Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ BIRDS ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ


Recommended Posts

Σκέφτομαι την επόμενη χρονιά να γράψω το γιό μου προνήπιο

στα Birds-Παιδαγωγική.

Η δική μου εικόνα μετά την πρώτη επίσκεψη είναι θετική .

Η συζήτηση με την υπεύθυνη μου δημιούργησε την εικόνα ανθρώπου

που δεν βλέπει την εκπαίδευση μόνο εμπορικά όπως συμβαίνει με πολλά

σχολεία.

Ο μόνος μου ενδοιασμός το κτίριο,για το οποίο βεβαίως δεν μπορώ να έχω

σωστή εικόνα γιατί ήταν απόγευμα και το σχολείο δεν λειτουργούσε.

Ηταν όμως περιποιημένο καθαρό και σε απόλυτη τάξη.

 

Παρακαλώ εάν κάποιος έχει προσωπική άποψη να με ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αννα δεν ξερω να σου απαντησω για το συγκεκριμενο σχολειο αλλα ολα θα φανουν στη συνεχεια .Το ιδιο το παιδι θα σου διξει αν περναει καλα η' οχι.Απλα να ξερεις οτι καθε μανα εχει την δικια της αποψη και τις δικες της απαιτησεις απο ενα σχολειο.Ειναι η δικη μου γνωμη αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Dora ευχαριστώ για τη γνώμη σου,συμφωνώ πως κάθε ένας

έχει τη δική του άποψη όμως θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη κάποιων που στέλνουν ήδη τα παιδιά τους στο συγκεκριμένο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι την επόμενη χρονιά να γράψω το γιό μου προνήπιο

στα Birds-Παιδαγωγική.

Η δική μου εικόνα μετά την πρώτη επίσκεψη είναι θετική .

Η συζήτηση με την υπεύθυνη μου δημιούργησε την εικόνα ανθρώπου

που δεν βλέπει την εκπαίδευση μόνο εμπορικά όπως συμβαίνει με πολλά

σχολεία.

Ο μόνος μου ενδοιασμός το κτίριο,για το οποίο βεβαίως δεν μπορώ να έχω

σωστή εικόνα γιατί ήταν απόγευμα και το σχολείο δεν λειτουργούσε.

Ηταν όμως περιποιημένο καθαρό και σε απόλυτη τάξη.

 

Παρακαλώ εάν κάποιος έχει προσωπική άποψη να με ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ

 

ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΗΨΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΠΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΤΡΙΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ '' ΤΡΑΒΗΞΕΙ '' ΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΑΙΖΕΤΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ .

ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟ ΄΄ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΄΄ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ ΟΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΧ ΤΩΝ ΡΟΥΧΩΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΤΑ ΠΑΡΤΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Andedantinos ευχαριστώ .

 

Γνωρίζω ότι ξεκινώντας σε ένα τέτοιο σχολείο οι υποχρεώσεις αυξάνονται.

Και εγώ είμαι υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης μιάς και εμείς τελειώσαμε δημόσιο σχολείο, αλλά η δουλειά μας καθώς και άλλοι παράγοντες μας υποχρεώνουν να στραφούμε σε ιδιωτικό.Τα δίδακτρα είναι αρκετά αν και με όσα έχουμε ακούσει δείχνουν φυσιολογικά.Ισως βοηθάει και το ότι έχουμε ένα παιδί να σκεφτούμε.

Ελπίζω να μην έχουμε αυξήσεις 40&50% από τη μια χρονιά στην άλλη όπως γίνεται με πολλά σχολεία που την εκπαίδευση την βλέπουν μόνο εμπορικά.

Link to comment
Share on other sites

Annas για την πρωτη δημοτικου η διαμορφωση των διδακτρων ειναι ελευθερη για τις ενδιαμεσες ομως ταξεις υπάρχει νομος που διαμορφωνει την αυξηση και βγαινει με ενα μαθηματικο τυπο. Για φετος η αυξηση ηταν 3 και κατι τοις εκατο. Υπαρχει αυστηρος ελεγχος απο το υπουργειο εμποριου για να τηρειται αυτο. Τουλαχιστον στο δικο μας το σχολειο αν δεν βγει η αυξηση εγγραφες για την επομενη χρονια δεν κανουμε. Και οι γονεις μπορουν να ενημερωθουν μπαινοντας στο site του υπουργειου ποια αυξηση πρεπει να πληρωσουν για την επομενη χρονια. Οσοι σχολαρχες δεν το τηρουν εαν τους γινει καταγγελια απο γονεις θα φανε μεγαλο προστιμο. Η τιμη ομως για την πρωτη δημοτικου, την πρωτη γυμνασιου και την πρωτη λυκειου ειναι ελευθερη και ενημερωνεσαι προτου γραψεις το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Kel όταν λέω για αυξήσεις 40&50%δεν αναφέρομαι στις ενδιάμεσες τάξεις αλλά από πρώτη τάξη σε πρώτη για το ίδιο σχολείο ανάλογα με τη χρονιά που ξεκινάει το παιδί.

