Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με αριθμό καλεσμένων στο πάρτυ. να τους χωρίσω σε "μικροί-μεγάλοι";


Recommended Posts

Γεια σας, σιγά σιγά ετοιμάζομαι για τα 3α γενέθλια του γιου μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Τις προηγούμενες δύο χρονιές είχαμε σχεδόν 40-45 καλεσμένους και το σπίτι είναι μικρό, οπότε καταλαβαίνετε πόσο στενάχωρα ήταν. Βέβαια, περάσαμε πολύ καλά αλλά σε όλα τα δωμάτια υπήρχε κόσμος.

Δεν μπορώ να κόψω καλεσμένους, γιατί πρόκειται α) παππούδες-θειους, β) πολυ καλούς μας φίλους που υπεραγαπούν τον μικρό και είμαστε συνέχεια μαζί και γ) φίλους με παιδάκια που κάνει παρέα ο μικρός μου. Εννοείται οτι απ' τον παιδικό δεν καλούμε παιδάκια. Για παιδότοπο δεν το σκέφτομαι καν, γιατί δεν μας αρέσει, άσε που θα βγει πανάκριβα. Οπότε σκέφτομαι τις εξής δύο λύσεις:

1. Να κάνω δύο πάρτυ. Την ημέρα των γενεθλίων (καθημερινή): συγγενείς και φίλοι μεγάλοι και το Σάββατο οι γονείς με τα μικρά

2. Να το κάνω στο σπίτι των γονιών μου που έχει αυλή.

Εσείς τι προτείνετε απ' τα δύο;:rolleyes:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας, σιγά σιγά ετοιμάζομαι για τα 3α γενέθλια του γιου μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Τις προηγούμενες δύο χρονιές είχαμε σχεδόν 40-45 καλεσμένους και το σπίτι είναι μικρό, οπότε καταλαβαίνετε πόσο στενάχωρα ήταν. Βέβαια, περάσαμε πολύ καλά αλλά σε όλα τα δωμάτια υπήρχε κόσμος.

Δεν μπορώ να κόψω καλεσμένους, γιατί πρόκειται α) παππούδες-θειους, β) πολυ καλούς μας φίλους που υπεραγαπούν τον μικρό και είμαστε συνέχεια μαζί και γ) φίλους με παιδάκια που κάνει παρέα ο μικρός μου. Εννοείται οτι απ' τον παιδικό δεν καλούμε παιδάκια. Για παιδότοπο δεν το σκέφτομαι καν, γιατί δεν μας αρέσει, άσε που θα βγει πανάκριβα. Οπότε σκέφτομαι τις εξής δύο λύσεις:

1. Να κάνω δύο πάρτυ. Την ημέρα των γενεθλίων (καθημερινή): συγγενείς και φίλοι μεγάλοι και το Σάββατο οι γονείς με τα μικρά

2. Να το κάνω στο σπίτι των γονιών μου που έχει αυλή.

Εσείς τι προτείνετε απ' τα δύο;:rolleyes:

 

Το να κάνεις δύο πάρτι θα είναι πολύ κουραστικό ειδικά αν δουλεύεις. Νομίζω ότι η αυλή των γονιών σου είναι μία πολύ καλή λύση. Ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός θα είναι πολύ ωραία τόσο για τους μικρούς όσο και για τους μεγάλους. Να σου ζήσει το αγοράκι σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω η αυλή είναι μια πολύ καλή λύση...

Και δε θα μπείς στο κόπο να ετοιμάζεις δύο μέρες τραπέζια και η αυλή είναι εξωτερικός χώρος, οπότε και δε θα φοβάσαι το χαμό που θα δημιουργηθεί μέσα στο εσωτερικο του σπιτιού!

Άλλωστε ο καιρός ευνοεί και επιπλέον θα κόψεις και στο μισό τα έξοδα!

 

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει. και εγω ψηφιζω αυλη στους γονεις σου. 2 φορες να μαζευεις σπιτι μετα απο γιορτι ειναι παραπολυ κουραστικο. στην αυλη η αναστατωση ειναι μικροτερη και ξεμπερδευεις μια και καλη. θα ειναι και μια ευχαριστη αλλαγη για τους καλεσμενους και τα παιδια θα ειναι πιο ελευθερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον έχεις την επιλογή της αυλής, επιλέγω αυλή!

 

Αν δεν την είχες, θα σου έλεγα να χωρίσεις συγγενείς και φίλους όπως το σκέφτεσαι (δηλ. ανήμερα οι μεν και Σάββατο οι δε).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για την ΟΜΟΦΩΝΗ απάντησή σας. Μάλλον αυτό θα κάνω...είναι αντικειμενικά αυτό που βολεύει περισσότερο. Βέβαια, η μητέρα μου θα θέλει να περνάνε όλα απ΄το χέρι της και να έχει αυτή τον τελευταίο λόγο αλλά...τέλος πάντων;)

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...