Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιεργα κακα (μουσταρδι,εχουν μια στρωση απο καφε ινες)


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΕΝΟΣ ΜΩΡΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ; ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ; ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙ ΜΕ ΒΛΕΝΝΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα κακακια οταν τα μωρα ειναι τοσο μικρα συνηθως ειναι πιο νερουλα!

μη σε ανησυχει το χρωμα! μεχρι να μεγαλωσει θα δεις πολλααααα χρωματα και θα μυρισεις πφφφφφ ποοοοολλες μυρωδιες!!!

μονο αν ειναι κοκκινα υπαρχει προβλημα (η σκουρο κοκκινο). αν παλι ειναι νερο επικοινωνησε με τη παιδιατρο. να σου ζησει το μωρουλι σου!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΙΦΗ. ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ. ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΡΔΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω και γω κάτι...

Η μικρή μου είναι 2 μηνών, και είναι δυσκοίλια γενικά (μετα από 2-3 αλλαγες στο γάλα ευτυχως εχουμε φτιαξει και κάνουμε μια φορα τη μερα). Όλα καλά μεχρι εδω. Τα κακάκια της μια χαρά μουσταρδι χρωμα και σαν αλοιφη. Το προβλημα μου ειναι οτι τις τελευταιες 2 μερες τα κακακια της ειναι λιγο πιο νερουλα και το χρωμα πιο σκουρο. Δεν εχει αλλαξει ομως τιποτα αλλο στη συμπεριφορα της. Και τρωει κανονικα και δεν εχει πυρετο. Και ουτε εχει κανει παραπανο φορες κακακια να πω οτι ειναι διαρροια. Καμια βοηθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ηταν 2 μηνων περασε ακριβως το ιδιο με την κορουλα σου και η παιδιατρος που τον πηγα μου ειπε οτι περασε μια μικρη ιωση και το μονο που ειχε επιρρεασει ηταν τα κακα του.παντως να ξερεις αν σου κανει λιγο πρασινωπα κακακια θα ειναι επειδη δεν εχει φαει καλα την προηγουμενη και φευγει η χλωριδα του εντερου.ετσι μου ειπε για να ξερω μην τον τρεχω παλι.οπως ειδες ξερω ολους τους χρωματισμους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ο μπεμπούλης μου είναι 2 μηνών ( σήμερα κιόλας...χιχιχιχιχι) και τα κακά του μια είναι σαν μουστάρδα και στο χρώμα και στην υφή και μια πιο νερουλά αλλά με κομματάκια μέσα αλλά όχι τελείως νερό.ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν πάντα πιο νερουλά κακάκια. η αλήθεια είναι ότι είχα ανησυχήσει λόγω μιας βλακείας που είχα κάνει με το συμπλήρωμα ( το οποίο το έκοψα τελικά) και είχε θερίσει στην κυριολεξία το στομαχάκι του μπέμπη αλλά με καθησύχασε ο γιατρός και το γεγονός ότι κάνει κακά του 3 φορές την μέρα και όχι παραπάνω. στο Παίδων που είχαμε κολλήσει rotavirus σε κάθε γεύμα είχε διάρροια και του έκοψαν την σίτηση για 24 ώρες και τον είχαν με ορό ,οπότε σκέφτηκα οτι ένδειξη διάρροιας είναι διαρροικες κενώσεις μετά από κάθε γεύμα.

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω και μερες ταλαιπωρουμαστε με αυτο... Εμας μας ειπαν οτι μουσταρδι με βλεννη και ιδιως αν ειναι πρασινοπα σε κανοια σημεια, ειναι διαρροια...τι να πω...τελικα εχει το μωρακι μου διαρροια ή αδικα ανησυχω??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

κι εμας ο μικρος μας τελευταια κανει κακακια σαν νερακι...και εχει βλεννες και λιγο πορτοκαλο προς κοκκινο. αλλη μια φορα που είχε λιγακι κοκκινο μασ ειπε ο γιατρος πως είτε ειναι απο καποια ιωσουλα, ειτε αν συνεχιστει ειναι καποια αλλεργια....αλλα σταματησε οποτε δεν δωσαμε σημασια. τωρα παλι νερακι....τι να πω...

