Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία ή υπερπαραγωγή;


Recommended Posts

Έχω μία μπέμπα 3 μηνών και 15 ημερών περίπου. Την θηλάζω αποκλειστικά χωρίς ωράριο με συχνούς θηλασμούς που άλλοτε κρατάνε 20 - 30 λεπτά και άλλοτε 5 - 10 λεπτά. Στις 50 ημέρες περίπου εμφάνισε πράσινα κακά για τα οποία δεν ήξερα κάτι. Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι φυσιολογικό. Έκανε σχεδόν κάθε μέρα πράσινα κακά, εκρηκτικά, νερουλά και κάποια στιγμή μετά από 1 μήνα περίπου λίγο αίμα. Ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ κάτι την πείραξε. Έμαθα απο το φόρουμ για την υπερπαραγωγή. Ξεκίνησα το block feeding και τα κακά κιτρίνισαν αλλά ακόμη εκρηκτικά και νερουλά 3-4 φορές /ημέρα χωρίς αίμα. Επίσης ενημερώυηκα από το φόρουμ για την αλλεργία και έκοψα τα γαλακτοκομικά. Μετά από μερικές μέρες χωρίς αίμα έφαγα λίγο κατσικίσιο τυρί αλλά είχα και διακόψει το block feeding νομίζωντας πως δεν χρειάζεται. Τα κακά ξαναπρασίνισαν και εμφάνισε πάλι λίγο αίμα. Από το κατσικίσιο ή την τυχόν υπερπαραγωγή;(το ένα στήθος μόνιμα πρησμένο με πολύ νερουλό γάλα.) Εδώ και τρεις μέρες ξεκίνησα πάλι block feeding τα κακά κιτρίνισαν, λιγότερο εκρηκτικά αλλά ακόμη νερουλά και λίγο αίμα κουκίδες. Τι είναι τελικά; Αλλεργία ή υπερπαραγωγή; Να την πάω για εξετάσεις; Σας παρακαλώ δώστε μία απάντηση γιατί ζω σε νησί και πρέπει να ταξιδέψω με το μωρό αν πρέπει να εξεταστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπερπαραγωγή είναι σίγουρα και καλώς έκανες block feeding. Συνέχισέ το γιατί φαίνεται ότι δεν έχει ρυθμιστεί ακόμη η παραγωγή.

 

Μπορεί να συνυπάρχει και αλλεργία αλλά ακόμη δεν έχεις σαφείς ενδείξεις. Το αίμα στις κενώσεις μπορεί να οφείλεται και στο ερεθισμένο έντερο λόγω υπερπαραγωγής.

 

Για την ώρα δεν υπάρχει λόγος για κάποια εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία μπέμπα 3 μηνών και 15 ημερών περίπου. Την θηλάζω αποκλειστικά χωρίς ωράριο με συχνούς θηλασμούς που άλλοτε κρατάνε 20 - 30 λεπτά και άλλοτε 5 - 10 λεπτά. Στις 50 ημέρες περίπου εμφάνισε πράσινα κακά για τα οποία δεν ήξερα κάτι. Ο παιδίατρος μου είπε πως είναι φυσιολογικό. Έκανε σχεδόν κάθε μέρα πράσινα κακά, εκρηκτικά, νερουλά και κάποια στιγμή μετά από 1 μήνα περίπου λίγο αίμα. Ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ κάτι την πείραξε. Έμαθα απο το φόρουμ για την υπερπαραγωγή. Ξεκίνησα το block feeding και τα κακά κιτρίνισαν αλλά ακόμη εκρηκτικά και νερουλά 3-4 φορές /ημέρα χωρίς αίμα. Επίσης ενημερώυηκα από το φόρουμ για την αλλεργία και έκοψα τα γαλακτοκομικά. Μετά από μερικές μέρες χωρίς αίμα έφαγα λίγο κατσικίσιο τυρί αλλά είχα και διακόψει το block feeding νομίζωντας πως δεν χρειάζεται. Τα κακά ξαναπρασίνισαν και εμφάνισε πάλι λίγο αίμα. Από το κατσικίσιο ή την τυχόν υπερπαραγωγή;(το ένα στήθος μόνιμα πρησμένο με πολύ νερουλό γάλα.) Εδώ και τρεις μέρες ξεκίνησα πάλι block feeding τα κακά κιτρίνισαν, λιγότερο εκρηκτικά αλλά ακόμη νερουλά και λίγο αίμα κουκίδες. Τι είναι τελικά; Αλλεργία ή υπερπαραγωγή; Να την πάω για εξετάσεις; Σας παρακαλώ δώστε μία απάντηση γιατί ζω σε νησί και πρέπει να ταξιδέψω με το μωρό αν πρέπει να εξεταστεί.

 

Η υπερπαραγωγή δημιουργεί μεταξύ άλλων το εξής πρόβλημα: το μωρό πίνει πολύ από το ελαφρύ γάλα που είναι πλούσιο σε λακτόζη και κάνει πολλά και εκκρηκτικά κακά. Αυτό ακριβώς μπορεί να ερεθίσει το έντερο του μωρού, κάποιες φορές σε σημείο να ματώσει.

Άρα αίμα μπορεί να έχουμε και στην υπερπαραγωγή.

 

Καλά κάνεις και σκέφτεσαι την αλλεργία. Ωστόσο, πιστεύω ότι για να φτάσει να έχει αίμα από αλλεργία θα είχε και άλλες εκδηλώσεις (μπορεί όμως και όχι...). Καλά κάνεις και προσέχεις τα γαλακτοκομικά αλλά έχεις σίγουρα ακόμα υπερπαραγωγή. Μέχρι να την αντιμετωπίσεις μην απέχεις από τα γαλακτοκομικά, εκτός αν δεις κι άλλα συμπτώματα (π.χ. βλέννες στα κακά, έκζεμα, φαγούρα κλπ.).

