Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ EMBRYOLAB στη θεσσαλονικη


Recommended Posts

καλημερα ξανα mir

 

σου απαντησα και στο θεμα που ανοιξες .....απλα ηθελα να σου πω οτι και γω την δευτερη προσπαθεια μου στο embryolab θα την κανω τον φεβρουαριο (την πρωτη την εκανα αλλου) εχω ακουσει τα καλυτερα για τον κο Χριστοφοριδh..οποτε μην φοβασαι τιποτα..οπως σου απαντησα και αλλου και γω με υψηλη fsh την ευκαιρια μου στην εξωσωματικη την ειχα (απετυχε για αλλους λογους) ...

 

και φυσικα αξιζει να το παλεψεις η εξωσωματικη για αυτο υπαρχει ...για γυναικες με προβλημα στις σαλπιγγες ,ορμονικα προβληματα ,ενδομητριωση κλπ..

 

 

τα καλυτερα σου ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα Μir, και εγω θα ξεκινησω προσπαθεια σε 2 μηνες στο ιδιο κεντρο, εχοντας προσπαθησει σε Αθηνα πριν.Λοιπον, δυστηχως ειμαι παλια στο θεμα της εξωσωματικης και εχω δει πολλα.Στην πρωτη μου προσπαθεια ημουν με μια κοπελα στο θαλαμο 3 χρονια μεγαλυτερη μου, η οποια ειχε FSH16,ανδρα με ολιγοασθενοσπερμια.Εμεις εκτος απο ενα προβλημα στην κινητικοτητα ειμασταν οκ.Αποτελεσμα?Εγω ακομα προσπαθω και η κοπελα εχει 2 υγιεστατα κοριτσακια!!!Θελω να πω οτι αγνωσται οι βουλαι του Κυριου,ποτε δεν ξερεις..Οποτε, μην απογοητευσε και ξεκινα με αισιοδοξια και πιστη!!!Οσο για τις σαλπιγγες, με την εξωσωματικη δεν αποτελουν εμποδιο για την συλληψη.Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μir, και εγω θα ξεκινησω προσπαθεια σε 2 μηνες στο ιδιο κεντρο, εχοντας προσπαθησει σε Αθηνα πριν.Λοιπον, δυστηχως ειμαι παλια στο θεμα της εξωσωματικης και εχω δει πολλα.Στην πρωτη μου προσπαθεια ημουν με μια κοπελα στο θαλαμο 3 χρονια μεγαλυτερη μου, η οποια ειχε FSH16,ανδρα με ολιγοασθενοσπερμια.Εμεις εκτος απο ενα προβλημα στην κινητικοτητα ειμασταν οκ.Αποτελεσμα?Εγω ακομα προσπαθω και η κοπελα εχει 2 υγιεστατα κοριτσακια!!!Θελω να πω οτι αγνωσται οι βουλαι του Κυριου,ποτε δεν ξερεις..Οποτε, μην απογοητευσε και ξεκινα με αισιοδοξια και πιστη!!!Οσο για τις σαλπιγγες, με την εξωσωματικη δεν αποτελουν εμποδιο για την συλληψη.Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!!!

 

rouliw ευχαριστώ θερμά. Παίρνω θάρρος γιατί με αυτήν την υψηλή FSH έχω τρομοκρατηθεί. Παρόλο που είμαι από τη φύση μου αισιόδοξη που και που τσινάω...! Σου εύχομαι από καρδιάς να παν όλα καλά και στη δική σου περίπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ξανα mir

 

σου απαντησα και στο θεμα που ανοιξες .....απλα ηθελα να σου πω οτι και γω την δευτερη προσπαθεια μου στο embryolab θα την κανω τον φεβρουαριο (την πρωτη την εκανα αλλου) εχω ακουσει τα καλυτερα για τον κο Χριστοφοριδh..οποτε μην φοβασαι τιποτα..οπως σου απαντησα και αλλου και γω με υψηλη fsh την ευκαιρια μου στην εξωσωματικη την ειχα (απετυχε για αλλους λογους) ...

 

και φυσικα αξιζει να το παλεψεις η εξωσωματικη για αυτο υπαρχει ...για γυναικες με προβλημα στις σαλπιγγες ,ορμονικα προβληματα ,ενδομητριωση κλπ..

 

 

τα καλυτερα σου ευχομαι...

 

synik μου σε ευχαριστώ θερμά. Είδα όντως και την άλλη απάντησή σου. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν σου έχουν συνταγογραφήσει τα φάρμακα ακόμη ή όχι? Αν ναι, ποιά φάρμακα σου έγραψαν ? Εμένα μου τα έχουν συνταγογραφήσει , τα έχω αγοράσει και είμαι εν αναμονή για τα περαιτέρω...

