Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θεία Κοινωνια


nefelli

Recommended Posts

Σε μία έβδομαδα γίνομαι νονα για το λόγο αυτο αποφασισα 2-3 μέρες πριν την βάπτιση να μεταλαβω, ξερει καποιος να με ενημερωσει αν καθε μέρα γινεται αυτη η διαδικασια στην εκκλησια?Μήπως πρέπει να ρωτήσω την εκκλησια που ειναι κοντα μου? Σκέπτομαι για Πέμπτη, παίζει ρόλο αν ειμαι "αδιαθετη"?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΕΦΕΛΗ ΜΟΥ,

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗ ... ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΝΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΚΑΘΑΡΕΣ" ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΙΛΑΜΕ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ... ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ "ΚΟΙΝΩΝΟΥΝ" ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΛΛΑ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΡΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ...

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια θα σου έλεγα με την ΒΙΚΥ και για τις ημέρες και για το γεγονός ότι δεν πρέπει να είσαι αδιάθετη (αυτο είναι σίγουρο) :!:

Για τις μέρες θα έλεγα και εγώ να ρωτήσεις την ενορία σου,νομίζω όμως οτι κοινωνουν και Κυριακη

Link to comment
Share on other sites

Σε μία έβδομαδα γίνομαι νονα για το λόγο αυτο αποφασισα 2-3 μέρες πριν την βάπτιση να μεταλαβω, ξερει καποιος να με ενημερωσει αν καθε μέρα γινεται αυτη η διαδικασια στην εκκλησια?Μήπως πρέπει να ρωτήσω την εκκλησια που ειναι κοντα μου? Σκέπτομαι για Πέμπτη, παίζει ρόλο αν ειμαι "αδιαθετη"?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

για να μεταλάβεις, πρέπει να εχεις εξομολογηθεί πρώτα (αν θελεις να το κάνεις σωστά, επειδή θα γίνεις νονά οπως λες).

οι εκκλησίες δεν εχουν καθημερινα λειτουργία. αν βρεις καποιο μετοχι του αγιου ορους, ναι, αυτό εχει καθημερινά λειτουργία και θεια κοινωνία. ομως... πρεπει να παρακολουθήσεις ολη τη λειτουργία.

δεν πρέπει να είσαι αδιαθετη.

και φυσικά το καλύτερο είανι να ρωτήσεις εκεί που θελεις να κοινωνήσεις!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μία έβδομαδα γίνομαι νονα για το λόγο αυτο αποφασισα 2-3 μέρες πριν την βάπτιση να μεταλαβω, ξερει καποιος να με ενημερωσει αν καθε μέρα γινεται αυτη η διαδικασια στην εκκλησια?Μήπως πρέπει να ρωτήσω την εκκλησια που ειναι κοντα μου? Σκέπτομαι για Πέμπτη, παίζει ρόλο αν ειμαι "αδιαθετη"?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε μία έβδομαδα γίνομαι νονα για το λόγο αυτο αποφασισα 2-3 μέρες πριν την βάπτιση να μεταλαβω, ξερει καποιος να με ενημερωσει αν καθε μέρα γινεται αυτη η διαδικασια στην εκκλησια?Μήπως πρέπει να ρωτήσω την εκκλησια που ειναι κοντα μου? Σκέπτομαι για Πέμπτη, παίζει ρόλο αν ειμαι "αδιαθετη"?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

καλημερα!!!ειναι οτι πιο ωραιο μπορεις να κανεις για το μωρακι που θα βαπτισεις!!!Η αδερφη μου οταν βαφτισε το μωρο μας πρωτα εξομολογηθηκε και πριν την βαπτιση (ηταν Κυριακη) μεταλαβε....ο παπας της ειπε οτι το μωρο ειναι τυχερο που εχει τετοια νονα!καθαρη ψυχη βαφτιζει καθαρη ψυχη!οσο για το αδιαθετη και εγω ξερω οτι δεν κανει..(δεν θα ξεχασω την γιαγια μου Πασχα που δεν με αφησε να προσκυνησω τον επιταφειο)...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...