Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ,μια αλλη αποψη.


Recommended Posts

Το παρακατω κειμενο με προβληματισε πολυ.Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ομοιοπαθητικα φαρμακα η θεραπειες γιατι ειμαι υπερμαχος της κλασικης ιατρικης,ουτε ομως ειμαι και αντιθετη γιατι υπαρχουν πολλα που δεν γνωριζω καθως δεν διδασκεται στο πανεπιστημιο.Γνωριζω ομως ανθρωπους που την εμπιστευονται.Ποια ειναι η δικη σας αποψη?Εχετε προσωπικη εμπειρια απο την αντιμετωπιση ιατρικων προβληματων με την ομοιοπαθητικη?

 

Ομοιοπαθητική: Βουντού στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (Jamie Whyte)

Ομοιοπαθητικοί συνταγογραφούν τα μαντζούνια τους για πρόληψη ελονοσίας, ανακοινώθηκε στους Times εχθές. Αυτό είναι ανησυχητικό, ακόμα και για την Melanie Oxley από την Εταιρεία Ομοιοπαθητικών, γιατί, όπως ομολογεί, δεν υπάρχει απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να προφυλάξει κατά της ελονοσίας.

 

Φυσικά η ελονοσία δεν αποτελεί ιδιαίτερη περίπτωση. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να προφυλάξει ή να θεραπεύσει οτιδήποτε. Μια ανασκόπηση κλινικών δοκιμών της ομοιοπαθητικής που δημοσιεύτηκε στο Lancet (Στμ. Το εγκυρότερο ιατρικό περιοδικό στο Ηνωμένο Βασίλειo) το 2005 κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η ομοιοπαθητική δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στους ασθενείς εκτός από την επίδραση πλασέμπο.

Αυτό δεν προκαλεί έκπληξη. Η ομοιοπαθητική βασίζεται σε δύο κύριες υποθέσεις. Η πρώτη είναι ο «Νόμος των Ομοίων»: η ιδέα ότι οι ασθένειες θεραπεύονται με μικρές δόσεις των ουσιών που προξενούν τα συμπτώματά τους. Για παράδειγμα, αφού το αρσενικό προκαλεί λαχάνιασμα, μικρές δόσεις αυτού θα θεραπεύσουν ασθένειες που επίσης προκαλούν λαχάνιασμα, όπως το άσθμα. Η δεύτερη ιδέα είναι ότι όσο μικρότερη είναι η δόση τόσο ισχυρότερη είναι η θεραπεία. Ένα ομοιοπαθητικό μαντζούνι παρασκευάζεται με επανειλημμένη αραίωση του ενεργού συστατικού στο νερό. Η αραίωση αυτή επαναλαμβάνεται τόσο συχνά, ώστε μια σταγόνα από το μαντζούνι μόνο αν είναι τυχερή θα περιέχει ένα και μοναδικό μόριο ενεργού συστατικού. Όταν τα ομοιοπαθητικά χάπια δεν έχουν εμποτιστεί με τίποτα άλλο εκτός από νερό, πώς θα μπορούσε κανείς να περιμένει να εμποδίζουν την ελονοσία ή να θεραπεύουν το άσθμα; Παρά την ανικανότητα της ομοιοπαθητικής, η κ. Oxley και η ιστοσελίδα του Εθνικού Συστήματος Υγείας [στην Αγγλία. Εφεξής Ε.Σ.Υ] καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιείται μαζί με τη συμβατική ιατρική. Η ομοιοπαθητική [κατʼ αυτούς] θα έπρεπε να είναι συμπληρωματική όχι εναλλακτική θεραπεία.

Αυτό είναι ένα περίεργο συμπέρασμα. Στο κάτω-κάτω υπάρχουν πολλές διαδικασίες που δεν κάνουν τίποτα για να σε προφυλάξουν κατά της ελονοσίας, όπως το να πηδάς πάνω-κάτω στο ένα πόδι ή να απαγγέλλεις τρεις φορές : «Μητέρα Γη προστάτεψέ με». Και όμως κανείς ποτέ δεν τα προτείνει αυτά ως συμπληρώματα της συμβατικής ιατρικής.

