Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά και Θεια Κοινωνια


pitsikoki

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Ηθελα να σας ρωτησω αν στην εκκλησια που πηγαινετε εσεις ο πατερ βαζει πρωτα τα μωρα να κοινωνησουν και υστερα τους ηλικιωμενους.

Προχθες που πηγα να κοινωνησω την μικρη δεν ειχε καθολου κοσμο, ηταν καθημερινη. Περιμεναν στη σειρα καμια 10αρια γιαγιαδες να κοινωνησουν και το μοναδικο μωρο ηταν το δικο μου. Ειπα στον πατερ να κοινωνησει πρωτα το μωρακι γιατι ειχε ηδη αρχιζει να εκνευριζεται και ο πατερ απαντησε πως δεν εχει σημασια. Το ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει κατι απο τη Θεια Κοινωνια αλλα δεν θα μου αρεσε να κοινωνησει τελευταιο μετα απο ολους αυτους τους ηλικιωμενους. Πεταγεται και μια κυρια και λεει να ερχοσασταν νωριτερα να πιανατε σειρα. Τοτε πηγα να φυγω και ο πατερ με ειδε με φωναξε και τελικα κοινωνησαμε δευτεροι. Δηλ. τί θα γινοταν αν κοινωνουσε το μωρακι πρωτα;Σιγα πια που τους φαγαμε την σειρα. Ασε που απο μονες τους θα επρεπε να προσφερουν τη σειρα τους (βλεπεις μια μανα με αγκαλια το μωρο της που αρχιζει να εκνευριζεται και της λες να ερχοσασταν πιο νωρις;). Εσεις τί λετε;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 711
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάλι όσες φορές έχω πάει να κοινωνήσω τα παιδιά (δεν είναι και πολλες - ντροπη μου:-() οι παπάδες κοινωνούν πρώτα τα παιδιά. Δεν έχει σημασία η ηλικία τους αρκεί να είναι παιδιά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει κατι απο τη Θεια Κοινωνια

Η προσωπική μου άποψη είναι τελείως μα τελείως αντίθετη κι έχω "γειώσει" τη μάνα μου και την πεθερά μου ουκ ολίγες φορές όταν πάνε να μου αρχίσουν τέτοια κουβέντα.

ΔΕΝ ΠΑΩ σε εκκλησίες που οι παπάδες κοινωνάνε πρώτα ενήλικους και μετά παιδιά.ΤΕΛΟΣ.

Την τελευταία φορά που πήγα, ήταν όλα τα παιδάκια μαζεμένα μπροστά, πήγε μια γρια να περάσει μπροστά και "έφαγε πόρτα" από τον καντηλανάφτη.

 

Άκου να περιμένουν τη σειρά τους τα παιδάκια.

Πολύ θα΄θελα να μου το πει κάποιος αυτό..........θα του πω "τη μασέλα σου κι σ'αλλη παραλία μπάρμπα".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όπου κι αν έχω πάει πρώτα τα βρέφοι, τα παιδιά κ.τ.λ. και μάλιτσα πάντα να φωνάζουν οι γιαγιάδες "αφήστε το κορίτσι να περάσει, μην ντρέπεσε προχώρα"

Βλέπετε τον πήγαινα με την λαμπάδα και δεν ήθελα να κάψω κανέναν...

Όπως και τις Παναγίας, στο χωριό, είμασταν μετά τα βρέφη και πάλι με σπρώσχανε για να περάσω μπροστα...

Είναι τί θα πετύχεις, δεν έχεις άλλη εκκληδία εκεί κοντά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προσωπική μου άποψη είναι τελείως μα τελείως αντίθετη κι έχω "γειώσει" τη μάνα μου και την πεθερά μου ουκ ολίγες φορές όταν πάνε να μου αρχίσουν τέτοια κουβέντα.

ΔΕΝ ΠΑΩ σε εκκλησίες που οι παπάδες κοινωνάνε πρώτα ενήλικους και μετά παιδιά.ΤΕΛΟΣ.

Την τελευταία φορά που πήγα, ήταν όλα τα παιδάκια μαζεμένα μπροστά, πήγε μια γρια να περάσει μπροστά και "έφαγε πόρτα" από τον καντηλανάφτη.

 

Άκου να περιμένουν τη σειρά τους τα παιδάκια.