Link to comment
Share on other sites

synik μου σε ευχαριστώ θερμά. Είδα όντως και την άλλη απάντησή σου. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν σου έχουν συνταγογραφήσει τα φάρμακα ακόμη ή όχι? Αν ναι, ποιά φάρμακα σου έγραψαν ? Εμένα μου τα έχουν συνταγογραφήσει , τα έχω αγοράσει και είμαι εν αναμονή για τα περαιτέρω...

 

 

καταρχην φιλη μου να σου πω

οτι ειμαι παρα πολυ αισιοδοξη για το συγκεκριμμενο κεντρο επειδη οι ανθρωποι δειχνουν τουλαχιστον να ενδιαφερονται για το καθε ζευγαρι ξεχωριστα....(συγκρινω βλεπεις με το προηγουμενο που μου φανηκε ολη η διαδικασια κατι σαν διαδικασια παραγωγης) και οι συστασεις για τον γιατρο αλλα και την εμβρυολογο (που παιζει μεγαλο ρολο) ειναι αψογες...

 

για μενα ειναι η δευτερη εξωσωματικη και μου εχουν περισσεψει φαρμακα απο την προηγουμενη (συγκεκριμμενα 2000 μοναδες puregon) οποτε το συζητησα με τον γιατρο και θα μου δωσει παλι τα ιδια ...εγω θα παρω ακομα 5000 μοναδες puregon απο το ικα (τα δικαιουμαι βλεπεις γιατι περασα επιτροπη και μου ενεκριναν 2 εξωσωματικες)

εκλεισα ραντεβου προγραμματισμου στις 1/2 ..γιατι πρεπει να περασουν 3 κυκλοι απο την προηγουμενη εξωσωματικη οπως μου ειπε ο γιατρος

 

θα ακολουθησω το βραχυ πρωτοκολλο αυτη την φορα (την προηγουμενη εκανα το μακρυ)

επισης μου ειπε οτι αυτη την φορα θα γινει η ωοληψια(με το καλο) και θα προσπαθησουμε να καταψυξουμε τα εμβρυακια και θα τα τοποθετησουμε σε αλλο κυκλο οταν ο οργανισμος μου ηρεμησει απο τις ορμονες( αυτο θα το κανουμε γιατι στην προηγουμενη φορα μου ηρθε αδικαιολογητος περιοδος 6 μερες νωριτερα) ελπιζω να πανε ολα οπως τα σχεδιαζουμε γιατι στην πορεια πολλα πραγματα μπορουν να αλλαξουν...

 

εχω να σου πω να μην φοβασαι την διαδικασια της εξωσωματικης ειναι παρα πολυ απλη...εγω μπορω με επιφυλαξη να σου πω οτι την διασκεδαζα κιολλας....το μονο που με πονεσε ηταν η τελικη αποτυχια μετα την εμβρυομεταφορα...δεν παιζεται αυτο το συναισθημα ...

 

οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις και μενα και τα αλλα κοριτσια αφοβα

οτι βλακεια σου ερθει ...γιατι εγω στην πρωτη ειχα αρκετες αποριες...

και μονο αυτη η παρεα μπορουσε να μου δωσει απαντησεις ..

 

εσυ τι πρωτοκολλο θα ακολουθησεις το συζητησες???

καλη σου επιτυχια

και πολλα φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα διαβασα και το αλλο μηνυμα σου...

 

σχετικα με το puregon 1200

 

εμενα στην προηγουμενη μου εγραψε τα εξης....

5 κουτια puregon 900 συνολο δηλαδη 5χ900 μοναδες =4500μοναδες

2 κουτια puregon 300 συνολο 3χ300 μοναδες =900 μοναδες

 

τελικο συνολο 5100

απο αυτα χρησιμοποιησα τις 3000 μοναδες

εβαζα τις 4 πρωτες μερες μια ενεση καθημερινα με 225 μοναδες και ολες τις υπολοιπες μια ενεση καθημερινα 250 μοναδες (για 8 μερες ακομα αν θυμαμαι καλα)

 

μετα τις 4 μερες μου την αυξησε γιατι ειχα οπως ειπαμε μονο 5 ωοθυλακια....

 

εσενα ποσα κουτια puregon 1200 σου εδωσε??

πηρες και πενα (μορφη ενεσης)?

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Synik. Δεν σου τα είπα σωστά. Λοιπόν ο γιατρός μου συνταγογράφησε :

5 κουτιά puregon 900 συνολο δηλαδή 5 Χ 900 μονάδες = 4500 μονάδες

1 κουτί puregon 300 συνολο 1 χ 300 μοναδες = 300 μονάδες

Τελικό σύνολο: 4.800 μονάδες.

Και εγώ πέρασα επιτροπή.

Πρωτόκολλο δεν μου έχουν δώσει ακόμη. Τελευταία φορά επικοινώνησα μαζί τους πριν κλείσουν για τις γιορτές και είχαμε μείνει στο ότι με το που θα αδιαθετήσω (καλώς εχόντων των πραγμάτων γύρω στις 16 με 17 Ιανουαρίου) θα κάνω έναν ορμονικό έλεγχο την 2η ή 3η ημέρα τον οποίο και θα τους τον στείλω με fax. Στη συνέχεια αυτοί θα μου πουν τηλεφωνικώς ( ? ) πότε και πως θα χρησιμοποιήσω τη φαρμακευτική αγωγή.

