Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μας καλέσανε σε παιδότοπο και ζητήσανε να πληρώσουμε


Recommended Posts

Εναλλακτικά, εγώ δεν θα καλούσα λέγοντας ότι είναι γενέθλια. Θα έπερνα τηλέφωνο όσους ήθελε το παιδί μου και θα οργάνωνα μία συνάντηση στον παιδότοπο ΧΩΡΙΣ να πω ότι είναι γενέθλια. Θα έλεγα απλώς στους γονείς "κάνεις κέφι να πάμε παιδότοπο αύριο το απόγευμα;". Εκεί, θα έκανα μία "έκπληξη" στους φίλους του παιδιού μου και θα έκοβα τούρτα. Τα παιδάκια θα χαίρονταν το ίδιο, το παιδί μου θα είχε την παρέα των φίλων του για να σβήσει τα κεράκια, αλλά δεν θα είχα μπει σε διαδικασία να καλέσω. Μου φαίνεται πιο απλό έτσι.

Αυτή η ιδέα μου άρεσε πολύ για την περίπτωση που συζητάμε.

Πάντως, εμένα προσωπικά δεν θα πείραζε και να πληρώσω, αφού μου έχει γίνει η σχετική ενημέρωση από το κάλεσμα. Δεν μου φαίνεται ούτε άκομψο ούτε αγένεια. Να πω την αλήθεια, όταν το πρωτοδιάβασα σκέφτηκα, σιγά το πράγμα που έχει γίνει ολόκληρο θέμα! Οπότε, αν δεν είχα πρόβλημα να δώσω τα λεφτά, θα πήγαινα για την παρέα και για το παιχνίδι των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που με στενοχωρεί κυρίως σε όλο το θέμα είναι ότι υπάρχει σε μερικούς γονείς η αντίληψη ότι ο παιδότοπος αποτελεί μονόδρομο για να γιορτάσει ένα παιδί τα γενέθλιά του. Kαι δεν μπορώ και να καταλάβω γιατί ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω παει 2 φορες ολες κι ολες σε παρτυ σε παιδοτοπο μου κανε εντυπωση το γεγονος οτι ΚΑΙ οι γονεις επρεπε να πληρωσουν εισοδο για το παρτυ. Αυτο συνηθιζεται στους παιδοτοπους? Και να πληρωσουν εισοδο ολα τα μελη της οικογενειας ΚΑΙ να πληρωσουν οτι φανε κι οτι πιουνε? Ανεξαρτητως παρτυ. Νομιζα οτι πληρωνεις εισοδο για το παιδι και ως γονιος οτι καταναλωσεις (καφε κλπ) περιμενοντας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ε όπως και να το κάνεις όταν λες σε κάποιον κάνω πάρτυ γενεθλίων δεν νομίζω ότι μπορείς να απαιτήσεις να σου πληρώσει ο άλλος το φαγητό και τον καφέ του πάρτυ! No money? No party! κοψε μια τούρτα στο σπίτι ή συνάντηση στο πάρκο και κέρασμα ενα παγωτό μηχανής!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή το έψαξα λιγάκι και επειδή πρόσφατα πήγαμε και εμείς σε παιδότοπο για πάρτυ, έχει σχέση με το τι έχει συμφωνήσει κανείς πχ. μπορεί κάποιος να κάνει πάρτυ και να μην συμπεριλαμβάνονται τα ροφήματα των συνοδών αλλά μόνο το φαγητό και η τούρτα για τα παιδάκια. Σε εμάς ήταν όλα μέσα, ροφήματα συνοδών και σνάκ, χυμός, σνάκ και τούρτα για τα παιδιά, ένα μπαλονάκι με καραμελίτσες και τα δωράκια των παιδιών. εμείς ήμασταν δυο συνοδοί αλλά όταν το είπαμε στην είσοδο μας είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα και δεν μας ζήτησαν να πληρώσουμε τίποτα.

 

Πάντως εάν σκοπέυετε να κάνετε σε παιδότοπο εχετε υπόψη σας ότι και είσοδο να μην πληρώσετε υπάρχει περίπτωση να κάνετε τα ακόλουθα έξοδα:

 

1) μπορεί να υπάρχει φωτογράφος που αποθανατίζει τις μικρές μας υπάρξεις και με κάποιο κόστος πχ 4 ευρώ δίνει φωτογραφία ή μπρελόκ κλπ. όλα με επιπλέον επιβάρυνση

2) μέσα στον παιδότοπο μπορεί να υπάρχουν παιχνίδια με κέρματα καρουζέλ ή παιχνιδάκια ή αυτοκόλλητα κλπ (από 0,50 λεπτά ή 1 ευρώ ή και περισσότερο)

3) φαγητό εκτός του πάρτυ ποπ κόρν ή κάτι άλλο που υπάρχει περίπτωση να σας ζητήσει το παιδί.