Πολύ θα΄θελα να μου το πει κάποιος αυτό..........θα του πω "τη μασέλα σου κι σ'αλλη παραλία μπάρμπα".

 

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα ειπα να μην το γραψω για να μην προκαλεσω το θρησκευτικο αισθημα (καταλαβαινεις τι εννοω;););))

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα δεν την παω για κοινωνια. Δεν δεχομαι να πιει απο το ιδιο κουταλι με ολους τους αλλους, ητε παιδια ητε μεγαλοι. Ουτε εγω κοινωνω.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα παιδάκια να κοινωνούν πρώτα...δεν έχει μεγάλη σημασία.

Εμείς 2 φορές έχουμε κολλήσει ίωση από την κοινωνία....μάλλον.

Οπότε μέχρι το μωρό να γίνει τουλάχιστον 3 δε νομίζω να την κοινωνήσω πάλι :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Ηθελα να σας ρωτησω αν στην εκκλησια που πηγαινετε εσεις ο πατερ βαζει πρωτα τα μωρα να κοινωνησουν και υστερα τους ηλικιωμενους.

Προχθες που πηγα να κοινωνησω την μικρη δεν ειχε καθολου κοσμο, ηταν καθημερινη. Περιμεναν στη σειρα καμια 10αρια γιαγιαδες να κοινωνησουν και το μοναδικο μωρο ηταν το δικο μου. Ειπα στον πατερ να κοινωνησει πρωτα το μωρακι γιατι ειχε ηδη αρχιζει να εκνευριζεται και ο πατερ απαντησε πως δεν εχει σημασια. Το ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει κατι απο τη Θεια Κοινωνια αλλα δεν θα μου αρεσε να κοινωνησει τελευταιο μετα απο ολους αυτους τους ηλικιωμενους. Πεταγεται και μια κυρια και λεει να ερχοσασταν νωριτερα να πιανατε σειρα. Τοτε πηγα να φυγω και ο πατερ με ειδε με φωναξε και τελικα κοινωνησαμε δευτεροι. Δηλ. τί θα γινοταν αν κοινωνουσε το μωρακι πρωτα;Σιγα πια που τους φαγαμε την σειρα. Ασε που απο μονες τους θα επρεπε να προσφερουν τη σειρα τους (βλεπεις μια μανα με αγκαλια το μωρο της που αρχιζει να εκνευριζεται και της λες να ερχοσασταν πιο νωρις;). Εσεις τί λετε;

 

 

pitsikoki μου, η θείος του άνδρα μου είναι παπάς, το κουτάλι και το ποτήρι της θείας κοινωνίας δεν πλένονται ΠΟΤΕ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Άρα είτε πιεί το παιδάκι πρώτο ή τελευταίο είναι το ίδιο. Δεν έχει πλυθεί ποτέ. Ίσως την προηγούμενη φορά να ήπιαν μεγάλοι και τώρα να έπιναν μικρά. Δεν έχει σημασία. Τώρα ότι μένει από την θεία κοινωνία δεν πετιέται, γυρίζει ο παπάς το ποτήρι και το πίνει. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ. Απολυμαίνονται απλά όλα μαζί την ώρα που βράζει το κρασί μέσα στο ποτήρι. Αυτά μας έχει πει, αυτά σου γράφω. Εγώ πάλι σπάνια κοινωνώ, όταν το θυμηθώ.....:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφηστε κοριτσια στεναχωρεθηκα πολυ με την ολη φαση. Αν τελικα δεν μας εβαζε ο πατερ να κοινωνησουμε και εφευγα θα ειχα φοβερες ενοχες (ηταν και η γιορτη της μικρης μου). Αλλα σκεφτηκα οτι το κριμα δεν θα 'ταν μονο δικο μου μισο-μισο παει.Βεβαια ο πατερ μαλλον το καταλαβε γιατι απο κει που ηταν αυστηρος με το 'δεν εχει σημασια' που μου ειπε, μετα ηταν πολυ τρυφερος (και πως το λενε το μωρακι, α και γιορταζει σημερα να σου ζησει κτλ κτλ).

Οσο για την κυρια που θα κοινωνουσε κιολας τί να πω;Εχει ησυχη την θρησκευτικη της συνειδηση; Εχε χαρη που ειμασταν στην εκκλησια αλλιως ηξερα να της απαντησω...