T9oHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ρε κοριτσια καπου ειχα διαβασει να αναφερει καπποια κοπελα για ενα κλυσμα(γιατροσοφι) που εκανε στο παιδι της με χαμομηλι και λαδι..εχω διδυμακια κ σημερα ειναι η 4 μερα χωρις κακα..πινουν γαλα κ τα 2 γαλα για δυσκοιλιοτητα αλλα χωρις αποτελεσμα..,μπατονετα με βαζελινη χρησιμοποιησα αλλα δεν γινεται τιποτα..βοηθηστε μεεεεεεεεεε!!η παιδιατρος δεν θελει λεει να χρησιμοποιησουμε υποθετα.

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια

ειμαι και εγω καινουρια μαμα και η μπεμπα μου ειναι εξιμιση μηνων!τα κακακια τους πρωτους μηνες ειναι ειτε μουσταρδι ειτε πρασινωπα σαν αλοιφη και συχνα στην διαρκεια της ημερας οταν το μωρο δεν ειναι δυσκοιλιο...εγω εχω δει και μαυρα κακακια απο την μπεμπα σαν της κατσικας...μετα με τις τροφες παλι αλλαζουν χρωμα και υφη!διαροια θεωρειται οταν ειναι πχ ανα τεταρτο οι κενωσεις και ειναι νερ0..ελπιζω να βοηθησα..επισης εγω καποιες στιγμες που ειχαμε δυσκοιλιοτητηα το παλεψα με το τσαι και μας βοηθησε αρκετα στις κενωσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και μια εβδομάδα που ο μικρό μας (4,5 μηνών) έχει μυξούλες κάνει πράσινα κακάκια με πολλές βλέννες.Η γυναίκα μου τον θηλάζει αποκλειστικά ενώ πριν τα κακάκια του ήταν κιτρινωπά (σαν μουστάρδα).Είναι κάτι ανησυχητικό?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα που ο μικρό μας (4,5 μηνών) έχει μυξούλες κάνει πράσινα κακάκια με πολλές βλέννες.Η γυναίκα μου τον θηλάζει αποκλειστικά ενώ πριν τα κακάκια του ήταν κιτρινωπά (σαν μουστάρδα).Είναι κάτι ανησυχητικό?

δεν ξερω ακριβως αν ειναι ανυσηχητικο αλλα καλο ειναι να το πειτε στον παιδιατρο για τις βλεννες,το μουσταρδι ειναι φυσιολογικο σιγουρα οπως και τα υπολοιπα χρωματα πρασινο κτλ.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε για 2 μερες μουσταρδι με λιγο πρασινο και λιγες βλενες (βλενες εννοω μια κολλωδη ουσια σαν γλιτσα)... και σας ρωταω ,,,, ηταν 1) ιωση 2) αλεργια σε κατι που εφαγα εγω? η 3)δεν εφαγε αρκετα την προηγουμενη μερα στο θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

η μπεμπουλα μου ειναι 5,5μηνων κια θηλαζουμε αποκλειστικα.Πριν 20μερες μετα απο 3φορες που εκανε κακα της ειδα στην πανα της λιγο ροζ,δεν ηταν καθαρο αιμα..η παιδιατρος μου συστησε να περιορισω τα γαλακτοκομικα(δεν τρωω, μονο κιτρινο τυρι και κρεμα γαλακτος).Οι επομενες κενωσεις ηταν φυσιολογικες μεχρι το σαββατο προχθες που παλι μετα απο 2κενωσεις ειδα ελαχιστο ροζ παλι.να σημειωσω οτι στην επισκεψη μας η παιδιατρος ειπε οτι εχει μια ραγαδα στον πρωκτο της.Σημερα η παιδιατρος ειπε να κανω στηνν μικρη μου γενικη και καλλιεργεια ουρων και εξεταση κοπρανων.εχω ανησυχησει παρα πολυ..στην αρχη θεωρησα οτι ειναι απο την ραγαδα της,τι αλλο μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προτερων

