα πιστεύω του. Μιλάτε για επιλογή, δεν είναι ακριβώς επιλογή. Είναι δηλαδή, αλλά πως να το εξηγήσω. Για μένα είναι επιλογή να μην τρώω κρέας, όπως είναι και επιλογή να μη χτυπάω τα παιδιά μου. Είναι τρόπος ζωής, είναι ιδανικά, είναι πιστεύω.

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά όμως ανάμεσα στην πεποίθηση και το νόμο. Ο νομοθέτης κρίνει ότι η κακοποίηση παιδιών είναι παράνομη, το ορίζει ρητά και αποδίδει και ποινή.

 

Δεν λέει όμως πουθενά "ο ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού είναι υποχρεωμένος να καλύπτει τις προσωπικές πεποιθήσεις ή επιλογές κάθε πελάτη του ως προς τη διατροφή". Του αναγνωρίζει το δικαίωμα να πει "εγώ αυτό το φαγητό σερβίρω και σε όποιον αρέσει" ή αλλιώς να πει "φέρτε όποιο φαγητό θέλετε για τα παιδιά σας". Ο παιδικός δεν είναι αναγκαστική φοίτηση, όπου το κράτος είναι υποχρεωμένο να φροντίσει και τη σίτιση των παιδιών και τις ιδιαιτερότητές τους, είναι επιλογή των γονιών το αν θα πάει το παιδί παιδικό και σε ποιον (γιατί αλλιώς το κρατάς και σπίτι με τη νταντά και τρώει ό,τι θες εσύ). Άρα ο καθένας κάνει και την αντίστοιχη επιλογή του.

 

Στους δημόσιους σταθμούς ναι, θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη να τρώει κάθε παιδί ό,τι θέλει.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οτι έχει αυτό το δικαίωμα. Το θέμα είναι αν θα έπρεπε να έχει αυτό το δικαίωμα.

Τέλος, πάντων μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή και κουράστηκα οπότε δε συνεχίζω.

 

κι εγω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν ολος ο κοσμος παει σε baby friendly κλινικες, τοτε οι αλλες θα μεινουν χωρις πελατεια και θα πιεστουν να αλλαξουν τις πρακτικες τους. Το ιδιο και οι σταθμοι.

 

My point exactly!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια, είπα δε θα ξαναγράψω, αλλά δε μπορώ, πνίγομαι!

 

Ξέρετε πολλές baby friendly κλινικές για να πάμε ωστέ να κλείσουν οι άλλες??

 

Και που είναι αυτοί οι παιδικοί σταθμοί που σερβιρουν χορτοφαγικες επιλογες για να πάμε εφόσον οι άλλο δεν το κάνουν? Να'ναι ένας? να'ναι δύο σ'όλη την Αθήνα (αν είμαστε τυχεροί)? Στο δημόσιο δε μπορούμε να πάμε όλοι, δέχονται μόνο λίγα παιδιά. Άσε που και κει άμα τους παραζορίσεις δε σε δέχονται και τελείωσε η υπόθεση.

 

Πως θα γίνουν οι κλινικές baby friendly, και οι παιδικοί σταθμοί kid friendly αν δεν απαιτήσουμε και δε μιλήσουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kinkajoujou,κάποτε το ξύλο στα σχολεία δεν ήταν παράνομο. Θα έρθει η μέρα ( στο εξωτερικό έχει γίνει ήδη) που θα φαίνεται αδιανόητο να μην προσφέρουν στα παιδιά τροφή σύμφωνα με τις δικές τους διατροφικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ καθόλου. Ο παιδικός σταθμός δεν είναι απλά επιχείρηση ακόμα κι αν είναι ιδιωτικός. Όπως δεν είναι απλά επιχείρηση και ένα νοσοκομείο η μια κλινική.

Αν είναι έτσι τότε γιατί θέλουμε να κάνουμε όλες τις κλινικές baby friendly (φιλικές προς το θηλαμό). Γιατί δε λέμε, δική τους είναι η επιχείρηση κι ότι θέλουν ας κάνουν. Αν δε μας αρέσει πάμε αλλού.

 

Εδώ έχεις ένα δίκιο...