Εγω οπως το βλεπω απο την πλευρα μου οι πατερουληδες θα επρεπε να καλουν πρωτα τα παιδακια να κοινωνησουν. Αυτο νομιζω οτι θα εκανε και ο Χριστος.

Βεβαια τα παλαιοτερα χρονια πρωτα κοινωνουσαν οι γεροντοτεροι ως ενδειξη σεβασμου αλλα επισης τοτε η γυναικα θεωρουνταν κτημα και ειχε παντα σκυμενο το κεφαλι. Τα πραγματα αλλαξαν απο τοτε...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απολυμαίνονται απλά όλα μαζί την ώρα που βράζει το κρασί μέσα στο ποτήρι. :roll:

 

Και εγώ έτσι νόμιζα, έτσι είχα κάποτε ακούσει....και μπορεί να είναι έτσι από θεολογικής άποψης....από φυσικής όμως....

Για να γίνει αποστείρωση θα πρέπει το κουτάλι να είναι από 100% μασίφ ασήμι και να μένει τουλάχιστον 2 λεπτά μέσα στο κρασί, κάτι που φυσικά δεν μπορεί να γίνει....δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γι' αυτό έκοψα την εκκλησία! Επειδή εκνευριζόμουν με κάτι τέτοιους χριστιανούς που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νόμιζα, έτσι είχα κάποτε ακούσει....και μπορεί να είναι έτσι από θεολογικής άποψης....από φυσικής όμως....

Για να γίνει αποστείρωση θα πρέπει το κουτάλι να είναι από 100% μασίφ ασήμι και να μένει τουλάχιστον 2 λεπτά μέσα στο κρασί, κάτι που φυσικά δεν μπορεί να γίνει....δυστυχώς.

 

 

Ότι είναι μασίφ, είναι σίγουρο, απλά δεν θυμάμαι το υλικό. Άλλωστε γι' αυτό είναι και πανάκριβα (τα έχουν κλέψει κι από τον ναό τόσες φορές) ναι καλά διαβάζετε, φθάνουν κάποιοι και μέχρι εκεί. Τώρα τον χρόνο βρασμού δεν τον ξέρω. Αποκλείεται όμως να βράζει πολύ το κρασί.... γιατί μετά βγάζει μια μυρωδιά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γι' αυτό έκοψα την εκκλησία! Επειδή εκνευριζόμουν με κάτι τέτοιους χριστιανούς που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό!

Κατά τα άλλα όμως είναι ............ χριστιανοί.

Ήθελα να ήξερα δεν ντρέπονται να σπρώχνουν στην εκκλησία για να κοινωνήσουν και να σου κάνουν και παρατήρηση για την σειρά;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα ειπα να μην το γραψω για να μην προκαλεσω το θρησκευτικο αισθημα (καταλαβαινεις τι εννοω;););))

Το πως αντιλαμβάνεται κανένας το θρησκευτικό του αίσθημα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Άλλες κοπέλες δεν τις πειράζει να κοινωνάνε μετά τα παιδιά τους..........ποιά είμαι εγώ που θα τις αμφισβητήσω? Δικαίωμά τους και καλά κάνουνε.

Γι'αυτό είπα ότι πρόκειται περί προσωπικής άποψης.

Αλλά τώρα που διάβασα αυτό περί του μη πλυσίματος, ή έστω να το αφήνουν το κουτάλι λίγο μέσα στο κρασί για αποστείρωση.............σιγά μην ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς 2 φορές έχουμε κολλήσει ίωση από την κοινωνία....μάλλον.

Οπότε μέχρι το μωρό να γίνει τουλάχιστον 3 δε νομίζω να την κοινωνήσω πάλι :(

 

Άλλο ίωση από άλλο παιδάκι κι άλλο αρρώστια από το στόμα του κάθενα που δεν ξέρει τι πάει να πει στοματική υγειινή

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ίωση από άλλο παιδάκι κι άλλο αρρώστια από το στόμα του κάθενα που δεν ξέρει τι πάει να πει στοματική υγειινή

 

Μπορεί...αλλά ούτε την ίωση θέλω...αρκετές κολλάμε και χωρίς τη Θεία Κοινωνία :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα δεν την παω για κοινωνια. Δεν δεχομαι να πιει απο το ιδιο κουταλι με ολους τους αλλους, ητε παιδια ητε μεγαλοι. Ουτε εγω κοινωνω.......

