Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολπική μόλυνση


Recommended Posts

Μετά τις διακοπές και τα μπάνια (έκανα μερικά σε θάλασσες που νόμιζα πως είναι καθαρές), σκέφτηκα να κάνω μια εξέταση κολπικού υγρού (παρόλο που δεν είχα συμπτώματα) για να είμαι σίγουρη (είχα κάνει και μία πριν τις διακοπές, προληπτικά, η οποία ήταν αρνητική). Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα και υπάρχει δυστυχώς το μικρόβιο εντερόκοκκος. Είναι κι αυτό ένα από τα μικρόβια που μπορούν να προκαλέσουν μέχρι και αυτόματο τοκετό. Ξεκίνησα ήδη αντιβίωση, την οποία πρέπει να παίρνω (και ο άντρας μου επίσης) για 12 μέρες.

Ανησυχώ λίγο, ομολογώ, αν και ελπίζω να προλάβαμε τα χειρότερα. Φυσικά δεν θα ήθελα να εκθέσω το μωράκι σε αντιβίωση, αλλά τι να γίνει. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρία; Μετά την αντιβίωση θα είναι όλα καλά; ή έχει άραγε συμβεί ήδη κάποια "ζημιά" που μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο τοκετό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μιλήσαμε τηλεφωνικά. Μου είπε απλώς τα αποτελέσματα και τι αντιβίωση να πάρω (Zinadol). Τι είδους προσοχή; Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω; Εννοείται ότι θα το επανεξετάσω όταν περάσουν οι 12 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι με την αντιβιωση θα παει μια χαρα μην τρομαζεις. Να την παιρνεις κανονικα και θα επαναξεταστεις για το αν εχει περασει. Ολα καλα θα πανε!!!!! Απλα ειναι απαραιτητη η αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη μετα την αντιβιωση ειναι πιθανον να εχεις candida, (αλλο μικροβιο αυτο, δεν ειναι κατι τραγικο, δεν επηρεαζει την εγκυμοσυνη) καλο ειναι καθε μερα να τρως γιαουρτι με πετσα για να προλαβεις τους μυκητες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις σωστά την αντιβίωσή σου (αυτή που σου λέει ο γυναικολόγος που ξέρεις ποιες επιτρέπονται) ακόμη και αν χρειαστεί να κάνεις μύκητες που είναι ακίνδυνοι. Το μικρόβιο αυτό το κόλλησα μετά από τον πρώτο μου τοκετό και ταλαιπωρήθηκα πολύ με αντιβιώσεις.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...