Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ και Ανεργία γίνεται?


dsrmlion

Recommended Posts

Γέννησα Μάρτη του 2008 με πρόωρο τοκετό και αμέσως μετά ξεκίνησε η άδεια τοκετού και λοχείας. Με το τέλος της πήρα τον ένα μήνα άδεια που δικαιόμουν από την εργασία μου και στην συνέχεια έκανα χρήση της εξάμηνης επιδότησης μητρότητας από τον ΟΑΕΔ.

Τέλος του Γενάρη έληξε αυτή και θέλω αν μπορώ να πάρω και ανεργία. Θα μου γίνει απόλυση σε συνεννόηση με το αφεντικό μου.

Ξέρει καμιά σας αν μπορώ να την πάρω?

Πρέπει να μπουν ένσημα στο 2009?

Είναι καμιά άλλη στην ίδια κατάσταση με μένα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γέννησα Μάρτη του 2008 με πρόωρο τοκετό και αμέσως μετά ξεκίνησε η άδεια τοκετού και λοχείας. Με το τέλος της πήρα τον ένα μήνα άδεια που δικαιόμουν από την εργασία μου και στην συνέχεια έκανα χρήση της εξάμηνης επιδότησης μητρότητας από τον ΟΑΕΔ.

Τέλος του Γενάρη έληξε αυτή και θέλω αν μπορώ να πάρω και ανεργία. Θα μου γίνει απόλυση σε συνεννόηση με το αφεντικό μου.

Ξέρει καμιά σας αν μπορώ να την πάρω?

Πρέπει να μπουν ένσημα στο 2009?

Είναι καμιά άλλη στην ίδια κατάσταση με μένα?

 

Ναι! Κι εγώ στην ίδια κατάσταση μ' εσένα βρίσκομαι! Κι εγώ τα ίδια ερωτήματα έχω! Ξέρω ότι για να μπώ στο ταμείο ανεργίας για ένα χρόνο, αφού δεν έχω ξαναμπεί ποτέ, χρειάζονται ένσημα τουλάχιστον 10 μηνών για τους τελευταίους 14 μήνες (από την απόλυση). Αυτό που δεν ξέρω, είναι εάν θα μετρήσουν τα ένσημα του εξαμήνου από τον ΟΑΕΔ. Ακόμη, δεν γνωρίζω εάν τους μήνες λοχίας και τοκετού κολλιούνται ένσημα, γιατί θυμάμαι, ότι οι μήνες αυτοί ήταν μη συντάξημοι, με το παλιό νομοσχέδιο και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με. Αν ισχύουν όλα αυτά, τότε δεν δικαιούμε το επίδομα ανεργίας.

 

Α! Για όσες μητέρες θέλουν να μπούν στο ταμείο ανεργίας και έχουν το παιδί τους στο δικό τους βιβλιάριο, ως προστατευόμενο μέλος, τότε δικαιούνται 10% επιπλέον του επιδόματος.

 

Παρακαλώ, θα θέλαμε την βοήθεια σας!

Όποια ξέρει ας μας απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ένα τέτοιο θέμα. Όποια μάθει ας απαντήσει.

Και αν υποθέσουμε ότι με την προσμέτρηση και αυτών των ενσήμων του εξαμήνου, μπορεί κάποιος να πάρει το επίδομα ανεργίας, πότε θα μπουν αυτά τα ένσημα :?: , γιατί αν αργήσει αυτή η διαδικασία θα χαθούν χρήματα από το επίδομα.

Πολύ φοβάμαι ότι θα μας ταλαιπωρήσουν μέχρι να αποφασίσουν τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι τα ένσημα του εξαμήνου δεν μετριούνται για την ανεργία, παρά μόνο για σύνταξη. Πήρα και στο ΙΚΑ και τελικά μου είπαν, ότι πέρα από τον ένα μήνα ένσημα που κολλάει ο εργοδότης για ΛΟΧΙΑ και ΤΟΚΕΤΟ δεν κολλιούνται άλλα ένσημα για τους υπόλοιπους 3 μήνες.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

*Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

*Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

 

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

 

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

 

Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

 

Από αυτήν την σελίδα μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο με τις διευκρινήσεις και τις προϋποθέσεις που χρειάζονται για να μπεις στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg

 

Μετά από πολλά τηλέφωνα που έκανα στον ΟΑΕΔ, μια κυρία μου είπε ότι όσες γέννησαν θεωρούνται ειδική περίπτωση και για τους μήνες της Λοχίας και του Τοκετού κάνουν μια επιμήκυνση των μηνών προς τα πίσω, για παράδειγμα εάν πρέπει μέσα στο 14μηνο να έχεις συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες για εμάς που πήραμε Λοχία και τοκετό το 14μηνο γίνεται 17μηνο και τα δυο χρόνια γίνονται 27 μήνες αντίστοιχα. Αν κατάλαβα καλά!

Την Πέμπτη θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω τα ένσημά μου και αν προλάβω θα πάω μια βόλτα και απ΄τον ΟΑΕΔ για να μου τα πουν από κοντά και να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται. Γιατί εάν περιμένω να κλείσω 1 χρόνο από τότε που γέννησα χωρίς να πάω στην δουλειά μου (άνεφ αποδοχών) ίσως να μην μπορεί να γίνει αυτή η επιμήκυνση προς τα πίσω και τότε δεν θα μπορώ να μπώ στο ταμείο ανεργίας.