Για το 2008-2009 υπήρχε ''καλό'' σχολείο της περιοχής μας που τα αρχικά δίδακτρα στο νηπιαγωγείο ήταν 3600,00 με σχολικό και για το 2009-2010

5000,00.

Κατά την επίσκεψή μου σε αυτό το σχολείο ρώτησα τον υπεύθυνο πως θα

μπορούσε να μου δικαιολογήσει αυτή την αύξηση.Τι παραπάνω προσέφεραν

στα παιδιά σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά ; και βεβαίως επειδή δεν

την περίμενε την ερώτηση δεν είχε και την εξήγηση,μάσαγε τα λόγια του.

Για να μην παρεξηγηθώ το σχολείο στο οποίο αναφέρομαι δεν έχει σχέση

με αυτό που ζητάω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι λογω περιοχης καταλαβα για ποιο σχολειο μιλας. Παντως νομιζω οτι ειναι νομος προσφορας και ζητησης . Το καλυτερο ειναι να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερες γνωμες για το σχολειο που θελεις να πας το παιδι σου και καλα κανεις και ρωτας παντου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ στέλνω την κόρη μου στα birds στο προνήπιο. Η δασκάλα της είναι γλυκήτατη, όμως στην τάξη μέσα είναι 27 παιδιά (ενώμας είχαν πεί για 20 το πολύ 22) και γίνεται χαμός. Τώρα πάλι ψάχνω να δω που θα ΄πάμε νηπιαγωγείο. Ψάχνω να βρω πρώτα το δημοτικό ώστε να έχει και συνέχεια. Οπότε, οποίος μπορεί να μου πει ο,τιδήποτε για σχολεία στην περιοχή του Πειραιά και γενικότερα στην ευρύτερη περιοχή μέχρι τον Αλιμο, για δημοτικά σχολεία HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Babymommy ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχνοντας και εγώ στην ίδια περιοχή με σένα δεν βρήκα άλλο αξιόλογο

νηπιαγωγείο.

Για δημοτικό όμως άκουσα καλά λόγια για το saint paul-δελασάλ στον

Άλιμο.

Εάν βρεις κάτι άλλο σε νηπιαγωγείο η δημοτικό σε παρακαλώ να με

ενημερώσεις.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Ας επαναφερω το θεμα. Καμιά πρόσφατη άποψη για το εν λόγω σχολείο έχει κάποιος-α; Το σκέφτομαι για την κορη μου για α' δημοτικου

Κάτι άλλο καλό και προτεινόμενο στιην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά;

 

Εdit: Τώρα είδα ότι το θέμα δεν αφορά δημοτικά. Σορυ θα ποστάρω σε σωστό τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου πήγε στα birds και τώρα είναι στην 5η τάξη της Παιδαγωγικής, δηλαδή στο ίδιο σχολείο.

 

Σε γενικές γραμμές θα σου έλεγα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη, κυρίως όσον αφορά το περιβάλλον, (προσεγμένο, πεντακάθαρο, εργαστήρια, υπολογιστές κλπ). Οι δάσκαλοι, σε όλες αυτές τις τάξεις, άλλοι καλύτεροι, άλλοι λιγότερο καλοί, πάντως όλοι συνεργάσιμοι, κατηρτησισμένοι κλπ.

 

Ψιλοπαραπονάκια βεβαίως υπάρχουν. Πχ. φορτώνουν πολύ τα παιδιά αν και φίλες μου και από δημόσια σχολεία, λένε μία από τα ίδια. Οπότε δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω, αν όντως οι εργασίες είναι πολλές.

