Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IEK ΑΚΜΗ για σπουδές Νοσηλευτικής/Μαιευτικής


Recommended Posts

Καλησπέρα, ειδα και ενα παρομοιο θέμα και γι'αυτό προσθέτω και το δικό μου σε αυτή την ενότητα. Η κόρη μιας φίλης τελειώνει φέτος το λύκειο και θέλει να πάει στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ για να σπουδάσει Νοσηλευτική ή Μαιευτική! Γνωρίζετε κάτι για αυτές της ειδικότητες στο συγκεκριμένο ΙΕΚ? Αξίζει να παει, δεδομένου ότι δεν ειναι και ιδιαίτερα καλή μαθήτρια και δεν διαβάζει για να δώσει Πανελλήνιες... Κάθε γνώμη δεκτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω μια γνωστη που ακολουθησε τη νοσηλευτικη σε αυτο το ιεκ και ηταν πολυ ευχαριστημένη απο την αποψη οτι εκαναν πρακτικη απο την αρχη σε εργαστηρια και αργοτερα σε πραγματικες καταστασεις, δηλ κλινικες και νοσοκομεια. Ετσι ειχε αυτοπεποιθηση και μπορουσε να ανταπεξελθει στην μετεπειτα δουλεια της - βρηκε δουλεια αμεσως μετα τις σπουδες της σε ενα διαγνωστικο κεντρο ως βοηθος, γιατι αυτο ισχυει με τα ιεκ, γινεσαι βοηθος μαιας και βοηθος νοσηλευτη.

Βεβαια μιλαμε για ειδικοτητες που εχουν μεγαλη ζητηση και απορροφουνται στην αγορα εργασιας αμεσα, το οποιο ειναι καλο.

Θυμαμαι επισης οτι ειχε ενα προβλημα με εναν καθηγητη, αλλα για καλη της τυχη αντικατασταθηκε μετα απο μικρο χρονικο διαστημα και ετσι δεν δημιουργηθηκε προβλημα. Πιστευω οτι το να παει καποιος στο συγκεκριμενο ιεκ, αν δεν θελει να δωσει πανελληνιες ειναι η καλυτερη λυση. Ουτε υπερβολικα ειναι τα διδακτρα και σε δυο χρονια καταφερνει να εξειδικευτει σε ενα τομεα που τον ενδιαφερει, να ζησει και λιγο απο φοιτητικη ζωη, να διαβασει και να βρει εργασια.

Αν χρειαζεσαι περισσοτερες λεπτομερειες ευχαριστως να τη ρωτησω και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και το χρόνο σου. Ετσι πιστεύω κι εγώ από αυτά που ακούω κατά καιρούς σε σχέση με τα ΙΕΚ. Εξάλλου το Ακμή έχει πολύ καλό όνομα και φημίζεται για την ποιότητα σπουδών του. Σε παρακαλω όποτε μπορείς στείλε μου περισσότερες πληροφορίες με τις πιστοποιήσεις κτλ τι γίνεται? Οταν τελειώσουν οι σπουδές τι γίνεται, σε βοηθούν μέσα από το ΙΕΚ να βρεις δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι μου είπε, μετά το πέρας των σπουδών και της πρακτικής άσκησης, δίνουν κάποιες εξετάσεις για το Κρατικό Δίπλωμα, το οποίο σου επιτρέπει να εργαστείς οπουδήποτε εντός Ευρωπαϊκής Ενωσης και να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για διορισμό στο Δημόσιο.

Επίσης υπάρχει ένα αρμόδιο τμήμα εντός του ΙΕΚ το οποίο ασχολείται με θέματα καριέρας και είναι υπεύθυνο για να συνδέσει εργοδότες με αποφοίτους με σκοπό την επαγγελματική τους αποκατάσταση. Η γνωστή μου, μέσα από αυτό βρήκε την τωρινή της δουλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοιτα, αν η κοπελα δεν ειναι καθολου καλη μαθητρια το μονο στο οποιο θα τα καταφερει ειναι στο ιδιωτικο ιεκ. Εκει οπως ειπε και η marcelina οταν εχουν προβλημα με ενα καθηγητη, "ευτυχως ο καθηγητης φευγει":rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Για μενα (δουλευω πολλα χρονια αλλα σε δημοσια ιεκ) τα ιεκ ειναι η μονη λυση για καποιον που "δεν μπορει" παραπανω...βεβαια παιρνουν ενα "πτυχιο" και ειναι πολυ καλυτεραρα απο το τιποτε. Μη φανταστεις βεβαια οτι μαθαινουν και τιποτε σπουδαιο, απο τους 20 σπουδαστες 1-2 θα μαθουν, οι υπολοιποι περνανε απλως τουριστες. Απο συναδελφους σε ιδιωτικα ιεκ μου εχουν πει οτι εκει δεν τολμουν καν να βαλουν απουσιες σε σπουδαστες και πως πριν γραψουν εξετασεις οι καθηγητες τους λενε τι ακριβως θα ζητησουν στις εξετασεις....επειδη τα εχω δει απο "μεσα" τα πραγματα, αν δεν εισαι συνειδητοποιημενος βγαινεις παντελως ασχετος απο οποιοδηποτε ιεκ....