Πένα ναι, έχω. Μου την έδωσαν οι ίδιοι στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Synik σου εύχομαι και εγώ καλή επιτυχία και καλή δύναμη για την 2η φορά, αν και μου φαίνεσαι ιδιαίτερα δυναμική. Τώρα και κάτι ακόμη. Μήπως εκεί στο κέντρο σου είπαν τίποτε για μια εξέταση ΑΜΗ ? Είναι μια εξέταση που δείχνει το απόθεμα των ωοθηκών...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην φιλη μου να σου πω

οτι ειμαι παρα πολυ αισιοδοξη για το συγκεκριμμενο κεντρο επειδη οι ανθρωποι δειχνουν τουλαχιστον να ενδιαφερονται για το καθε ζευγαρι ξεχωριστα....(συγκρινω βλεπεις με το προηγουμενο που μου φανηκε ολη η διαδικασια κατι σαν διαδικασια παραγωγης) και οι συστασεις για τον γιατρο αλλα και την εμβρυολογο (που παιζει μεγαλο ρολο) ειναι αψογες...

 

για μενα ειναι η δευτερη εξωσωματικη και μου εχουν περισσεψει φαρμακα απο την προηγουμενη (συγκεκριμμενα 2000 μοναδες puregon) οποτε το συζητησα με τον γιατρο και θα μου δωσει παλι τα ιδια ...εγω θα παρω ακομα 5000 μοναδες puregon απο το ικα (τα δικαιουμαι βλεπεις γιατι περασα επιτροπη και μου ενεκριναν 2 εξωσωματικες)

εκλεισα ραντεβου προγραμματισμου στις 1/2 ..γιατι πρεπει να περασουν 3 κυκλοι απο την προηγουμενη εξωσωματικη οπως μου ειπε ο γιατρος

 

Που ησουν πριν (αν θελεις, απαντας με πμ?)Στο εμβρυολαμπ ποσα σου ειπαν για την εξωσωματικη?

Παντως, αυτη τη μεθοδο προτειναν και σ'εμενα, δλδ πρωτα η ωοληψια και μετα απο ενα μηνα η μεταφορα....Απο την μια το βλεπω ως μια καλη λυση δεδομενου οτι με τοσα φαρμακα κουραζεται ο οργανισμος ενω ετσι τοποθετουμε τα εμβρυα σε ξεκουραστη μητρα.Απο την αλλη με προβληματιζει λιγο το γεγονος οτι παρεμβαλεται μια καταψυξη,δεν ξερω,δεν υπαρχει πιθανοτητα απωλειας?Ενω στην αρχη συμφωνησα, τωρα αρχιζω και το ξανασκεφτομαι, εσενα τι σου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

rouliw αν έχεις δεύτερες σκέψεις ρώτα τους εκεί στο κέντρο αν το έχουν ξανακάνει, με τί ποσοστά επιτυχίας κτλ. Εννοείται οτι θα το έχουν ξανακάνει αλλά κατάλαβες τί θέλω να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Synik. Δεν σου τα είπα σωστά. Λοιπόν ο γιατρός μου συνταγογράφησε :

5 κουτιά puregon 900 συνολο δηλαδή 5 Χ 900 μονάδες = 4500 μονάδες

1 κουτί puregon 300 συνολο 1 χ 300 μοναδες = 300 μονάδες

Τελικό σύνολο: 4.800 μονάδες.

Και εγώ πέρασα επιτροπή.

Πρωτόκολλο δεν μου έχουν δώσει ακόμη. Τελευταία φορά επικοινώνησα μαζί τους πριν κλείσουν για τις γιορτές και είχαμε μείνει στο ότι με το που θα αδιαθετήσω (καλώς εχόντων των πραγμάτων γύρω στις 16 με 17 Ιανουαρίου) θα κάνω έναν ορμονικό έλεγχο την 2η ή 3η ημέρα τον οποίο και θα τους τον στείλω με fax. Στη συνέχεια αυτοί θα μου πουν τηλεφωνικώς ( ? ) πότε και πως θα χρησιμοποιήσω τη φαρμακευτική αγωγή.

Πένα ναι, έχω. Μου την έδωσαν οι ίδιοι στο κέντρο.

 

Τι εννοείς δεν σου έδωσαν πρωτόκολλο; Αφού ήδη έχεις τα φάρμακα συνταγογραφημένα. Δεν δίνεις φάρμακα αν δεν εχεις αποφασίσει πρώτα τι πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά.

 

 

Που ησουν πριν (αν θελεις, απαντας με πμ?)Στο εμβρυολαμπ ποσα σου ειπαν για την εξωσωματικη?

