Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΘΜΟΙ ΙΛΙΟΝ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΤΙΜΕΣ


Recommended Posts

Καλημερα σας, επαναφερω το θεμα.....

Καποιος γονιος να μας πει την γνωμη του για παιδικους σταθμους στο ιλιον????

Σας παρακαλω καντε υον κοπο ν απαντησετε αν ξερετε κατι που θα μας φανει χρησιμο να επιλεξουμε παιδικο σταθμο για το παιδακι μας....

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Επαναφέρω το θέμα γιατί από Γενάρη σκεφτόμαστε να ξεκινησουμε κι εμείς να βρούμε σταθμό για το ένα παιδάκι μας αρχικά και αν οι τιμές είναι καλές και είμαστε ευχαριστημένοι να πάει και το μικρό.

Εχω αρχίσει να ψάχνω μέσω ιντερνετ τους σταθμούς στην επριοχή (Ιλιον) και γύρω γυρω. Αποκλείω όσους έχουν κυρίως αρνητικά σχόλια και σκέφτομαι τον Κόσμο του παιδιού στο μπουρνάζι (λειτουργεί όλον τον χρόνο;) και το babyland. Επίσης το Αγωγη και Φροντίδα στο Ιλιον.

Σας παρακαλώ πείτε μου τις εμπειρίες σας αν έχετε ή αν έχετα ακούσει κάτι γι' αυτούς ή άλλους σταθμούς. Το παιδί μας είναι 2,5 ετων και το μωρό 9μηνων (αν πάνε τελικά και τα δυο το μωρό θα ξεκινησει από Σεπτέβρη που θα είναι 1,5.)

Το μεγάλο θέλουμε να το ξεκινησουμε αμεσα αν βρούμε θέση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ στέλνω τον μικρό μου 2,5 ετων στο Αστερακι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Για τον Κοσμο του παιδιου στο Μπουρνάζι, τον είχα επισκεφτει, μικροί χώροι, άλλά έχω ακουσει καλα λόγια από μια γνωστή μου που πηγαινει εκεί τα παιδιά της, όπως και για το Αγωγή και φροντίδα στο οποίο ήθελα περισυ να τον γράψω αλλά δεν είχε θέση. Για το BABYLAND δεν άκουσα και τα καλύτερα, αλλά δεν το είχα επισκεφτεί. Καλή επιτυχία στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στον δικό σας πόσο περίπου δίνεται αν επιτρέπεται. Γενικά από τιμές ξέρεις τιποτα; Απλα να έχουμε μια ιδέα γιατί είμαστε οι πρώτοι στον κύκλο μας που αναζητάμε σταθμό και δεν εχουμε ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Δίνουμε 300 χωρίς σχολικό, αλλιώς αν θυμάμαι καλά, 335 με σχολικό. Κάνε μια επίσκεψη πάντως. Οι δασκάλες του μικρού είναι ευγενέστατες κ ασχολούνται πολύ με τα παιδια. 'Ο,τι κι αν γράφουν καθημερινά στο βιβλιαράκι ότι γίνεται, γίνεται πράγματι! ο μικρός μου τα λέει όλα. Παιδίατρος 2 φορές το μήνα με χαρί και υπογραφη για ότι κι αν γράψει και την ξέρω κιόλας γιατί ήταν η παιδίατρος στα ανήψια μου κι είχε ρωτήσει κ η αδερφή μου για τον εν λόγω σταθμό,μηνιαίο πρόγραμμα φαγητού και πολύ καλη συννενόηση κ με τις υπεύθυνες για το οτιδήποτε έχω χρειαστεί. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο ευχαρίστως. Μέχρι στιγμή νομίζω πως η επιλογή μου ήταν σωστή, συγκρίνοντας με τον περσινό που τον πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα ,

