Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ααααχ αυτή η .... θεία!!!!!!


sporiklos

Recommended Posts

Αρχικά να αναφέρω ότι ο άντρας μου έχει μια θεία, αδερφή του πατέρα του, η οποία μένει μαζί με τα πεθερικά μου κατά κάποιον τρόπο. Ο πεθερός μου της έχει τρομερή αδυναμία (την πεθερά μου την έχουν και οι δύο για δουλικό) σε σημείο που αν δεν ήξερα ότι είναι αδερφή του θα τολμούσα να πω ότι είναι ο έρωτας του. Αυτή η θεία λοιπόν κινεί τα ηνία της οικογένειας του άντρα μου και θέλει να έχει λόγο σε όλα. Π.χ στον αρραβώνα μου μου έκανε παρατήρηση που δεν ήρθε μια ξαδέρφης της και μου ανακοίνωσε ότι παρόλο που εγώ δεν την κάλεσα, πήρε την πρωτοβουλία και την κάλεσε η ίδια:shock::shock::shock: (τελικά η ξαδέρφη δεν ήρθε γιατί είπε ότι θα έπρεπε να την έχουμε καλέσει εγώ ή ο αντρας μου). Στο γάμο μου ξεκίνησε και πήγε στο μαγαζί που είχα παραγγείλει τις μπομπο για να τις εγκρίνει η ίδια, υποτιμώντας με στην ιδιοκτήτρια και άλλα πολλά.

Και τώρα πάμε στην βάπτιση του μικρού μας. Επειδή με τον άντρα μου αποφασίσαμε το τραπέζι να το κάνουμε στο εξοχικό των δικών μου και λόγω περιορισμένου χώρου, συμφωνήσαμε να καλέσουμε στενους συγγενείς και φίλους. Τελικά ο άντρας μου αποδείχτηκε ότι δεν μπορούσε να κοντράρει τους δικούς του με αποτέλεσμα να καλέσουμε και όλα τα πρωτοξάδερφα του πεθερού και της θείας και επομένως μείωσα εγώ τους δικούς μου καλεσμένους. Αφου καταλήξαμε με τα ονόματα των καλεσμένων ο Κ. (ο άντρας μου) έκρινε ότι έπρεπε να δείξει την λίστα στους δικούς του μκε την συμφωνία να τους εξηγήσει ότι αν θέλουν να προσθέσουν κάποιον φίλο έπρεπε να αφαιρέσουν κάποιον συγγενή. Επειδή ήξερα ότι θα του έκαναν μαύρη τη ζωή του είπα να υποχωρήσει για μία οικογένεια. Τελικά όταν γύρισε από την βραδιά ενημέρωσης μου ανακοίνωσε ότι τους έδωσε το ελεύθερο να προσθέσουν 6-8 άτομα. Το κατάπια λόγω της ημέρας κουμπαρομπέμπεκα, να μην χαλάσω την καρδιά κανενός. Τώρα λοιπόν αφού δώσαμε τα προσκλητήρια στα πεθερικά μου να τα μοιράσουν στους δικούς τους, μας ξεφούρνισαν ότι η θεία θέλει να καλέσουμε κι άλλο ένα ζευγάρι που τους έχει μεγάλη υποχρέωση.

Και ρωτάω εγώ η ηλίθια : από πότε στην βάπτιση βγάζουν τις υποχρεώσεις τους και οι θείοι? Επίσης με ενοχλεί και ο τρόπος που πάνε να πετύχουν το σκοπό τους. Αφου πήραν στα χέρια τους τα προσκλητήρια που ήθελαν τώρα απαιτούν να καλέσουμε και άλλους. Ο πεθεράκος μου , δε, είπε στον άντρα μου ότι πρέπει να κάνει το χατήρι της θείας από υποχρέωση επειδή κάποια στιγμή τους δάνεισε λεφτά για την οικογενειακή επιχείρηση ( και μένα τι με νοιάζει?).

