Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά δεν μας ενημερώνουν για τις καθημερινές δραστηριότητες του σχολείου


Recommended Posts

Εντελώς απαράδεκτο όλο αυτό. Εντελώς όμως. Μα εντελώς.

 

Βιβλία ΠΡΟΓΡΑΦΗΣ (δεκαετία 1980 δηλαδή στα παιδαγωγικά) και 120 Ευρώ.

 

Φέτος τα πιτσιρίκια μου θα έχουν στο φάκελό τους μετρημένες στα δάχτυλα φωτοτυπίες. Αλλά φεύγοντας θα γράφουν, θα διαβάζουν, θα μετράνε και θα κάνουν πράξεις στο επίπεδο που αντιστοιχεί στο καθένα τους, αλλά σε επαρκές επίπεδο για την πρώτη.

 

Αμάν πια αυτοί οι παιδικοί σταθμοί που πουλάνε και τον αέρα που αναπνέουν τα παιδιά και δεν έχουν και ιδέα για το είναι αναπτυξιακά κατάλληλο για τις ηλικίες.

 

Το μόνο που συμφωνώ είναι ότι το τετράχρονο οφείλει σιγά σιγά να αποκτήσει την ικανότητα να μεταφέρει τα του σχολείου στο σπίτι. Θα το χτίσετε αυτό σιγά σιγά...

 

Να μην το πάρεις το βιβλίο και φερε μου το παιδί εμένα του χρόνου. Άει στο καλό πια.

 

Και όχι η γραφή δεν είναι απλά μια τεχνική δεξιότητα ώστε να χρειάζονται ασκήσεις προγραφής. Είναι εξελικτικό στάδιο που έχει μέσα παραγωγή και δημιουργία και κανόνες και απαιτεί ωριμότητα. Έτσι σε όλες τις ηλικίες παράγουμε κείμενα, ανεξάρτητα από το αν μοιάζουν με το αποτέλεσμα που έχει ο ενήλικας στο μυαλό του όταν αναφέρεται στη λέξη κείμενο. Άρα οι γραμμούλες και οι τελίτσες και τα επαναλαμβανόμενα αααααα ββββββ γγγγγγ έχουν σχέση με την καλλιγραφία που είναι μεν στόχος αλλά έπεται κατα πολύ των υπόλοιπων που πρέπει να επιτευχθούν για να πάμε εκεί.

Μiriki θα μπορουσες να μου πεις αν υπαρχει καπου συγκεκριμενη υλη για το νηπιαγωγειο?Αν όπως λες μεχρι το τελος της χρονιας πρεπει να ξερουν να διαβαζουν μεχρι τωρα ποια γραμματα εχετε μαθει?Ρωταω γιατι εμας δεν εχουν κανει ουτε το Α ακομα.Συναντησεις γονεων γινονται?Αν δεν υπαρχουν βιβλια η διαδραστικοι πίνακες πως θα μαθουν τα παιδια?Ποιος ελεγχει την προοδο τους σε τακτα χρονικα διαστήματα ώστε να μην φτασουμε στην πρωτη δημοτικου εχοντας απλως χασει μια χρονια?(δηλαδή ποιος ελεγχει τον εκπαιδευτικο σε τελικη αναλυση?)Εμεις μεχρι στιγμης ακουμε μονίμως ένα ΔΕΝ.Δεν ζεστενουμε φαγητο,δεν τα βοηθάμε στη τουαλετα,δεν δινουμε φαρμακα,δεν δειχνουμε πως να πιανουν το μολυβι,δεν τα αλλαζουμε ρουχα.......Δεν μιλαω ποτε μπροστα στο παιδι γιατι θεωρω πως δεν πρεπει να απαξιώνουμε τους δασκαλους αλλα απογοητευτηκα εντελως.Παιρνουν παιδια ετοιμα από τον παιδικο,κι αντι να τα ''σπρωξουν'' παραπανω τα φρεναρουν εντελως??Δηλαδη από τη μια ζητανε παιδια πλήρως αυτοεξυπηρετούμενα (λογια της νηπιαγωγου μας)αλλα που θα παιζουν με πλαστελίνες ολη μερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α!Εμεις το '80 διαβαζαμε από το νηπιο,γραφαμε με πολυτονικο και καναμε την γραμματικη του Τριανταφυλλιδη....αντε ρωτα τωρα παιδι του δημοτικου ποια είναι τα μερη του λογου....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώνουν για τις δραστηριότητες με τις οποίες ασχολείται το παιδί σου όταν είναι στον παιδικό!!!!....και επίσης εννοείται πως όλο αυτό το story με τα βιβλία και την προγραφή και τους μυστικούς εκδοτικούς οίκους και τα επιπλέον χρήματα κλπ κλπ είναι μια απάτη!!!!!και στη συγκεκριμένη δ/ντρια χρειάζεται κάποιος να τη βάλει στη θέση της, πρώτον για να κόψει τις απάτες, δεύτερον για να μάθει να μην προσβάλλει τους ανθρώπους και τρίτον και σημαντικότερο επειδή εσείς κάθε πρωί της αφήνεται εκεί το παιδί σας (κι όχι κάποιο αντικείμενο προς φύλαξη) κι είναι υποχρεωμένη να σας ενημερώνει για το πώς πέρασε τη μέρα του.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώνουν για τις δραστηριότητες με τις οποίες ασχολείται το παιδί σου όταν είναι στον παιδικό!!!!....και επίσης εννοείται πως όλο αυτό το story με τα βιβλία και την προγραφή και τους μυστικούς εκδοτικούς οίκους και τα επιπλέον χρήματα κλπ κλπ είναι μια απάτη!!!!!και στη συγκεκριμένη δ/ντρια χρειάζεται κάποιος να τη βάλει στη θέση της, πρώτον για να κόψει τις απάτες, δεύτερον για να μάθει να μην προσβάλλει τους ανθρώπους και τρίτον και σημαντικότερο επειδή εσείς κάθε πρωί της αφήνεται εκεί το παιδί σας (κι όχι κάποιο αντικείμενο προς φύλαξη) κι είναι υποχρεωμένη να σας ενημερώνει για το πώς πέρασε τη μέρα του.