Εγω περσυ είχα τον μικρό μου στο babyland kai φετος τον πηγα στον Κοσμο του Παιδιού . Οι χωροι στην οδο Παρασκευοπουλου είναι μικροί γιατι εκει που τον παω εγω στην οδο Χιου είναι τεραστιοι....μεγάλες αιθουσες , πολυ μεγαλη αυλη (ήταν παλιά δημοτικό).Εγω είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη και απο τιμή με σχολικο 3720 το χρονο (χωρίς τον Αυγουστο που είναι ανοιχτα αλλες 15 ημερες και αν θες τον πληρώνεις . Σε αυτά τα λεφτα είναι ολα....και οταν λεω όλα εννοω όλα! Μου εκανε εντυπωση που δεν είχε εγγραφή εξτρα , και περιμενα τον Οκτώβρη να μου ζητησουν υλικά αλλά τίποτα . Τα πληρώνουν εκεινοι. Μονο κατι εκδρομές και θεατρα θα πληρώνεις (χωρις υπερβολές ) και όπως μου ειπε η ιδιοκτήτρια γιορτή με φορεσιές και για τους γονείς κανουν στο τέλος της χρονιάς για να μην υποχρεώνουν τους γονείς να πληρώνουν. Οσο για τις αλλες γιορτές θα μα στέλενει με e-mail φωτο και βιντεο , Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη και από την συμπεριφορα, την τιμή και τους χωρους!!!! οτι θες στείλε pm.

Ελπίζω να βοήθησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάμε από Γενάρη να τους δούμε. Δεν ξέρω αν θα βρούμε θέση βέβαια τώρα στα μέσα της χρονιάς. Σας ευχαριστώ και πάλι. Χρόνια πολλά να χαίρεστε τις οικογένειες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έφτασε ο καιρος να ασχοληθώ και εγώ με το θέμα....

το σεπτέμβριο η κόρη μου θα είναι 2,5 και θα ξεκινήσουμε παιδικό

μένω πετρούπολη και θα ήθελα όποιεσ έχετε εμπειρίες από παιδικούς σταθμούς της περιοχής μας να με ενημερώσετε

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχει στείλει κανενας εκει το παιδί του; Είναι 3 μιση ο δικος μου και φετος αρχίζουμε. Είναι καλός σταθμός; Φοβάμαι για τις παιδικές ασθένειες που κυκλοφορούν καθώς και με ενδιαφέρει να είναι ο χώρος ασφαλής...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Τελικά την έγραψα στη ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ! Τεράστια διαφορά με τους άλλους παιδικούς σταθμούς, ευτυχώς που η εργασία του συζύγου μου δικαιολογεί 300 ευρώ το μήνα για παιδικό αλλιώς δεν μας έβλεπα για εκεί. Επιλέξαμε το πρόγραμμα που δεν περιλαμβάνει σχολικό, μπορούμε να την πάμε από τις 06.00 και μετά ότι ώρα θέλουμε και να την πάρουμε έως τις 18.00 πάλι ότι ώρα θέλουμε. Το κόστος είναι 325 ευρώ το μήνα για 12 μήνες (λειτουργεί ΚΑΙ τον Αύγουστο) με προκαταβολή 250 ευρώ. Αυτός ο παιδικός σταθμός συνεργάζεται και με ένα ιδιωτικό κολυμβητήριο και με 20 ευρώ το μήνα επιπλέον τα μαθαίνουν και μπάνιο τα παιδάκια. Δλδ μαζί και με την πισίνα που επιλέξαμε η τιμή πήγε 345 το μήνα. Επίσης είναι οι μόνοι που καλούν τους καινούριους γονείς τέλος Αυγούστου για να τους κάνουν ενημέρωση στο τί θα διδαχθεί το παιδί τους τη σχολική χρονιά που έρχεται. Για τα μωράκια μέχρι 12 μηνών, έχουν σε ξεχωριστό κτίριο βρεφονηπιακό σταθμό. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα όταν πήγα ήταν ότι τα 2χρονα ήταν μαζί, τα 3χρονα μαζί κλπ ΔΕΝ ήταν αχταρμάς μεγάλα και μικρά όπως σε άλλους παιδικούς που επισκέφτηκα. Δεν ξέρω αν έκανα την καλύτερη επιλογή, σίγουρα δεν υπάρχει τέλειος παιδικός, απλά θεωρώ ότι επέλεξα εκείνον που υπερτερούσε σε σχέση με τους άλλους. Στην τελική 1 χρονιά θα την στείλουμε, από του χρόνου θα πάει προνήπιο λογικά:-P. Ελπίζω να σε κάλυψα μαμά Βίκυ, για όποια άλλη απορία έχεις, με ρωτάς.