Η λογική αντίδραση στο γεγονός ότι η ομοιοπαθητική δεν έχει αποτέλεσμα είναι απλά να μην την χρησιμοποιούμε. Αυτή ήταν η πρόταση του Καθηγητή Michael Baum και των άλλων γιατρών που υπέγραψαν την ανοιχτή επιστολή του στους Times το Μάιο, προτείνοντας να σταματήσει το Ε.Σ.Υ. να παρέχει ομοιοπαθητική. Οι γιατροί διαμαρτυρήθηκαν ότι τα χρήματα που σπαταλούνται στην ομοιοπαθητική θα μπορούσαν να διατεθούν σε θεραπείες που έχουν πραγματικά αποτελέσματα. Και αυτό είναι αλήθεια. Μόνο που υποτιμά την υπόθεση κατά της ομοιοπαθητικής στο Ε.Σ.Υ. Οι ψευδοθεραπείες δεν είναι απλώς πολυδάπανες, είναι επικίνδυνες. Αρκετοί από αυτούς που πήραν ομοιοπαθητικά προστατευτικά φάρμακα προσβλήθηκαν από ελονοσία.

Είναι εξωφρενικό το Ε.Σ.Υ. να προωθεί εσκεμμένα αυτήν την αγυρτεία. Και είναι εσκεμμένα. Η ιστοσελίδα του Ε.Σ.Υ. τονίζει ότι η ομοιοπαθητική είναι αντίθετη με οτιδήποτε γνωρίζουμε από χημεία και ιατρική και ότι δεν υπάρχουν πειραματικές αποδείξεις για να στηρίξουν τους παράλογους ισχυρισμούς της. Και όμως το Ε.Σ.Υ. εξακολουθεί να προωθεί την ομοιοπαθητική, διότι «παρά την έλλειψη κλινικών αποδείξεων, η ομοιοπαθητική παραμένει μία από τις πιο δημοφιλείς συμπληρωματικές θεραπείες στο Ηνωμένο Βασίλειο».

Η δημοτικότητα δεν αποτελεί δικαιολογία. Πολλές ιατρικές θεραπείες είναι «αγαθά εμπιστοσύνης»˙ η ποιότητά τους δεν μπορεί να κριθεί από μη ειδικούς. Οι καταναλωτές χρειάζονται διαβεβαίωση ότι τα αγαθά εμπιστοσύνης είναι κατάλληλα για τον σκοπό τους, όπως για παράδειγμα πιστοποίηση από έναν επαγγελματικό φορέα. Επισκεπτόμαστε τους γιατρούς και τα νοσοκομεία του Ε.Σ.Υ., εν μέρει, για να λάβουμε αυτήν τη διαβεβαίωση σχετικά με τις παρεχόμενες θεραπείες.

Οι περισσότεροι άνθρωποι εύλογα θα εκλάβουν το γεγονός ότι το Ε.Σ.Υ. προσφέρει ομοιοπαθητική, ως πιστοποίηση ότι η ομοιοπαθητική είναι αποτελεσματική. Αφού το Ε.Σ.Υ. γνωρίζει ότι η ομοιοπαθητική δεν είναι αποτελεσματική, παραπλανεί εσκεμμένα το κοινό. Και η δημοτικότητα επιδεινώνει το έγκλημα...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμ πολυ μονοπλευρο άρθρο...δεν σε προβληματίζει ο έντονος αρνητισμός του;

Γιατι άραγε κάνουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο ομοιοπαθητική αν ειναι αγυρτεία;

Στην Ιταλία κάνει ο μισός πληθυσμός μου ειχαν πει οταν ειχα πάει...γιατι ειχα ξεραθεί και με μαζευαν στο δρόμο.