 

Διαβάζω τα σχόλια όων των κοριτσιών και δνε θα μπορούσα να διαφωνήσω με καμμία. Το θέμα όμως είναι πώς θα το διαχειριστείς εσύ Μαρουλίτα! Σαφώς και είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώνουν καθημερινά για τις δραστηριότητες του παιδιού. Και επειδή, από τα λεγόμενά σου, "μυρίζει" κια ψιλοαπάτη το θέμα, για να μην την πληρώσει ο μιρκός, ίσως θα ήταν καλ'ο, με ψυχραιμία και ξεκάθαρη στάση, να κάνεις μια ευθεία κουβέντα με τη διευθύντρια για να προλάβεις καταστάσεις που ενδεχομένως να εξελιχθούν δύσκολα μέσα στη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ποσό είναι για τα υλικά του νηπιαγωγείου? Τα βιβλία ή μάλλον τα τετράδια προγραφής είναι ευτελούς αξίας, αποκλείεται να κάνουν τόσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ οτι το ποσό για τα βιβλία είναι εξωπραγματικό! Όσο για το βιβλιαράκι με την ενημέρωση δεν το θεωρώ και τόσο βασικό... Το παιδάκι δε σου λέει τι κάνουν εκεί? Τι σημασία έχει αν έβαψαν με νερομπογιές ή έκαναν τραγούδια? Ρωτάω ειλικρινά γιατί κι η κόρη μου ξεκίνησε φέτος παιδικό, δεν έχουν κάποιο βιβλιαράκι και δεν το θεωρώ και απαραίτητο. Ότι της κάνει εντύπωση καθημερινά μου το λέει, είναι χαρούμενη, τραγουδάει συνέχεια τα τραγουδάκια που μαθαίνουν εκεί αγαπάει τη δασκάλα και το υπόλοιπο προσωπικό, αυτά για εμένα αρκούν... Τις δραστηριότητες που κάνουν καθημερινά άλλες φορές μου τις λεει κι άλλες οχι. Ρωτάω πιο πολύ για να δώ τη άποψη σου αλλά και άλλων γονέων γιατί είμαστε κανούριοι σε αυτό και μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια σε αναλογο θεμα και ειδα τα λεφτα που ζητουν για διαφορα ( για σιτιση, μεταφορικα) αλλα και για αναλωσιμα, πριν απαντησω. Επειδη ανεφερες πως ειναι τα μοναδικα χρηματα που σου ζητησαν, αρα πιθανολογω οτι ειναι για ολη την υλη της χρονιας κι οχι μονο για τετραδια προγραφης, θεωρω πως δεν ειναι πολλα τα χρηματα. .