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος καλά κάνει και σου ζητάει εξετάσεις, γιατί απ'τη στιγμή που αυτό έγινε και ξανάγινε, εκείνη σαν γιατρός είναι υποχρεωμένη να το ψάξει και να αποκλείσει κάποιες πιθανότητες. Χωρίς να είμαι γιατρός, και σύμφωνα με αυτά που κατά καιρούς συζητάω με άλλες μανούλες,κατά πάσα πιθανότητα απ'τη ραγάδα είναι, ερεθίστηκε και έβγαλε λίγο αιματάκι. Μην ανησυχείς. Σκέψου ότι αν ήταν κάτι σοβαρό, δε θα μένατε στο ροζ αλλά στο έντονο και πολύ κόκκινο. Όλα μια χαρά θα είναι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια καπου ειχα διαβασει να αναφερει καπποια κοπελα για ενα κλυσμα(γιατροσοφι) που εκανε στο παιδι της με χαμομηλι και λαδι..εχω διδυμακια κ σημερα ειναι η 4 μερα χωρις κακα..πινουν γαλα κ τα 2 γαλα για δυσκοιλιοτητα αλλα χωρις αποτελεσμα..,μπατονετα με βαζελινη χρησιμοποιησα αλλα δεν γινεται τιποτα..βοηθηστε μεεεεεεεεεε!!η παιδιατρος δεν θελει λεει να χρησιμοποιησουμε υποθετα.

 

Εμας μας ειχε πει ξεκαθαρα. Οταν κλεινει 3η μερα χωρις κακα κανουμε κλισμα οπωσδηποτε :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

η μπεμπουλα μου ειναι 5,5μηνων κια θηλαζουμε αποκλειστικα.Πριν 20μερες μετα απο 3φορες που εκανε κακα της ειδα στην πανα της λιγο ροζ,δεν ηταν καθαρο αιμα..η παιδιατρος μου συστησε να περιορισω τα γαλακτοκομικα(δεν τρωω, μονο κιτρινο τυρι και κρεμα γαλακτος).Οι επομενες κενωσεις ηταν φυσιολογικες μεχρι το σαββατο προχθες που παλι μετα απο 2κενωσεις ειδα ελαχιστο ροζ παλι.να σημειωσω οτι στην επισκεψη μας η παιδιατρος ειπε οτι εχει μια ραγαδα στον πρωκτο της.Σημερα η παιδιατρος ειπε να κανω στηνν μικρη μου γενικη και καλλιεργεια ουρων και εξεταση κοπρανων.εχω ανησυχησει παρα πολυ..στην αρχη θεωρησα οτι ειναι απο την ραγαδα της,τι αλλο μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Εμείς είχαμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και τελικά είχαμε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.Δηλαδή μόνο μία μέρα είχε ανεπαίσθητο αίμα και μετά από δύο τρεις ημέρες ροζ βλέννη.Αν και η δικιά σου είναι μεγάλη εμείς το παρουσιάσαμε από το 2ο μήνα.Βέβαια εγώ δεν θήλαζα, προφανώς έχει σχέση.Πάντως μην ανησυχείς , κάνε όμως άμεσα την mayer κοπράνων, από αυτή θα ξέρεις αν είναι ραγάδα ή κάτι άλλο.

Περαστικά

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια,σημερα καναμε τις εξετασεις και περιμενουμε τα αποτελεσματα.ελπιζω να μην ειναι κατι.....η παιδιατρος μας ειπε οτι αν το ξαναδω θα κανουμε και μια εξεταση αιματος για αλλεργια στην πρωτεινη του γαλατος.τι να πω.