Γιατι έχει ενταχθεί μεταπτυχιακό στο πανεπιστημιο Αιγαίου και γιατι εξασκείται και απο επιστήμονες που τελειωσαν πρώτα την Ιατρική;

Εαν δεν λειτουργεί πως θεραπευει βρέφη (συμπεριλαμβανομενου και του δικού μου);

Αυτες ειναι μονο απο τις λιγες ερωτησεις που μου ήρθαν στο μυαλό διαβαζοντας αυτο το άρθρο.

Να μην ξεχνάς ποτε και ισχυει για ολους μας φυσικά :Οτι δεν γνωριζουμε και δεν κατανοει η κουτρα μας δεν σημαινει οτι δεν υφίσταται ή οτι δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος που βλεπουμε ειναι ομοιοπαθητικος.

Προσφατα ο μικρος ειχε μια ελαφρα ωτιτιδα, που οπως γνωριζετε ισως χρειαζεται αντιβιωση. Πονουσε και κυριολεκτικα τσιριζε απο το αυτί του.

 

Μας ρωτησε "η θα παρει 10 μερες αντιβιωση ή ενα φυτικο ομοιοπαθητικο χαπακι (εφαπαξ) και ο οργανισμος του θα το αντιμετωπισει μονος του". Ημουν επιφυλακτικη, αλλά επελεξα την ομοιοπαθητικη οδο. Σε λιγες ώρες (κυριολεκτω) ο μικρος ηταν περδικι.

 

δεν ξερω αν εχει εφαρμογη σε ολες τις παθησεις, σιγουρα στα μικρα παιδια και στα μωρά έχει θεαματικά αποτελέσματα, εμένα η εμπειρια μου με εχει κανει να την εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