Ειλικρινά πάω να σκάσω με την παλιανθρωπιά τους. Από την άλλη ο άντρας μου, εμμέσως πλην σαφώς, μου είπε να υποχωρήσω για άλλη μια φορά για να μην είναι μουτρωμένοι στην βάπτιση. Ειλικρινά η μια πλευρά μου θέλει να υποχωρήσει αλλά η αλλη πλευρά επαναστατεί, ως πότε θα ανακατεύονται και μάλιστα η θεία και εγώ θα σφυράω κλέφτικα.

Αμαν πια!!!!!!!!!!τα νεύρα μου είναι κρόσια με το θράσσος τους!!!!!!!!ααα...τα πα και ξεθύμανα!!!! Sorry για το κατεβατό!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να πω οτι εχεις αδικο, ψεματα θα πω.. με εκνευριζουν και μενα οταν χωνονται ολοι οι ασχετοι σε θεματα που δεν θα επρεπε να τους πεφτει ουτε κατα διανοια λογος! :shock: ο αντρας σου γιατι δεν τους βαζει στην θεση τους?εχουν μιλησει για ολο αυτο που γινεται?ισως να βλεπουν πως δεν υπαρχει αντιδραση απο πουθενα και βρισκουν πατημα να κανουν οτι θελουν. αν φοβαστε το αν θυμωσουν, ε ας θυμωσουν! δεν γινεται να κανουν μια ζωη το δικο τους..

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα με τη θείτσα! Πολύ αέρα έχει πάρει ή μάλλον της έχετε δώσει. Ώρα να κάνεις την επανάστασή σου. Στη βάφτιση καλούν οι γονείς. Βρε ουστ!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει και μια ευθύνη ο άντρας σου μάλον εκμεταλλέυονται το γεγονός ότι δεν τους λέει όχι.

Μιλήστε με τον άντρα σου και να τους εξηγήσει ότι άλλο στο γάμο και άλλο στην βάπτιση, στην βάπτιση καλούν οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στη θεση σου θα εκανα το μακακα...δε θα ελεγα τπτ...θα την αφηνα να τους καλεσει γιατ δε θα ηθελα στη βαφτισ του παιδιου μου να εχω μουρμουρα και μουτρα κατεβασμενα.Ασε που θα το εκτιμησει και ο αντρας σου.Μετα τη βαφτιση ομως σε ανυποπτη στιγμη θα φροντιζα να θυμισω στη θειτσα το ρολο της και να τη βαλω στη θεση της...με το γαντι παντα.

 

Αν δεν της κοψεις τον αερα δεν προκειται να σταματησει να χωνεται...ο αντρουλης σου δε νομιζω οτι θα μπορεσει να το κανει...πρεπει εσυ να γινεις η κακια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα του'κανα λίγο τη ζωή πατίνι:oops::oops::oops::oops::oops: αλλά θα έκανα το χατίρι του άντρα μου..

πάντα έτσι κάνω δλδ τώρα που το καλοσκέφτομαι αλλά χαμένη δε βγήκα...

 

σε τέτοιες καταστάσεις, αν φτάνεις να διεκδικείς "τα δικαιώματά σου" συνήθως βγαίνεις χαμένη, με την έννοια ότι σου χαλάν το κέφι σε μια σημαντική στιγμή για σένα...

 

ένας πάνω-ένας κάτω δε χάλασε ο κόσμος τελικά...

 

πάντως...έχουμε κάτι "φρουτα" όλοι στις οικογένειές μας ... πωπωπωπω...πότε θα εξαλειφτεί το είδος;

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένει η θεία να τους καλέσει, ξεκαθάρισέ της ότι θα τους πληρώσει κιολας από την τσέπη της. Μην πληρώσετε τίποτα! Πάντως και εγώ δεν θα έβαζα στο κεφάλι μου την θεία του άντρα μου. Ελεος έχουμε τις πεθερές, θα έχουμε τώρα και τις θείες;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ αερα εχει αυτη η θεια νομιζω!!!επειδη της περνανε αυτα στον αδερφο και στην νυφη , δεν πρεπει να συμβαινει το ιδιο και στην δικη σου οικογενεια.ξεκαθαρισε ΤΩΡΑ και βαλτους στην θεση τους

Link to comment
Share on other sites

κοπελια αν θελεις να αφησεις να περασει η βαφτιση και να μην εχεις πανηγυρια οκ... αλλα αμεσως μετα παρτην μονες σας και πες της δυο ''λογακια'' γιατι δεν βλεπω να εχεις καλα ξεμπερδεματα μην σε βλεπει και σενα σαν την πεθερα σου στο τελος φοβαμαι.

