Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες, τι πληρώνετε προ τοετού?


Recommended Posts

Απορία!

Στην ετήσια επίσκεψή μου στο γιατρό για τεστ παπ κλπ δίνω 100 ευρώ. Κατά τη διάρκεια της (μελλοντικής) μου εγκυμοσύνης, τα ίδια θα δίνω όταν πηγαίνω? Και δηλαδή αν είμαι υστερική και πηγαίνω συνέχεια????

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο γιατρός μου για το παπ + κολπικό υπέρηχο παίρνει 40 ευρώ.

τώρα στην εγκυμοσύνη που πάω κάθε μήνα για υπέρηχο δίνω 30 ευρώ.

Μάλλον εξαρτάται από τον γιατρό - την ταρίφα που έχει ο καθένας...

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

είναι αναλόγως στον γιατρό.εμένα κάθε μήνα μου έπαιρνε 50 ευρώ.επειδή κάποιες φορές πήγαινα έκτακτα δεν μου έπαιρνε τίποτα.'αλλοι γιατροί δεν παίρνουν παρά μόνο στο τέλος..είναι αναλόγως τον γιατρό. :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν 100 euro η επισκεψη στο γιατρο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δε θα ειχαμε να ταισουμε τα μωρακια μας μετα..... :lol::lol:

η αμοιβη του γιατρου στη μηνιαια επισκεψη σου κατα την εγκυμοσυνη αξαρταται απο το γιατρο και κυμαινεται απο 40euro-60euro!!

φυσικα ειναι πολλα τα λεφτα των εξετασεων... :(

ελπιζω ο γιατρος σου να ειναι απο τους φτηνους!! :)

φιλικα

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι υπερβολικα τα 100 ευρω. Τι κανει δηλαδη;

Εγω αν παω σε συμβεβλημενο γιατρο δε πληρωνω τιποτα αλλα οταν παω στο γιατρο μου που ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο πληρωνω τα 60 ευρω που ειναι για 2 επισκεψεις μεσα στο μηνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετησιως στον γυναικολογο πηγαινω 2 φορες. Την μια κανουμε διακολπικο υπερηχο, κολποσκοπηση με μικροκαμερα για να δει τον τραχηλο και τεστ παπ..ολα αυτα μαζι 60 ευρω.

μετα απο ενα εξαμηνο παω για την δευτερη επισκεψη οπου εκει δεν κανουμε το τεστ παπ και για τα υπολοιπα πληρωνω 50 ευρω.

 

Τωρα στην εγκυμοσυνη για καθε επισκεψη (1 φορα το μηνα ) μου παιρνει 50 ευρω αλλα εχει δικο του υπερηχογραφικο συστημα (ξερω αλλες περιπτωσεις που πληρωνουν παραπανω χρηματα και δεν εχει καν υπερηχο), αν τυχει και παω για δευτερη φορα στο μηνα που αυτο θα συνεπαγεται κατι εκτακτο συνηθως δεν παιρνει φραγκο.Οι επισκεψεις που χρεωνει κατα την κυηση σταματουν μεχρι και τον 7ο μηνα, τους δυο τελευταιους δεν παιρνει επισκεψη..τελος για τον τοκετο μου χει ζητησει 1600 συμπεριλαμβανομενου τα εξοδα της μαιας.

 

Συνηθως οι μεγαλογιατροι (βλ πανεπιστημιακοι και μεγαλοι σε ηλικια) ζητουν τσιμημενα ποσα..αλλωστε οπως ισχυριζονται η αγορα ειναι ελευθερη ο καθενας κανει οτι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ, άρα απότι κατάλαβα, ο δικός μου για να παίρνει 100 χωρίς απόδειξη μόνο για τεστ παπ και υπέρηχο, είναι μάλλον από τους ακριβούς ή μάλλον πολύ ακριβούς!!!

Τη βάψαμε......έλα όμως που τον κατασυμπαθώ και είναι γλύκας!!Ωχχχχχχχχχχ..............

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

honey, μενεις στον γιατρο που νοιωθεις οικειοτητα και εμπιστοσυνη και ας χρεωνει και 200 ευρω εφοσον η τσεπη σου μπορει να το στερηθει και να το αντεξει ειτε αφορα κυηση ειτε απλες εξαμηνιαιες γυναικολογικες επισκεψεις..

καλο θα ειναι αν υπαρχει οικονομικο ζητημα στην οικογενεια σου να συζητησετε με τον συντροφο σου αν σε περιπτωση μεινεις εγκυος και ο γιατρος σου συνεργαζεται αποκλειστικα με ιδιωτικο μαιευτηριο εαν θα μπορειτε να το αντεξετε οικονομικα..