εγω λοιπον εδω θα απαντησω απο προσωπικη εμπειρια.η κορη μου 2,5 χρονων ξεκινησε να μου κανει ωτιτιδες και οταν λεμε ωτιτιδες εννουμε οτι με το που σταματουσαμε την αντιβιωση σε 1 εβδομαδα παθαινε ξανα! αλλαξαμε παιδιατρους , ωτορ/γους ,φαρμακα ,σταγονες ,αντιβιωσεις ,αντισταμινικα και οτι αλλο υπαρχει. δυστυχως το μονο που εγινε ειναι να παιρνει επι 6 συνεχομενους μηνες καθε μερα αντιβιωση.ειχα θυμωσει,ειχα απελπιστει,τα ειχα χαμενα γιατι εως τοτε ποτε μα ποτε δεν ειχε παρει αντιβιωση ακομα και στις βρογχιτιδες που καναμε. ωσπου αφου δεν ειχα αλλαη λυση ανακοινωσα οτι θα την παω σε ομοιοπαθητικο! ο αντρας μου συμφωνησε βλεποντας οτι δεν υπαρχει αλλη λυση αλλα οι συγγενεις μας (οντας ολοι σχεδον γιατροι) επεσαν να με φανε.και εχουμε στην οικογενεια ολες τις ειδικοτητες απο καρδιολογους.αναισθησιολογους,αγγειοχειρουργους....ημουν ανενδοτη δεν ειχα να χασω τιποτα.εψαξα λοιπον και βρηκα εναν ΙΑΤΡΟ ομοιοπαθητικο και το ΤΟΝΙΖΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΙΑΤΡΟ. εκει καπου τελειωνει και η ταλαιπωρια του παιδιου μου...πηραμε ενα χαπι και μια φυτικη αντιβιωση και τελειωσαμε.επαθε ξανα ωτιτιδα 4,5 μηνες μετα.οπως καταλαβαινετε λοπον αλλο 3 ωτιτδες το μηνα και αλλο 3 ωτιτιδες το χρονο! τωρα πια καταλαβαινετε οτι δεν εχω δισταγμο ουτε αμφοβολια και οταν ο γιος μου ειχε για δυο μηνες αλλεργικη επιπεφυκιτιδα και ο παιδιτρος μου ειπε να του βαλω κορτιζονη(παιδακι 10 μηνων) ειπα οχι! απλα πηρε ενα ομοιοπαθητικο χαπι και του περασε ετσι απλα! η αδερφη του αντρα μου λοιπον οντας ιατρος εχει προβληματιστει και αρχιζει να το βλεπει διαφορετικα....βλεπει με τα ματια της οτι εχει αποτελεσματα και μην νομιζετε οτι δεν παραδεχομαι την κλασσικη ιατρικη, φυσικα και ναι απλα πολλες φορες εκει που μπορεις να εχεις αποτελεσματα με φυσικο τροπο γιατι να μην τα εχεις? παλιοτερα τα περισσοτερα φαρμακα ηταν φυσικα σημερα ειναι χημικα! τεραστια τα συμφεροντα των φαρμακοβιομηχανιων και πολλα που παιζονται πισω απο την πλατη μας! συγνωμη για το μεγαλο post αλλα πλεον ειμαι οπαδος!:-P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω λοιπον εδω θα απαντησω απο προσωπικη εμπειρια.η κορη μου 2,5 χρονων ξεκινησε να μου κανει ωτιτιδες και οταν λεμε ωτιτιδες εννουμε οτι με το που σταματουσαμε την αντιβιωση σε 1 εβδομαδα παθαινε ξανα! αλλαξαμε παιδιατρους , ωτορ/γους ,φαρμακα ,σταγονες ,αντιβιωσεις ,αντισταμινικα και οτι αλλο υπαρχει. δυστυχως το μονο που εγινε ειναι να παιρνει επι 6 συνεχομενους μηνες καθε μερα αντιβιωση.ειχα θυμωσει,ειχα απελπιστει,τα ειχα χαμενα γιατι εως τοτε ποτε μα ποτε δεν ειχε παρει αντιβιωση ακομα και στις βρογχιτιδες που καναμε. ωσπου αφου δεν ειχα αλλαη λυση ανακοινωσα οτι θα την παω σε ομοιοπαθητικο! ο αντρας μου συμφωνησε βλεποντας οτι δεν υπαρχει αλλη λυση αλλα οι συγγενεις μας (οντας ολοι σχεδον γιατροι) επεσαν να με φανε.και εχουμε στην οικογενεια ολες τις ειδικοτητες απο καρδιολογους.αναισθησιολογους,αγγειοχειρουργους....ημουν ανενδοτη δεν ειχα να χασω τιποτα.εψαξα λοιπον και βρηκα εναν ΙΑΤΡΟ ομοιοπαθητικο και το ΤΟΝΙΖΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΙΑΤΡΟ. εκει καπου τελειωνει και η ταλαιπωρια του παιδιου μου...πηραμε ενα χαπι και μια φυτικη αντιβιωση και τελειωσαμε.επαθε ξανα ωτιτιδα 4,5 μηνες μετα.οπως καταλαβαινετε λοπον αλλο 3 ωτιτδες το μηνα και αλλο 3 ωτιτιδες το χρονο! :-P

 

χαιρομαι που η περιπετεια σας τελειωσε αισιως!

ειδικα για την ωτιτιδα ο παιδιατρος μου εξηγησε οτι κατα καποιο τροπο το μικροβιο μπορει να μην φυγει με την αντιβιωση, να ισχυροποιηθει, μετα να χρειαζεται νεος κυκλος αντιβιωσης, πιο ισχυρη αντιβιωση και να κανει το παιδι ωτιτιδες καθε 10 μερες! ειναι φοβερο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι η ομοιοπαθητικη ειναι εντελως ριζοσπαστικη ιατρικη ,σε συγκριση με την κλασσικη...

 

εδω που μενω εγω δεν υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος για να ακουγα και τις δικες του αποψεις οσο αφορα εμβολια,ιαση κλπ

 

θα ηθελα πολυ να ακουγα η να διαβαζα καπου, σε αντιπαραθεση ομως, τα επιχειρηματα καποιου ομοιοπαθητικου γιατρου και καποιου κλασσικου για να μπορεσω να βγαλω τα συμπερασματα μου...