Παντως, αυτη τη μεθοδο προτειναν και σ'εμενα, δλδ πρωτα η ωοληψια και μετα απο ενα μηνα η μεταφορα....Απο την μια το βλεπω ως μια καλη λυση δεδομενου οτι με τοσα φαρμακα κουραζεται ο οργανισμος ενω ετσι τοποθετουμε τα εμβρυα σε ξεκουραστη μητρα.Απο την αλλη με προβληματιζει λιγο το γεγονος οτι παρεμβαλεται μια καταψυξη,δεν ξερω,δεν υπαρχει πιθανοτητα απωλειας?Ενω στην αρχη συμφωνησα, τωρα αρχιζω και το ξανασκεφτομαι, εσενα τι σου ειπαν?

 

3200 είναι το πακέτο, δεν θυμάμαι αν είναι με ή χωρίς μικρογονιμοποίηση. Το σύστημα της κατάψυξης δεν ξέρω για ποιο λόγο το προτιμούν. Εγώ την ρώτησα την Χ#παρ....ίδου, της λέω δεν είναι η μήτρα το πιο κατάλληλο περιβάλλον για να προχωρήσουν τα έμβρυα; Μου λέει "θεωρητικά ναι, αλλά..." για κάποιο λογο προτιμούν την κατάψυξη. Πάντως έχεις δίκιο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα απώλειας στην κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαιρομαι παρα μα παρα πολυ που σας βρηκα...

 

γιατι την πρωτη μου φορα που την εκανα στο διαβαλκανικο(φιλη rouliw) με γιατρο τον Λουφοπουλο δεν ειχα ουτε ενα κοριτσι στο forum που να ειμαστε στον ιδιο γιατρο ή εστω στο ιδιο κεντρο οποτε τωρα χαιρομαι απιστευτα που τα λεμε και "καταλαβαινομαστε"

 

φιλη mir πολυ ωραια λοιπον με τα φαρμακα εισαι πανετοιμη να ξεκινησεις εχεις οσες μοναδες χρειαζεσαι...τωρα οσο αφορα το πρωτοκολλο αν εισαι μικρη σε ηλικια και ειναι η πρωτη σου φορα πιθανον να σου δωσουν το μακρυ πρωτοκολλο.. για πιο ασφαλεια (να μην παθεις υπερδιεργεση) αλλα αν θυμαμαι καλα ειχες υψηλη fsh ??? αν ναι τοτε μπορει και το βραχυ να σου ταιριαζει ..σιγουρα παντως θα σου πει ο γιατρος σου..

το μακρυ ξεκιναει με ενεσεις καταστολης (πχ arvekap) 10-12 μερες περιπου .. την 21η μερα του κυκλου και συνεχιζει με ενεσεις διεργεσεις (πχ puregon) αλλες 10-12 μερες ... και στην συνεχεια γινεται η pregnyl και πας για ωοληψια...

το βραχυ απο οτι ξερω ξεκιναει την 2η μερα με ενεσεις διεργεσεις κατευθειαν .. τωρα θα το κανω για πρωτη φορα ..την προηγουμενη εκανα το μακρυ...

οσο αφορα την εξεταση ΑΜΗ πιστευωπως ειναι πολυ σημαντικη γιατι σιγουρα βοηθαει στην επιλογη του πρωτοκολλου και των μοναδων που θα σου χορηγηθουν ..εμενα δεν μου ειπαν να την κανω αλλα μακαρι να μου το ζητησουνε τον φεβρουαριο που θα παω για το ραντεβου προγραμματισμου ..εσενα σου την ζητησαν? την εχεις κανει??

 

φιλη μου newbie g ...

νομιζω οτι το ικα δινει συγκεκριμμενες μοναδες φαρμακων (περιπου 5000) οποτε τα παιρνουμε εφοσον τα δικαιουμαστε και ειναι δωρεαν ασχετα με το αν θα χρειαστουμε περισσοτερες η λιγοτερες μοναδες....και τι πρωτοκολλο θα ακολουθησουμε...εμενα μου μειναν 2000 μοναδες απο την προηγουμενη φορα...

 

τωρα κοριτσια για την καταψυξη- αποψυξη....

το προτειναν και σε σας??? μου κανει εντυπωση και δεν εχω αποψη καθολου πανω σε αυτο το θεμα ...μπορει να ειναι καλυτερα μπορει και οχι ....

η δικη μου προηγουμενη φορα απετυχε (μαλλον) οπως συζητησα με τον γιατρο γιατι η ξαφνικη χορηγηση οιστρογονων και η αποτομη πτωση αυτων με την διακοπη των ενεσεων λογω της εμβρυομεταφορας προκαλεσε ενα σοκ στον οργανισμο με αποτελεσμα να χασω το ενδομητριο(με περιοδο) 6 μερες νωριτερα απο την προβλεπομενη ημερομηνια και κατα συνεπεια εχασα και τα εμβρυακια..