δηλαδη, υπαρχουν γυναικες που λογω οικονομικης στενοτητας αναγκαζονται να αφησουν την περιοδο μιας κυησης τον γιατρο τους και να πανε σε καποιον αλλο οικονομικοτερο η που να συνεργαζεται με δημοσιο νοσοκομειο..

πχ εγω στην τωρινη εγκυμοσυνη εχω το περιθωριο να πληρωνω ιδιωτικα γιατρο αλλα να δωσω και ενα μεγαλο ποσο που απαιτει μια ιδιωτικη μαιευτικη κλινικη με την οποια συνεργαζεται..σε μια επομενη εγκυμοσυνη μπορει να ειναι τετοια η οικονομικη μου κατασταση που να μην μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα και αυτοματα η να χρεωθω σε δανεια για να εξοφλησω την γεννα η να αλλαξω γιατρο και να παω σε δημοσιο μαιευτηριο (που και εκει μπορει να μην πληρωσεις τιποτε απολυτως για το νοσοκομειο αλλα συνηθως ολο και κατι ζητουν οι μαιευτηρες)..δυσκολοι καιροι για πριγκιπες και το πιο σωστο ηταν οι μαιευτηρες να συνεργαζονται και με δημοσια και με ιδιωτικα και οχι αποκλειστικα με ενα απο τα δυο..καποιοι λιγοι το κανουν..θα μου πειτε τωρα και πως θα δουλευουν full τα ιδιωτικα? Αυτο ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο..

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιατρος που ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο παιρνει 40 ευρω το μηνα επισκεψη, οταν χρειαστηκε να παω παραπανω απο μια φορα στις αρχες της εγκυμοσυνης που ειχα προβλημα οπως και τωρα που ειμαι στον 9ο και με βλεπει ανα δεκαημερο μου λεει και παω πρωι που ειναι δωρεαν.

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα για τα ετησια οπως λες τεστ ΠΑΠ και υπερηχο μου παιρνει 90 Ευρω . Στην εγκυμοσυνη ομως ηταμ αλλιως καθε μηνα πηγαινα επισκεψη και υπερηχος και εδινα 40 ευρω. Οποτε μην ανησυχεις ολοι καπου τοσα ζητανε απο 40 - 60. Αλλο το τεστ και αλλο η μηνιαια επισκεψη εγκυμοσυνης. Α και στο τελευταιο μηνα που πας καθε εβδομαδα η 10 μερες εγω δεν πληρωσα τπτ.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω για τεστ ΠΑΠ,γυναικολογικη εξεταση και υπερηχο δινω 60 ευρω.Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν πληρωνω καμια επισκεψη (στην οποια κανουμε παντα υπερηχο κανονικο και τρισδιαστατο), τα δινω όλα μαζι στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Ε απλά, όταν με το καλό έρθει η ώρα, ελπίζω σύντομα, θα τον ρωτήσω απτην αρχή που βρισκόμαστε οικονομικά και βλέπουμε....το θέμα είναι ότι τα λεφτά που έχω στην άκρη προτιμώ να τα ξοδέψω για το παιδί μου και όχι για τις υπερβολές κάποιων γιατρών! Εννοείται θέλουμε όλοι το καλύτερο από την 1η μέρα εγκυμοσύνης, αλλά να έχουμε και για μετά που θα γεννηθεί το παιδί.....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω την γιατρο μου στο Ελενα και πληρωνω τυπικα στο ταμειο του μαιευτηριου 3ευρω!!

 

Αν θελω να την δω ιδιωτικα το απογυεμα (οχι φυσικα οτι αν την δω τα πρωινα θα ειναι και αλλοι μεσα!!) πληρωνω 60 ευρω την επισκεψη.

 

100 ευρω μου φαινονται υπερβολικα, κανω λαθος...;

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είναι πανεπιστημιακός(διδάκτωρ πανεπιστημίου Μονάχου) και η κλινική που έχει είναι δικιά του!!)Ετήσια εξετάσεις που κάνω(υπέρηχο,κολπικό υπέρηχο,τεστ ΠΑΠ, υπέρηχο στο στήθος(γιατί δεν επιτρέπεται λόγω ηλικίας η άλλη η εξέταση,μου διαφέυγει τώρα το όνομα) και ψηλάφηση στο στήθος 120 ευρώ!Δεν τα θεωρώ πολλά γιατί μου κάνει πολλές εξετάσεις!Στην εγκυμοσύνη μου παίρνει μηνιαία 50 ευρώ αλλά αν τύχει κατι έκτακτο δεν μου παίρνει και εμένα τίποτα!Τις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης που πας κάθε εβδομάδα δεν μου παίρνει επίσης τίποτα!Τώρα γιατην γέννα μου ζήτησε 1950 ευρω(1000 η αμοιβή του,800 έξοδα κλινικής+νοσήλεια,150 για τον παιδίατρο).Νομίζω ότι είναι καλά,όχι ότι είναι λίγα τα λεφτά αλλά όπως είπε και η prosperous όταν τον γιατρό σου τον έχεις εμπιστοσύνη δεν θέλεις να τον αλλάξεις και όσα και να σου ζητήσει αναγκαστικά θα τα δώσεις,κάνεις και το κουμάντο σου στους 9 μήνες να μαζέψεις λίγα λεφτά!!Τι να κάνουμε όλους δεν μας πέφτουν απο τα μπατζάκια αλλά σε μια τέτοια στιγμή θέλεις δίπλα σου ανθρώπους που βέβαια εσύ θεωρείς έμπιστους!!!!!!!!!!!!! :wink::wink::wink:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