 

εχουμε μαθει την κλασσικη ιατρικη χρονια τωρα και μας φαινεται καπως περιεργη η ομοιοπαθητικη,

εγω προσωπικα δεν την αναιρω.. ...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φιλη στην κομοτηνη η οοια δεν εμβολιασε το παιδι της με κανενα απο τα κλασσικα εμβολια και κανει μονο ομοιοπαθητικη...

τωρα πρεπει να κανει αφαιρεση αμυγδαλων το παιδι αυτη ομως δεν δεχεται ουτε την αναισθησια ουτε την αντιβιωση που πρεπει να παρει το παιδι μετα...

το παιδι αρρωσταινει παρα πολυ συχνα και δεν ξερω κατα ποσο την βοηθησε η εναλλακτικη ιατρικη......

δεν την αναιρω ως επιστημη σαφως οχι απλα δεν την εγκρινω για ολα τα περιστατικα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ομοιοπαθητική, ούτε το παιδί μου - από την άλλη, δεν χρειάστηκε ποτέ, ευτυχώς.

 

Νομίζω ότι εξαρτάται από τη νόσο κάθε φορά. Διάβαζα μια συνέντευξη του κ. Βυθουλκά, σπουδαίου ομοιοπαθητικού (αν και όχι γιατρού, ήταν μηχανικός!), στην Καθημερινή της Κυριακής, και έλεγε ότι πχ η ομοιοπαθητική έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε αλλεργίες, δερματίτιδες και δεν θυμάμαι τι άλλο, αλλά καρκίνο δεν θεραπεύει, ας πούμε.

 

Και εγώ ως τώρα είχα την εντύπωση ότι η ομοποιοπαθητική δούλευε χάρη στο placebo effect, αυθυποβολή κτλ. Με αυτό το φόρουμ έχω αρχίσει και αναθεωρώ, αν και δεν έχω απολύτως πειστεί. Θα την δοκίμαζα, πάντως, αν χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

δεν την αναιρω ως επιστημη σαφως οχι απλα δεν την εγκρινω για ολα τα περιστατικα

αυτο εννοειται γιατι απλα ειναι περιστατικα που δεν σηκωνουν ομοιοπαθητικη αλλα αυτο το υποστηριζουν και οι ομοιοπαθητικοι ιατροι κανεις δεν λεει οτι μπορει να αντιμετωπισει τα παντα! συγνωμη κοριτσια δηλαδη η κλασσικη ιατρικη αντιμετωπιζει τα παντα?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Και εγώ ως τώρα είχα την εντύπωση ότι η ομοποιοπαθητική δούλευε χάρη στο placebo effect, αυθυποβολή κτλ. Με αυτό το φόρουμ έχω αρχίσει και αναθεωρώ, αν και δεν έχω απολύτως πειστεί. Θα την δοκίμαζα, πάντως, αν χρειαζόταν.

 

 

δεν λειτουργει ακριβως ετσι, αλλωστε δεν μπορουμε να μιλαμε για αυθυποβολη σε ενα μωρο 10 μηνων ας πουμε..

 

Ο παιδιατρος μου εξηγησε οτι τα ομοιοπαθητικα σκευάσματα κινητοποιουν τον οργανισμο να αντιμετωπιζει μονος του την καθε παθηση, ενω τα συμβατικά πανε και εντοπιζουν τοπικα καθε μικροβιο και ο οργανισμος δεν συμμετεχει εξισου στην αντιμετωπιση του.

 

Γι αυτο με την ομοποιπαθητικη τη 2η φορά που θα παθει κανεις το ιδιο ο οργανισμος το ξεπερναει πιο ευκολα, την 3η ακομα πιο ευκολα κλπ ενω με τις συμβατικες αντιβιώσεις συνηθως συμβαινει το αντιθετο.

