Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΠΥΡΕΤΟΣ!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω τρελαθεί, ο μικρός μου εδώ και 2 ημέρες έχει πυρετό μέχρι 40, όποτε κάνει πυρετό έκανε πάλι πρίν ένα μήνα κάνει υψηλό,τότε ήταν ίωση.

Ξέρετε πώς αλλιώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω ή τί άλλο να κάνω για να ανακουφιστεί πέρα από το Ponstan και τα μπάνια??

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα έλεγα να πάρεις το παιδίατρο εφόσον συνεχίζει ο πυρετος.

Στη μικρή μου εκτός από πονσταν και μπάνια εβαζα και δροσερές κομπρέσες. Περαστικά στο μικρούλη σου.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

και χτες είχαμε 39 πυρετό μετά πήγε 37 σήμερα πάλι 39 κλπ.

Πήρα τον παιδίατρο μου είπε ότι στις ιώσεις είναι φυσιολογικό να κάνει μέχρι και 5 ημέρες υψηλό πυρετό να μην ανησυχώ εφόσον είναι και ζωηρός και παίζει, αν συνεχιστεί θα το κοιτάξουμε. Και τον ρώτησα αν πρέπει να το ψάξουμε επειδή έκανε και πριν ένα μήνα πάλι πυρετό και μου είπε ότι αυτό δεν έχει να κάνει, κάποια παιδιά γεννιούνται με προδιάθεση να ανεβάζουν πυρετό, δεν σημαίνει κάτι, άλλα παιδάκια κάνουν λιγότερο..ανάλογα το παιδί, με καθησύχασε. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι η γιαγιά του είχε πυρετό αλλά πρίν 5 ημέρες, είναι δυνατό να κόλλησε τώρα?δε νομίζω..

τί άσχημο και αυτό για τα παιδιά ο πυρετός :cry: να κρυώνουν και να αναγκάζονται να κάνουν μπάνιο για να κατέβει και να πιούν σιρόπι... στεναχωριέμαι αφάνταστα όταν του τα κάνω αυτά αναγκαστικά βέβαια.. :cry:

 

Σας ευχαριστώ όλες

Αυτό με τις κομπρέσες του το είχα κάνει στο παρελθόν αλλά δεν καθόταν με τίποτα..

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμαρυλις και εμεις τον ειχαμε την περασμενη εβδομαδα!! Πηγα παιδιατρο δεν βρηκε τπτ...ιωση ειπε!! 5 ημερες ακατευατες ο ατιμος!! 2 τη νυχτα την ξυπναγα και την εβαζα στο μπανιο απο την τρομαρα μου!! Φαντασου οτι της εδινα ντεπον και στο 20λεπτο ειχε ανεβει μια μοναδα αντι να πεσει. Καποια στιγμη ζοριστικα ...δεν επευτε και πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε αν δεν πεσει με μπανιο στη μια ωρα παλι αντιπυρετικο!! :shock::shock: Εναλαξ ντεπον πονσταν εννοειτε.

Αντε περαστικα σας και γρηγορα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

επιτέλους....είμαστε καλά!!!! :D:D μετά από 5 ημέρες πυρετό είναι όλα όλα εντάξει!!

 

zouzounitsa79 και εμείς τα ίδια συμπτώματα είχαμε.. :cry:

αλλά τέλος καλό όλα καλά, απλώς με έπιασαν οι τύψεις μήπως φταίω εγώ που δεν έχει πολλές "άμυνες" ο οργανισμός του μικρού μου,επειδή στην εγκυμοσύνη μου δεν έκανα την καλύτερη διατροφή..φρούτα κλπ..

 

Τί να πώ..δεν ξέρω.. :(

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα παιδιού...Εγώ που και καλή διατροφή έκανα και θήλασα η δικιά μου είναι πολύ του πυρετού. Σχεδόν κάθε εβδομάδα έχει πυρετό ακόμα και μέσα στο καλοκαίρι...Οπότε υπομονή και πολλούς καφέδες για την αϋπνία :wink:

Link to comment
Share on other sites

nikol76 και εγώ που νόμιζα ότι είμαι η μοναδική περίπτωση τόσο συχνού πυρετού! υποφέρουν και άλλα παιδάκια... :(

 

τί σου είπε ο γιατρός εσένα για αυτό?γιατί κάνει τόσο συχνά?εμένα μου είπε ότι είναι στο γενετικό υλικό.. :?

Όσον αφορά τους καφέδες άσε...ακόμη να συνέλθουμε από τα ξενύχτια εγώ και ο άντρας μου..καλά που είχαμε άδεια κατά σύμπτωση, αλλά τί το θες, χτες στην δουλειά κουτούλαγα από την αυπνία!

Δεν πειράζει, ο μικρός ας είναι καλά και εμείς..αντέχουμε :)

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγκεκριμένα τον ρώτησα χτες και μου είπε αυτό ακριβώς ότι είναι θέμα παιδιού. Φαντάσου ότι μετά και από έναν 10ημερο πυρετό που το παιδί τελικά είχε ουρολοίμωξη πρέπει κάθε φορά που ανεβάζει πυρετό να τρέχουμε και για καλλιέργεια. Εμένα πάει και παιδικό και καταλαβαίνεις τι γίνεται...Το μόνο που συνενοήθήκαμε είναι να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης μπας και γλιτώσουμε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα τον ρώτησα χτες και μου είπε αυτό ακριβώς ότι είναι θέμα παιδιού. Φαντάσου ότι μετά και από έναν 10ημερο πυρετό που το παιδί τελικά είχε ουρολοίμωξη πρέπει κάθε φορά που ανεβάζει πυρετό να τρέχουμε και για καλλιέργεια. Εμένα πάει και παιδικό και καταλαβαίνεις τι γίνεται...Το μόνο που συνενοήθήκαμε είναι να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης μπας και γλιτώσουμε τίποτα

 

είχαμε κάνει και εμείς εξέταση για ουρολοίμωξη στον προηγούμενο πυρετό επειδή δεν είχε άλλα δείγματα, πχ. βήχα κλπ αλλά τελικά ήταν καθαρή η εξέταση.

 

Τώρα όμως κάθε φορά το σκέφτομαι και εγώ μήπως και..

και στην κυριολεξία τώρα, κάθε φορά που έχει πυρετό της κάνετε ξέταση ουρολοίμωξης?η κακομοιρούλα μωρέ.. :(

άσχετο..και εγώ θήλαζα για 1 χρόνο..τί να πω..

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προχτες συζηταγα με ενα φιλο το θεμα του υψηλου καλοκαιρινου πυρετου και των ιωσεων γενικοτερα και εμαθα το εξης χρησιμοτατο πραγμα...

Οταν παμε για μπανιο σε παραλιες με πολυ κοσμο η αμμος που βρισκετε ακριβως πριν το νερο που ειναι υγρη και ζεστη ειναι γεματη μικροβια...

Απο κει τσιμπανε τις ιωσεις τα μωρα μας...

Απο κει την τσιμπισαμε και εμεις...

Γιαυτο αν εχει πολυ κοσμο η παραλια και δεν μπορουμε να παμε αλλου...καλυτερα να το κρατησουμε κατω απο την ομπρελα να παιζει με τα κουβαδακια και να το σηκωνουμε να το βαζουμε μεσα.

Αυτά :D

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...