 

Ξέρει καμιάς σας εάν συμφωνήσω με το αφεντικό μου να μου κάνει εικονική απόλυση πριν κλείσω 1 χρόνο από τότε που γέννησα, εάν θα τον τρέχει το ΙΚΑ αφού δεν θα έχω κάνει καταγγελία; Μην βρει και τον μπελά του ο άνρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. :D

Δεν το γνωρίζω αυτό που ρωτάς, αλλά θα βρεθεί καποιος που θα ξέρει.

Ρώτησε και σε άλλα θέματα...

 

Για να το ζητήσεις πάντως πρέπει να υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης γιατί μπορεί να φοβηθεί μην κάνεις τελικά την καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σας φανεί χρήσιμο αλλά βρήκα το εξής:

 

"Το άρθρο 15 του Ν. 1483/84 ορίζει τα ακόλουθα: «1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, όσο και για το χρονικό διάστημα ενός έτους, μετά τον τοκετό, ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης της εργασίας της εγκύου, που οφείλεται στην εγκυμοσύνη. 2. Ο Ν. 1302/82, ο Ν. 1414 /84, όπως και κάθε διάταξη που αναφέρεται στην προστασία της μητρότητας, εφαρμόζεται και στους εργαζόμενους με σχέση έμμισθης εντολής».

 

Για τον εργοδότη που παραβαίνει τις παραπάνω διατάξεις προβλέπονται από το άρθρο 17 του Ν. 1483/84 διοικητικές κυρώσεις με πρόστιμο. Το πρόστιμο επιβάλλεται με πράξη του αρμόδιου επιθεωρητή εργασίας. Ο εργοδότης δικαιούται να προσφύγει, σε πρώτο και δεύτερο βαθμό, στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια. "

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με τον λογιστή της εταιρίας που εργάζομαι και μου είπε ότι από την στιγμή που δεν κάνω καταγγελία για την διακοπή της σύμβασης της εργασίας, το ΙΚΑ δεν πρόκειται να ασχοληθεί με την εταιρία. Τελικά θα μου κάνουν εικονική απόλυση τώρα, που τελειώνει το 6μηνο, στις 1 Απριλίου που θα έπρεπε κανονικά να γύρναγα στην δουλειά, πριν κλείσω 1 χρόνο απ' την εγκυμοσύνη κι΄έτσι μου φθάνουν τα ένσημα για να μπω ταμείο ανεργίας.

 

Πήγα σήμερα απ' τον ΟΑΕΔ και όντως μου είπαν ότι το 6μηνο δεν μετράει. Δεν μου είπαν πολλές λεπτομέρειες μόνο μου έδωσαν το χαρτί με το τι χρειάζεται να φέρω για να μπω στο Ταμείο Ανεργίας. Είδαν τα ένσημα και μου είπαν ότι μπαίνω στο ταμείο ανεργίας αλλά για το πόσους μήνες θα μου το βγάλουν όταν τους πάω όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

 

Τα δικαιολογητικά είναι τα εξής:

α) Χαρτί Απόλυσης με γνήσιες υπογραφές και σφραγίδες εργοδότη.

β) Ένσημα 2 τελευταίων ετών 2007 & 2008 μηχανογραφημένα από το ΙΚΑ ή εάν δεν υπάρχουν μηχανογραφημένα τότε βεβαιώσεις από τον εργοδότη θεωρημένες από το ΙΚΑ του ή Λογαριασμό ασφαλισμένου από το ΙΚΑ.

γ) Εκκαθαριστικό εφορίας 2008 (πρωτότυπο και φωτοτυπία ή αντίγραφο Φορολογικής Δήλωσης 2008 θεωρημένη στην Εφορία, εάν η φορολογική Δήλωση έχει έχει αποσταλεί ταχυδρομικώς τότε φωτοτυπία και η απόδειξη του Συστημένου από το Ταχυδρομείο αν έχει γίνει μέσω INTERNET η απόδειξη ότι κατατέθηκε μέσω ιντερνετ αρ. προτοκόλλου)

δ) IBAN αρ. λογαριασμού Εθνικής Τράπεζας (με πρώτο δικαιούχο το όνομα του συναλλασσόμενου, πρωτότυπο και φωτοτυπία)

ε) Οικογενειακό βιβλιάριο ασθενείας (για τα προστατευόμενα μέλη)

ζ)Αστυνομική Ταυτότητα (για όλους τους αλλοδαπούς πρωτότυπη και φωτοτυπία άδεια παραμονής και άδεια εργασίας και διαβατήριο)

η) Λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ ή λογαριασμό κινητού τηλεφώνου για τη δ/νση της κατοικίας.

Προσοχή: Η Προθεσμία Εγγραφής στο ταμείο ανεργίας είναι 60 ημέρες από την ημερομηνία απόλυσης. Πέραν των 60 ημερών είναι αδύνατη η επιδότηση. Η επιδότηση του ταμείου ανεργίας αρχίζει 7 ημέρες μετά την ημερομηνία απόλυσης (αν η εγγραφή στο ταμείο της ανεργίας γίνει μέσα στο πρώτο 7ήμερο) ή την ημερομηνία εγγραφής στο ταμείο (εάν η εγγραφή στο ταμείο 7 ημέρες μετά την απόλυση).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...