Dark lady αν ειχες την ευγενη καλοσυνη να με ενημερωσεις για τη λιλιπουπολη στην πετρουπολη, θα με υποχρεωσεις. Πηγα για ενημερωση και μου φανηκαν ολα ιδανικα (εκτος βεβαια απο το οικονομικο). Ομως δεν εχω ακουσει απο κανεναν, που να εχει παει το παιδι του εκει, αν ισχυουν ολα αυτα που λενε και αν ειναι γενικοτερα ευχαριστημενος. Ψαχνοντας για παιδικους στην περιοχη εχω βρει μονο αρκετα σχολια που λενε μακρια απο τους φανταχτερους παιδικους, χωρις να λενε κατι συγκεκριμενο και ποιους εννοουν. Σε παρακαλω, ενημερωσε με αν θες,γιατι εχω πελαγωσει. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης, οποιος αλλος εχει πληροφοριες - εμπειρια απο τη Λιλιπουπολη στην Πετρουπολη, θα με υποχρεωσει αν θα τις καταθεσει. Βλεπω οτι η μεχρι τωρα συζητηση ειναι παλια. Οποτε, μπορει καποιος τωρα να εχει εμπειρια. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, οποιος αλλος εχει πληροφοριες - εμπειρια απο τη Λιλιπουπολη στην Πετρουπολη, θα με υποχρεωσει αν θα τις καταθεσει. Βλεπω οτι η μεχρι τωρα συζητηση ειναι παλια. Οποτε, μπορει καποιος τωρα να εχει εμπειρια. Ευχαριστω.

 

 

καλησπερα,

 

εμενα η λιλιπουπολη δεν μου αρεσε αν και ειχα γνωστα παιδια που πηγαιναν εκει...μου ειπαν να αφησω την μικρη και θα την προσεχουν για να με ενημερωσουν και την εκανε κουνια ενας αγνωστος μπαμπας!!! :(

έχει ξεκινησει απο 26/08 στην αγωγη και φροντιδα και μονο καλα εχω να πω!

 

επισης, μου αρεσε παραπολυ και ο μαγικος κοσμος! αλλα επειδη δεν ειχα καποιο παιδακι να παει δεν την εγραψα εκει!

 