οι κυριες σαν και του λογου της που ψαχνουν υποτακτικους τα μπογαλακια τους και σε αλλα παραλία.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πάντως που έτυχα σε βάφτιση που υπήρχε θέμα οικογενειακό, έβλεπα τα μούτρα και διάφορες βλακείες να γίνονται κατά τη διάρκεια, που πραγματικά στεναχωρήθηκα πολύ για την φίλη μου η οποία σε μια τόσο όμορφη στιγμή ήταν τόσο πολύ στεναχωρημένη και δεν μπορούσε να το κρύψει.... Βάφτιζε το πρώτο της παιδάκι, το οποίο ταλαιπωρήθηκε πολύ να το κάνει και να έχει τόση στεναχώρια... Για βλακείες.

Εγώ λέω να κάνεις ότι μπορείς για να είστε ήρεμοι να χαρείτε αυτή την ημέρα. Αστο να πάει. Γιατί δεν ξαναγίνετε βάφτιση, γίνετε?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια...μου φαίνεται εξαιρετικά τραβηγμένο το όλο σκηνικό.

Οκ , ο άντρας σου δεν θέλει να γίνει κακός , αλλά εσύ μπορείς να γίνεις όσο κακιά θέλεις!!!

Κουμάντο ο καθένας στην οικογένεια του!!!

Ξέκοψε το τώρα (αν και κακώς υποχώρησες και στο παρελθόν) , όσο είναι καιρός, διαφορετικά βλέπω μπροστά μου τη θεία να κανονίζει τις λίστες καλεσμένων για το γάμο του παιδιού σου!!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Στη βάπτιση του ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ καλείτε ΕΣΕΙΣ. Ούτε οι παππούδες, ούτε οι θείες (Αν είναι δυνατόν δηλαδή...)

Χώσε κανα γκάζι στον άνδρα σου κορίτσι μου που ανέβηκαν στο σβέρκο σου...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε καμια περιπτωση δεν θα μειωνα δικους μου καλεσμενους για να κανω το χατηρι της <θειας> θα πηγαινα σιγουρα μαζι με τον ανδρα μου να δωσω τα προσκλητηρια και να ανακοινωσω τη λιστα αφου σιγουρα θα ηξερα την εξελιξη και θα ασκουσα εγω βετο για το δικο μου παιδι προκειται αν θελουν στη τελικη επιπλεον ατομα ας τα πληρωσουν εγω τοσα ΜΠΟΡΩ...ας πληρωσουν και επιπλεων μπομπονιερες γλυκα και οτι αντιστοιχει στον καθενα πολυ ξεκαθαρα και ας βγαλουν οτι υποχρεωση εχουν αυτοι γιατι να πρεπει να βγαλω εγω δικες τους υποχρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λεω να δωσεις τοπο στην οργη... σε ολους τους γαμους καλεσαμε ατομα που δε θελαμε, σε ολες τις βαφτισεις μας ζητησαν εξτρα προσκλητηρια, και καλα ολο εμεις αποφασιζουμε αλλα εχουν και οι αλλοι υποχρεωσεις....σε ολες τις οικογενειες γινονται αυτα...

 

το περιεργο σε σενα ειναι οτι σου τα κανει η θεια και οχι η πεθερα....

αυτο ναι να το δεχτω.... αλλα και τι να κανεις??

 

ο αντρας σου τι λεει για ολα αυτα??? τοση υποχρεωση εχουν σ αυτη τη θεια πια???

 

παντως κι εγω ειχα στο γαμο μου ατομα που δεν ηθελα (μαλιστα ενας παλιοξαδερφος του μπαμπα μου πηγε και εψελνε κιολας ο ρεζιλης χωρις να ρωτησει κανεναν τον ειδα και μου ηρθε κολπος της γκαστρωμενης!!!)