 

Οπως το βλεπω εγω, σε τετοια επαγγελματα που ακομη δεν εχουν κορεστει, ενα χαρτι απο καποιο ιεκ απλως δινει τη δυνατοτητα να μπουν στην αγορα εργασιας. Αν αξιζουν , θα μαθουν στην πορεια, στο κατω κατω σε αυτες τις θεσεις απαιτειται κυριως καταρτιση που τη μαθαινεις στην πορεια και οχι ιδιαιτερο θεωρητικο υποβαθρο

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις πιστοποιησεις τα πραγματα ειναι λιγο πιο δυσκολα, διοτι στις εξετασεις δε φαινεται το ονομα του εξεταζομενου και υπαρχει περισσοτερη διαφανεια....Αν δεν περασουν τις εξετασεις πιστοποιησης τοτε απλα δεν μπορουν να εργαστουν στο δημοσιο τομεα. Βεβαια τα πραγματα ειναι σχετικα ευκολα γιατι εδω αι πολλα χρονια οι ερωτησεις των εξετασεων ειναι συγκεκριμενες και καθε φορα πεφτουν καποιες απο αυτες

Link to comment
Share on other sites

love4, σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση!

συμφωνώ σε πολλά απο αυτά που λες, ειδικά για το ότι το ιδιωτικό ιεκ ειναι καλή λύση γιατί φανταζομαι προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα δημόσιο ιεκ. Επίσης συμφωνώ στο ότι όποιος θέλει να μάθει, θα μάθει.

Παρόλ'αυτά, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες για τις απουσίες, γιατί εντωμεταξύ ρώτησα κι έναν γνωστό μου ο οποίος σπουδαζε σε ιδιωτικό ιεκ και "έμεινε" από απουσίες - του ζητούσαν μετά να αναπληρώσει τις ώρες που είχε χάσει για να μπορέσει να πάρει το δίπλωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εργάζομαι στο ΙΕΚ, μπορώ να σου πω ότι οι απουσίες μπαίνουν κανονικά από τους καθηγητές. Τώρα αν σε δεύτερο χρόνο ο γονιός παρεμβαίνει και ζητάει κάποιες να σβηστούν με οποιαδήποτε δικαιολογία, αυτό είναι κάτι που δεν το ξέρω αλλά καθώς το πνεύμα των ιδιωτικών ΙΕΚ είναι κάπως ελαστικό και υπέρ του σπουδαστή, αυτό δεν θα με εξέπληττε. Για το τι γίνεται σε άλλα ΙΕΚ, δεν το γνωρίζω.

 

Έχει μεγάλη σημασία να μπει σε καλό τμήμα το παιδί, να περιστοιχίζεται από άλλες σπουδάστριες που ενδιαφέρονται και κρατούν το επίπεδο του μαθήματος ψηλά. Από την εμπειρία μου τα απογευματινά τμήματα είναι συνήθως τέτοια καθώς απαρτίζονται από σπουδάστριες που εργάζονται και είναι πιο συνειδητοποιημένες.

 

Η πιστοποίηση είναι δύσκολη. Όσο και αν είναι γνωστές οι ερωτήσεις, είναι πράγματι πάρα πολλές και δύσκολες. Λέγεται όμως, εδώ και κάποιο καιρό, ότι θα καταργηθούν οι πιστοποιήσεις...

 

Δουλειά μέσω της πρακτικής βρίσκουν κάποιες κοπέλες, είναι - όπως σε όλα - ένας συνδυασμός τύχης και αξίας.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμενα κοριτσια!θα ηθελα την γνωμη σας για τα ιεκ....

Λοιπον εγω εδωσα παν/νιες,περασα σε μια.σχολη που δεν μου αρεσε απο την αρχη,εγιναν λαθος χερισμοι στην πορεια κι ετσι εχω βρεθει 3 χρονια μετα να μην εχω κανει ουσιαστικα τιποτα...κατι που με.εχει ριξει αφανταστα ψυχολογικα...αποφασισα να δωσω ξανα παν/νιες αν και πιστευω οτι δεν θα γραψω γιατι το πηρα αργα αποφαση και δεν βγαινει η υλη σωστα!οποτε κατεληξα να σκεφτομαι να γραφτω σε καποιο ιεκ και να ασχοληθω με τα τουριστικα..σεφ-ζαχαροπλαστικη η υποδοχη...για ιδιωτικο ιεκ δεν το σκεφτομαι καν γιατι δεν υπαρχουν τα λεφτα...ηθελα λοιπον να μου πειτε...ειναι τοσο "ασχημα" τα πραγματα στο δημοσιο ιεκ?ειναι χασιμο χρονου η αξιζει να το προσπαθησω?:-\ σας παρακαλω αν μπορειτε να μου απαντησετε..θα σας εμαι ευγνωμων...!

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...