τωρα (σκεφτομαι εγω!!!) με αυτον τον τροπο θα προετοιμασουμε καλυτερα το ενδομητριο...τωρα φυσικα ολα αυτα εικασιες δικες μου ειναι γιατι δεν το εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο μου λεπτομερως μου το ανεφερε και εγω συμφωνησα

γιατι θελω να τον εμπιστευτω ..και νομιζω οτι αυτος ξερει καλυτερα...

 

αλλο θεμα "το κοστος"

στο διαβαλκανικο ειχα δωσει για την παρακολουθηση (υπερηχους-ελεγχος οιστραδιολης) ωοληψια κλασσικη γονιμοποιηση και εμβρυομεταφορα χωρις καταψυξη 2.250 ευρω ...επισης 100 ευρω το πρωτο ραντεβου με τον γιατρο και 200 ευρω οι εξετασεις αιματος (κλασσικες) δικες μου και του συζυγου... αυτα!!!

στο embryolab δεν ρωτησα ακομα...υποθετω οτι σιγουρα θα ειναι παραπανω λογω της μικρογονιμοποιησης και της καταψυξης ...επισης μας ειπαν οτι θα κανω ορμονικο ελεχο εγω και καλλιεργεια σπερματος ο συζυγος ..μεσα στην τιμη των 3200 ειναι και αυτα φιλη newbie???

 

επισης η κα Χατζηπαρασιδου μας ειπε οτι προτιμαει την μικρογονιμοποιηση γιατι πρωτον με αυτη διαλεγει το καλυτερο σπερματοζωαριο και δευτερον δεν της αρεσει να βαζει ενα ωαριο μαζι με χιλιαδες ή εκατομμυρια σπερματοζωαρια κοντα κοντα γιατι ετσι σοκαρεται το ωαριο...απο τον βομβαρδισμο....χα χα

εσεις τι λετε??? πως σας φαινονται ολα αυτα????

 

καλη επιτυχια σε ολες μας... απο την καρδια μου το ευχομαι...

 

γιατι ειναι πολυ ασχημο το συναισθημα της αποτυχιας και δεν θελω να το ξαναπερασω...ασε που τα λεφτα τελειωνουν ..και μια τριτη προσπαθεια θα ειναι αδυνατη...

 

φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Synik. Δεν σου τα είπα σωστά. Λοιπόν ο γιατρός μου συνταγογράφησε :

5 κουτιά puregon 900 συνολο δηλαδή 5 Χ 900 μονάδες = 4500 μονάδες

1 κουτί puregon 300 συνολο 1 χ 300 μοναδες = 300 μονάδες

Τελικό σύνολο: 4.800 μονάδες.

Και εγώ πέρασα επιτροπή.

Πρωτόκολλο δεν μου έχουν δώσει ακόμη. Τελευταία φορά επικοινώνησα μαζί τους πριν κλείσουν για τις γιορτές και είχαμε μείνει στο ότι με το που θα αδιαθετήσω (καλώς εχόντων των πραγμάτων γύρω στις 16 με 17 Ιανουαρίου) θα κάνω έναν ορμονικό έλεγχο την 2η ή 3η ημέρα τον οποίο και θα τους τον στείλω με fax. Στη συνέχεια αυτοί θα μου πουν τηλεφωνικώς ( ? ) πότε και πως θα χρησιμοποιήσω τη φαρμακευτική αγωγή.

Πένα ναι, έχω. Μου την έδωσαν οι ίδιοι στο κέντρο.

 

 

πολυ ευκολη η διαδικασια με την πενα .....σαφως καλυτερη απο τις κλασσικες υποδοριες ενεσεις...

Link to comment
Share on other sites

 

αλλο θεμα "το κοστος"

 

στο embryolab δεν ρωτησα ακομα...υποθετω οτι σιγουρα θα ειναι παραπανω λογω της μικρογονιμοποιησης και της καταψυξης ...επισης μας ειπαν οτι θα κανω ορμονικο ελεχο εγω και καλλιεργεια σπερματος ο συζυγος ..μεσα στην τιμη των 3200 ειναι και αυτα φιλη newbie???

 

 

Αυτό δεν το θυμάμαι, γιατί εμείς ήδη είχαμε ορμονικό έλεγχο και καλλιέργεια σπέρματος, αλλά οι υπέρηχοι που θα κάνεις κάθε 2 μέρες και η αιμοληψία, είναι μέσα στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το θυμάμαι, γιατί εμείς ήδη είχαμε ορμονικό έλεγχο και καλλιέργεια σπέρματος, αλλά οι υπέρηχοι που θα κάνεις κάθε 2 μέρες και η αιμοληψία, είναι μέσα στην τιμή.

 

αρκετουτσικα ε????