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Εμείς πηγαίναμε στο Αγωγη και φροντίδα στο Ίλιον και τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι όπως φαίνονται!!!! Δείχνουν καλή εικόνα"ψεύτικη" στους γονείς απλά για βα τα παίρνουν! Φιλοχρήματοι μέχρι αηδίας!!! Απλά νομίζουν ότι φτιάχνοντας κατασκευές οι δασκάλες μέχρι της 11 η ώρα την νύχτα και καλά ότι τα κατασκεύασαν τα παιδιά απλά για εφέ! Κάνουν και καλά εκδρομές εκπαιδευτικές τις οποίες τις πληρώνεις αδρά, και το αποκορύφωμα στις γιορτές προσπαθώντας να διαφημίσουν τον σταθμό πιέζουν τα μικρουλακια μέχρι αηδίας γιατι απλά δεν τους ενδιαφέρουν τα παιδιά αλλα τι θα δείξουν στον κόσμο για να έχουν περισσότερα παιδιά την επόμενη χρόνο χρόνια!!! Πλήρη απογοήτευση!! Ότι παρουσιάζουν το κάνουν διπλωματικά απλά για βα τα ακούει ο γονιός ξαι να ενθουσιάζεται. Τελικά τι έχει σημασία;;;; Το ίδιο το παιδί η η εικόνα του σταθμού;;;;; Κάπου έχουν χάσει τον ρόλο!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς πηγαίναμε στο Αγωγη και φροντίδα στο Ίλιον και τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι όπως φαίνονται!!!! Δείχνουν καλή εικόνα"ψεύτικη" στους γονείς απλά για βα τα παίρνουν! Φιλοχρήματοι μέχρι αηδίας!!! Απλά νομίζουν ότι φτιάχνοντας κατασκευές οι δασκάλες μέχρι της 11 η ώρα την νύχτα και καλά ότι τα κατασκεύασαν τα παιδιά απλά για εφέ! Κάνουν και καλά εκδρομές εκπαιδευτικές τις οποίες τις πληρώνεις αδρά, και το αποκορύφωμα στις γιορτές προσπαθώντας να διαφημίσουν τον σταθμό πιέζουν τα μικρουλακια μέχρι αηδίας γιατι απλά δεν τους ενδιαφέρουν τα παιδιά αλλα τι θα δείξουν στον κόσμο για να έχουν περισσότερα παιδιά την επόμενη χρόνο χρόνια!!! Πλήρη απογοήτευση!! Ότι παρουσιάζουν το κάνουν διπλωματικά απλά για βα τα ακούει ο γονιός ξαι να ενθουσιάζεται. Τελικά τι έχει σημασία;;;; Το ίδιο το παιδί η η εικόνα του σταθμού;;;;; Κάπου έχουν χάσει τον ρόλο!!! :(

 

 

 

Δεν θα διαφωνήσω σε ότι λες....αλλα αναφέρσου και στο θέμα της διατροφής και στα ερεθίσματα αλλά και στο υλικό που διαθέτουν ως εκπαιδευτικό μέσω γιατί αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για βιωματικό σχολείο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γειά σας! Είμαι σε αναζητηση για παιδικο σταθμο στις περιοχες Καματερο, Ιλιον Πετρουπολη. Έχετε να μου προτεινετε καποιον καλο;

Εχω παει μόνο στην Λιλιπουπολη μου φανηκε αρκετα καλος.

 

Για το Green School στο Καματερο εχετε ακουσει τιποτα;

ή για τον Φωτεινό στο Καματερό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλό βράδυ, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω ένα παιδάκι 20 μηνών και θέλω να το πάω σε παιδικό σταθμό από του χρόνου. Διστάζω όμως, γιατί μένουμε δίπλα σε παιδικό σταθμό στο Ίλιον και έχω δει το εξής: την ώρα του φαγητού το πρωί η δασκάλα κάθεται με το φαγητό και ένα κουταλάκι και όλα τα παιδάκια περνάνε από μπροστά της και τρώνε λίγες κουταλιές με το ίδιο κουτάλι. Αυτό είναι ο κανόνας στους παιδικούς; Έχει κάποιος υπόψη του κάτι ανάλογο; Ενώ λοιπόν μένω δίπλα σε παιδικό είμαι σε αναζήτηση παιδικού!

Link to comment
Share on other sites

Καλό βράδυ, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω ένα παιδάκι 20 μηνών και θέλω να το πάω σε παιδικό σταθμό από του χρόνου. Διστάζω όμως, γιατί μένουμε δίπλα σε παιδικό σταθμό στο Ίλιον και έχω δει το εξής: την ώρα του φαγητού το πρωί η δασκάλα κάθεται με το φαγητό και ένα κουταλάκι και όλα τα παιδάκια περνάνε από μπροστά της και τρώνε λίγες κουταλιές με το ίδιο κουτάλι. Αυτό είναι ο κανόνας στους παιδικούς; Έχει κάποιος υπόψη του κάτι ανάλογο; Ενώ λοιπόν μένω δίπλα σε παιδικό είμαι σε αναζήτηση παιδικού!

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Όχι βέβαια!!! Αν είναι δυνατόν! Πρώτη φορά το ακούω, ούτε μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο.