Εκει που θα ηθελα να σταθω ειναι οτι δεν σκεφτηκες οτι καθυστερωντας εσυ να φερεις τα χρηματα , καθυστερεις και ολα τα αλλα παιδακια που πιθανον βιαζονται να ξεκινησουν να γραφουν. ζωγραφιζουν κ.λ. Οτι καθυστερεις δηλαδη το προγραμμα του σχολειου. Δεν θα μπορουσες εξηγωντας την κατασταση σου και δειχνοντας καλη θεληση να ειχες δωσει μισα στην αρχη και αλλα μισα τον αλλο μηνα? Νομιζω πως με τους εκπαιδευτικους των παιδιων μας απο τον παιδικο μεχρι το λυκειο πρεπει να εχουμε μια οσο γινεται καλη συνεργασια χωρις προστριβες, για το καλο των παιδιων μας.

Οσο για την καθημερινη ενημερωση στο τελος θα παρεις ενα πακο τεραστιο, με ολες τις εργασιες της χρονιας για να το κρατησεις σαν ενθυμιο της 1ης του χρονιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιτεκνία έλα στο θέμα με τα πρωτόκολλα στην προσχολική εκπαίδευση εχω βάλει εκεί και το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου νομίζω και το πώς δουλεύουμε. Αλλιως θα τα βρεις στη σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (ενδεχόμένως και του Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής έχω καιρό να μπω να τα ψάξω αυτά και δε θυμάμαι).

 

Πάντως δε χρειάζεσαι βιβλία προγραφής για να μάθουν να γράφουν και ούτε θα φτάσουν όλοι στο ίδιο ακριβώς επίπεδο. Επίσης για το τι έρχεται από τους παιδικούς με τα άλφα και τα ωμέγα και τρομοκρατημένα παιδιά που φοβούνται μη γράψουν λάθος και γίνει κάτι δεν το πιάνω καν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρισυ ο μικρός μου ήταν με ΕΣΠΑ σε προνήπιο. Τα βιβλία προγραφής μας τα έδωσαν συμπληρωμένα στο τέλος της χρονιάς χωρίς χρήματα.

Κάθε Παρασκευή μας έδιναν φωτοτυπία ένα γράμμα σαν άσκηση το Σ/Κ το οποίο έκανε ο μικρός με χαρά σαν ζωγραφική χωρίς να δέχεται υποδείξεις για σωστή φορά κλπ.

Στο τετράδιο όλα τικαρισμένα, τέλεια.

Φέτος σε νηπιαγωγείο ιδιωτικού σχολείου, η νηπιαγωγός μου είπε πως είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ η προγραφή στο προνήπιο (γιατι τα παιδιά δεν είναι ακόμα ώριμα γι' αυτό).

Και λέω εγώ η δόλια μάνα: τι λες στον παιδικό;;;

Μήπως το θέμα είναι η προσέγγιση του σταθμού στο παιδαγωγικό κομμάτι που πρέπει τελικά να συζητήσεις;

Η miriki ως η απολύτως αρμόδια νομίζω κάλυψε το θέμα και σου έδωσε εφόδια πως να μιλήσεις με την διευθύντρια.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ο κανόνας να ενημερώνουν αναλυτικά για κάθε μέρα. Μάλλον σας είχαν κακομάθει και το πηραν πίσω και σας κακοφαίνεται. Σκέψου ότι είναι κόστος σε χρόνο και σε κόπο και αφαιρεί από κάτι άλλο...

 

Αν συνέβη μόνο σε εσας προσωπικά, δεν μπορείς να το διασταυρώσεις με άλλους γονείς; Γενικά το να διασταυρώνεις με γονείς θα σε γλιτώσει από ιστορίες "εσύ και ο γρύλος σου" και από το να μπεις σε μια κατηγορία μόνη εναντίον όλων, όπως επίσης έχει και πολλά άλλα προφανή πλεονεκτήματα.

 

Για το ότι σε κοροϊδεύει μπροστά στα μουτρα σου, ότι το ποσό αφορά ΜΟΝΟ ένα βιβλίο προγραφής, ναι νομίζω οι περισσότερες εδώ το βλέπουμε αυτό. Επίσης σε αυτό το επάγγελμα συνηθίζεται, δεν ξέρω, όπως κάποιοι λενε ψέματα στα μωρά "γιατί δεν καταλαβαίνουν", για να τα χειριστούν. Παρόλα αυτά δεν το βλέπω απίθανο ως σενάριο να είναι καλοί στην ουσία της δουλειάς τους.

 

Και παλιότερα είχε γραφτεί εδώ ότι δεν είναι σπάνιο να προσπαθούν να αποσπάσουν διάφορα ποσά που κοστολογούνται χωριστά... Απλά οι άλλοι γονείς ίσως δεν ρωτάνε και πολλά, γιατί τους φαίνεται ένα αποδεκτό ποσό για τη χρονιά.

 

Νομίζω όμως ότι φωτογράφισες καταστάσεις και αυτό δεν ειναι καλό από διάφορες απόψεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...