μακαρι να πετυχουμε ομως..και χαλαλι τι να πω!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητή φίλη newbie G , πρωτόκολλο δεν μου έχουν δώσει ακόμη. Τα πράγματα έχουν έτσι ακριβώς όπως στα ανέφερα παραπάνω. Από όλα τα παραπάνω γραφόμενα προκύπτει επίσης, ξεκάθαρα πιστέυω, πως θα κάνω το βραχύ πρωτόκολλο, μιάς και μου είπαν πως μετά τον ορμονικό έλεγχο την 2η ή 3η ημέρα του κύκλου θα μου δώσουν άμεσα τις λεπτομέρειες για την φαρμακευτική αγωγή. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες και βρίσκω και εγώ μια ανακολουθία να την πω? πώς να την πω δεν ξέρω... Θέλω να πιστεύω πως θα μου στείλουν το πρωτόκολλο με κάποιο fax εκτός και αν μου ζητήσουν κάποιο ραντεβού εκεί στο κέντρο να μου τα πουν από κοντά.

Μη νομίζεις και εμένα το νού μου όλο στο τηλέφωνο είναι μπας και χτυπήσει. Αν δεν με πάρουν μέχρι και αύριο τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω εγώ μαζί τους και βλέπουμε...

Εσύ τί κάνεις, σε τί φάση βρίσκεσαι?:)

Link to comment
Share on other sites

Synik μου, έχω μπροστά μου τον τιμοκατάλογο που μας έδωσαν εκεί στο κέντρο, όταν πήγα τελευταία φορά στις 14/12, πρόχειρα βέβαια σε ένα χαρτάκι αλλά δεν παύει να είναι ο τιμοκατάλογός τους. Λοιπόν έχει επί λέξει ως εξής:

- κλασσική εξωσωματική : 2.800

- εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση : 3.200

- κρυοσυντήρηση εμβρύων: 250

- ορμονολογικές, αιματολογικές εξετάσεις: 250 με 300

Η εξόφληση θα γίνει στην εμβρυομεταφορά μετρητά ή με κάρτα 18 άτοκες δόσεις.

 

Πέρα από τα ανωτέρω το μόνο που χρεώθηκα μέχρι τώρα ήταν το 2ο ραντεβού που έκανα με τον γυναικολόγο τον κο Χριστοφορίδη (ξέρετε το 1ο ήταν με την διευθύντρια και είναι δωρεάν, τύπου ενημερωτικό) κατά το οποίο μου έκανε έναν υπέρηχο και μου έγραψε και τα φάρμακα που θα έπρεπε να προμηθευτώ. Πλήρωσα 70 ευρώ γι΄αυτό το ραντεβού το οποίο ζήτημα να κράτησε 15 λεπτά. Τέλος πάντων.

Όσον αφορά για τις ορμονολογικές και την καλλιέργεια σπέρματος που μας είπαν και εμάς να τις κάνουμε, τους είπα ότι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και έτσι μου είπαν να πάω να τις κάνω μέσω ΙΚΑ για να μην τις χρεωθώ άδικα στο κέντρο (βλ. παραπάνω στοιχίζουν από 250 έως 300 ευρώ). Οι υπέρηχοι ανά 2 ημέρες είναι όντως μέσα στην τιμή, τους το ρώτησα αυτό και μου το επιβεβαίωσαν.

 

Τώρα όσον αφορά την ΑΜΗ η εμβρυολόγος απλά με ρώτησε αν την έχω κάνει ποτέ, της είπα όχι, μετά ξεχαστήκαμε με την κουβέντα (τουλάχιστον εγώ) και δεν την ξαναρώτησα. Ξέρω από άλλη περίπτωση μία κοπέλα που την έκανε εκεί στο κέντρο αλλά δεν ξέρω αν την χρεώθηκε ή όχι. Όπως σου γράφω τη Δευτέρα θα τους πάρω τηλ. για να τα ξεκαθαρίσω όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Synik μου, έχω μπροστά μου τον τιμοκατάλογο που μας έδωσαν εκεί στο κέντρο, όταν πήγα τελευταία φορά στις 14/12, πρόχειρα βέβαια σε ένα χαρτάκι αλλά δεν παύει να είναι ο τιμοκατάλογός τους. Λοιπόν έχει επί λέξει ως εξής:

- κλασική εξωσωματική : 2.800

- εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση : 3.200

- κρυοσυντήρηση εμβρύων: 250

- ορμονολογικές, αιματολογικές εξετάσεις: 250 με 300

Η εξόφληση θα γίνει στην εμβρυομεταφορά μετρητά ή με κάρτα 18 άτοκες δόσεις.

 

Όσον αφορά για τις ορμονολογικές και την καλλιέργεια σπέρματος που μας είπαν και εμάς να τις κάνουμε, τους είπα οτι είμαι ασφλαισμένη στο ΙΚΑ και έτσι μου είπαν να πάω να τις κάνω μέσω ΙΚΑ για να μην τις χρεωθώ άδικα στο κέντρο (βλ. παραπάνω στοιχίζουν από 250 έως 300 ευρώ). Οι υπέρηχοι και η οιστραδιόλη είναι όντως μέσα στην τιμή, τους το ρώτησα αυτό και μου το επιβεβαίωσαν.