 

αυτα με τις φτωχες μου γνωσεις, διοτι κι εγώ μηχανικος ειμαι (σαν τον Βυθουλκα χιχιχιχιχιχιχι) δεν ειμαι γιατρος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λοιπον εδω θα απαντησω απο προσωπικη εμπειρια.η κορη μου 2,5 χρονων ξεκινησε να μου κανει ωτιτιδες και οταν λεμε ωτιτιδες εννουμε οτι με το που σταματουσαμε την αντιβιωση σε 1 εβδομαδα παθαινε ξανα! αλλαξαμε παιδιατρους , ωτορ/γους ,φαρμακα ,σταγονες ,αντιβιωσεις ,αντισταμινικα και οτι αλλο υπαρχει. δυστυχως το μονο που εγινε ειναι να παιρνει επι 6 συνεχομενους μηνες καθε μερα αντιβιωση.ειχα θυμωσει,ειχα απελπιστει,τα ειχα χαμενα γιατι εως τοτε ποτε μα ποτε δεν ειχε παρει αντιβιωση ακομα και στις βρογχιτιδες που καναμε. ωσπου αφου δεν ειχα αλλαη λυση ανακοινωσα οτι θα την παω σε ομοιοπαθητικο! ο αντρας μου συμφωνησε βλεποντας οτι δεν υπαρχει αλλη λυση αλλα οι συγγενεις μας (οντας ολοι σχεδον γιατροι) επεσαν να με φανε.και εχουμε στην οικογενεια ολες τις ειδικοτητες απο καρδιολογους.αναισθησιολογους,αγγειοχειρουργους....ημουν ανενδοτη δεν ειχα να χασω τιποτα.εψαξα λοιπον και βρηκα εναν ΙΑΤΡΟ ομοιοπαθητικο και το ΤΟΝΙΖΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΙΑΤΡΟ. εκει καπου τελειωνει και η ταλαιπωρια του παιδιου μου...πηραμε ενα χαπι και μια φυτικη αντιβιωση και τελειωσαμε.επαθε ξανα ωτιτιδα 4,5 μηνες μετα.οπως καταλαβαινετε λοπον αλλο 3 ωτιτδες το μηνα και αλλο 3 ωτιτιδες το χρονο! τωρα πια καταλαβαινετε οτι δεν εχω δισταγμο ουτε αμφοβολια και οταν ο γιος μου ειχε για δυο μηνες αλλεργικη επιπεφυκιτιδα και ο παιδιτρος μου ειπε να του βαλω κορτιζονη(παιδακι 10 μηνων) ειπα οχι! απλα πηρε ενα ομοιοπαθητικο χαπι και του περασε ετσι απλα! η αδερφη του αντρα μου λοιπον οντας ιατρος εχει προβληματιστει και αρχιζει να το βλεπει διαφορετικα....βλεπει με τα ματια της οτι εχει αποτελεσματα και μην νομιζετε οτι δεν παραδεχομαι την κλασσικη ιατρικη, φυσικα και ναι απλα πολλες φορες εκει που μπορεις να εχεις αποτελεσματα με φυσικο τροπο γιατι να μην τα εχεις? παλιοτερα τα περισσοτερα φαρμακα ηταν φυσικα σημερα ειναι χημικα! τεραστια τα συμφεροντα των φαρμακοβιομηχανιων και πολλα που παιζονται πισω απο την πλατη μας! συγνωμη για το μεγαλο post αλλα πλεον ειμαι οπαδος!:-P

 

δημητρα αρτεμις,

 

να υποθεσω οτι ο γιατρος ειναι παιδιατρος ομοιοπαθητικος?(οκ, χαζη ερωτηση μαλλον)

 

σε μας υπαρχει ενας παθολογος ομοιοπαθητικος...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

δημητρα αρτεμις,

 

να υποθεσω οτι ο γιατρος ειναι παιδιατρος ομοιοπαθητικος?(οκ, χαζη ερωτηση μαλλον)

 

σε μας υπαρχει ενας παθολογος ομοιοπαθητικος...