 

Επίσης, έχω ένα θέμα που με ενοχλεί πολύ. Τα σχολείο έχει 3 ορόφους, του παιδιού μου η τάξη είναι στον τελευταίο και όλα τα παιδάκια "ζαλώνονται" με τις θεόβαριες τσάντες. Ενώ έχω εκφράσει παράπονα, καθώς υπάρχει ασανσέρ, δυστυχώς δεν εισακούστηκα. Και βέβαια, δεν εννοούσα να μπαίνουν μόνα τους τα παιδιά στο ασανσέρ, αλλά να βάζουν τις τσάντες τους υπό την επίβλεψη ενός μεγάλου και εκείνα να ανεβαίνουν με τα πόδια. Οπως έγραψα, δυστυχώς, το αίτημα δεν έγινε δεκτό. :evil:

 

Σου έγραψα αυτά τα δύο για να καταλάβεις τι τύπου παράπονα υπάρχουν. Επαναλαμβάνω πάντως, ότι σε γενικές γραμμές, τα προσέχουν πολύ τα παιδιά και το επίπεδο το μαθησιακό θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ καλό.

Αλλωστε, εάν δεν ήμουν ευχαριστημένη, ε θα είχα φύγει..

 

Ο,τι άλλο θέλεις, στη διάθεσή σου..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Νομιζω οτι το μεγάλο θεμα στα ιδιωτικά είναι ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες είναι απλά επιχειρηματίες και κοιτάνε το φαίνεσθαι του σχολείου.

Εμένα με ενδιαφέρει (αν καταλήξω στην επιλογη ιδιωτικού) να επιλέξω ένα σχολείο, που να ριχνει την βαρύτητα στην ουσία της εκπαίδευσης του παιδιού και οχι απλά να βάζουν πολλές εργασίες ή να κάνουν πολλές εκδρομές και δραστηριότητες.

Γενικά το σχολείο έχει κάποια κατεύθυνση στο εκπαιδευτικό του πρόγραμμα, τι ξένες γλώσσες διδάσκει και είσαι ικανοποιημένη ή παράλληλα το πας και σε φροντιστήριο ξένων γλωσσων.

Οι εγκαταστάσεις τι λένε, αν και για μενα δεν είναι και πρωτεύων;

 

Επίσης για τις εγγραφές ποσό καιρό πριν είναι καλό να απευθυνθεί κάποιος;

Γινεται κάποιο τεστ στο παιδί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το birds το θεωρω υπερτιμημενο....οχι οτι δεν ειναι ενα αρκετα καλο σχολειο αλλα σαν το συγκεκριμενο, υπαρχουν πολλα στην περιοχη με αρκετα λιγοτερα διδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποια; Εχεις να προτείνεις κάποιο; Εχεις προσωπική εμπειρία ή μιλας έτσι;

Καλό είναι όσοι απαντάμε σε αυτά τα θεματα να ειμαστε λιγο πιο συγκεκριμένοι.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Νομιζω οτι το μεγάλο θεμα στα ιδιωτικά είναι ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες είναι απλά επιχειρηματίες και κοιτάνε το φαίνεσθαι του σχολείου.

Εμένα με ενδιαφέρει (αν καταλήξω στην επιλογη ιδιωτικού) να επιλέξω ένα σχολείο, που να ριχνει την βαρύτητα στην ουσία της εκπαίδευσης του παιδιού και οχι απλά να βάζουν πολλές εργασίες ή να κάνουν πολλές εκδρομές και δραστηριότητες.

Γενικά το σχολείο έχει κάποια κατεύθυνση στο εκπαιδευτικό του πρόγραμμα, τι ξένες γλώσσες διδάσκει και είσαι ικανοποιημένη ή παράλληλα το πας και σε φροντιστήριο ξένων γλωσσων.

Οι εγκαταστάσεις τι λένε, αν και για μενα δεν είναι και πρωτεύων;

 

Επίσης για τις εγγραφές ποσό καιρό πριν είναι καλό να απευθυνθεί κάποιος;

Γινεται κάποιο τεστ στο παιδί;

 

 

Κοίτα, όλοι θέλουμε το σχολείο της επιλογής μας να δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στην ουσία και όχι στο φαίνεσθαι! Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενική γίνεται, ούτε να ευλογώ τα γένια του σχολείου που επέλεξα για το παιδί μου, ούτε πάλι να το υποβιβάζω.