 

Θα έπρεπε δλδ να μας προβληματίζει και να έχουμε κάποιες απαιτήσεις...

 

Στους περισσότερους ναι απ'ότι ξέρω. Όχι σε όλους νομίζω...

 

Μου κάνει εντύπωση...Στη Θεσσαλονίκη, οι περισσότεροι παιδικοί δεν προσφέρουν φαγητό. Ιδιωτικοί πάντα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξανάγραψα, στις καπιταλιστικές κοινωνίες "ψηφίζουμε" κάποιο τρόπο ζωής, ιδανικό κτλ με το να επιλέγουμε προσεκτικά που δίνουμε τα χρήματά μας.

Βέβαια πάντα υπάρχουνε κάποιοι που επιλέγουνε να βγαίνουνε στους δρόμους και να διαδηλώνουνε, να κάνουνε σαματά, καυγάδες κτλ.

Εγώ δεν είμαι μια απ' αυτές, προτιμώ να επιλέγω σιωπηλά, αν κάποιος θέλει να ξεσηκώσει τα πλήθη μπράβο του, αλλά προσωπικά δεν εμπλέκομαι, θέλω ηρεμία στην ζωή μου!

 

om.gif

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Χλοη μου,εχεις δικιο, ΑΛΛΑ η πραγματικοτητα ειναι αλλη.

Να σου πω εγω απο την εμπειρια μου στην αγγλια. Εδω δεν υπαρχουν δημοσιοι σταθμοι, ολοι ειναι ιδιωτικοι. Υπαρχει ενα ελεγκτικο σωμα που τους δινει βαθμους. Ο καθε σταθμος θελει να τα εχει καλα με αυτο το σωμα, αν δηλαδη δεις ενα σταθμο με χαμηλη βαθμολογια δε θα στειλεις το παιδι σου εκει. Ετσι οι σταθμοι ξεκινησαν να εισακουν τους γονεις ουτως ωστε να κανουν τη διαφορα και να παρουν υψηλη βαθμολογια. Σιγα σιγα, και λογω ανταγωνιστικοτητας, εφαρμοσαν ολοι πραγματα οπως διαφορα μενου κλπ. Αυτο το σωμα ειναι δημοσιο. Το μονο που μπορουν οι γονεις να κανουν ειναι να απαιτησουν καποιον τετοιο κρατικο ελεγκτικο οργανισμο.

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι μπορεις να πιεσεις και να φωναξεις και να απαιτησεις εκει που σε παιρνει: στο δημοσιο τομεα. Στον ιδιωτικο δυστυχως, εφ'οσον ο επιχειρηματιας τα κανει ολα νομιμα, δε μπορεις να κανεις τιποτα.

Παλι πρεπει ο αγωνας να ειναι με το νομο.

Το ιδιο ισχυει και με τις κλινικες. Μπορουμε να πιεσουμε και να απαιτησουμε baby friendly δημοσια νοσοκομεια. Απο 'κει και περα, οταν οι κλινικες θ'αρχισουν να χανουν πελατεια επειδη οι γυναικες θα προτιμουν τα δημοσια, να δεις πως θ'αλλαξουν το χαβα τους εν μια νυκτι.

Link to comment
Share on other sites

Χλοη μου,εχεις δικιο, ΑΛΛΑ η πραγματικοτητα ειναι αλλη.

Να σου πω εγω απο την εμπειρια μου στην αγγλια. Εδω δεν υπαρχουν δημοσιοι σταθμοι, ολοι ειναι ιδιωτικοι. Υπαρχει ενα ελεγκτικο σωμα που τους δινει βαθμους. Ο καθε σταθμος θελει να τα εχει καλα με αυτο το σωμα, αν δηλαδη δεις ενα σταθμο με χαμηλη βαθμολογια δε θα στειλεις το παιδι σου εκει. Ετσι οι σταθμοι ξεκινησαν να εισακουν τους γονεις ουτως ωστε να κανουν τη διαφορα και να παρουν υψηλη βαθμολογια. Σιγα σιγα, και λογω ανταγωνιστικοτητας, εφαρμοσαν ολοι πραγματα οπως διαφορα μενου κλπ. Αυτο το σωμα ειναι δημοσιο. Το μονο που μπορουν οι γονεις να κανουν ειναι να απαιτησουν καποιον τετοιο κρατικο ελεγκτικο οργανισμο.

