Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ότι δεν μπορώ να πώ στην μαμά μου...


Recommended Posts

Θα ήθελα πολύ,να μου απαντήσετε...

Με το αγόρι μου έχουμε ολοκληρωμένη σχέση,είμαι 17 χρονών είναι 25(οι γονείς μου γνωρίζουν για την σχέση μας) κάποια στιγμή είχαμε ενα ατύχημα,είχε μείνει το προφυλακτικό μέσα μου,την επόμενη κιολας μέρα πήρα το χάπι της επόμενη ημέρας,αλλα εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω,αν μπορώ να μεινω έγκυος,όταν αφού έχουμε τελειώσει τα προκαταρκτικά(χωρίς να έχει εκσπερματώσει) μπαίνει 2-3 φορές μέσα μου και μετά συνεχί2ουμε κανονικά με προφυλακτικό!κανονικά σις 18 θα έπρεπε να μου έρθει περίοδος,αλλα τίποτα,δεν έχω και σταθερό κύκλο....Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Έχω ανγχωθεί υπερβολικά πολύ,και καταλαβαίνετε τον λόγο... :confused::confused::?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι μου να ξέρεις πως το υπερβολικό άγχος πολλές φορές επιβραδύνει και την εμφάνιση της περιόδου, κι έτσι ενώ κανονικά δε θα είχες καθυστέρηση αν δεν είχε συμβεί αυτό το περιστατικό, τώρα έχεις. Όλα είναι θέμα ορμονών. Δε νομίζω να έχει προκύψει τίποτα.. Τεστ έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γλυκιά μου, καλό θα είναι να προσέχεις όχι μονο για το φόβο εγκυμοσύνης αλλά και για άλλα που μπορείς να κολλήσεις χωρίς προφυλάξεις. Επειδή είσαι πολύ μικρή και απο ότι κατάλαβα δεν θα ήθελες να σου τύχει κάποιο ποαιδάκι, καλό θα ήταν να μην έχεις καθόλου επαφή χωρίς προφύλαξη, καθώς απο ότι λένε μπορεί να μείνεις έγκυος και απο πρόσπερματικά υγρά. Εξήγησέ το και στον φίλο σου ώστε να είναι πιό προσεχτικός. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντισύλληψης τις οποίες θα μπορούσες να συζητήσεις με έναν γυναικολόγο.

Τώρα για να μην ανησυχείς και καθυστερεί η περίοδός σου μπορείς να κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης απο φαρμακείο. Σου εύχομαι να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις, αλλά καλή μου γιατί να μπαίνεις σε τέτοια άνχη άδικα; Απόλαυσε την ζωή σου αλλά να προστατεύεις και το σώμα σου. Ατυχήματα μπορεί να συμβούν αλλά καλό είναι να προσέχεις. Δεν στα λέω για να σε μαλώσω απλά για να προσέχεις. Καλή σου επιτυχία.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τέστ δεν έχω κάνει ακόμα,και με αφορμή την καθυστέρηση,συζητήσαμε με τον φίλο μου,και συμφωνήσαμε στο να μην συμβεί ξανα χωρίς προφύλαξη γιατί ειναι πολύ αγχωτικό και για τους δύο....Και να πώ ενα τεράστιο ευχαριστώ που μου απαντήσατε...

Link to comment
Share on other sites

Τέστ δεν έχω κάνει ακόμα,και με αφορμή την καθυστέρηση,συζητήσαμε με τον φίλο μου,και συμφωνήσαμε στο να μην συμβεί ξανα χωρίς προφύλαξη γιατί ειναι πολύ αγχωτικό και για τους δύο....Και να πώ ενα τεράστιο ευχαριστώ που μου απαντήσατε...

 

Καλά θα κάνεις, και εγω που είχα άστατο κύκλο πάντα πρόσεχα για να μην τρελαινομαι άδικα. Ηρέμησε περίμενε μια δυο μέρες και αν δεν έρθει ακόμα κάνε ένα τεστ για να ηρεμήσεις τελείως και να έρθει. Όσο ανχώνεσαι τοσο θα καθυστερεί.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ξέρω,αλλα δεν βγαίνει με τίποτα απο το μυαλό μου...προσπαθώ όσο μπορώ να ξεχνιέμαι..Βέβαια νιώθω ώρες-ώρες κάτι πόνους χαμηλά στην κοιλιά...