 

κατά την γνώμη μου 10 ευρώ είναι καλό να τα κρατάτε για εξτρά εκτός από την είσοδο ή τον καφέ του ενήλικα (που μπορεί να σας ζητήσουν). Με ένα τηλέφωνο από πριν μπορείτε να ενημερωθείτε ακριβώς για το τι προσφέρει το πάρτυ ώστε να μην έχετε δυσάρεστες εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εριξε ο συζυγος μια ιδεα να τους καναμε ενα παρτυ (μετα βεβαια που το συζητησε με συναδελφους του αλλαξε γνωμη) για τα γενεθλια τους.

Σημερα πηγα σε 2 παρτυ οποτε εχω 2 διαφορετικες ιδεες.

1η. Σε fast food με παιδοτοπο για μεσημεριανο φαγητο. Στο παρτυ κερασμενα ηταν μονο τα παιδια που ηταν καλεσμενα - οχι οι γονεις ή τα μεγαλυτερα αδελφια (τα μικροτερα ετυχε να ειναι πολυ μωρα). Στα παιδια προσεφεραν ενα παιδικο γευμα (στο κουτι με το παιχνιδακι του) και ενα κομματι γλυκο. Οι γονεις πληρωσαμε οτι φαγαμε και μας κερασαν οι οικοδεσποτες γλυκο που ειχαν φερει μαζι τους. Στο πακετο του παρτυ ηταν και ανιματερ που ομως δεν εκανε και πολλα πραγματα μια και ολα τα πιτσιρικια ετρεξαν στον παιδοτοπο. Τους εκανε 2 παιχνδια, πειρε τις παραγγελιες τους, τους μοιρασε τα φαγητα και μετα το γλυκο.

2η. Σε παιδοτοπο μονο για γλυκο. Σε αυτο το παρτυ προσεφεραν στα παιδια μονο τουρτα και στους γονεις γλυκο και καφε. Εδωσαν και δωρακι στα παιδια αλλα δεν ξερω αν το εκαναν εξτρα οι γονεις ή ηταν στην τιμη της αιθουσας...

Απο τιμες δεν ξερω γιατι πρεπει να ρωτησω τι παιζει με το γλυκο/εισοδο αλλα εχω την αισθηση οτι στο fastfood πληρωνοντας μονο για τα παιδια και μονο γλυκο για τους μεγαλους θα ειναι πιο οικονομικα απο οτι στον συγκεριμενο παιδοτοπο.

 

Εσας πια ιδεα θα σας ενεπνεε περισσοτερο σαν οικοδεσποτες και σαν καλεσμενους?

 

(Στο πρωτο παρυ δεν ηταν καλεσμενος ο μικρος μου οποτε πειρα ενα παιδικο μενου για να του φερω το παιχνιδι - το εφαγα αλλα το συμπληρωσα και με ενα μπεργκερ για μεγαλους. Περισι δεν ειχα φαει αλλα φετος δεν προλαβαινα να φαω σπιτι)

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις 2 δεν με εμπνέει. Ίσως η 2η αλλά εξαρτάται και από την ώρα που θα γίνει το πάρτυ. Πάντως ένας χυμός και ένα τοστάκι που λέει ο λόγος, μπορεί να προσφερθεί στα παιδιά. Δεν είναι τόσο τραγικό έξοδο.

 

Η πρώτη ιδέα (να μην προσφερθεί τίποτα απολύτως σε γονείς,αδέλφια) μου φαίνεται απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις 2 δεν με εμπνέει. Ίσως η 2η αλλά εξαρτάται και από την ώρα που θα γίνει το πάρτυ. Πάντως ένας χυμός και ένα τοστάκι που λέει ο λόγος, μπορεί να προσφερθεί στα παιδιά. Δεν είναι τόσο τραγικό έξοδο.

 

Η πρώτη ιδέα (να μην προσφερθεί τίποτα απολύτως σε γονείς,αδέλφια) μου φαίνεται απαράδεκτη.

Το πρωτο παρτυ εγινε 12-14.

Το δευτερο εγινε 3μιση με 6. βασικα κανενα απο το παιδακια δεν εδειξε να του λοιπει το φαγητο μια και περισσοτερο ενδιαφερθηκαν για την τσουληθρα. και το πρωι δεν καλοφαγαν τα παιδακια πχ μονο ο δικος μου εφαγε και τα 3 fishsticks αλλα αφησε τις πατατες του. Οι μεγαλοι βεβαια οτι παραγειλαμε το φαγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο παρτυ εγινε 12-14.