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι μπορεις να πιεσεις και να φωναξεις και να απαιτησεις εκει που σε παιρνει: στο δημοσιο τομεα. Στον ιδιωτικο δυστυχως, εφ'οσον ο επιχειρηματιας τα κανει ολα νομιμα, δε μπορεις να κανεις τιποτα.

Παλι πρεπει ο αγωνας να ειναι με το νομο.

Το ιδιο ισχυει και με τις κλινικες. Μπορουμε να πιεσουμε και να απαιτησουμε baby friendly δημοσια νοσοκομεια. Απο 'κει και περα, οταν οι κλινικες θ'αρχισουν να χανουν πελατεια επειδη οι γυναικες θα προτιμουν τα δημοσια, να δεις πως θ'αλλαξουν το χαβα τους εν μια νυκτι.

 

emoticon που χτυπάει παλαμάκια :lol: Σ'ευχαριστώ για την κατανόηση! Κι εγώ το ίδιο πράγμα λέω όταν λέω να κάνουμε κάτι. Όχι να τσακώνομαι με τον κάθε ιδιοκτήτη παιδικού σταθμού. Αυτή η ιδέα τον ελεγκτικό οργανισμό που λες είναι πολύ καλή. Δεν ξέρω πως θα μπορουσε να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο και δω, αλλά θα'ταν πολύ καλό να γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβιανω την αναγκη για διαφοροποιηση. Και εδω υπαρχει πολυς κοσμος που για διαφορους λογους εχει αφαιρεσει απο τη διατροφη του συγκεκριμενα πραγματα. Αυτο ομως (δηλαδη το να αποφασιζω εγω και μονο εγω) δεν μου δινει και εμενα το δικαιωμα να στελνω καθε μερα το παιδι μου στο σταθμο με πιτσες, κρουασαν, σουβλακια και σοκολατες? Δεν θα ζηλεψουν τα αλλα παιδακια απο αυτα που θα τρωει το δικο μου???

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία υπάρχει ο μηχανισμός αυτός γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουνε δημόσιοι παιδικοί σταθμοί.

Το ίδιο ακριβώς σύστημα εφαρμόζεται και στα πανεπιστήμια μια και όλα είναι ιδιωτικά: κάθε 5 χρόνια κάνουνε το RAE και αξιολογούνε και βαθμολογούνε το κάθε πανεπιστήμιο με βάση κάποια κριτήρια.

Το ranking που θα πάρει το κάθε πανεπιστήμιο θα καθορίσει φυσικά την πελατεία του αλλά και το funding που θα πάρει από το κράτος.

 

Στην Ελλάδα έχουμε αμέτρητα πανεπιστήμια και ΤΕΙ και ακόμη δεν έχει γίνει το λογικό και προφανές: δεν έχουνε αξιολογηθεί!

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό μια και όλοι μας είμαστε φορολογούμενοι και τα χρήματά μας χρηματοδοτούνε αυτά τα αμφιβόλου ποιότητος ιδρύματα!

 

Έλεγχος σε δημόσια σχολεία, λύκεια, παιδικούς σταθμούς δεν έχει γίνει, πώς είναι δυνατόν να υπάρξει έλεγχος στα ιδιωτικά;

Και εφόσον υπάρχει πάντα η επιλογή του δημοσίου ιδρύματος στην Ελλάδα (πολύ σημαντικό κατ' εμένα και θα πρέπει να είμαστε και ευγνώμονες που έχουμε την επιλογή της δωρεάν εκπαίδευσης) η αξιολόγηση των ιδιωτικών κρίνεται από το μηχανισμό της αγοράς.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τo θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι την απόδοση καρτών ειδοποίησης με τις αντίστοιχες κυρώσεις εάν κάτι τέτοιο κριθεί απαραίτητο, και την απομάκρυνση των δημοσιευσεων που αντιβαίνουν στους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ της ΕΕΕΓ.

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...