 

Ο βασικότερος λόγος που επέλεξα το σχολείο αυτό, είναι ότι (εφόσον είχα αποκλείσει τα δημόσια), κάνοντας έρευνα, εκτίμησα τελικά ότι είναι από τα καλύτερα ιδιωτικά της περιοχής (μιλάω πάντα για Πειραιά). Είχα μιλήσει και με γονείς που είχαν στείλει τα παιδιά τους στο ίδιο σχολείο και είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια. Επίσης, βασικός λόγος είναι ότι θέλω (εφόσον μπορώ οικονομικά) να συνεχίσει στο Saint Paul και η Παιδαγωγική εδώ και χρόνια έχει προχωρήσει σε συνεργασία με το προαναφερθέν γυμνάσιο - λύκειο, και έτσι δε θα χρειαστεί να δώσει εξετάσεις, αλλά θα μπει κατευθείαν.

 

Για τις ξένες γλώσσες που με ρώτησες, κάνουν αγγλικά και γαλλικά από την 1η δημοτικού. Κάνουν και στα birds (προνήπιο και νήπιο), αλλά τύπου τραγουδάκια κλπ κλπ.

 

Αγγλικά, κάνουν από την 1η δημοτικού μία ώρα καθημερινά. Το επίπεδο είναι πολύ καλό, οι δε καθηγητές Αγγλικών. Στην 5η που είναι τώρα ο γιος μου, έχουν προχωρήσει πολύ. Παρόλα αυτά, δε σου κρύβω, του έβαλα και ιδιαίτερα μαθήματα από εφέτος, γιατί θέλω να προχωρήσει ακόμα περισσότερο, προκειμένου - λέμε τώρα - να καταφέρει να ξεμπερδέψει όσο γίνεται πιο νωρίς με τα διπλώματα.

 

Στα γαλλικά, μέχρι και πέρσι (4η δημοτικού) έκαναν 2 φορές την εβδομάδα. Από εφέτος, έχουν προσθέσει άλλη μία ώρα (η οποία πληρώνεται έξτρα). Ως προς το επίπεδο, επειδή γνωρίζω γαλλικά, μέχρι πέρσι θα έλεγα ότι είχαν κάνει πολύ λίγα πράγματα, ομολογών. Εφέτος, όμως έγινε η διαφορά, δηλαδή αρκετή δουλειά και φάνηκε σημαντική πρόοδος!.

 

Οσον αφορά τις εγγραφές που με ρωτάς, ομολογώ ότι δεν ξέρω ακριβώς. Συνήθως εμάς, Απρίλιο μας στέλνουν επιστολή για εγγραφή εφόσον θέλουμε να συνεχίσουμε εκεί. Φαντάζομαι όμως ότι και Μάιο, ακόμα και Ιούνιο δε θα έχεις πρόβλημα, με δεδομένο κι όλας ότι λόγω κρίσης, έχουν φύγει παιδάκια, οπότε υποθέτω ότι και τελευταία στιγμή δε θα πουν όχι σε νέα εγγραφή. Πάντα όμως, με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το birds το θεωρω υπερτιμημενο....οχι οτι δεν ειναι ενα αρκετα καλο σχολειο αλλα σαν το συγκεκριμενο, υπαρχουν πολλα στην περιοχη με αρκετα λιγοτερα διδακτρα.

 

 

Δεν υποστηρίζω ότι είναι το Harvard του Πειραιά, αλλά και εγώ θα ήθελα να μάθω σε ποια σχολεία αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Alex Cross μπορεί να έγραψες πολλά αλλά νομίζω οτι είναι χρήσιμα σε εμένα και σε άλλους που θα το διαβάσουν.

Από εκεί και πέρα ειλικρινά θα ήθελα και εγώ να ακούσω γνώμες και για άλλα σχολεία της ευρύτερης περιοχής, καθώς δεν έχω καμία διάθεση να γράψω το παιδί μου σε σχολείο των βορείων προαστίων ή δεν ξέρω εγω που άλλου για να ξυπνά από τα χαράματα.

 

Πάντως από οτι κατάλαβα δεν περναν τα παιδιά από κάποιο τεστ, οπως κάνουν άλλα σχολεία, που εχουν αυστηρά κριτήρια

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως να πω τη γνωμη μουσυγκεκριμενα αλλα σκεφτηκα μην τυχον θεωρηθει διαφημιση....Λοιπον ξαναλεω, θεωρω οτι υπαρχουν εξισου καλα σχολεια με πολυ χαμηλοτερα διδακτρα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο σχολειο η παιδαγωγικη, ετσι?