 

και στις βαφτισεις εγω εκοβα εκοβα ατομα και η πεθερα καλεσε μεχρι και τους γειτονες απ το εξοχικο ετσι με το κολπο φερε αλλα τρια- τεσσερα προσκλητηρια

 

μη χαλιεσαι λεω αλλα κανε μια συζητηση με το συζυγο η και με την ιδια ???

Link to comment
Share on other sites

Μα τι Θεια ειν΄τούτη.....?:shock:

 

Μπας και ειναι η πραγματικη πεθερα σου και δεν το ξερετε ? :rolleyes:

 

 

Δωσε τοπο στην οργή να χαρεις την βαφτιση του παιδιου σου ....να εστιασεις μονο στο παιδι και στον αντρα σου για να το ευχαριστηθεις ...σαν να μην υπαρχουν οι υπολοιποι !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Aχ ρε κορίτσια δεν βοηθάτε καθόλου! Δεν γίνεται να συμφωνήσετε όλες και να μου δώσετε μία λύση.:D:D:D Πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο άντρας μου είναι πολύ ήρεμος μέχρι υπερβολής και δεν του αρέσουν οι αντιπαραθέσεις. Έτσι είμαι κα εγώ αλλά μεγαλώνοντας συνειδητοποιώ ότι την υποχωριτικότητα μας κάποιοι την εκλαμβάνουν ως αδυναμία. Επιπλέον όσο αφορα την οικογένεια του άντρα μου όπως καταλάβατε και επειδή δεν θέλω να δημοσιοποιήσω λεπτομέρειες πρόκειται για μία δυσλειτουργική οικογένεια όπου ο εκβιασμός-εκφοβισμός από την πλευρά του πατέρα ήταν το βασικό μέσο διαπαιδαγώγησης και εξακολουθεί να ύφίσταται ως μέθοδος χειραγώγησης.

Τώρα για το αν θα έχουν μούτρα στην βάπτιση ψιλοαμφιβάλλω γιατί τους ενδιαφέρει πάρα μα πάρα πολύ το τι θα πει ο κόσμος οπότε θα παίξουν θέατρο στο μεταξύ βέβαια θα έχουν σπάσει τα νεύρα του άντρα μου και τα δικά μου. Ακόμα όμως και να καλέσω αυτούς που θέλουν , ήδη έχω χαλαστει τόσο πολύ που δεν απολαμβάνω τις προετοιμασίες και δεν θέλω στην βάπτιση του παιδιού μου ούτε τη θεία ούτε τον πεθερό. έχω ψιλοχαλαστεί και με τον άντρα μου που δεν παίρνει θέση ενώ μου είχε υποσχεθεί (γιατί ήξερα από την αρχή ότι θα συμβουν όλα αυτά) ότι δεν θα τους αφήσει να ανακατετούν αλλά από την άλλη τον λυπάμαι.

Με όσους δικούς μου το συζήτησα μου είπαν να κάνω άλλη μια υποχώρηση αφού ήδη έκανα τόσες πολλές αλλά μετά την βάπτιση να κάνω μία κουβεντούλα με την θεία ( αυτό το πρότεινε η μάνα μου) ή να κόψω τα πολλά πολλά( γιατί γενικά τους είχα στα οπα οπα).

 

rkt πέρυσι έγινα νονά σε μία βάπτιση όπως αυτή που περιγράφεις. Πρώτη φορά είδα χαμογελο δυστυχίας και αυτό το είχε η κουμπάρα μου σε όλες τις φωτογραφίες (να σημειώσω ότι ήταν το πρώτο παιδάκι της και είχε μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη). Τότε με τον άντρα μου σχολιάζαμε και λέγαμε ότι έφατιγε ο άντρας της που δεν έβαζε την μάνα του στη θέση της. Εδώ γελάμε...χαχαχαχα!!!!