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

marron απο οσο ξερω με το δημοσιο την mayer τη γραφει ο γιατρος στο βιβλιαριο και την κανεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο.παιρνουν δειγμα απο τα κακακια του μωρου

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

marron απο οσο ξερω με το δημοσιο την mayer τη γραφει ο γιατρος στο βιβλιαριο και την κανεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο.παιρνουν δειγμα απο τα κακακια του μωρου

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ έχω ΙΚΑ. Και οταν είχε παρουσιαστεί κάτι παρόμοιο (κόκκινες γραμμούλες σαν κλωστίτσες στα κακά του μωρού) ρώτησα για καλλιέργεια κοπράνων και μου είπε η παιδίατρος του ΙΚΑ, "αυτά δεν γίνονται εδώ".

Πήγαμε στο Παίδων (Δημόσιο) και ρώτησα και εκεί, αν είναι απαραίτητο να γίνει καλλιέργεια και μου απάντησε η παιδίατρος και πάλι : "αυτά δεν γίνονται εδώ".

 

Ήμουν πολύ αγχωμένη και δεν πίεσα για να μάθω πώς και που γίνονται.

Και πάλι ευχαριστώ.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

mayer κοπράνων; Που μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος με

ικα ή δημόσιο;

 

 

Η mayer είναι διαφορετική εξέταση από την καλλιέργεια κοπράνων, ανιχνεύει τις μικρές ποσότητες αίματος, που κανονικά δεν είναι ορατές με γυμνό μάτι, στις κενώσεις.

Για το ΙΚΑ δεν ξέρω σίγουρα να σου πω, φαντάζομαι ότι ακολουθείς τη διαδικασία για όσες εξετάσεις δεν κάνει το ΙΚΑ και πας σε μικροβιολογικά εργαστήρια εκτός, δηλ. παραπεμπτικό κλπ.

Πάντως την δεύτερη φορά που την κάναμε και δεν την είχα γράψει στο βιβλιάριο της μικρής, πλήρωσα στο μικροβιολογικό εργαστήριο είκοσι ευρώ.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

mayer κοπράνων; Που μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος με

ικα ή δημόσιο;

 

Η mayer είναι διαφορετική εξέταση από την καλλιέργεια κοπράνων, ανιχνεύει τις μικρές ποσότητες αίματος, που κανονικά δεν είναι ορατές με γυμνό μάτι, στις κενώσεις.

Για το ΙΚΑ δεν ξέρω σίγουρα να σου πω, φαντάζομαι ότι ακολουθείς τη διαδικασία για όσες εξετάσεις δεν κάνει το ΙΚΑ και πας σε μικροβιολογικά εργαστήρια εκτός, δηλ. παραπεμπτικό κλπ.

Πάντως την δεύτερη φορά που την κάναμε και δεν την είχα γράψει στο βιβλιάριο της μικρής, πλήρωσα στο μικροβιολογικό εργαστήριο είκοσι ευρώ.

 

Και πάλι ευχαριστώ. Καλά Χριστούγεννα σε όλους και πάνω απ'ολα υγεία ...:rolleyes:

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το μωρό μου είναι 55 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα. Περίπου 20 μέρες τώρα κάνει πορτοκαλί/μουσταρδί κακά με σποράκια και βλέννες και έχω δει και 3 φορές 2-3 κλωστούλες με αίμα. Βάρος παίρνει κανονικά περιπου 200-280γρ την εβδομάδα.

 

Πριν περιπου 30 μέρες πήρα αντιβίωση Augmentin για μία φλεγμονή σε δόντι. Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό.

 

Επίσης έχω κόψει τα αγελάδινα για περίπου 15-20 μέρες, αλλά δεν έχω δει κάτι. Βέβαια δεν είμαι πολύ επιμελής.. δεν διαβάζω όλες τις ετικέτες πχ. δεν είχα δει ότι το ψωμί του τοστ έχει γάλα.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

njLtp3.png

vKg0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...