 

Στον δικό μας παιδικό σταθμό τα μικρά παιδιά (2 - 3χρονα) τρώνε στα τραπεζάκια της τάξης τους, το καθένα με το πιάτο και το σερβίτσιο του, προφανώς τα βοηθάνε οι δασκάλες, μαθαίνοντάς τους σιγά-σιγά να τρώνε μόνα τους.

 

Τα μεγαλύτερα παιδιά τρώνε ανά ομάδες στην κουζίνα.

 

Ο σταθμός μας είναι σε άλλη περιοχή, αλλά δεν παίζει ρόλο, δεν είναι θέμα τοποθεσίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτα πράγματα, φυσικά και δεν ειναι ο κανόνας, ειναι εξαίρεση και μάλιστα κάκιστη. Ειναι ποτε δυνατόν, μακριά και αν μπορείς ενημέρωσε όσους γνωστούς ξέρεις ώστε να μην επιλέξουν τον συγκεκριμένο σταθμο. Και να φανταστείς ότι κάποιοι θα τον θεωρούν και καλο σταθμο και θα ειναι και ευχαριστημένοι, τι να πω; Για αυτο πρέπει να ρωτάμε το παιδια μας συνέχεια και να είμαστε σε επαγρύπνηση...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι γονείς δεν έχουν ιδέα. Αυτό συνέβη πέρυσι, βγήκα να απλώσω τα ρούχα και αυτό γινόταν στον πίσω προαύλιο χώρο. Μια άλλη φορά επίσης άκουσα ένα παιδί να κλαίει σπαρακτικά. Βγήκα και είδα ένα κοριτσάκι που το κεφαλάκι του ήταν σφηνωμένο ανάμεσα σε μια ξύλινη κολόνα και τον πίσω τοίχο της αυλής. Η βρεφοκόμος τραβούσε το κεφάλι του να το ξεσφηνώσει! Δεν ήξερα πού να τα καταγγείλω αυτά και γι' αυτό δεν έκανα τίποτα δυστυχώς... Αν ξέρετε πείτε μου πού μπορούν να γίνουν τέτοιες καταγγελίες ώστε να αποτραπούν τέτοια φαινόμενα... Άντε τώρα με αυτά που είδα να εμπιστευτώ παιδικό...