Link to comment
Share on other sites

ίσως κάποια άλλη απάντηση;;:confused::confused:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να ξέρεις σίγουρα είναι ένα τεστ εγκυμοσύνης. Απο συμπτώματα δεν μπορείς να καταλάβεις. Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ σύμπτωμα ωστε να ξέρεις ότι είσαι έγκυος. Ή περιμένεις να δεις αν θα έρθει ή κάνεις ένα τεστ.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το τέστ με αγχώνει ακόμα περισσότερο...αλλα θα πρέπει κάποια στιγμή να το πάρω απόφαση...

 

καλη μου εγω θα σου προτεινα χοριακη αν εχεις την δυνατοτητα να πας σε μικροβιολογικο και να κανεις...πανω κατω στα ιδια λεφτα θα σου βγει...!παντως απο την στιγμη που πηρες το χαπι δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης..μπορει να σου αλλαξε ο κυκλος λογω χαπιου αλλα και λογω αγχους...δεν θυμαμαι αν μου ειχε αλλαξει εμενα οταν ειχα παρει να σου πω την αληθεια...αλλα γενικα να προσεχεις...να χαιρεσαι τον ερωτα χωρις αγχος!;);)

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χάπι της επόμενης μέρας δεν αναιρεί 100% την εγκυμοσύνη. Η καλύτερη λύση είναι μια επίσκεψη στον γυναικολόγο σε τέτοιες περιπτώσεις. Και βεβαίως συμφωνώ με τα κορίτσια, στην ηλικία που είσαι να κάνεις έρωτα μόνο με προφυλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Το χάπι της επόμενης μέρας δεν αναιρεί 100% την εγκυμοσύνη. Η καλύτερη λύση είναι μια επίσκεψη στον γυναικολόγο σε τέτοιες περιπτώσεις. Και βεβαίως συμφωνώ με τα κορίτσια, στην ηλικία που είσαι να κάνεις έρωτα μόνο με προφυλακτικό.

 

Έχει δίκιο για τον γυναικολόγο, γιατί μπορεί το χάπι να έχει παρενέργειες, καλύτερα να δεις ένα γιατρό, και αν είσαι έγκυος θα δείς και θα σε εξετάσει μήπως η καθυστέρηση οφείλεται στο χάπι.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμ το χάπι το είχα πάρει μετά απο 9 ώρες....θέλω να πιστεύω οτι εκανε δουλειά!!Κάποια στιγμή πρέπει να κάνω και τέστ...

 

πολυ πιθανο να αργει απο το χαπι γλυκια μου!!κανε γλυκια μου καλυτερα τεστακι να δεις τι γινεται...να ηρεμησεις κιολας!!αν και αποτι λες δεν εχεις και σταθερο κυκλο οποτε σε συνδυασμο με το χαπι ισως σου αλλαξε ο κυκλος..:roll:

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορούν κάποιες να με βοηθήσουν σε αυτό;Μήπως ξέρετε αν είναι φυσιολογικό,είχα περίοδο 8 με 12 σεπτ. στις 17 πήρα το χάπι,και στις 22 με 25 είχα αίμα..κανονικά περίοδο..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορούν κάποιες να με βοηθήσουν σε αυτό;Μήπως ξέρετε αν είναι φυσιολογικό,είχα περίοδο 8 με 12 σεπτ. στις 17 πήρα το χάπι,και στις 22 με 25 είχα αίμα..κανονικά περίοδο..

 

Γλυκια μου πιστευω οτι αυτο το αιμα οφειλοταν στο χαπι..εχει αρκετες παρενεργειες και ισως οφειλεται σε αυτο..

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να έρθει η περίοδος,να τελειώνει το άγχος!

 

Γλυκια μου γιατι δεν κανεις ενα τεστακι?ειναι το μονο που θα σε ηρεμησει..αν δεις ανητικο πιστεψε με ολος ο οργανισμος σου θα χαλαρωσει..τωρα ακομα εισαι μεσα στο αγχος..απλα ισως αλλαξε ο κυκλος σου αφου ειπες οτι της 25/09 ειχες αιμα..

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

..μμ πρέπει να το πάρω το τεστάκι..

 

Καλημερα γλυκια μου!κοιτα εγω δεν πιστευω οτι εχει γινει καποια στραβη..απλα.σου λεω να παρεις τεστ για να ηρεμησεις εσυ πιο πολυ!το ειχα παθεο κι εγω στο λυκειο να εχω πολλες μερες καθυστερηση..πολλες ομως και ειχα τρομαξει..εε με το που εκανα τεστ μου ηρθε την επομενη μερα..:rolleyes:

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...