Το δευτερο εγινε 3μιση με 6. βασικα κανενα απο το παιδακια δεν εδειξε να του λοιπει το φαγητο μια και περισσοτερο ενδιαφερθηκαν για την τσουληθρα. και το πρωι δεν καλοφαγαν τα παιδακια πχ μονο ο δικος μου εφαγε και τα 3 fishsticks αλλα αφησε τις πατατες του. Οι μεγαλοι βεβαια οτι παραγειλαμε το φαγαμε.

 

Το 3μιση-6 σηκώνει να προσφέρεις μόνο γλυκό (+ χυμό άντε και κάνε πατατάκι για τα πιτσιρίκια) αν και είναι λίγο άγαρμπο σαν ώρα.

 

Την άλλη περίπτωση δεν τη συζητάω καν.

Link to comment
Share on other sites

Ekavi εδω αυτες ειναι οι ωρες δυστυχως ή ευτυχως. Ο παιδοτοπος κλεινει στις 6! Γενικα σε οσα παρτυ μας καλεσαν ολα μεσημερι ηταν. Την στιγμη που η πλειοψηφια των παιδιων εδω κοιμουνται στις 7μιση για βαρδυ αυτες ειναι οι ωρες,,,

 

λαθος μου. στις 7 κλεινει αλλα ηταν σχεδον αδειος 6 παρα που φυγαμε χτες εμεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ekavi εδω αυτες ειναι οι ωρες δυστυχως ή ευτυχως. Ο παιδοτοπος κλεινει στις 6! Γενικα σε οσα παρτυ μας καλεσαν ολα μεσημερι ηταν. Την στιγμη που η πλειοψηφια των παιδιων εδω κοιμουνται στις 7μιση για βαρδυ αυτες ειναι οι ωρες,,,

 

 

Τώρα είδα ότι είσαι στο Βέλγιο!

Οπότε, μια χαρά ώρα είναι:P Μπορεί και οι συνήθειες τότε να είναι διαφορετικές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επειδη εχω παει 2 φορες ολες κι ολες σε παρτυ σε παιδοτοπο μου κανε εντυπωση το γεγονος οτι ΚΑΙ οι γονεις επρεπε να πληρωσουν εισοδο για το παρτυ. Αυτο συνηθιζεται στους παιδοτοπους? Και να πληρωσουν εισοδο ολα τα μελη της οικογενειας ΚΑΙ να πληρωσουν οτι φανε κι οτι πιουνε? Ανεξαρτητως παρτυ. Νομιζα οτι πληρωνεις εισοδο για το παιδι και ως γονιος οτι καταναλωσεις (καφε κλπ) περιμενοντας.

 

Εργάζομαι και σε παιδότοπο. Ο παιδότοπος μπορεί να παράσχει σχεδόν ό,τι ζητήσει ο γονιός. Υπάρχουν όμως γονείς που θέλουν να επιβαρυνθούν όσο λιγότερο γίνεται και ζητούν από τους υπόλοιπους γονείς να πληρώσουν. Το μαγαζί όμως δεν φταίει σε αυτό, είναι απόφαση του πελάτη.

Για παράδειγμα εμάς μας έχει τύχει μετά από πολλές διαπραγματεύσεις να συμφωνήσουμε με τους γονείς που έκαναν το πάρτυ ότι με τα λεφτά που μπορούσαν να διαθέσουν θα βγάζαμε γαλλικό για όλους και οτιδήποτε extra θα χρεωνόταν βάσει καταλόγου. Ενημέρωσαν και οι ίδιοι τους γονείς και έτσι και έγινε. Τώρα για το ποιος είχε πρόβλημα...δεν το γνωρίζω.

Και είσοδο να σας ζήτησε το μαγαζί, προφανώς ήταν απόφαση του πελάτη, εκτός αν πέσατε σε κανενα μεγάλο λαμόγιο και πληρώθηκε και από τις 2 πλευρές....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πώς μου είχε ξεφύγει το θέμα? Κορίτσια, ότι και να λέτε... είναι τρομερή γυφτιά να σε καλέσει κάποιος και να σου πει ότι πρέπει να πληρώσεις... τί να λέμε... Αν δεν έχεις, κάνεις κάτι άλλο ή τίποτα... Όλα τα άλλα είναι μπούρδες...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πώς μου είχε ξεφύγει το θέμα? Κορίτσια, ότι και να λέτε... είναι τρομερή γυφτιά να σε καλέσει κάποιος και να σου πει ότι πρέπει να πληρώσεις... τί να λέμε... Αν δεν έχεις, κάνεις κάτι άλλο ή τίποτα... Όλα τα άλλα είναι μπούρδες...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.:P

Link to comment
Share on other sites

εμείς φέτος κάναμε το πάρτυ του παιδιού μας σε παιδότοπο, γιατί το σπίτι μας δεν ενδείκνυται για 10 4χρονα που θέλουν χώρο να κινηθούν, να παίξουν και να κάνουν φασαρία καθότι μικρό και επιπλέον από κάτω μένει χρόνια ασθενής κυρία, που δεν θέλαμε να ενοχλήσουμε.