οχι ειναι αναισθησιολογος στρατιωτικος ιατρος. δυστυχως δεν εχουμε παιδιατρο ομοιοπαθητικο στα χανια αλλα και να ειχαμε δεν τον αλλαζω με τιποτα!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν κατακρίνω, ούτε απορίπτω την ομοιοπαθητική αλλά θεωρώ ότι είναι "βιομηχανία" χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βοηθάει,άλλο το ένα, άλλο το άλλο.. ίσα ίσα υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο και από την κλασική...άλλο το ένα, άλλο το άλλο..

σίγουρα όμως δεν θα την εμπιστευόμου για πολύ σοβαρές ασθένιες...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι αναισθησιολογος στρατιωτικος ιατρος. δυστυχως δεν εχουμε παιδιατρο ομοιοπαθητικο στα χανια αλλα και να ειχαμε δεν τον αλλαζω με τιποτα!

 

 

μα εχει γνωσεις και για την παιδιατρικη???

να πω την αληθεια μου κανει εντυπωση αυτο :shock:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

δεν κατακρίνω, ούτε απορίπτω την ομοιοπαθητική αλλά θεωρώ ότι είναι "βιομηχανία" χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βοηθάει,άλλο το ένα, άλλο το άλλο.. ίσα ίσα υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο και από την κλασική...άλλο το ένα, άλλο το άλλο..

σίγουρα όμως δεν θα την εμπιστευόμου για πολύ σοβαρές ασθένιες...

Συμφωνώ με την DALIA. Και θα ήθελα πραγματικά να είχα έναν παιδίατρο και έναν ομοιοπαθητικό που θα συνεργάζονταν άψογα μεταξύ τους και θα μου έδιναν να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει κάθε φορά και πότε η πάθηση μπορεί να αντιμετωπιστεί ομοιοπαθητικά και πότε με την κλασσική ιατρική... Και μετά ξύπνησα!!!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα εχει γνωσεις και για την παιδιατρικη???

να πω την αληθεια μου κανει εντυπωση αυτο :shock:

γιατι σου κανει εντυπωση το γεγονος οτι ειναι αναισθησιολογος στρατιωτικος δεν αναιρει την ομοιοπαθητικη του ειδικοτητα που εχει να κανει με την παθολογια.εξαλλου οι παιδιατροι τι νομιζεις ειναι? ειναι παθολογοι γαι παιδια.και εξαλλου η ομοιοπαθητικη βλεπει το ανθρωπινο σωμα σαν οντοτητα και οχι μεμονωμενα αρα ο ομοιοπαθητικος σε θεραπευει σφαιρικα και πρεπει να ξερει τα παντα.μακαρι να ηξεραν ολοι οι ιατροι περισσοτερα πραγματα απο απλα την δικη τους ειδικοτητα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την DALIA. Και θα ήθελα πραγματικά να είχα έναν παιδίατρο και έναν ομοιοπαθητικό που θα συνεργάζονταν άψογα μεταξύ τους και θα μου έδιναν να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει κάθε φορά και πότε η πάθηση μπορεί να αντιμετωπιστεί ομοιοπαθητικά και πότε με την κλασσική ιατρική... Και μετά ξύπνησα!!!!!!

ανοιξε το θεμα η Italiana και τελικα εμεις πανταμε παντως για αυτο τονισα οτι πρεπει να ειναι ιατρος ,για να μπορει να αξιολογησει τι χρειαζεται ωστε να μην κινδυνευσει η υγεια μας.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την DALIA. Και θα ήθελα πραγματικά να είχα έναν παιδίατρο και έναν ομοιοπαθητικό που θα συνεργάζονταν άψογα μεταξύ τους και θα μου έδιναν να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει κάθε φορά και πότε η πάθηση μπορεί να αντιμετωπιστεί ομοιοπαθητικά και πότε με την κλασσική ιατρική... Και μετά ξύπνησα!!!!!!

