Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ 6ΜΗΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ (OF THE RECORD)


candy1234

Recommended Posts

Ναι βρε σουζυ, συμφωνω εν μερει!!! Τα πραγματα σιγουρα εχουν δυσκολεψει!

Απλα ο σοφος λαος μας λεει μια παροιμια 'οπως εστρωσες θα κοιμηθεις!'

Ε, οποιος δεν την παλευει οικονομικα να αναθρεψει σωστα και να παρεχει αυτα που πρεπει στο παιδι του, τοτε ας το σκεφτει τρεις φορες πριν το προχωρησει! Επισης επειδη ειναι μια αποφαση ΖΩΗΣ δεν μπορεις να την στηριζεις σε λιγα ευρω....

Αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ. Πρέπει δηλαδή να τεκνοποιούν μόνο οι έχοντες;;; Πολύ ρατσιστικό μου ακούγεται. Τα παιδιά θέλουν αγάπη και προσοχή, και δεν είναι βέβαιο ότι θα τη βρουν μόνο αν η οικογένεια τους έχει λεφτα.

 

ναι, μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα... Οχι δεν εννοω οτι μονο οι εχοντες να κανουν παιδια, αλλα επειδη τα παιδια δεν ειναι κουκλες-παιχνιδια και οπως και εσυ νομιζω οτι παιζει ρολο στην υγεια τους (ψυχικη)οσα του δινεις (συναισθηματα οπως αγαπη, στοργη κτλ) και οχι τα υλικα που θα τα προσφερεις, γι αυτο και προτρεπω την φιλη να παραμεινει με το μωρο της και να μην παει στη δουλεια για καποια περισσοτερα ευρω. Το αν δεν μας βολευει να μην παμε στη δουλεια, γιατι θα στερηθει ο οικογενειακος μας προυπολογισμος ειναι θεμα που επρεπε να σκεφτουμε πολυ πριν... Αυτο λεω!

Οτι δηλαδη μπροστα στο παιδι που περιμενουμε, ας κανουμε και καμια παραχωρηση στην καλοπεραση μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω πιστευω οτι οταν με το καλο γεννηση αν ειναι το πρωτο μωρο θα δει πως ειναι η κατασταση και θα κρινει αν πρεπει ή οχι να παει στην δουλεια!Και να κανει αυτο που θελει να κανει!Πιστευω πως μετα απο λιγο καιρο απο μονη της δεν θα θελει να το αφησει και ας ζοριστουν οικονομικα.Λιγα ειναι τα ζευγαρια που σημερα δεν ζοριζονται ειδικα οταν ο ενας σταματαει την δουλεια τα εξοδα τρεχουν και ερχονται και προστιθονται και ολα τα παιδικα - εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

θα ήθελα να δουλέψω ως σερβιτόρος και μου είπαν κάτι φιλαράκια πως απο τα 16 μου χρόνια μπορώ να δουλέψω αν με δηλώσουν ως βοηθώ όμως ο ιδιοκτήτης μου είπε πως για να με δηλώσει στο ικα θα πρέπει να είμαι ενήλικας εγώ σε 5 μήνες θα γίνω ενήλικας μήπως ισχύει από τα 16 μπορώ να βγάλω άδεια ώς βοηθός όποιος ξέρει ας απαντήσει.Χίλια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Candy,

Aυτό που αναφέρεις γίνεται αλλά όντως σε έλεγχο του ΟΑΕΔ έχεις επιπτώσεις εάν σε βρει να εργάζεσαι. Σε όλο το εξάμηνο περνάει μία φορά περίπου στη μέση του εξαμήνου. Αν συμφωνήσει και ο εργοδότης σου βέβαια μπορείς να εργάζεσαι παράλληλα με το εξάμηνο. Όσο για τα ένσημα του 6μηνου μετριώνται μόνο στα συντάξιμα, κατά τη διάρκεια του 6μήνου νομίζω ότι δεν έχει άλλη κάλυψη. Γιατί δεν κάνεις μία συμφωνία να πηγαίνεις μόνο κάποιες μέρες την εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λειπω απο τη δουλεια μου απο το Νοεμβριο περιπου, και εχει παει ελεγχος 100 φορες, κοριτσια!!!!!!!

Πρωτη φορα στα χρονικα.. δεν ειχαν ξαναερθει ποτε..

Το αφεντικο μου, μου απαγορεψε να πηγαινω εκει ακομα και για καφε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καντι κοπελα μου σε δυο φιλες μου επισης πηγανε για ελεγχο αποοαεδ οσο ητανε σε εξαμηνο....μαλιστα περσυ ειχε γραψει εδω μια κοπελα το προβλημα που της παρουσιαστηκε μαλλον την γκαντεμια της να εχει παει στη δουλεια της να παρει κατι χαρτια ενω ητανε στο εξαμηνο να σκασει εκεινη τη στιγμη οαεδ ελεγχος και να μη πιστεουν τιποτα και να της ζητανε πισω λεφτα και τετοια....

 

εαν δε θες να παρεις το εξαμηνο τοτε μη το παρεις για να εχεις και κανονικα ενσημα και πηγαινε κανονικα δουλεια και κανε χρηση μειωμενου ωραριου....μη μπλεκεις με δημοσιο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...