 

 

Εγω τον πηγα και μετα απο δυο μερες ψηνοταν στον πυρετο.Τυχαιο ή οχι δεν μπορω να ξερω.Αυτο που ξερω ειναι οτι δε θα τον ξαναπαω ΠΟΤΕ.Ας το κανουν οπως οι καθολικοι εαν θελουν να μας ξαναδουν.Οτι και να μου λενε ειμαι ανενδοτη πια.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον πηγα και μετα απο δυο μερες ψηνοταν στον πυρετο.Τυχαιο ή οχι δεν μπορω να ξερω.Αυτο που ξερω ειναι οτι δε θα τον ξαναπαω ΠΟΤΕ.Ας το κανουν οπως οι καθολικοι εαν θελουν να μας ξαναδουν.Οτι και να μου λενε ειμαι ανενδοτη πια.

 

 

Οντως ο καθολικος τροπος ειναι πιο σωστος κατε εμε. Δεν ξερω εχω μπερδευτει. Το μωρο το εχω κοινωνησει 4 φορες. Τις τρεις Κυριακες μετα την βαπτιση και στην γιορτη της. Δεν ξερω αν θα την ξαναπαω.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ντροπή μου αλλα τον εχω κοινωνήσει 1 μόνο φορά μετα την βάφτιση. ξερω οτι αυτό που θα πω θα θεωρηθεί βλασφημία αλλα λίγες μέρες μετα την κοινωνία ο μικρός εβγαλε σταφυλόκκοκο. τρομοκρατήθηκα αργησε πολυ να περάσει και δεν τον ξαναπήγα αφενός για να μην κολλήσουμε εμεις κάποιο αλλο παιδάκι τότε και αφετέρου εκ των υστέρων γιατι φοβόμουν μην μου κολλήσει κάτι. μπορεί το γεγονός να ηταν τυχαίο και να μην οφείλεται στην κοινωνία αλλα φοβάμαι ρε κορίτσια.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και δωστου ο πατερ να την σκουπιζει και να την ταμποναρει με δυναμη με το πετραχειλι (δεν ξερω πως λεγεται το ιερο κοκκινο πανι που κραταει ο ιερεας και μας σκουπιζει) πανω στα χειλακια της. Ειναι βλασφημο που εκεινη την ωρα σκεφτηκα 'Θεε μου ποσα στοματα και χειλη εχουν σκουπιστει; Φτανει πατερ την καταπιε ολη την Θεια Κοινωνια, δεν ξεφυγε καθολου'. Εχουμε γινει βλασφημες ρε κοριτσια ή απλα πιο πρακτικες σε θεματα υγιεινης που αφορουν τα μωρα μας γιατι μεχρι που χρειαστηκε να κοινωνησω την μικρη ποτε δεν σκεφτηκα κατι τετοιο για τον εαυτο μου.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκνευριζομαι και με τους γονεις που πηγαινουν αρρωστα παιδια για να κονωνησουν.Μπροστα απο μας ενα κοριτσακι εβηχε ολη την ωρα. Ειχα και την πεθερα μου μαζι διαφορετικα θα ειχα φυγει.Ειπα αν μου αρρωστησει δεν θα τον ξαναπαω ποτε, και μου αρρωστησε.Τερμα η θεια κοινωνια για μας.Μεχρι και ηπατιτιδα μπορουν να κολλησουν το κρυολογημα ειναι το τελευταιο κακο!!!!!!!!!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τον έχω πάει ούτε μία φορά και φυσικά δεν πρόκειται να τον πάω!

Οταν μεγαλώσει, αν θελει ας πηγαίνει μόνος του! Σε θέματα θρησκείας ας επιλέξει μόνος του.

 

Επίσης θεωρώ αηδία να βάζουν ολοι το ίδιο κουτάλι στο στόμα τους. Δεν θα το έκανα για μένα, δεν το κάνω και στο παιδί μου!

 

Το ξέρω, θα παω στην κόλαση, το χω παρει αποφαση...

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαστε πολλές εκεί να σου κάνουμε παρέα και να λέμε τα κατορθώματα των τεράτων μας :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...