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου, αν ειναι δημοτικος μπορείς να κανείς καταγγελία στον δήμο. Αν ειναι ιδιωτικός δεν ξέρω αν μπορείς να κανείς τίποτα αλλο πέρα απο το να ενημερώσεις όλους και ολα έτσι ώστε να μην ξαναπατήσει κανείς εκει. Μπορείς να ενημερώσεις κάποιους γονείς ίσως που πηγαίνουν εκει τα παιδια τους αφού τους βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ιδιωτικός, αν ήταν του δήμου θα είχα κάνει ενέργειες. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τους γονείς, δεν μένουν στην γειτονιά. Πιστεύω όμως ότι αν έπιανα τους γονείς που δεν ξέρω και έλεγα αυτά τα πράγματα μπορεί να έτρωγα και καμιά μήνυση... Τελικά, ξέρετε κάποιον αξιόπιστο σχετικά σταθμό σε Ίλιον-Πετρούπολη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Αν και παλιό το θέμα, το διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον από την αρχή και σκέφτηκα να μεταφέρω και σε άλλους γονείς τις πληροφορίες που συλλέγω από επισκέψεις σε παιδικούς σταθμούς στην Πετρούπολη. Φυσικά καθένας από εμάς σκέφτεται διαφορετικά και δίνει έμφαση σε άλλα ζητήματα στην παρουσίαση που του κάνουν στα κλασικά προγραμματισμένα ραντεβού των σταθμών, οπότε απλώς μπορώ να μεταφέρω τη δική μου εικόνα και τα συμπεράσματα είναι για τον καθένα ξεχωριστά. Έχω ένα κοριτσάκι κάτι λιγότερο από 2,5 χρονών που θα πάει πρώτη φορά σε παιδικό από Σεπτέμβρη. Ψάχνω ένα σταθμό να παρέχει ασφάλεια, καλές συνθήκες υγιεινής, παιχνίδι και απλές δραστηριότητες για την ηλικία της, να την εκπαιδεύσουν σε απλούς κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς, να αναπτύξουν τη συναισθηματική νοημοσύνη, να ολοκληρώσουν την αγωγή που παίρνει από το σπίτι στην εκπλήρωση των βασικών της αναγκών (τουαλέτα, φαγητό, προσωπική υγιεινή και φροντίδα). Θεωρώ πως είναι υπερβολικά νωρίς για την ηλικία αυτή να φορτώνουν τα παιδιά με project, ξενες γλώσσες, υπολογιστές, κολυμβητήρια, επισκέψεις σε εξωτερικούς χώρους κλπ. Όλοι οι υπεύθυνοι μου λένε πως είναι καλό για το παιδί να αναπτύξει ερεθίσματα από νωρίς. Δε διαφωνώ σε αυτό, όμως τα ερεθίσματα χρειάζεται να προσφέρονται με κλιμάκωση από ηλικία σε ηλικία και ανάλογα και με την αναπτυξη της αντίληψης. Εν ολίγοις, σε τι βαθμό μπορεί να ωφεληθεί ένα προ- προνήπιο από μια επίσκεψη πχ σε μουσεία; Κατά τη γνώμη μου προηγούνται άλλες δραστηριότητες που του ανοίγουν τα μάτια στον κόσμο και οι πιο σύνθετες να έρχονται σταδιακά στις μεγαλύτερες τάξεις. Για να μη βάλω το θέμα της ασφάλειας και της μεταφοράς των δίχρονων σε εξωτερικούς χώρους (που νομίζω πως κι αυτό είναι μέγιστο). Πολλοί σταθμοί βάζουν στο πρόγραμμά τους μια τέτοια επίσκεψη το μήνα (με επιπλέον χρέωση εννοείται). Νομίζω πως γίνεται λίγο μαγαζάκι η υπόθεση. Συν του ό,τι, για να το καλοσκεφτούμε, εμείς ως γονείς τι ερεθίσματα μας μένει να δώσουμε στα παιδιά μας αν εκτός όλων των δραστηριοτήτων μέσα στους σταθμούς, τα πηγαίνουν και επισκέψεις μια φορά το μήνα σε χώρους παρασκευής ζυμαρικών, μουσεία, θέατρα, ζωολογικούς κήπους κ.α; Με μας τα παιδιά τι προωτότυπο θα κάνουμε και θα ενθουσιάζονται πχ τα σαββατοκύριακα; Θα βλέπουμε peppa αν έχει συνηθίσει τους ζωολογικούς και τα θέατρα από τώρα; Αυτά σε ό,τι έχει να κάνει με το πώς σκέφτομαι εγώ και τι θέλω για το παιδί μου. Έχοντας ήδη, λοιπόν, ξεκινήσει την έρευνά μου, θα επανέλθω κάνοντας μια σύντομη αναφορά για κάθε σταθμό που επισκέφθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από το "μεγάλο" όνομα της περιοχής.

 

Στα αναμφισβήτητα θετικά: Πολύ καλή αυλή, με ωραία παιχνίδια, άνετοι χώροι, επίσκεψη σε ώρα λειτουργίας, καθαριότητα, διαλείμματα στην αυλή ανά τμήμα και όχι όλα τα παιδάκια ταυτόχρονα. Συνεργασίες με ψυχολόγο - λογοθεραπευτή (οχι σε καθημερινή βάση όπως ακούγεται).

