Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΑΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολες θα ηθέλα να ρωτησω αν το βραδυ στο μαιευτηριο μπορει να μεινει καποιος μεσα η καποιες ωρες,ο αντρας μου η η μητερα μου χρειαζεται αδεια η απογορευεται??θα γεννησω στο ιασω καλοκαιρι αρχες αυγουστου!

 

Θα ηθελα να μου πειτε επισης και ξερω δεν ειναι ευκολο με περιγραφη τι πονος ειναι με φυσιολογικο τοκετο και τι πονος με επισκληριδιο δηλαδη που πονας και σε τι ενταση ειναι ο πονος για τα 2 διαφορετικα γιατι φανταζομαι οτι με επισκληριδιο ειναι αλλιως!Τελος θα ειμαι σε 4κλινο στο ιασω.

 

Διαστολη 11 γεννας???η και λιγοτερο??γενικα μια εξηγηση για τις διαστολες επειδη δεν εχω καταλαβει ουτε καν την ερμηνεια της στο τοκετο!!

catcatard20090802_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε ολες θα ηθέλα να ρωτησω αν το βραδυ στο μαιευτηριο μπορει να μεινει καποιος μεσα η καποιες ωρες,ο αντρας μου η η μητερα μου χρειαζεται αδεια η απογορευεται??θα γεννησω στο ιασω καλοκαιρι αρχες αυγουστου!

 

Θα ηθελα να μου πειτε επισης και ξερω δεν ειναι ευκολο με περιγραφη τι πονος ειναι με φυσιολογικο τοκετο και τι πονος με επισκληριδιο δηλαδη που πονας και σε τι ενταση ειναι ο πονος για τα 2 διαφορετικα γιατι φανταζομαι οτι με επισκληριδιο ειναι αλλιως!Τελος θα ειμαι σε 4κλινο στο ιασω.

 

Διαστολη 11 γεννας???η και λιγοτερο??γενικα μια εξηγηση για τις διαστολες επειδη δεν εχω καταλαβει ουτε καν την ερμηνεια της στο τοκετο!!

ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ. ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΣΦΥΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΟΠΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΝΑΠΝΟΗ.ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΙΩΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...
Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ στο ιασω επιτρεπεται συνοδος μονο αν εχεις καισαρικη. Διαφορετικα ωρες επισκεπτηριου. Εμενα ο αντρας μου επειδη ηθελε να μεινει, κοιμοταν στο σαλονι. Επιτρεπεται.

Επειδή ειχα και τους δυο πονους, θα σου πω οτι με επισκληριδιο δεν πονας, απλα νιωθεις μια ενοχληση, λιγοτερο και απο πονο περιοδου.

Χωρις επισκληριδιο οι πονοι φυσικα ειναι εντονοι και οσο περναει η ωρα και ειναι πιο συχνοι, πονας ακομα πιο πολυ. Μην τρομαζεις ομως. Πιστεψε με δεν ειναι τιποτα που δεν αντεχεται. Την ιδια στιγμη που βγαινει το μωρο, νιωθεις μια χαρα. Ενω με την καισαρικη πονας και ταλαιπωρεισαι μερες.

Η διαστολή του τραχήλου φτανει μεχρι το 10. Μολις φτάσει στο δεκα, αρχιζει η φαση της εξώθησης του μωρου. Τοτε και μονο τοτε αρχιζεις να σπρωχνεις με τις οδηγιες του γιατρου η της μαιας. Αυτο συνηθως κραταει κανενα μισαωρο, αλλα φαινεται σαν αιώνας.

Η φαση μεχρι να φτασει η διαστολη στο 10 μπορει να κρατησει ωρες.Μη φοβασαι καθολου. Εγω εκανα 20 ωρες να γεννησω και με πονους και ολα ηταν μια χαρα. Πιο πολυ η ιδεα ειναι που σε τρομαζει. Ζητησε να σου δειξουν απο τωρα κιολας αναπνοες και την ωρα εκεινη συγκεντρωσου σε αυτο για να τελειωνεις γρηγορα.

Το 4κλινο νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Εγω ήμουν σε 6κλινο και δεν ειχα κανενα παραπονο. Σου ευχομαι ολα να πανε καλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...