honey, νομίζω ότι τα 100 που δίνεις τώρα είναι γιατί κάνεις το τεστ παπ και πας μια φορά το χρόνο (σοβαρά το τεστ παπ είναι σοβαρή εξέταση, έχει να πληρώσει και το εργαστήριο που θα κάνει την ανάλυση, δεν πληρώνεται μόνο για τον κόπο του ή για τον εξοπλισμό που έχει στο ιατρείο του).

 

Όταν όμως ξέρει ότι θα πηγαίνεις κάθε μήνα, άρα θα στα πάρει σίγουρα, ε, τότε κάτι θα σου κόψει, μην ανησυχείς :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απορία!

Στην ετήσια επίσκεψή μου στο γιατρό για τεστ παπ κλπ δίνω 100 ευρώ. Κατά τη διάρκεια της (μελλοντικής) μου εγκυμοσύνης, τα ίδια θα δίνω όταν πηγαίνω? Και δηλαδή αν είμαι υστερική και πηγαίνω συνέχεια????

ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΤΑ 100?! ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 70? ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ! ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΣΤΟ ΦΟΥΛ!ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ 80? ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΤΕΛΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΛΛΟΥ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ (ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΕΙΧΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!) ΠΟΥ Ο ΑΠΛΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΚΑΝΕ 100?! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΗΓΑΙΝΑ! ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ (ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 20 ΧΡΟΝΙΑ)ΜΕ ΠΗΓΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ. Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΗΤΑΝ 60? ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ! ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΩ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εμένα παίρνει 50 με υπέρηχο στο ιατρείο του, κάθε φορά υπέρηχο, και κάθεται και στα εξηγεί όλα, σου λέει βλέπεις αυτό είναι αυτό, μιλάμε για ώρα όχι αστεία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τεστ ΠΑΠ και γυναικολογικές εξετάσεις δίνω 60 €. Τώρα στην εγκυμοσύνη έδωσα πάλι 60€ στην πρώτη επίσκεψη που επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη και έκανε τον υπέρηχο, και δεν θα ξαναπληρώσω καμία άλλη επίσκεψη στο ιατρείο του μέχρι να γεννήσω, όσες φορές και να πάω.

 

Αυτός είναι στο Μητέρα και στην πρώτη μου γέννα το 2006 μου πήρε 1500€. Τώρα δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει αυξηθεί και πόσο. θα δείξει.

 

Άλλά και εμένα τα 100 για ένα τεστ ΠΑΠ μου φαίνονται πολλά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

EMENA O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΠΑΙΡΝΕΙ 30 ΕΥΡΩ ΑΝΑ 2Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ......!ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ 15 ΕΥΡΩ Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ,ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ!!!ΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ,ΞΕΡΩ ΠΩΣ Η ΤΑΡΙΦΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ....ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάθε πόλη θα έχει την ταρίφα της. Σαφώς υπάρχει και αισχροκέρδια παντού αλλά γενικά η Αθήνα θα έχει τις ψηλότερες ταφίρες με την αμέσως επόμενη Θεσσαλονίκη. Δεν πιστεύω ότι οι τιμές με την επαρχία συγκρίνονται. Εγώ μένω Θεσ/νίκη και πληρώνω τη κάθε φορά 50 ευρώ (περιλαμβάνεται υπέρηχος- ο ίδιος το κάνει). Νόμιζα ότι είναι πολλά αλλά με αυτά που ακούω μάλλον είναι καλά για Θεσ/νίκη.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου στις επισκέψεις της εγκυμοσύνης (2 φορες το μήνα) δεν μου πήρε τίποτα. Όταν γέννησα (με καισαρική) μου πήρε 1.700 Ευρώ. Φυσικά αυχενική διαφάνεια, α-τεστ,β-επιπέδου υπέρυχος καρδιάς εμβρύου ήταν όλα στο ΙΑΣΩ γύρω στα 150 Ευρώ η κάθε εξέταση...

Και μια φορά τον χρόνο για τεστ Παπ και υπέρηχο 70 Ευρώ.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...