Μιας και εμείς στριμωχνόμαστε οικονομικά, κάναμε το εξής:

-κάναμε το πάρτυ απόγευμα ώστε οι γονείς να μην περιμένουν φαγητό (το εξηγήσαμε κιόλας όταν τους καλούσαμε, ότι θα κεράσουμε καφεδάκι -πληρώνοντας με τιμή λίγο καλύτερη από του καταλόγου τον παιδότοπο- και γλυκό τους γονείς), δηλ περίπου 2 ευρώ μας πήγε ο κάθε γονιός, περίπου 15 γονείς ήρθαν * 2ευρώ μας πήγε 30 ευρώ σύνολο

-τα παιδάκια με 7.5 ευρώ έκαστο (75 ευρώ σύνολο για 10 παιδιά) είχαν έναν χυμό, την είσοδο στον παιδότοπο, άνθρωπο να τα απασχολήσει δημιουργικά και μια πιατάρα φαγητό (το οποίο κατά τα συνήθη έφαγαν οι γονείς γιατί τα μωρά ήταν ξεμυαλισμένα και βγαίναν με το ζόρι από τα παιχνίδια)

-γλυκό έφτιαξα εγώ και τούρτα και γύρω στα 50 cupcakes που συνολικά μας κόστισαν γύρω στα 20 ευρώ (είχα ρωτήσει τον παιδότοπο αν μου επιτρέπουν και μάλιστα μας τα σέρβιραν σε πιατέλες δικές τους και ήταν πολύ όμορφα)

δηλ η όλη γιορτή μας πήγε 125 ευρώ, έφυγαν όλοι πάρα πολύ ευχαριστημένοι, δεν ζητήσαμε να συμμετάσχουν στο οικονομικό οι γονείς και τα πιτσιρίκα χάρηκαν και τα έδωσαν όλα.

Τα ίδια χρήματα μας είχε κοστίσει πρόπερσι το πάρτυ στο σπίτι με πράγματα που είχα μαγειρέψει εγώ αλλά με αγοραστή τούρτα, γιατί αγοράσαμε τα αναψυκτικά και τους χυμούς και τελικά έγινε το σπίτι γης μαδιάμ και τα μωρά δεν πέρασαν τόσο καλά όσο στον παιδότοπο.

Αν δεν είχαμε ούτε αυτά τα 125 ευρώ να ξοδέψουμε, κάτι άλλο θα βρίσκαμε να κάνουμε, απλά θεωρώ ότι δεν είναι ούτε τρελλό ποσό (μια φορά έχει το παιδί γενέθλια) και ότι από κάπου αλλού μπορεί να εξοικονομηθεί.

Και οι γονείς καλεσμένοι σεβάστηκαν όμως την δυνατότητά μας και δεν ήπιαν ο καθένας 3 καφέδες (δεν έγιναν δηλ. γαιδουριές)

Η απογευματινή ώρα βοηθάει γιατί οι γονείς δεν πεινάνε και αρκούνται στο καφεδάκι και γλυκό, αν το κάναμε πρωί-μεσημέρι νομίζω πως θα έπρεπε να κεράσουμε φαγητό όλους, αλλά δεν βγαίναμε οικονομικά.

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια,πολυ ωραια τα κανονισες. Ορεξη και διαθεση να εχουμε.

 

Αμαν πια και αυτα τα φαγητα. Τρωμε παχαινουμε και σκεφτομαστε να καλεσουμε κανεναν ανθρωπο σπιτι μας η να κανουμε γιορτη γιατι μας ερχεται ο κουκος αιδονη.

 

Παντως και εγω γυφτια μεγαλη το βλεπω, να σε βαζουν να πληρωνεις η να λες ελατε η μιση οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρία! Πολύ ωραία τα κανόνισες!

Απόδειξη ότι υπάρχουν λύσεις αρκεί να κάτσουμε λίγο να το ψάξουμε το θέμα ή να βάλουμε προτεραιότητες (πχ κόβουμε από κάπου αλλού για να κάνουμε ένα πάρτυ γενεθλίων στο παιδί-όπως είπες-)

Η εύκολη λύση θα ήταν να μετακυλίσεις ένα μέρος του ποσού στους γονείς ή να βάζεις περιορισμούς στο ποιοι θα έρθουν (πχ να έρχεται αυστηρά ένα γονιός συνοδός κτλ), το οποίο το θεωρώ τελείως γυφτιά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...