 

 

Τώρα όσον αφορά την ΑΜΗ η εμβρυολόγος απλά με ρώτησε αν την έχω κάνει ποτέ, της είπα όχι, μετά ξεχαστήκαμε με την κουβέντα (τουλάχιστον εγώ) και δεν την ξαναρώτησα. Ξέρω από άλλη περίπτωση μία κοπέλα που την έκανε εκεί στο κέντρο αλλά δεν ξέρω αν την χρεώθηκε ή όχι. Όπως σου γράφω τη Δευτέρα θα τους πάρω τηλ. για να τα ξεκαθαρίσω όλα αυτά.

 

τελικα ειναι ακριβοτεροι απο το διαβαλκανικο.... :? το θεμα ειναι να πληρωσουμε αλλα να πετυχουμε κιολλας γιατι στο διαβαλκανικο τα εδωσα αλλα τζαμπα ..τζιφος...:cry:

οτι νεωτερο μαθεις ενημερωσε με!!! :-D

φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Οk Synik θα τα λέμε... Σε 10 μέρες περίπου ξεκινάω ... Κυριακή κοντή γιορτή που λένε... Πάντως για την κατάψυξη που γράφεις δεν ξέρω καθόλου να σου πω, δυστυχώς, ούτε άποψη έχω ούτε έχω ακούσει κάτι από παρόμοια περίπτωση. Θέλω να πιστεύω πως οι γιατροί στο κέντρο που απευθυνθήκαμε έχουν σωστή επιστημονική κατάρτιση ... Μην ξεχνάς πως και εγώ έχω υψηλή FSH... δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο ... Για να δούμε τί θα δούμε λοιπόν... :roll: Φιλλιά και από εμένα.;)

Link to comment
Share on other sites

κλασική εξωσωματική : 2.800

- εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση : 3.200

- κρυοσυντήρηση εμβρύων: 250

- ορμονολογικές, αιματολογικές εξετάσεις: 250 με 300

Η εξόφληση θα γίνει στην εμβρυομεταφορά μετρητά ή με κάρτα 18 άτοκες δόσεις.

 

Δηλαδη αυτη η μεθοδος που μας προταθηκε για εμβρυομεταφορα ενα μηνα μετα την ωοληψια κοστιζει 250?Μ'αρεσει που νομιζα οτι θα ειναι πιο φθηνοι απο Αθηνα!!!Στο Γεν....ς πληρωσα για μικρο. μονο (χωρις υπερηχους , εξετασεις κλπ) 4000ευρωπουλινια + μετακινησεις+ξενοδοχεια:(

 

Τωρα, οσον αφορα τους υπερηχους, εγω που δεν μενω Θεσ/νικη, και αναγκαστικα θα πηγιανω αλλου, δεν πρεπει να τους ζητησω λιγο σκοντο. αφου περιλαμβανονται στην τιμη?Θα ειναι γυφτια λετε να το ζητησω?

 

Κατι αλλο που παρατηρω ειναι οτι δουλευουν πολυ με puregon, εγω μεχρι τωρα επαιρνα μονο gonal (λετε για αυτο δεν ειδα μεχρι τωρα ασπρη μερα:roll:)

Εχω περισσευουμενες μοναδες απο πριν, που ομως σε 2 μηνες ληγουν, ελπιζω να μπορεσουν να μου τις ανταλλαξουν, αν παω να τους τις δωσω...

Link to comment
Share on other sites

Synik και κάτι ακόμη... Αν θες μου λες... Η δική σου FSH πόσο περίπου κυμαίνεται ? Θεωρείς ότι η αποτυχία την 1η φορά στο Διαβαλκανικό οφείλεται σε αυτό που σου είπε ο γιατρός ή στην χαμηλή δόση των ενέσιμων διαλυμάτων ? Πέρα από την υψηλή FSH υπάρχει άλλο πρόβλημα σ΄εσένα ή στον καλό σου ? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

rouliw καλησπέρα! Και εγώ τους υπέρηχους (επειδή δε μένω Θεσ/νίκη) θα τους κάνω στην πόλη που μένω με τον γιατρό που με παρακολουθεί. Όταν μου έδωσαν τον τιμοκατάλογο με ρώτησαν πού θα κάνω τους υπέρηχους, τους είπα στην πόλη που μένω και μου είπαν καλά, όπως σας βολεύει.