Απο εκει και περα θεωρω οτι το κριτηριο για ενα καλο σχολειο ειναι υποκειμενικο και για εμενα εχει να κανει με επιπεδο γνωσεων, κοινωνικοποιηση μεσα στο σχολειο, καλυψη αναγκων συγκεκριμενων ηλικιων και φυσικα προσιτες τιμες.

Ψαχνοντας λοιπον αυτα, αναμεσα στα σχολεια της περιοχης, κρινω οτι το ΄ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΄ ας πουμε ειναι ενα τετοιο σχολειο. Δεν θα ηθελα να συγκρινω τα δυο σχολεια οποτε ας μιλησω μονο για αυτο που επελεξα.

Το επελεξα λοιπον γιατι ειχε πολυς καλα αποτελεσματα στις πανελλαδικες. δεν εξρω αν ακουγεται αστειο αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης. Πηρα τις λιστες απο τα παιδια που περασαν στο πανεπιστημιο και ηταν σημαντικος ο αριθμος καις ε καλες σχολες.

Δευτερον, γιατι η νοοτροπια των παιδιων και των γονιων, στην πλειοψηφια τους, ειναι κοντα στην δικη μου....μας δινεται η δυνατοτητα να προσπαθησουμε εκει μεσα, δεν μας δινεται η ιδεα οτι εχουμε καποιο ΄διαβατηριο ΄ οτι και καλα φοιτουμε στο σουπερ σχολειο. Και μου αρεσει αυτο.

Τριτον υπερκαλυπτει για εμενα τις αναγκες των παιδιων και στη μαθηματα, και στις αλλες δραστηριοτητες....οι ανιψιες μου και οι δυο περαςαν σε καλες σχολες χωρις μια μερα φροντιστηριο!!

Τα διδακτρα οταν ενδιαφερθηκα ηταν περιπου 15 με 20·/. πιο οικονομικα απο αλλα ΄καλα ΄ σχολεια της περιοχης.

Πηγα λοιπον τοτε σε διαφορα ραντεβου να μιλησω με διευθυντες και δασκαλους....και αυτη ειναι η μονη εμπειρια που εχω απο τρια τεσσερα σχολεια περαν αυτου που επελεξα.

Αυτα....ειναι η γνωμη μου και μονο , δεν σημαινει οτι ειναι η σωστη...δεν την ανελυσα αρχικα γιατι νομιζα οτι θελατε αποψεις και μονο....

Καλη συνειχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Εγώ δεν ξέρω καθόλου τα σχολεία του Πειραιά, αλλά γνωρίζω αρκετά για την Παιδαγωγική από πολύ στενή μας οικογένεια. Να πω από την αρχή ότι το θεωρώ καλό σχολείο, και έχω παρακολουθήσει τη δουλειά τους από κοντά. Αυτό που θα με ενοχλούσε εμένα είναι το φοβερά πιεστικό πρόγραμμα. Δύο ξένες γλώσσες από την πρώτη δημοτικού και μάλιστα με μολύβι και χαρτί, νομίζω είναι δεν είναι και πολύ παιδαγωγικό. Γενικά υπάρχει μία πίεση, στην οποία άλλα παιδιά ανταποκρίνονται και άλλα όχι. Όμως αν κάποια παιδάκια μένουν πίσω, δεν δένεται η τάξη και κατά τη γνώμη μου επιδρά γενικότερα στην απόδοση και των άλλων.

Τα παιδάκια που ξέρω εγώ πάντως πήγαν πολύ καλά, το ένα μάλιστα έχει τελειώσει πέρσι και μπήκε σε πρότυπο γυμνάσιο με εξετάσεις χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, απλά πήγε και έδωσε. Θυμάμαι τη φίλη μου να μην τολμάει να αρρωστήσει το παιδί μία μέρα, στην πρώτη δημοτικού και να έρχονται πακέτα με τις φωτοτυπίες στο σπίτι, σαν να ήταν γυμνάσιο. Κατά τα άλλα έχω την εντύπωση ότι είναι σοβαροί άνθρωποι, οι δάσκαλοι σε καλό επίπεδο κλπ. Θα το πρότεινα για Πειραιά, παρόλο που, όπως έγραψα, δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς.