 

Τι να πω....καλό μου κουράγιο έτσι που έμπλεξα γιατί κατα βάθος τα χρεώνω όλα στον εαυτό μου που δεν είμαι δυναμική να χώσω κανένα μπινελίκι (έτσι όπως τα προβάρω κάθε μέρα στο σπίτι) να σου πω για πότε το βουλώνουν όλοι.

 

Sorry για το κατεβατό αλλά η άλλη λύση είναι να πληρώσω ψυχαναλυτή και δεν μου περισσεύουν τώρα με την βάπτιση.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που θα εκανα θα ηταν να εβρισκα τροπο να καλεσω απο την δικη μου μερια όσους αφησα απ εξω για χαρη της θειας και των υποχρεωσεων της.... και μετα την βαφτιση θα φροντιζα να κανω ενα οικογενειακο τραπεζι σε μια γιορτη πχ και επιδεικτικα θα την αφηνα στην απεξω μπας και παρει κανα μηνυμα.....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που θα εκανα θα ηταν να εβρισκα τροπο να καλεσω απο την δικη μου μερια όσους αφησα απ εξω για χαρη της θειας και των υποχρεωσεων της.... και μετα την βαφτιση θα φροντιζα να κανω ενα οικογενειακο τραπεζι σε μια γιορτη πχ και επιδεικτικα θα την αφηνα στην απεξω μπας και παρει κανα μηνυμα.....

 

Καλά αυτό που λες με το τραπέζι είναι για πολλά γέλια και κλάμματα μαζί γιατί πολύ απλά είναι ανέφικτο. Όταν κάποιος καλεί τα πεθερικά μου εννοείται ότι θα πάει μαζί και η θεία. Να φανταστεις ότι ο πεθερός μου προτιμά να πέρνει μαζί του την αδερφούλα του παρά την γυναίκα του.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επαναλάβω την σταθερή μου άποψη για τις περιπτώσεις αυτές:

Δεν έχει νόημα να υποχωρείς, γιατί οι απαιτείσεις δεν τελειώνουν ποτέ. Αν υποχωρήσεις στη μία απαίτηση, ακολουθεί η άλλη κλπ κλπ κλπ.

Αυτές οι συμπεριφορές ΄κόβονται' μαχαίρι και μάλιστα ..... βίαια. Δηλαδή, ναι θα έχει 'μούτρα' στη βάφτιση, τί να γίνει? Το πολύ πολύ να μη βάλετε τις φωτογραφίες της στο άλμπουμ!

Θέλω να πω, ότι άλλο είναι να κάνεις το χατήρι κάποιου που δεν σου έχει δώσει δείγματα ότι θα κάνει κατάχρηση και άλλο να υποχωρήσεις σε κάποιον που σίγουρα θα σου δημιουργεί προβλήματα για πάντα.....

Μέτρα τις δυνάμεις σου, συζήτησέ του με τον άντρα σου και .... φτου ξελευτερία!

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω για τα μουτρα στη βαφτιση. ειναι πολυ σημαντικη μερα για να καταφερει να της την χαλασει η θεια. γιατι περνωντας ο καιρος μπορει να ξεχαστουν ολα αλλα η κακη διαθεση της μερας θα μεινουν και στις φωτο και στις εντυπωσεις όλων που θα βρουν αφορμες για κακοβουλα κουτσομπολια.

 

και κυριως στο παραπονο της μανουλας οτι δεν χαρηκε οπως επρεπε την βαφτιση του παιδιου της

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου κάνε μια τελευταία υποχώρηση, γιατί είναι μια μέρα πολύ σημαντική για σας. Αν σου τη χαλάσουν για οποιοδήποτε λόγο, δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις τη βάφτιση του μικρούλη σου.

Εγώ ήμουν τόσο απογοητευμένη και στεναχωρημένη στη βάφτιση του γιου μου, για άλλο λόγο φυσικά, που και τώρα ακόμα δεν θέλω να κοιτάω τις φωτογραφίες μου από τη βάπτιση.

Είμαι και άνθρωπος γενικά που δεν μπορώ να προσποιηθώ, και όλοι όσοι μ' αγαπούσαν και με ήξεραν, κατάλαβαν αμέσως ότι ήμουν πολύ στεναχωρημένη :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...