 

Συνέχισε με block feeding για 4 ώρες από το κάθε στήθος και δες πώς πάει για 2-3 μέρες (συνεχίζοντας το block feeding).

Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή είναι σίγουρα και καλώς έκανες block feeding. Συνέχισέ το γιατί φαίνεται ότι δεν έχει ρυθμιστεί ακόμη η παραγωγή.

 

Μπορεί να συνυπάρχει και αλλεργία αλλά ακόμη δεν έχεις σαφείς ενδείξεις. Το αίμα στις κενώσεις μπορεί να οφείλεται και στο ερεθισμένο έντερο λόγω υπερπαραγωγής.

 

Για την ώρα δεν υπάρχει λόγος για κάποια εξέταση.

 

Μαζί γράφαμε. Αφού έγραψες εσύ, I rest my case :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα block feeding στο ένα στήθος για 2 ημέρες. Συνεχώς πρησμένο, πολύ νερουλό το γάλα. Παραλίγο να κάνω υπερπαραγωγή και στο άλλο. Τώρα συνεχίζω ανά 3ωρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα block feeding στο ένα στήθος για 2 ημέρες. Συνεχώς πρησμένο, πολύ νερουλό το γάλα. Παραλίγο να κάνω υπερπαραγωγή και στο άλλο. Τώρα συνεχίζω ανά 3ωρο;

 

Να συμπληρώσω πως βλένες έχει. Δεν άλλαξαν όμως παρόλο που έκοψα τα γαλακτοκομικά. Οι βλένες είναι ένδειξη μόνο για αλλεργία;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως βλένες έχει. Δεν άλλαξαν όμως παρόλο που έκοψα τα γαλακτοκομικά. Οι βλένες είναι ένδειξη μόνο για αλλεργία;

 

Οι βλέννες είναι ένδειξη ερεθισμού του εντέρου και συνήθης λόγος για κάτι τέτοιο είναι η αλλεργία.

Για να δείξει αποτελέσματα η αποχή από τα γαλακτοκομικά θα πρέπει να συμπληρώσεις 4 τουλάχιστον εβδομάδες αποχής, καθώς τόσο χρειάζεται για να φύγουν οι πρωτεΐνες του αγελαδινού από τον οργανισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα block feeding για έξι ημέρες. Τις πρώτες τρεις ανα 4 ώρες, τα κακά κιτρίνισαν με λίγα πράσινα αλλά ακόμη νερουλά με κουκίδες αίματος, εκρηκτικά και αέρια. Συνεχίζω άλλες τρεις ανά 5 ώρες και πάλι τα ίδια. Τι κάνω; Έχω ακόμη υπερπαραγωγή; Τα στήθη μου αδειάζουν στο 4ωρο αλλά και γεμίζουν πάλι. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν φάει απο το ένα στήθος για 4 ώρες με τελευταίο γεύμα ας πούμε στις 3 η ώρα και κοιμηθεί έως τις 7 οπότε οι 4 ώρες θα έχουν περάσει χωρίς να έχει φάει απο το άλλο τι κάνω; Δίνω το άλλο και για πόσο;:?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα block feeding για έξι ημέρες. Τις πρώτες τρεις ανα 4 ώρες, τα κακά κιτρίνισαν με λίγα πράσινα αλλά ακόμη νερουλά με κουκίδες αίματος, εκρηκτικά και αέρια. Συνεχίζω άλλες τρεις ανά 5 ώρες και πάλι τα ίδια. Τι κάνω; Έχω ακόμη υπερπαραγωγή; Τα στήθη μου αδειάζουν στο 4ωρο αλλά και γεμίζουν πάλι. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν φάει απο το ένα στήθος για 4 ώρες με τελευταίο γεύμα ας πούμε στις 3 η ώρα και κοιμηθεί έως τις 7 οπότε οι 4 ώρες θα έχουν περάσει χωρίς να έχει φάει απο το άλλο τι κάνω; Δίνω το άλλο και για πόσο;:?

:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα.

Θα προσπαθήσω να τα πω με συντομία και όσο πιο οργανωμένα μπορώ.

Η μικρή γεννήθηκε 3750, 3 μηνών και 10 ημερών ήταν 7650!

Από την αρχή μου έκανε πολύ σπάνια κακάκια. Εκτός από τις πολύ πρώτες μέρες, τις υπόλοιπες οι κενώσεις της ήταν στα χρώματα του πράσινου... Δεν μπορούσα να το αξιολογήσω λόγω των σπάνιων κενώσεων. Πριν από μερικές μέρες υποψιάστηκα υπερπαραγωγή και κάνω block feeding και αλλάζω στήθος ανά περίπου 6 ώρες. Διορθώθηκαν για λίγο τα κακάκια αλλά έγιναν και πάλι πράσινα...

Το μωρό γενικά είναι πολύ ανήσυχο (και κυρίως τα βράδια) και πριν από 5 μέρες περίπου έδωσα πιπίλα. Είμαι προσεχτική για να μη μειωθεί η παραγωγή και όταν ξεκινάει η γκρίνια προσφέρω στήθος πριν καταλήξω στην πιπίλα.

Αίμα στα κακά δεν έχω δει, αλλά αναρωτιέμαι με τόσα πράσινα κακά παρά το block feeding μήπως είναι τελικά αλλεργία στα γαλακτοκομικά; Καμιά βοήθεια;

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...