Επίσης ξέρω ότι μέχρι και πριν από 4 χρόνια δεν ήταν και αυτονόητο ότι θα μπει το παιδί, υπήρχε λίστα αναμονής. Αυτά βέβαια έχουν αλλάξει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα που άνοιξα 4,5 χρόνια πριν και καταθέτω τη δική μου

εμπειρία για το συγκεκριμένο σχολείο.

Επέλεξα να στείλω το γιο μου στα Βirds και μετά από δύο χρόνια μπορώ να

πω ότι η επιλογή μου ήταν πολύ σωστή.

Το επέλεξα μεταξύ άλλων γιατί μου έδινε την εικόνα σχολείου και όχι

εμπορικής επιχείρησης.Τα δίδακτρα δε του νηπιαγωγείου μια ευχάριστη έκπληξη. Πολύ χαμηλότερα από άλλα του Πειραιά και της ευρύτερης περιοχής .

Το παιδί μου από την πρώτη κιόλας μέρα ήταν χαρούμενο. Με πολύ αγάπη

για τις δασκάλες του αλλα και οι δασκάλες με αγάπη και ενδιαφέρον για τα παιδιά μας.

Από την αρχή τα έμαθαν να είναι αγαπημένα και να λειτουργούν σαν ομάδα.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι οι περισσότεροι γονείς επέλεξαν να συνεχίσουν τα παιδιά τους στην Παιδαγωγική.

Ελάχιστες οι εξαιρέσεις παιδιών που έφυγαν για να συνεχισουν στο σχολείο που είχαν πάει οι γονείς τους <<Λεόντειο>>.

Καταλαβαίνετε πόσο μεγάλο ήταν το δίλημμα όταν έμαθα ότι είχε περάσει

και στην κλήρωση της Λεοντείου.

Το έψαξα αρκετά και έλαβα υπόψη μου και τη θέληση του παιδιού μου και

κατέληξα να συνεχίσει στην Παιδαγωγική.

Μετά από 2 χρόνια στο δημοτικό θα σας πω και πάλι πως είμαι ευχαρστημένη από την επιλογή μου.

Η δασκάλα της Α΄τάξης ήταν εξαιρετική και για το λόγο αυτό όλοι οι γονείς

ζητήσαμε να συνεχίσει με τα παιδιά μας και τη δεύτερη χρονιά όπως και

έγινε.

Σε ότι αφορά τις ξένες γλώσσες από το σχολείο μας έχει ζητηθεί να μην

προχωρήσουμε σε ιδιαίτερα γιατί θεωρούν πως η δουλειά που γίνεται είναι

αρκετά καλή και τα παιδιά έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Ειναι όμως νωρίς για να εκφράσω τη γνώμη μου.

Εχω ακούσει από άλλους γονείς μεγαλύτερων τάξεων ότι δεν χρειάστηκαν μαθήματα εκτός σχολείου.

Να αναφέρω ακόμη ότι στις προαιρετικές δραστηριότητες τα πάντα

λειτουργούν με σοβαρότητα και επαγγελματισμό .

Επίσης αξίζει να τονίσω την καθαριότητα όλων των χώρων του σχολείου

που για μένα έχει μεγάλη σημασία και που σε σχολείο που αναφέρεται πιο

πάνω ως φθηνότερο 15-20% γνωρίζω ότι δεν μπορείς να πλησιάσεις στις τουαλέτες.

Τα δίδακτρα σε ότι αφορά την Παιδαγωγική θα έλεγα πως είναι λογικά

για ότι μας παρέχει σαν σχολείο.

Οχι ότι δεν θα θέλαμε και κάτι καλύτερο λόγω της δύσκολης εποχής.

Ελπίζω να σας βοήθησα με την έως σήμερα εμπειρία μου.

Εαν θέλετε περισσότερες πληροφορίες σε ότι αφορά τις εκδηλώσεις ή το

οικονομικό καλό θα ήταν να επικοινωνήσουμε με προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για τη μεγάλη αναφορά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ Παιδαγωγικής και Λεοντειου για την κορη μου που θα παει α δημοτικου απο Σεπτεμβρη. Μου εχουν κανει πολυ καλη εντύπβση και τα 2 σχολεια. Στη Λεοντειο θεωρω σημαντικο την υπαρξη Συλλόγου Γονέων ο οποιος μπορει να επεμβαινει σε κάποια θεματα , κάτι το οποιο δεν υπάρχει στην Παιδαγωγική και δεν μπορω να καταλάβω το λόγο. Ξερει κάποιος/α γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...