 

Προσωπικά στην παρουσίαση που μου έκαναν διαπίστωσα ένα πυκνό πρόγραμμα δραστηριοτήτων, πολλές εξωτερικές επισκέψεις, μέχρι 14 περιπου παιδιά ανά τμήμα με μια δασκάλα (από γονείς έχω ακούσει ότι αυτός ο αριθμός μπορεί να ξεφεύγει προς τα πάνω αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι λόγια). Στο διάλειμμα μόνο η δασκάλα ήταν στην αυλή και επιτηρούσε τα παιδιά και επειδή ο χώρος είναι μεγάλος (αλλά και τα παιδάκια ζωηρά) αυτό δε μου φάνηκε αρκετό. Ύφος που δεν ταιριάζει στις δικές μου προσδοκίες, καθώς ζητώ έναν οικογενειακό σταθμό - προέκταση της αγκαλιάς και του σπιτιού. Ακριβός για τις δικές μου οικονομικές δυνατότητες για ένα πρόγραμμα 8 - 2.30 χωρίς σχολικό. Ο σταθμός είναι ανοικτός όλο το χρόνο. Επιπλέον χρήματα για γραφική ύλη στην αρχή της χρονιάς απαξ και εξτρά οι εξωτερικές επισκέψεις (δε θυμάμαι τη συχνότητα αλλά μου φάνηκαν τακτικές), οι γιορτές (στολές, φωτογραφίες κλπ) και η μεταφορά μια φορά την εβδομάδα προαιρετικά σε κολυμβητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέφτηκα και τους 2 σταθμούς σε Αγία Τριάδα και Κηπούπολη. Ο σταθμός της Αγ. Τριάδας είναι ανακαινισμένος, έχει καλούς εσωτερικούς χώρους (ένα αυτόνομο τριώροφο αν δεν κάνω λάθος) και τα παιδιά χωρίζονται σε διαφορετικούς ορόφους ανά τμήμα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα για τις μετακινήσεις τους στο κτίριο, αλλά σίγουρα ελαχιστοποιεί την ανταλλαγή μικροβίων! Η αυλή δε μου πολυάρεσε και τα παιχνίδια μου φάνηκαν παλιά και φθαρμένα, αν και είπαν ότι θα τα ανανεώσουν το καλοκαίρι. Η φιλοσοφία πολύ κοντινή στης Λιλιπούπολης, ο χώρος πιο μαζεμένος. Εξωτερικές επισκέψεις μια φορά το μήνα (προσωπικά διαφωνώ) και εργασίες και εξτρά χρεώσεις σε στολές. Η τιμή τσιμπημένη για μένα. Χρεώνεται εξτρα η γραφική ύλη στην αρχή. Πάντως στην τιμή έχει μέσα και το σχολικό. Αν κατάλαβα καλά, χωρίζουν τα παιδάκια των προ- προνηπίων σε ομάδες ανά 7 και δουλεύουν μαζί. Καλή αναλογία.

 

Ο σταθμός της Κηπούπολης υστερεί σαφώς σε εσωτερικό χώρο. Είναι ένα διαμέρισμα σε ισόγειο πολυκατοικίας στην ουσία. Τα παιδιά χωρίζονται σε τμήματα ανά ηλικία και δραστηριοποιούνται σε διαφορετικά "δωμάτια" - αίθουσες. Ανακαινισμένη κουζίνα και αυλή αντίστοιχη του άλλου "παιδοστρόβιλου" με ανάλογα παιχνίδια (και σε φθορά). Το ίδιο πρόγραμμα, ίδιες επισκέψεις και δράσεις, αλλά πιο χαμηλά δίδακτρα. Επιπλέον χρεώσεις οι εξωτερικές μετακινήσεις, στολές, γραφική ύλη. Στην τιμή μέσα και το σχολικό. Να σημειώσω ότι και τα δύο υποκαταστήματα του σταθμού χρεώνουν 11 μήνες, αν και δουλεύουν και τον Αύγουστο χωρίς σχολικό. Πολύ θετικό ότι κάθε τμήμα (περίπου 9 παιδιών) έχει τη δασκάλα του και άλλο ένα άτομο που επιτηρεί τα παιδιά. Κάτι που παρατήρησα σε 2 αίθουσες και δε μου άρεσε ήταν η απουσία προστατευτικών καλυμμάτων σε κάποιες χαμηλές πρίζες. Όλοι οι χώροι εποπτεύονται από εσωτερικές κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...