 

συμφωνω μαζι σου Mafalda2

 

γιατι σου κανει εντυπωση το γεγονος οτι ειναι αναισθησιολογος στρατιωτικος δεν αναιρει την ομοιοπαθητικη του ειδικοτητα που εχει να κανει με την παθολογια.εξαλλου οι παιδιατροι τι νομιζεις ειναι? ειναι παθολογοι γαι παιδια.και εξαλλου η ομοιοπαθητικη βλεπει το ανθρωπινο σωμα σαν οντοτητα και οχι μεμονωμενα αρα ο ομοιοπαθητικος σε θεραπευει σφαιρικα και πρεπει να ξερει τα παντα.μακαρι να ηξεραν ολοι οι ιατροι περισσοτερα πραγματα απο απλα την δικη τους ειδικοτητα.

 

δημητρα αρτεμις

 

απλα θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο ενας γιατρος,ομοιοπαθητικος η κλασσικος,μπορει να γνωριζει τα παντα,

για παραδειγμα...

διαφορετικος ο οργανισμος ενος βρεφους και διαφορετικος ενος ενηλικα.

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου Mafalda2

 

 

 

δημητρα αρτεμις

 

απλα θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο ενας γιατρος,ομοιοπαθητικος η κλασσικος,μπορει να γνωριζει τα παντα,

για παραδειγμα...

διαφορετικος ο οργανισμος ενος βρεφους και διαφορετικος ενος ενηλικα.

τι διαφορετικο εχουν?εξαλλου εδω το θεμα δεν ειναι αν ο ομοιοπαθητικος μου ειναι παιδιατρος ομοιοπαθητικος αλλα αν συμφωνουμε με την ομοιοπαθητικη. ο δικος μου γιατρος εχει περιτρανα αποδειξει τι αξιζει εξαλλου οπως ειπα δεν υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος στα χανια.παντως για το αν ενας γιατρος μπορει να γνωριζει τα παντα ειναι θεμα αφου στην ομοιοπαθητικη αυτο ειναι σχεδον επιβεβλημενο αφου ο οργανισμος αντιμετωπιζεται σαν μια οντοτητα και αρα θεραπευεις σωμα-πνευμα-ψυχη.δεν ειμαι ειδικος για να σας απαντησω αν υπαρχει καποιος ομοιοπαθητικος στο forum ας μας πει.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάς ποτε και ισχυει για ολους μας φυσικά :Οτι δεν γνωριζουμε και δεν κατανοει η κουτρα μας δεν σημαινει οτι δεν υφίσταται ή οτι δεν λειτουργεί.

 

αυτό το συμπέρασμα τώρα πως βγήκε ??

είναι δεδομένο ότι η κούτρα μας δεν έχει ψάξει κάτι για να το απορίψει??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι άραγε κάνουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο ομοιοπαθητική αν ειναι αγυρτεία,

εκατομμυρια ανθρωποι πανε σε μαγισσες και χαρτοριχτρες και ξεματιαστρες επισης.Δεν σημαινει οτι ειναι και επιστημονικα αποδεκτο.....

 

Στην Ιταλία κάνει ο μισός πληθυσμός μου ειχαν πει οταν ειχα πάει...καλε σε εμενα τα λες?Στην Ιταλια σπουδασα αλλα αυτο που λες δεν ισχυει,δεν ειναι επισημη ειδικοτητα οπως πουθενα στον κοσμο αλλωστε.....αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι προβληματιζετε εντονα και η ιδια η προεδρος των ομοιοπαθητικων.Αλλα παλι ολα ειναι υπο συζητηση.......

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.Μια μικρη ενστασουλα εχω...ο παιδιατρος δεν ειναι απλα ενας παιδικος παθολογος.Τα παιδια εχουν πολλες ιδιαιτεροτητες και οργανικες αλλα ακομα και στις εργαστηριακες τιμες τους.Προσωπικα θεωρω οτι αν καποιοι γονεις επιλεξουν αυτη τη μεθοδο για τα παιδια τους ας επιλεξουν καλυτερα παιδιατρο ομοιοπαθητικο.Αποψη μου παντα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...