΄Οσον αφορά τη φαρμακευτική αγωγή , σε μένα τουλάχιστον που μάλλον θα ακολουθήσω το βραχύ πρωτόκολλο, μου συνταγογράφησαν τα κάτωθι:

puregon, οrgalutran, pregnyl. utrogestan και zinadol.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που το ξανασκέφτομαι λες να τους πω και εγώ για κάνα σκόντο? Αν , λέω αν, κάθε υπέρηχος κοστίζει 70 ευρώ (με βάση τον ένα και μοναδικό που έχω κάνει μέχρι τώρα στην αρχική μου επίσκεψη με τον κο Χριστοφορίδη) αν τους κάνεις μια σούμα βγαίνει ένα ευγενές θα έλεγα ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Mir, δεν νομιζω να κοστιζουν 70 ευρω,για παραδειγμα στον γιατρο που με παρακολουθει πληρωνω για εναν νορμαλ υπερυχο 40ευρω ενω για παρακολουθηση τακτικη πχ για εξωσωματικη τον χρεωνει 20 ευρω.Ελπιζω και αυτοι να κανουν κατι το αντιστοιχο.By the way,απο που εισαι?Λεω να αρχισουμε να γνωριζομαστε μιας και θα τα λεμε συχνα εδω μεσα.Σου στελνω πμ

Link to comment
Share on other sites

Synik και κάτι ακόμη... Αν θες μου λες... Η δική σου FSH πόσο περίπου κυμαίνεται ? Θεωρείς ότι η αποτυχία την 1η φορά στο Διαβαλκανικό οφείλεται σε αυτό που σου είπε ο γιατρός ή στην χαμηλή δόση των ενέσιμων διαλυμάτων ? Πέρα από την υψηλή FSH υπάρχει άλλο πρόβλημα σ΄εσένα ή στον καλό σου ? :mrgreen:

 

η δικη μου fsh ειναι κοντα στο 12 θεωρειται οριακα υψηλη οπως μου ειπε ο κος Χριστοφοριδης (φαντασου οτι τωρα εμαθα για αυτο το τελευταιο προβλημα) ο προηγουμενος γιατρος δεν ζητησε να δει τις εξετασεις μου και συγκεκριμμενα τις ορμονολογικες...:twisted:

κοιτα!!η υψηλη fsh ισως εφταιγε που εκανα μονο πεντε ωοθυλακια ... αλλα σημειωτεον μου εδωσε απο τις μικροτερες δοσεις που υπαρχουν 225!!! αν ηξερε το προβλημα μου και μου εδινε υψηλοτερη δοση ισως ειχαμε περισσοτερα αυγουλακια!!!!

παντως πηραμε 5 γονιμοποιηθηκαν τα 4 και ηταν και καλης ποιοτητας

 

 

η αποτυχια οπως ανεφερα παραπανω πιθανον να οφειλοταν στους εξης λογους:

1oν ..μου μεταφεραν εμβρυα μονο 2 κυτταρων ..ηταν παρα πολυ νωρις και δεν φαινοταν αν ειχαν εξελιξη...φυσιολογικη.. συνηθως τοποθετουν 4, 8 κυτταρων ή βλαστοκυστες...

2ον μου χορηγησαν salospir ΚΑΙ inohep προληπτικα . Αυτα ειναι και τα δυο αντιπικτηκα (κανουν το αιμα νερο) και μου προκαλεσαν αιμορραγια 6 μερες νωριτερα απο την ημερομηνια που περιμενα περιοδο. Οταν ηρθε το αιμα θα επρεπε κανονικα να μου τα σταματησει πραγμα που δεν εγινε οποτε και εχασα ολο το ενδομητριο...

3ον η αυξημενη χορηγηση οιστρογονων και η αποτομη πτωση αυτων μετα που εκανα την εμβρυομεταφορα μπορει να σοκαρε τον οργανισμο μου και ετσι να εχασα το ενδομητριο(περιοδο δηλαδη)

ή απλα μπορει να ηταν θεμα τυχης

 

δεν ξερω κοριτσια κουραστηκα να το σκεφτομαι:-(:sad:

 

παντως φιλη μου.. η υψηλη ή χαμηλη fsh εχει σχεση με την παραγωγη και την ποιοτητα των ωαριων

απο την στιμγμη που θα κανεις 2 ή 3 εμβρυακια-μωρακια αστα ολα στο χερι του Θεου

να βρουν ενα καλο μερος στην μητρα σου να αραξουν και ολα θα εξελιχθουν φυσιολογικα ...

μην τρομαζεις με την fsh σου ...αυτα τα φαρμακα που θα σου χορηγησουν προορισμο εχουν να καλυψουν τις αδυναμιες των ορμονων σου ....

 

 

και για τελος να σου απαντησω για τα αλλα μου θεματα

μετα απο 6 χρονια προσπαθειων κανω μια διαγνωστικη λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση η οποια κατεληξε σε επεμβατικη γιατι μου βρηκαν πολυποδα, ενδομητριωση και κομβολογοειδης σαλπιγγες...

τα διορθωσαμε ολα αυτα αλλα παλι δεν ερχοταν το μωρακι και αποφασισαμε για εξωσωματικη..

ο αντρας μου εχει σπερμα καλουτσικο οχι τελειο αλλα ικανο για να γονιμοποιησει οπως μας ειπαν....

 

 

ελπιζω να σε βοηθησα

φιλια πολλα!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...